Автор: Amigo
Дата: 07-12-09 00:14
Антибългарска истерия в Сърбия
7 Декември, 2009
Антибългарската истерия в Сърбия ескалира с нова публикация в местната преса. Ден след като сръбският официоз "Политика" публикува изпълнена с обиди антибългарска статия, вчера в. „Прес" написа заглавие "Когато българите не знаят къде отиват, удрят по сърбите". Под него седмичникът публикува мненията на "историци и експерти, които доказват, че двете страни винаги са били на противоположни страни" през последните два века.
"Сръбският екип от правни експерти, който води битката за Косово на дипломатическото поле пред Международния съд в Хага, остана силно разочарован от поведението на България в полза на албанската страна и прие тази позиция като част от традиционното поведение на България в ключови моменти да забива нож в гърба на Сърбия. Според публичните декларации през последните години двете страни имат добри отношения. България призна независимостта на Косово, а според нашия правен екип тя дори бе по-яростен защитник на независимо Косово от самите албанци. Исторически факт е обаче, че България и по време на двете световни войни бе на противоположната страна от тази на Сърбия, а по време на Първата световна война влезе в конфликта в най-трудния момент и блокира коридора за изтеглянето на сръбските войски и оттам се роди народната приказка "Синко, когато не знаеш на чия страна да застанеш, удари по българите, няма да сгрешиш", пише „Прес".
Сръбският историк Сърджан Цветкович описва историческата вертикала на сръбско-българското неприятелство, като намесва и Македония, а България нарича "американски играч" .
„Ако погледнем 20-и век, Сърбия и България винаги са били на противоположни страни - сърбите винаги са били на печелившата страна, докато българите са били склонни да избират по-силната страна. И по този начин те и днес са "американският играч" и поради тази причина толкова енергично защитават независимо Косово", казва Цветкович. Според външнополитическия анализатор Братислав Грубачич пък дипломацията на България е свързана само с моментните интереси на страната ни Грубачич смята, че сръбският проблем е, че в подкрепата на позициите около Косово Белград е намерил държави, които или имат като потенциален проблем отцеплението, или са географски далече. Проблемите настъпват, когато държави като Черна гора, Македония или България признават Косово, тогава Сърбия чувства, че това има огромно значение. Защото тогава САЩ и другите могат да кажат, че сръбските съседи са го признали, а те най-добре познават обстановката. Това според него обяснява и острата сръбска реакция към България. От друга страна, с подкрепата си за албанската позиция България застрашавала външнополитическата цел на Сърбия да се превърне в най-важния политически фактор на Балканите.
Белградският в. "Прес" търси и "сръбските приятели" в България. Посочен е Павел Чернев, който веднага след обявяване на косовската независимост със сочни псувни към българското правителство скъсал косовското знаме.
Монитор
|
|