Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Дефиниция за грамотен
Автор: roza2   
Дата:   26-12-09 19:13

статия в Dnevnik.bg

Дефиниция за грамотен

Истината е, че грамотността от 50 години се мери с едни и същи мерки, а хората са, така да се каже, ъпгрейднали. Преди 50 години от нито едно дете не се изискваше да упъти чужденци на улицата на английски, нито да инсталира уеб софтуер. А в наши дни повечето деца могат и двете. Без да имам изследване под ръка, смятам, че децата в наши дни са по-грамотни от всякога, защото не разчитат само на вехти учебници и немотивирани учители, а си доставят знания от интернет или ако щете - сериали и компютърни игри. Последните две са си актуални.

http://www.dnevnik.bg/analizi/2009/12/17/831937_knijovnostta_taz_sila_stara/


Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: iPonche   
Дата:   26-12-09 19:15

Пцолютно! Кажи го на херцогинята [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: мара   
Дата:   26-12-09 19:19

ми открай време битува мечтата за вулгаризиране на сакралното[smilie5]
в превод: по-простият ако не мое да стане по-учен, барем се бори за занижение на общите критерии за ученост или се мъчи да ги дефинира според себе си[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: Lalinda   
Дата:   26-12-09 19:26

Мда.
Грамотен скоро ще означава такъв, който изобщо не мисли.

Не ми се струва "инсталирането" на уеб софтуер да изисква повече мислене от това да уцелиш пълния или краткия член...

Замисли се, ако можеш, над това и ще ти стане кофти.


Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   26-12-09 19:31

Ще ми се кланяте!!! Хем умея да слагам пълен член, хем умея да цъкам софтуерче.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: NShte   
Дата:   26-12-09 19:57

за българизиране ли каза

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: CTEHATA   
Дата:   26-12-09 19:58

>>Не ми се струва "инсталирането" на уеб софтуер да изисква повече мислене от това да уцелиш пълния или краткия член...<<

На мен пък ми се струва, че с малко повече мислене, с малко повече техническа култура, ако ли не - с малко повече желание да се възприеме света, вместо да се изтъкне безпочвената представа за собствено величие, можеше и да разбереш какво са искали да кажат. Нищо, не е толкова важно.

А иначе - техническата грамотност не оправдава езиковата неграмотност.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: bobihot   
Дата:   26-12-09 20:43

Те па езиково грамотните да научат раазликата между число и цифра, че само ги бъркат..[smilie10] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: roza2   
Дата:   26-12-09 20:45

не мисля, че грамотен ще означава такъв, който изобщо не мисли, по скоро ще е ясно, че такъв човек е научил правописните и правоговорни правила


Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: Lalinda   
Дата:   26-12-09 20:57

Еленко е "ъпгрейднат" комсомолец със същите комсомолски напъни. Нищо не се е променило.


[smilie24] [smilie24] [smilie24]

(из коментарите към статията на Е. Е.)

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: J0R0   
Дата:   26-12-09 21:01

Светът се развива и е съвсем естествено всяко следващо поколение да е по-грамотно от предишното.
Да се мисли обратното е проява на абсолютна неграмотност.

Да мислиш собствените си умения за върха на сладоледа, е късогледство.
Всяко време изисква умения, които често нямат общо с тези на предните поколения.

Дедо Тако, дето не беше се качвал в автомобил, коментираше така поколението на моя баща: "Бем ти аз шофьоро, дека не знае едни волове как да запрегне".
А баба Марица допълваше: "Уж учила за инжинерка, па не мое една коза да издОи".

Та така с пълния член и компютърните способности...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: asahi   
Дата:   26-12-09 21:06

Противопоставянето на компютърна срещу езикова грамотност е несериозно, да не кажа тъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: roza2   
Дата:   26-12-09 21:16

ето повече за Еленко

http://eenk.com/


Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: roza2   
Дата:   26-12-09 21:22

напълно споделям това:
'Всяко време изисква умения, които често нямат общо с тези на предните поколения.'

подобни на Дедо Тако възклицания си спомням по повод компютрите....:)


Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: J0R0   
Дата:   26-12-09 21:23

А пък езиковата грамотност е нещо толкова относително, че няма накъде повече.

Хора като Левски, Паисий, Софроний, Раковски (хайде да не връщаме чак до Черноризец Храбър)... трябва да са "неграмотни", щото в текстовете им една и съща дума я срещаме изписана по няколко различни начина.
Мисълта е елиптична, накъсана, на места почти неразбираема, липсват думи от изреченията.

И какво от това. Голяма работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: georgi969   
Дата:   26-12-09 21:24

Грамотен?

Човек който знае къде да постави пълен член([smilie8] ),но не може да инсталира софтуер,по ли е грамотен от човек дето може да инсталира софтуер,но не знае къде се поставя пълния член?

