Автор: Amigo
Дата: 10-12-09 00:54
Според Закона за домашното насилие:
Оставяш жена си без пари, отиваш на съд
Който не осигурява финансова стабилност на своята половинка, ще ходи на съд, тъй като вече ще се възприема като насилник. Това става възможно, след като вчера депутатите актуализираха окончателно понятието "домашно насилие".
Според приетите от парламента на второ четене изменения на закона за провинение отсега нататък ще се смята икономическото насилие. По този начин всеки, който не развърже кесията и лиши от джобни съпругата или децата, рискува да се сблъска с правосъдието. Освен това семейният бюджет не трябва да се контролира еднолично
Като домашно насилие ще се възприема и нарушаването на личния живот, свободата и правата на членовете на семейството. Затова, ако например в изблик на ревност решиш да ровиш в пощата на човека, с когото си обвързан, също може да станеш клиент на Темида.
Нещо повече, предложените от Министерския съвет поправки предвиждат, че всеки изблик на тормоз в присъствие на друг член от семейството ще се счита за директно емоционално насилие върху него. Така скандалите пред децата също влизат в графата на провиненията а хлапетата ще се третират като жертви на агресията на родителите им, които не умеят да си сдържат нервите.
В новия закон бе регламентирано, че за домашно насилие се приема всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за извършване на такова.
Грубияните ще трябва да положат повечко усилия да се контролират, защото половинките им може да ги преследват дори ако се почувстват унизени от критики, обиди и подигравки пред роднини или приятели.
Депутатите решиха още ежегодно до 31 март Министерският съвет да приема национална програма за превенция и защита от домашно насилие. Средствата ще се отпускат от държавния бюджет и ще се разпределят към съответните министерства, които влизат в програмата.
1000 лв. глоба за шамар на дете
Който си позволи да лепне шамар на детето или на партньора, с който живее, може да отнесе глоба от цели 1000 лв.
Изискването да приравним родното законодателство към европейското наложи прецизирането на защитата на правата на подрастващите.
Сериозен проблем обаче остава насилието в училищата. Според проучване на НЦИОМ почти 60 на сто от учениците на възраст между 8 и 11 години са ставали свидетели на агресия. На всичкото отгоре всяко пето дете е заявило, че е тормозено в училище. Около 30% от малчуганите са виждали на улицата батални сцени между техни връстници.
Монитор
|
|