Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Харуки Мураками
Автор: feliz   
Дата:   08-02-10 11:52

Прочетох "Кафка на плажа". Това е първата книга от този писател, която ми попада. Признавам, че ме грабна още с корицата си.

https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/fhpp0148.JPG
http://colibri.bg/k_img/kafkanp2.jpg

Удивителна е. Прочетох я на един дъх.[smile]
Някой да е чел нещо друго от него?


Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: мара   
Дата:   08-02-10 11:53

на мен тая ми е любимата негова [smilie5]
и другите биват, ама тая е върхът![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: feliz   
Дата:   08-02-10 11:56

Много обичам така да ги оцелвам. [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: Lalinda   
Дата:   08-02-10 12:02

Четох я преди няколко години и наистина ми се стори забавна.

Не че моментално след това не я забравих почти изцяло.

Ако познаваш японци и си ги представяш в някои от ролите, става още по-забавно.
[smilie3]

Най-забавно (вече трети път си служа със същия термин) ми бе обяснението защо японците не искат да се женят...
[smilie18]

Ивет, като видна японка, би могла да я прочете и дори да я хареса. Има доста адреналин в нея (в книгата).

Купила съм си и другите му книги, когато купих "Кафка на плажа", но вероятно избързах. Едва ли някога ще ги прочета.
[smilie6]

Светът е голям и спасение дебне отвсякъде. Не съм привърженик на запознаване с цялото творчество на даден автор...
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: мина   
Дата:   08-02-10 12:06

И аз я прочетох на един дъх ама накрая вече ми досади, затова и не смятам да чета друго от него.. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: feliz   
Дата:   08-02-10 12:10

"Същинското настояще е недоловимо напредване на миналото, което поглъща бъдещето" [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: feliz   
Дата:   08-02-10 12:16

Автор: Lalinda
Дата: 08-02-10 12:02
Ако познаваш японци и си ги представяш в някои от ролите, става още по-забавно.
============================================
Не познавам японци, но наистина си представях героите като такива и това направи нещата още по-интересни и...магични.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: formentera   
Дата:   08-02-10 12:22

Аз прочетох "Хроника на птицата с пружина", по препоръка на книжаря [smilie5] , дебеличка, на един дъх чак не; като се има предвид, че отдавна не мога да чета художествена литература, впечатли ме... интересно преплитане на различни пластове, бих прочела още негови неща...


Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: feliz   
Дата:   08-02-10 12:39

formentera, тогава ти препоръчвам "Кафка на плажа" [smilie24] [smilie5] и тя е дебеличка, но няма да я усетиш дето се вика [smilie3] [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: rumiana   
Дата:   08-02-10 12:46

Много харесвам Мураками. Доколкото зная, от него на български са излизали още: "Норвежка гора", "Спутник, моя любов", "Хроника на птицата с пружина", "На юг от границата, на запад от слънцето", "Преследване на дива овца", "Танцувай, танцувай, танцувай"... Всичките кефят според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: didesignbg   
Дата:   08-02-10 12:47

Прочетох я, не мога да кажа че я харесах.

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: мара   
Дата:   08-02-10 12:56

мен някои неща ме озадачават...едно от тях е бързата про западна ориентация в японското общество, заличаваща в някои случаи идентичността, а в друго-докарваща я до гротескно състояние. не познавам нещата, не мога да твърдя каквото и да било...но доста съм заинтригувана. не само в добрия смисъл. литературата си е литература, но мисля, че харуки мураками е достъпен за възприемане само поради тази про западна ориентираност.
впрочем помня една книга - "документът катей"...така и не намерих 2-та част, а ако някой я има, ще се зарадвам да ми даде да прочета и двете части.

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: iPonche   
Дата:   08-02-10 13:09

Още днес ще си я взема и като видна японка не знам какво общо имам с женитбите [smilie11] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: Sierva   
Дата:   08-02-10 13:22

Аз не си бях купувала книга от няколко години , а последните месеци си купих три негови. Като го чета и ми се иска да пиша и аз . Допада ми много стилът му. От желание за споделяне дадох на една приятелка Кафка... а тя пък нещо не го възприе като мене , накрая и беше досадно , дразнеше се как описва персонажите с какви марки са облечени или коя симфония или пиеса слушат , не и хареса че сякаш всички японци слушат класическа музика и т.н.
На мен пък ми харесва че във всичките му книги има котки , котки . Спутник моя любов и Кафка много си приличат обаче , все едно едната е писана като дообяснение на другата .

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: rumiana   
Дата:   08-02-10 13:56

Маро, ми Япония много дълги години е била изолирана от света и сега се опитват да понаваксат. Е, тук-там се получават издънки и гротески, ама като цяло мисля, че са си екстра. Мнооого са далеч от загубата на идентичност, напротив. Японецът си остава японец, дори и след като живее сто години на запад, и не само това, ами и децата му, и внуците му си остават японци, ако и да не са помирисвали Япония. Много ги харесвам - странни, но готини хора са.
За "Документът Катей" - ако не се обади някой, дето я има, може да пробваш туй:
http://www.bgbook.dir.bg/antbook_old.php?ID=5768


Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: мара   
Дата:   08-02-10 14:17

яяяяяяяяяяяяяяяяяяяя! благодаря ти! скоро търсих, намерих само първата! ей ся ще им се обадя направо.

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: Lalinda   
Дата:   08-02-10 17:08

Проблемът с японските книги често е, че изобщо не си представяме японците такива каквито са, тоест подхождаме с определени клишета и очаквания към тях...

Твоята приятелка сигурно се е подразнила и от това, че в Япония има библиотеки и някакъв си там младеж дори иска да чете?

Стори ми се, докато четях "Кафка на плажа", че тамошните младежи по-скоро се доближават до представата ми за тукашните... Пък за нашите никой не пише... Или пък те пишат сами за себе си по начин, който не вълнува никого.
[smilie2]

Норвежката гора също купих заради корицата. Комбинацията от зелено и червено винаги е стимулираща!

Бих ви препоръчала нещо абсолютно забележително, ако желаете да опознаете Япония и в дълбочина - "Закъснялата младеж" на Кендзабуро Ое. Шокът, гарантирам ви, ще е потресаващ. А и не излишно да почетете как пише японски нобелов лауреат.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: didesignbg   
Дата:   08-02-10 17:16

Като ви чета се замислих нещо друго, можем ли да заключим че Харуки е женски автор, т.е. повече се харесва на дамите? И на мен жена ми го препоръча. Може би японския начин на мислене и затвореност се нрави повече на дамите? Или пък аз съм гадна сексистска свиня? А може би и двете?

Отговори на това съобщение
 Re: Харуки Мураками
Автор: мара   
Дата:   08-02-10 17:31

лали, заедно с кафка на плажа си бях купила "гласът на планината" на кавабата ясунари. хареса ми. авторът също е нобелов лауреат...колко са тия, бе мама му стара[smilie10] [smilie11]
...но виж, там наистина съвсем се забърках. доста мязат на нас. ама за мен беше неочаквано. не знам доколко мога да се съглася с това, че японецът е повече японец, отколкото българинът - българин. то мноо ясно, че все сме хора, но си представях, че културно-традиционалистките ровове са далеч по-дълбоки. и тая неприятна прекалена податливост към чужди стереотипи... айде, ние си се знаем...но не допусках, че и японците са като нас. хем аз поначало не допускам, че българинът е особено различен от другите племена...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.