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: neddrag   
Дата:   26-12-09 21:30

Автор: J0R0
Дата: 26-12-09 21:23

А пък езиковата грамотност е нещо толкова относително, че няма накъде повече.

Хора като Левски, Паисий, Софроний, Раковски (хайде да не връщаме чак до Черноризец Храбър)... трябва да са "неграмотни", щото в текстовете им една и съща дума я срещаме изписана по няколко различни начина.
Мисълта е елиптична, накъсана, на места почти неразбираема, липсват думи от изреченията.

И какво от това. Голяма работа.

Ми не съм съгласен. Ако един човек не може две думи да напие правилно за каква грамотност говорим? Апропо, какво значи елиптична мисъл? И как мисълта се свързва с геометрията?

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: asahi   
Дата:   26-12-09 21:32

В същото време можем да посочим дядо Вазов като еталон по грамотност и езикова култура. Внушителна езикова култура.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: J0R0   
Дата:   26-12-09 21:43

"Елиптична" е, когато от изречението са изпуснати части, за които читателят трябва да се досеща.

Пример:

Фамилията му беше отишла на Троянския манастир, а той [беше останал] само с калфата си.
В. Левски


Ето така се свързва с геометрията. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: neddrag   
Дата:   26-12-09 21:52

Да, почти като хиперболичен параболоид. (Те тази поеърхнина я познава всяко магаре, ама хората - не!) [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: Todd   
Дата:   27-12-09 00:20

Автор: georgi969
Дата: 26-12-09 21:24

Грамотен?

Човек който знае къде да постави пълен член([smilie8] ),но не може да инсталира софтуер,по ли е грамотен от човек дето може да инсталира софтуер,но не знае къде се поставя пълния член?


Деба - който може да играе футбол но не знае какво означава думата пълен член грамотен ли е ????
Или ще пита Гугъл ????

Или знае софтуера а пише на маймуница ???

Инсталирането на софтуера е технология - нищо общо с грамотност !!!!

Пълно е с идиоти де се оправят с тамагочитата ....

А за английският на улицата ....мнооого се съмнявам !!!

Бива некой да направи една анкета та да се види и тоя резил...


Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: asahi   
Дата:   27-12-09 00:21

Арап мен - гуд мен. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: IvoZafirov   
Дата:   27-12-09 00:25

Мен не ме вълнува един човек колко е грамотен, по-скоро ме вълнува колко се държи човешки [smilie21]

А за днешните пубери дълбоко се съмнявам...

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: IDA   
Дата:   27-12-09 00:43

Олигофренизацията на подрастващите заема вече такива мащаби, че просто не ми се мисли, какво ще стане с нашата нация след 10-тина години.

Към автора на въпросната статия Еленко и огромната армия блюстители за неграмотност, които го подкрепят.

Ще ви дам един много прост пример, пък вие сами си правете изводите за това, докъде ще ви доведе неграмотността. Имам наблюдения над практиката в престижна фирма, където често се обявяват конкурси за отговорни и високо платени длъжности, свързани със създаването на компютърни програми за управление на апаратури и процеси. Винаги се явяват голям брой кандидати за интервю. Шефът на фирмата ги извиква един по един в кабинета си, връчва им лист и молив и им диктува едно единствено изречение от десетина думи, след което поглежда на място написаното от кандидата. Ако има дори и само една единствена грешка, независимо дали от бързане, невнимание, притеснение или незнание, на съответния кандидат директно му се посочва вратата. Интервюто за преценка на професионалните умения продължава само с кандидатите, които не са допуснали нито една грешка. Когато попитах въпросния шеф, защо постъпва така с кандидатите, отговорът беше:

А според теб, ако един човек за 12 и повече години образование не е научил нещо толкова елементарно, като грамотността на родния си език или изпитва притеснение и неувереност от това да напише едно просто изречение, как би се справил с такава сложна материя, като компютърното програмиране?

Така че тези, които си въобразяват, че могат да придобият техническа грамотност, без да имат езикова такава или, живеейки в България, могат да научат грамотно английиски, без да имат грамотност по български език, ЖЕСТОКО СЕ САМОЗАБЛУЖДАВАТ! НЕГРАМОТНОСТТА И НЕВЕЖЕСТВОТО ВЪРВЯТ РЪКА ЗА РЪКА!!! Неглижирането на грамотността ще ви доведе единствено до това, че много скоро няма да можете да се разбирате един друг, а това неминуемо ще ви върне в КАМЕННАТА ЕРА!

Отговори на това съобщение
 Re: Дефиниция за грамотен
Автор: Todd   
Дата:   27-12-09 00:52

ИДА , не се пали толкоз !!! В малка държава е нормално да има малко кадърен народ .

Все пак има и читав народ и сред младежта .Но са малко .....

Колко пъти повтарям - огледайте се в махалата където живеете !!

Кой е най известната личност ?????

Курва или мутра !!!

Какво се очаква от такова население ??? Кал естествено !!!

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.