Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: TheBossBG   
Дата:   26-12-09 16:38

Статията не е моя, попаднах на нея в замундата. Но мисля, че трябва повече хора да я прочетят. Статията в следващия пост.


Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: TheBossBG   
Дата:   26-12-09 16:39

"1984" = 2010 - това е проблемът


Аз съм онзи сърдит млад човек, онзи, който избра да остане в страната си, защото намери смисъл в нея. Слушах достатъчно за „онези" времена преди 1989 г., сблъсках се с голямата промяна върху раменете на баща ми, който крачеше по студения площад. После разбрах достатъчно за тоталитаризма от разказите на родителите ми и техните родители. Малко по-късно почнах да правя разлика между демокрация и тоталитаризъм, между свободата на словото и Големият брат - Всевиждащото око.

Или си мислех, че правя разликата.

И тъкмо отпразнувахме 20 години от Голямата промяна, и съм на път да реша, че разлика няма. Една крачка, една-единствена крачка само трябва да направи МВР, и моята неприкосновена, лична свобода ще бъде отнета.

Онази свобода, заради която баща ми крачеше в студената зима. Заради която вървяха и много други. Електронната ми кореспонденция, глупостите ми във Facebook, SMS-ите и разговорите ми - сутрин, обед, вечер, нощем, призори, пролет, лято, есен и зима, ще бъдат контролирани от Големият брат, Всевиждащото око или все ми е едно от кого.

Има-няма три седмици, и народните представители ще трябва окончателно да си кажат тежката дума и да осъдят съдбата на моята свобода.

Предварвайки трите седмици, искам като (все още) свободен човек в свободна страна да кажа това, което мисля. Властта унижи баба ми, като не й даде 25 лв. за Коледа, защото пенсията й е 210 лв. Баба ми погледна на това с голяма усмивка и още по-голямо презрение. Ще мине без пуйка, портокали, банани, уиски, фъстъци, луканка, филета, торта и тем подобни глезотии, просто защото те не могат да заменят достойнството й. Тя е над тези неща. Ще си обуе дебелите топлинки и ще си чете книга. Пет пари няма да даде за Станишев, Доган и Царя или който там е виновен. И тях ще подмине с голяма усмивка и още по-голямо презрение. А поредните политически решения ще приеме кротко: „Всичко в историята се повтаря, запомни това от баба си".

Но не е там работата.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна държава да заявя, че вали сняг, защото е зима и защото това е нормално. Не е нормално обикновеният човек, който трябва да отиде на работа, за да храни семейството си, да се тътри с часове по заледени пътища, километрични опашки и между снегорини, които "чистят" с вдигнати гребла. Не е нормално и да приема всичко това с иронична усмивка и тиха псувня. Защото, както беше казал един психолог, апатията е най-яркият знак за социалната депресия, обхванала обществото.

Но не е там работата.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя, че изобщо не ме интересува някакъв си тип Гейзо ли, Мейзо ли - все тая - бил в Германия или не бил в Германия, пък не бил минал границата със Сърбия, пък поседял малко в ничия земя. Хич даже не ме интересува Маймуната, Бизона, Дебелия, Слабия, Червото, Гущера, Червея, Охлюва и не знам кой си какво и що. Все ми е тая кои са. Те са проблем на МВР, но МВР да не го решава, отнемайки свободата ми.

Но не е там проблемът.

Предварвайки трите седмици, искам като свободен човек в свободна страна да заявя: Когато (ако) Народното събрание одобри окончателно промените в Закона за електронните съобщения, никога повече в чат-а или в телефонните си разговори няма да кажа, че властта е силна на думи и слаба на действия, няма да критикувам и да казвам мнението си на висок глас.

Или НЕ - ще го правя и ще го правя още по-ожесточено, за да има смисъл оная зима преди 20 години. Ако трябва, пак ще застана върху раменете на баща ми, за да извикам отвисоко, че СИ ИСКАМ СВОБОДАТА.

Защото, ако ми Я отнемат, тогава малкия камък от Берлинската стена, отчупен от родителите ми, ще престане да бъде реликва и ще се превърне в сувенир.

Предварвайки трите седмици, искам ВСЕ ОЩЕ като свободен човек в свободна страна да заявя, че съм много ядосана. Доскоро се гордеех, че съм живяла твърде малко в „ония" времена, за да ги помня отчетливо и да усещам пораженията им.

Сега не се гордея с действителността.

Сега съм един млад сърдит човек, който не желае службите да знаят на кого какво съм писала, какви контакти имам и кога с кого общувам. И оправданието, че така МВР ще работи ефективно, не върви. Не желая никой да наблюдава живота ми.

Така разбирам свободата.

Да, точно така.

