Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Сериозна тема
Автор: BlueHello   
Дата:   30-12-09 17:58

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: BlueHello   
Дата:   30-12-09 17:58

Вчера се запознах с едно понятие (защото не знам как другояче да го нарека), което се нарича солипсизъм. Порових се насам-натам по речници и гугъли и общо взето бива обяснявано по следния начин:

Солипсизъм -(от латински "солус" - един, "ипсе"- аз сам) e философско гледище, според което съществувам само аз или само моето съзнание, а целият останал свят, включително и всички хора фактически не съществуват, а са създадени от моето съзнание и въображение.



Интересно ми стана, че наричат това понятие -философско течение, гледище или учение. Това, което проповядва солипсизъмът не ми се струва, че може да се превърне в течение, защото философските течения имат своите последователи (и може би точно това ги прави течения), а при солипсизма излиза, че не може да има такива (последователи), тъй като солипсистите вярват, че реално съществуват само те. Общо взето се получава някаква оксиморонска работа. [smilie11]

Четейки си цяла вечер подобности се замислих, защо солипсизмът се нарича течение, а аутизмът е известен като болест. Някои медици наричат аутизма – състояние, но по същата логика и шизофренията може да е такова. [smilie8]

Когато видим човек, който си приказва сам си казваме, че е луд, някой ако ни каже, че се е срещал с неземни твари пак ще го обявим за такъв, ако друг пък чува гласове си е направо за Карлуково, да не говорим, че в бг се възприема, че този който посещава психотерапевт също е хахо. Излиза, че всички пиполи(хора), които възприемат нещата по коренно различен от нас начин са луди.

Ако ни погледна отстрани всички сме луди. Седим пред някакви кръстовища и чакаме някакво зелено човече да светне, за да минем отсреща, прескачаме локви, качваме се в големи сини, зелени, оранжеви и какви ли не возила с или без тиранти и дупчим някакви хартийки, окичваме си антрето с животински глави, ходим на зелена поляна да гледаме, как себеподобни муат някакво кълбо и го вкарват в контур на правоъгълник с мрежа отзад, отглеждаме цяла година прасе, за да можем към 25.12-ти да го изядем. [smilie10] [smilie8]

Кой казвате е луд!?

Основната ми неяснота в цялата тая писаница е кой е толкова смел да нарича дадено психическо състояние - болест. Наистина не знам кой определя болестта като болест? Учени, медици, доцент-доктори, други твари...? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: tantris   
Дата:   30-12-09 18:04

Ся, без да съм чувал дори за Солипсизъм, съм изказвал мнението, че светът е дамо декор около мен и след като си вдигна багажа той ще престане да съществува[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   30-12-09 18:06

И аз мисля, че света се върти около мене, причина за появата му е раждането ми и след смъртта ми единственият смисъл на цялото съществуване би бил споменът за безкрайните купони!

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: snoopoff   
Дата:   30-12-09 18:07

Ами така става, когато разсъждаваш по-различно от масата. Обявяват те за луд :)

Кой обаче не е изперкал и аз се чудя. И какво означава нормално съзнание? Изобщо съзнанието може ли да бъде нормално или не? И какви характеристики могат да го оппишат??? [smilie11]

В различните култури обаче се забелязва, че едно състояние на съзнанието(в следствие и поведение) в една култура се счита за нормално, а в друга - не.

Не бях чувал за солипсизъм. Не смятам, че може да съществувам само аз. Това ще рече да можеш да бъдеш в, от и за себе си [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: tantris   
Дата:   30-12-09 18:08

Някои набожни хорам твърдят, че животните съществуват за да ни служат за храна. Аз пък твърдя, че човек съществува за да служи за храна на бацилите.

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: asahi   
Дата:   30-12-09 18:10

Ако се заровиш в историята на психологията (че и не само) ще забележиш, че има много таива въпроси, за които отговорите се сменят във времето. Причината е в развитието на обществото. В различен исторически период можеш да си шаман, вещица, учен, странник, хипар, социално нереализиран, отшелник, психопат, наркоман, престъпник и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   30-12-09 18:12

Солипсизъм
Липса на Сол
Значи свирим блусец от ла.

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: Marillion   
Дата:   30-12-09 18:16

BlueHello, солипсизмът си е философско течение и философски термин, защото е свързан с въприятието за света на Аз-а.


Докато аутизъм, шизофрения и др. такива са заболявания, защото се дължат на нарушени биохимични процеси в човешкия мозък.

