Автор: Amigo
Дата: 10-12-09 23:24
Българският мъж напуска мама и татко най-късно
10 декември 2009 / News.dir.bg
Българските мъже напускат най-късно дома на своите родители, а финландците – най-рано, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
Противопоставянето Север-Юг се запазва. Мъжете от Средиземноморието напускат дома на родителите си във все по-късен етап от живота им, тъй като проблемите, свързани с тяхната независимост в модерния свят, засилват дългогодишната традиция да остават все по-дълго време до майките си, показват резултатите. Изследването е направено по данни от 24 страни в ЕС, предаде АФП, на която се позова БГНЕС.
Българският мъж решава да се отдели от родители си на средна възраст от 31 години и шест месеца.
След българите се нареждат италианците, които решават да се отделят от майките си средно на 31-годишна възраст. Предишни изследвания по този въпрос показваха, че италианските мъже остават у дома за най-дълъг период от време.
Данните от най-новото проучване показват, че гърците и малтийците напускат дома си на 30 години, докато за испанците и португалците средната възраст е около 29 години и четири месеца.
Данните за англичаните, мъжете в Северна Ирландия, Шотландия и Уелс, показват че средната възраст за напускане на дома в тези страни е 24 години и шест месеца, докато във Финландия мъжете се отделят най-рано от майките си на 23 години.
За жените средната възраст, на която напускат дома си, остава по-ниска - под 30 години в Европа.
Влиянието на образователната квалификация и промените на трудовия пазар, които повлияха на трудовата заетост и на работната мобилност спрямо предишни десетилетия, бяха цитирани като ключови фактори за този феномен от европейската статистическа агенция Евростат.
Една от причините мъжете в България да напускат късно родителите си е ниският стандарт на живот - наемите са прекалено високи или заплащането на младите хора е много ниско, коментира Татяна Кметова от Центъра за изследвания и политики за жените. Тя посочи, че тези данни се отнасят не само за България, а и за страни като Словения и Словакия, затова вероятно това е регионална, а не национална характеристика.
Според социолога в България се наблюдават двата варианта: млади мъже, които рано напускат родителския дом, и мъже с професия, които остават задълго в бащината къща. В България все още е жива патриархалната традиция, според която момчето трябва да има самостоятелен дом, след като се ожени, а преди това нищо не пречи да живее при родителите си.
Друга основна причина за тази тенденция е късната възраст, до която се учи, особено ако човек иска да получи по-висока степен на образование. Има две различни тенденции: ако човек смята да гради бъдеще въз основата на солидно образование и доказване в професията, му трябва много време. Ако човек реши да създава семейство и да се реализира чрез него, обичайно го прави на по-ранна възраст.
|
|