На 4 юли 1776 г. в Декларацията за независимостта американските губернатори заявяват: „Всички хора са създадени равни, а техният създател ги е дарил с някои неотнемаеми права, измежду които правото на живот, на свобода и на стремеж към щастие".

През 1879 г. е гласувана Търновската конституция, чийто чл. 77 гласи: „Частни писма и частни телеграфически депеши съставят тайна и се броят неприкосновени. Отговорността на длъжностните лица за нарушение тайната на писма и депеши ще се определи по особен закон".

В Конституцията на Република България от 1991 г. пише: „Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име". (Чл. 32.)

И още: „Свободата и тайната на кореспонденцията и на другите съобщения са неприкосновени". (чл.34.)

Затова предколедно се ужасявам, че в 2010 г. всичко това може да бъде загърбено, зачеркнато, пренебрегнато и неглижирано, за да се върнем към оная фикционална (и не съвсем) Джордж-Оруелова "1984" година.

Защото там пише: „Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила".

Е в това всъщност е проблемът.

Автор: Деа Манолова
Източник: dariknews.bg
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=455746


Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: access   
Дата:   26-12-09 16:43

дрън, дрън та пляс.
пуберско-параноично-депресивно-конспиративна-популистка статия.
има стотици такива по света и у нас...


Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: svetalcho   
Дата:   26-12-09 16:43

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: tantris   
Дата:   26-12-09 16:45

1984 = 2012 [ezik] [smilie18] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: Vanessa_atalanta   
Дата:   26-12-09 16:53

вие пък да не би да искате да ви подслушват разговорите и да ви следят чата[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: Bumerang   
Дата:   26-12-09 17:05

НЕ знам какво е очаквал през тези 20 г автора на темата ,но едно е ясно -промиха мозъците на това поколение ,че :"виждаш ли преди 20 г беше страшно"[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: Vinsent   
Дата:   26-12-09 17:14

Vanessa_atalanta написа:

> вие пък да не би да искате да ви подслушват разговорите и да ви
> следят чата[smilie18] [smilie18] [smilie18]

На мен не ми пука! Винаги съм бил в рамките на закона и не ме интересува дали някой кретен ще чуе шегите ми с приятели по телефона! [ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: emovla   
Дата:   26-12-09 17:47

Тея от Дарик да се оправят първо с шефа си - ченге - Радосвет Радев.
Мастит собственик на Албена Холдинг и други.

Доста бързо отшумя 'новината' и не чувам някой нещо да пита, явно е бил от добрите ченгета :)

Няма да се очудя и ако Дарик, които бяха уж радиото, което 'движеше' промените всъщност е имало за цел да укроти хората и да избегне комунистическо кръвопролитие...

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: asahi   
Дата:   26-12-09 17:56

И миналата, и по-миналата година МВР е можело с прокурорско разрешение да ви следи интернет-трафика, да получава сведения за проведените телефонни разговори, както и да подслушва част от тях.

На практика няма нищо ново под слънцето.

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: danbi   
Дата:   26-12-09 18:29

За съжаление, твърде много хора не се усещат, как ЧЕНГЕТАТА им пъхат думите в устите... вече поне 20 години!

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: мара   
Дата:   26-12-09 18:36

има само една разлика: преди 20 години в песничката се пееше:"9 милиона мишлета изкарват се взаимно ченгета..." а сега милионите требе да се сведат до 7.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: roussinoff   
Дата:   26-12-09 18:57

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: alsash   
Дата:   26-12-09 19:13

.....я малко ред да има...аааа.......

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: Vanessa_atalanta   
Дата:   26-12-09 19:20

ами сега как ще свалям нелегални емпетройки??[smilie11]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: Lalinda   
Дата:   26-12-09 19:33

глупостите ми във Facebook, SMS-ите и разговорите ми - сутрин, обед, вечер, нощем, призори, пролет, лято, есен и зима, ще бъдат контролирани от Големият брат, Всевиждащото око или все ми е едно от кого.


[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Откога глупостите по форумите минават за лична кореспонденция?

Деа поне ще започне да мисли преди да ръси глупостите си...


Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: netLady   
Дата:   26-12-09 21:17

Преди 20год. имах колежка, чиято сестра живееше в Германия. Тя получаваше повечето си писма разпечатвани и нескопосано залепени. Телефона й се подслушваше почти явно. По незнайни причини не успя нито веднъж да се сдобие с паспорт и посети сестра си. Винаги внимаваше какво казва и какво пише. Всичко трябваше да бъде написано така, че да няма възможност за друго тълкуване. . . . И тогава личната кореспондденция беше неприкосновена, както и сега по конституция. Тогава, обаче да те следят, макар и да го правеха, си беше незаконно, а сега искат да го узаконят. Усещането е гадно. Не знам дали си го представяте?!