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: BlueHello   
Дата:   30-12-09 20:07

snoopoff, това за нормално съзнание си е за нова тема направо и за минимум още една безсънна размишлителна нощ! [smilie5]

asahi, има неща обявени преди 110 години за болести, които все още са си болести, интересно ми е кой им дава тази присъда![smilie11]

Marillion, бе да си мислиш, че всичкото реално нещо на този свят си ти, малко ми прилича на това да си мислиш, че сте няколко. И двете са милсенки, тоест случват се в мозъка, но едното е диагноза, другото е течение! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: Lalinda   
Дата:   30-12-09 20:30

По-лесно, струва ми се, ще ти бъде да го разбереш, ако си го представяш като теория, като краен случай на идеализъм и като на риск, съпътстващ мисълта...

Може да гледаш на него и като на майята на запада...
[smilie3]

Общо взето, дефинитивният солипсизъм няма последователи, тъй като нито едно философско течение не се основава на доктрината му...
[smilie7]

Виж, моментният се радва на доста голям интерес.
[smilie24]

"Съществуването е или съвместно, или просто няма такова."
[smilie7]
(Б. Ръсел - впрочем, можеш да прочетеш Скептичните му есета)


Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: snoopoff   
Дата:   30-12-09 20:32

Ами аз нямам нищо против да го обсъдим, БлуХелоу [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: snoopoff   
Дата:   30-12-09 20:34

Може да гледаш на него и като на майята на запада...
[smilie3]


___________________________________________

[smilie24] Прекрасно изказано!

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: cicomanco   
Дата:   30-12-09 20:45

Мисля че доста лесно можеш да опровергаеш някой привърженик на това течение! Един шамар е достатъчен за да го убедиш в съществуването си![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: snoopoff   
Дата:   30-12-09 21:07

Нищо не би могло да го убеди, че не същетвува само той.

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: Onakava   
Дата:   30-12-09 21:18

До скоро и хомосексуализмът беше болест ;)

По темата – ами има резон в това, кхъм, "течение" (мразя тази дума заради комбинацията й с "бяло")...с всеки чифт склопени очи, умира един свят. Няма очи, които да виждат еднакво, защото ти не само виждаш, ами паралелно с това чувстваш. Всеки живот уникален, защото представлява един различен свят. За това не е прието хората да се убиват помежду си, наказуемо е, все едно унищожаваш животински вид. Като умреш, светът за теб спира да съществува, едно голямо нищо, нямаш спомени от нищо. Светът умира, защото ти вече не го виждаш, не си част от него и не можеш да разсъждаваш...не си главата на професора от романа на Беляев. Същото мисли и Ана Мария Матуте...спомням си, че много ме впечатли пъргавостта на ума й, а беше в напреднала възраст, когато й гледах интервюто.
От друга страна, вундеркиндите са аутисти. Е, не всички аутисти са надарени, разбира се. Иначе казано, това което се получава при тях е нещо като късо съединение в мозъка. За това е толкова сложно да се изследва темата, защото обектите на изследване не могат да се изразят. Има само един полуаутист, младо момче, англичанин. Изчислява наум не помня какви числа бяха, по – добре от елка. Та той горе долу може да бъде изследван, в смисъл да обясни как ги вижда, защото той това прави – той всъщност не смята наум. Той ги вижда отговорите във вид на картинки в главата си, като на екран изписани просто. Много е интересна темата всъщност.

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: tnt   
Дата:   30-12-09 21:19

допада ми "майята" на това философско течение

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: snoopoff   
Дата:   30-12-09 21:24

точно "майа" се транслителира на български.

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: Lalinda   
Дата:   30-12-09 22:10

https://photo-forum.net/static/forum/2009-12/mcxe6695.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: BlueHello   
Дата:   30-12-09 22:13

Хюстън!??? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: tnt   
Дата:   30-12-09 22:14

няма връзка... споко [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: мара   
Дата:   30-12-09 23:21

онакава, не точно аутисти. по-скоро синдром на аспергер, няква разновидност е. викат му синдром на малкия професор. помня, че в даскало за солипсизма ни даваха пример с някъф баркли, беркли или подобен и една ябълка...тогава и аз си мислех, че много лесно се доказва реалността на околния свят. дет вика цицоманчо...само требе да ти я земат, докат си отхапваш[smilie18]
ма въпросът за определени болести си виси. оказва се, че и астигматизмът е норма, а не отклонение...доколкото над 80% от хората го имат.

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: Princess_Lia   
Дата:   30-12-09 23:34

Аз затова се отказах да ставам психиатър, защото започнах да задавам на асистента си някакви въпроси от рода на: "Ама вие откъде знаете, че наистина не са го подслушвали?..."
Кой решава, че този е луд, а онзи - не?

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: danbi   
Дата:   31-12-09 00:19

Значи след като често ми се случва просто да знам отговора на въпроса, без да се налага да "мисля" -- следва, че съм аутист?

Трябва ли да спазвам някаква специална диета при тази диагноза. Нещо друго? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Сериозна тема
Автор: BlueHello   
Дата:   31-12-09 01:25

Принцесо, а баш! [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.