Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 HDD за съхранение на файлове?
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 10:28

След като май единодушно сите народ стигна до извода, че HDD-то е най-добрия начин да си съхранява човек файловете, остава въпросът - какъв хард точно?

Днес сигурно ще си взема един кабел usb to SATA, с който може да се върже SATA хард към усб-то на компа без да трябва да се слагат кутии и прочее.

И после идва реда на хардовете.

Повече малки хардове срещу по-малко големи? Или обратното?

Марка, конкретни модели?

И цената живо ме интересува, пък и в случая не ми трябват 230948234мб кеш, или 23453235 оборота :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 10:44

Всъщност сега точно обсъждаме с един приятел, че най-сигурният начин за съхранение на по-оборотните файлове е на сървър, на който хардовете просто не се спират.

Са при мен не е точно такава ситуацията, ама приницпно е добро пожелание.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: lipostok   
Дата:   28-11-09 10:45

Външен хард според мен по-добре и много по-удобно. И ако може дублиране и на втори.

ПП: В този дух, така и не намерих добра програма за Backup. Някой ако знае, да казва.



Публикацията е редактирана (28-11-09 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-11-09 10:46

Имам този WD My Book World Edition 1ТВ , мрежов , за да се вижда от всички ПЦ . Работи стабилно и го ползвам освен за архив и за филми ХД. Цената му е 300лв.

https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/jxwr4863.JPG
http://www.wdc.com/global/images/products/img2/300/wdfMyBook_World_H1N.jpg



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   28-11-09 10:49

единодушно че е начин да загубиш голям брой файлове....

всичко записвам на двд (скоро и на блурей)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 10:53

Абе стига с тея външни хардове, аз говоря за харддиск за архивиране.
Външния хард е скъп и заема повече място, няма никакъв смисъл да се ползва външен хард точно за тази цел.

двд-то гарантирано има по-малък живот, за блурей няма причина да е различно.



Публикацията е редактирана (28-11-09 10:54)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   28-11-09 11:00

от какво има по-малък живот??? от един токов удар ли....

ма лошо няма... май някъде имаше теми за възстановяване на хардове [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 11:03

Джъмбо, джъмбооооооооо [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 11:08

Значи ние продължаваме да си говорим с моя френд по темата, про токов удар гори адаптера (usb to sata), не харда...

Може да се вържат няколко харда с такива адаптери, тези адаптери да се тикнат в един разклонител, усб кабелите в един усб хъб и всичкото да се напъха в някаква кутия.

Ако искате може това всичкото да се ръгне в един рутер с usb интерфейс имате достъп и по мрежата.

Цената и консумацията на ток по този начин стават срамно ниски, само дето хардовете шумят, ама колко да шумят.

Един хард ако не се спира и ако не даде дефект първите 6 месеца може да изкара 20 години. Говорим при положение, че работи 24/7 и не се спира изобщо.

Може упс да тикнете в цялата система.

ДВД-тата още не са направили 20 години на пазара, блу рея да не говорим.



Това всичкото не казвам, че е 100% вярно, просто са неща, които разни хора твърдят, че са верни, сега доколко е така може да се провери единствено на практика.



Публикацията е редактирана (28-11-09 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Todd   
Дата:   28-11-09 11:11

Кое е по-добро от един хард ????

Два харда !!!

[smilie19]

Аз на компа имам 3 и един външен за разнасяне ....

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-11-09 11:17

exile, не заема много повече място, но това, което си решил няма да стане лесно , защото УСБ -то не може да захрани по- големи дискове около 1 ТВ. Иначе един нормален 3.5" WD 1 ТВ струва около 150лв. Има и модел външен хард с УСБ, 1394 и Е-сата за около 200лв.

Джъмбо, я кажи, коя точно фирма или друга организация архивира на ДВД или БД ?[smilie10]
Няма по- стабилен от Райд масивите. За 300-400лв. имаш 500ГБ - 1ТБ простанство , което ти дава реални 100% гаранция за архива.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e.StaneV   
Дата:   28-11-09 11:27

Споко бе той Джъмбото пак е опозиция, то сигурно на аплето, не може се сложи външен хард и за това така реагира [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 11:29

Ама то захрнването не става през усб, усб към сата адаптера си има и кабел за захранве с адаптер, който бучиш в контакта.
(много адаптери станаха).
На това нещо можеш и 2ТБ хард да му сложиш, няма проблем.
По тази причина е разклонителя, щото като сложиш 4 харда трябва с нещо да ги захраниш. Друг вяриянт е някакво diy захранване за всички, ама аз го мисля най-просто за правене.