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: tnt   
Дата:   26-12-09 21:42

мда... усещането е много гадно, ама никой няма да ти го признае като критерий...никой, щото нямали какво да крият.
Е! и аз нямам какво да крия, но ми е крайно неприятно /за да не използвам по-силни думи/, някой да рови в личната ми кореспонденция или да гледа под лупа всеки от постовете ми.

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: Marillion   
Дата:   26-12-09 21:59

Напоследък много нашумя журналистическото тълкуване на гласуваните промени. Всички статии бяха така завоалирани, че да предизвикат поредната първосигнална реакция у хората, които са с коефицент на интелигентност под 20.

Интересно защо НИКОЙ не цитира промените, които се визират, а се цитират мнения на журналисти, експерти и какви ли не идиоти.

Нека да погледнем какво точно пише в промените.

§ 1. В чл. 107 се създава т. 13а:

"13а. задълженията и изискванията за осигуряване на условия за прихващане на електронни съобщения, свързани със защита на националната сигурност и опазване на обществения ред;".

§ 2. Създават се чл. 250а, 250б и 250в:

"Чл. 250а. (1) За нуждите на разкриването и разследването на престъпления, за които е предвидено наказание лишаване от свобода две или повече години, и престъпления по глава девета "а" от Наказателния кодекс, както и за издирване на лица, предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, съхраняват за срок 12 месеца данни, създадени или обработени в процеса на тяхната дейност, които са необходими за:

1. проследяване и идентифициране на източника на връзката;

2. идентифициране на направлението на връзката;

3. идентифициране на датата, часа и продължителността на връзката;

4. идентифициране на типа на връзката;

5. идентифициране на крайното електронно съобщително устройство на потребителя или на това, което се представя за негово крайно устройство;

6. установяване на идентификатор на ползваните клетки.

(2) Други данни, включително разкриващи съдържанието на съобщенията, не могат да бъдат съхранявани по този ред.

(3) Предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, са длъжни да унищожат данните след изтичането на срока по ал. 1 с изключение на данните, до които е имало достъп чрез предприятията и те са били съхранени.

(4) При достъп до данните, осъществен от специализирана дирекция "Оперативни технически операции" на Министерството на вътрешните работи чрез интерфейс, ръководителят на органа, отправил искане за достъп, уведомява предприятието за необходимостта от запазване на данните.

(5) Данните по ал. 1 се обработват и съхраняват в съответствие с изискванията на Закона за защита на личните данни.



Та... аз никъде не прочетох, че МВР ще ми следи чата, или пък ще ме слуша какво говоря. Никъде не пише, че ще следят какво правиш в интернет. Нормата се отнася за цитирам: "За нуждите на разкриването и разследването на престъпления, за които е предвидено наказание лишаване от свобода две или повече години, и престъпления по глава девета "а" от Наказателния кодекс, както и за издирване на лица" - т.е. ще се ползва САМО при разследвания на престъпления. Много им пука на МВР какво прави Деа Манолова.
Моля, преди да приказвате каквото и да е да се запознаете с текстовете, които се гласуват в парламента. Не ставайте жертви на журналисти и популисти, които търсят сензации и начин да си вдигат рейтинга.

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: vassilk   
Дата:   26-12-09 22:22

Да живее тоталитаризма.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: asahi   
Дата:   26-12-09 22:32

Да живее, да живее, колко да живее?

Ад(ъ)вокате [smilie24]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: Vinsent   
Дата:   26-12-09 22:46

В една друга тема споделих, знае се кои генерираха и се облагодетелстваха от престъпленията през последните 20 години. Е, тези същите не искат някой законно да може да им пречи! [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: da.fo   
Дата:   26-12-09 23:08

Аааа, не - през 1984г. си мечатаех за Praktica PLC 3 и с голям зор си намерих VLC 3..... a сега(2009г.) - кеф ти СаПоП, кеф ти ниКОН, ни магаре [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: Todd   
Дата:   27-12-09 00:04

Какво това 1984 ???? Некой пиш нщо д нма идя кво е .

84 -та немаше интернет , немаше мобилни ,повечето немаха и стационарни телефони .

Значи са ми подслушвали хуя ....


И все пак кога ти е нужен някой човек можеше да го намериш в разтояние на 2-3 часа ...

Сега с тия модерни комуникации оти не може деба ...

Сега нали са граждани на света - да бега в Америка - там не ги подслушват ама хич.....

Такива свободи граждански са настанали там че ти да ти се пресере от тях....

Имат късмет всички мрънкачи че не зависи проследяването и подслушването от мен - режим и на въздуха за дишане ще има ...

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: "1984" = 2010 - това е проблемът
Автор: wildheart   
Дата:   27-12-09 09:52

стяга се за Куба...[smilie21]
щото там няма телефони камули Интернет[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.