Най-красивото е, че тва работи със всичко, с apple, с домашния мултимедиен плеър, с квото се сетиш [smile] от това всичко ти излиза един usb кабел и тва е. Дали ще го боднеш в рутер с усб интерфейс, в лаптопа, в image банката си е твой броблем [smile]



Публикацията е редактирана (28-11-09 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-11-09 12:01

Е то няма да е по- евтино и по-удобно от посочения по-горе мрежов хард. И той работи със всичко и особено добре с мултимедиен плеар , но по мрежа. Разбира се , ако искаш да го разнасяш навсякъде и да се омотаваш с кабели е друг въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   28-11-09 12:03

в бившата ми фирма всичко се архивираше на двд та... ма те са тъпи хора програмисти.... явно не бяха чували за дискови масиви и файбърченъл.... или упс защото са провайдери...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CTEHATA   
Дата:   28-11-09 12:07

Дискове, особено в RAID са добро решение да си държи човек данните, но не са архив.
Нищо, което може да се изтрие с една грешна команда или от един вирус не е архив...

Добрите стратегии обикновено включват диск или дискове(според целите), както и архивиране на друг носител.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cade   
Дата:   28-11-09 12:15

всеки що годе читав UPS ще те спаси от токов удар, да не говорим че си има и devices само за тази цел. хайде стига глупости [ezik]

а за диск, в момента бих взел WD 1.5TB green, точния модел мисля че е WDC WD15EADS. никога не съм мислил че ще купя WD но последните Seagate са трагични [smilie2]

архивирането на DVD има много недостатъци, но не е това темата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 12:20

"Автор: джъмбо
Дата: 28-11-09 12:03

в бившата ми фирма всичко се архивираше на двд та... ма те са тъпи хора програмисти.... явно не бяха чували за дискови масиви и файбърченъл.... или упс защото са провайдери... "

Ако можеш да споделиш кои са - да знам да не им ползвам услугите.

"Дискове, особено в RAID са добро решение да си държи човек данните, но не са архив.
Нищо, което може да се изтрие с една грешна команда или от един вирус не е архив"

А иначе аз започвам по едно време да бъркам понятия като архив и съхранение. Иначе за важен архив май най-добре между хард и двд е - и трите. [smile] Не знам.

Ама на мен питането не ми беше "как да си съхраня файловете", аз това съм го решил за момента, питането ми беше за евтин и надежден хард за целта.

cade [smilie24]
а за по-малките "разфасовки"? под 1тб ме интересуват за момента.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cade   
Дата:   28-11-09 12:28

exile,

за по-малки не знам, аз търсех най-големия възможен (на разумна цена, иначе щеше да е 2ТБ), та не съм ги гледал по-малките. само да отбележа че за да стигна до този WD ми се счупиха 3 чисто нови Seagate 1.5TB (CC1H) един след друг в рамките на месец [smilie2] пълно безумие [smilie8]

а този WD се оказа адски тих и достатъчно бърз, и аз съм доволен [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   28-11-09 13:04

Аз наскоро си взех 2 броя WD Black по 1ТВ, които вързах в RAID 1 за около 350 лв общо. По-скъпи са от Green-ите, но имат 5 г. гаранция. Малко по-бавно зацепват.

Отделно за архив записвам на DVD, които не държа вкъщи, за да не стане сакатлък при евентуален обир.

За WD чувам само похвали от известно време насам, затова все от тях си взимам, но времето ще покаже дали е добър избор [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   28-11-09 13:15

Значи харесваш си модел според обема който ти трябва и четеш в нета отзиви за него, щото напоследък с конкретни модели ту Сиигейт се дънят ту ВД, при това със "страшна сила" дет се вика!
Важното е като ще го ползваш за архив - след като си прехвърлиш нещата на него го изключваш и го слагаш на рафта, правиш същото с още един, но го "слагаш на рафта" някъде "офф сайт", щото дискове дето работят постоянно както по-горе казаха дори и в райд - не са архив.... Данби някъде беше писал че ХДД са носител дето има архивни свойства но не е архивен носител - много точно определение!
Допълнително селекция от "най-най" може да си ги правиш и на ДВД-та, но досега на мен ХДД-та по така описания начин не са ми създавали проблем, докато позастарели ДВД-та са се дънили, а да си архивирам всичко на ДВД-та - "неееам нерви", па и да имах за мен е излишно поради по-горната система!

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   28-11-09 13:18

Истинските мъже си качват нещата на публичен сървър и остават останалите да им правят бакъпи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cade   
Дата:   28-11-09 13:26

jivkojj, хайде сега линуски изказвания [smilie19] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   28-11-09 13:27

jivkojj, то имаше едни такива в САЩ дето си бяха накачулили всичко на един такъв "публичен" и когато "публичните" им дадоха 24 часа да си го разтоварят (поради фалит) истнските мъже ориваха ортълъка, колко било гадно! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   28-11-09 17:43

Значи ние продължаваме да си говорим с моя френд по темата, про токов удар гори адаптера (usb to sata), не харда...

Твоя френд дали ще ти плати разходите по възстановяване на данните? [smilie3]
Ако не е навит - не му се връзвай. Практиката показа, че при един добър токов удар - нищо не е подсигурено - без значение през колко адаптера е свързано.

Иначе, ако приемем харда за архивен носител - SATA>USB е добър вариант в изпълнение тип "docking station":
https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/yhhp9476.JPG
http://www.coolgear.com/images/SSX-35S.jpg


Не знам в БГ какво има като избор...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   28-11-09 17:57

един добър токов удар

никсъне много си проззз

вече написаха че ХДД е истината а всичко останало са глупости

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 17:57

никсън [smilie24]
То тоя кабел сата към usb представлява същото, само че просто не е вкаран интерфейса В такава удобна поставка, ами ти му закачаш кабела. И струва между 15 и 25 лева според това откъде си го вземеш. А и на кабела можеш да вържеш всякакви ide и sata устройства, дори флопи, мисля.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: NeDDRaG   
Дата:   28-11-09 18:47

Не знам какъв адаптер си намислил да взимаш, ама някои, повеччето дискове, дори и сата искат и захранване. 3.5 инчовите със сигурност.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 18:50

добре де вие четете ли като писах, че адаптера има собствено захранване?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rumenn   
Дата:   28-11-09 19:43

най-сигурният начин според мен е важните неща да ги има на 2 ХДДта.. на моето ПЦ например има предвидено 1 ХДД на което се синхронизира автоматично важното инфо при всяка промяна в него и така нещата стоят на 2 отделни диска, като 2-рия мога лесно да го свалям и прибирам...мисля че WD Green е най-подходящ защото е с най-ниска консумация и греене съответно



Публикацията е редактирана (28-11-09 19:46)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ALBIREO   
Дата:   28-11-09 20:07

Холографски носител. [smilie24]
Надеждно, МНОГО капацитетно (до 1.6 терабайта) и... ужасно скъпо [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kufeiko   
Дата:   28-11-09 21:23

Амм... ако трябва да е наистина надеждно архивиране, все още лентовите утройства са най-признатия вариант. Мислех си, че това са само ужасно скъпи устройства, но явно има и такива, които лесно могат да се преглътнат финансово (ако на човек наистина му е необходимо).
Ето и един пример, дето е дори на IDE интерфейс: http://vali.bg/?group=157,164,323&article=7528&content=/article_content.php
Ако цената е по-важна от пазената информация - бих подходил към харддискове. Опитът ме кара да нямам вяра на DVD-тата.


Отговори на това съобщение
 Re: HDD за съхранение на файлове?
Автор: asahi   
Дата:   28-11-09 21:34

Каква е разликата м/е USB to SATA преходник + захранване и кутия за външен диск? Може би кутията.

Моето решение е външен хард, който се включва при нужда, а в останалото време се съхранява на сигурно място. Уязвими са към падане. Моят го държа на земята да не пада.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: terminator   
Дата:   28-11-09 21:36

Exile, мисля че си наясно че този кабел-преходник след 2334456 включвания/изключвания ще се скапе. Да не говорим каква опитна постановка ще направиш:
Ама то захрнването не става през усб, усб към сата адаптера си има и кабел за захранве с адаптер, който бучиш в контакта.
(много адаптери станаха).
На това нещо можеш и 2ТБ хард да му сложиш, няма проблем.
По тази причина е разклонителя, щото като сложиш 4 харда трябва с нещо да ги захраниш. Друг вяриянт е някакво diy захранване за всички, ама аз го мисля най-просто за правене.


Най-красивото е, че тва работи със всичко, с apple, с домашния мултимедиен плеър, с квото се сетиш [smile] от това всичко ти излиза един usb кабел и тва е. Дали ще го боднеш в рутер с усб интерфейс, в лаптопа, в image банката си е твой броблем
.

Защо просто не си вземеш един истински NAS и да си решиш проблема. Ето малко линкове:

1

2

3

4

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 22:09

"Автор: asahi
Дата: 28-11-09 21:34

Каква е разликата м/е USB to SATA преходник + захранване и кутия за външен диск? Може би кутията."

Ами основно цената. Иначе друго почти няма, но по принцип кабелът, както казах, можеш да му бучнеш всичко, иде, сата, сдром. Струва ми се по-практично ако обслужваш няколко харда, вместо да ги слагаш и вадиш от кутията просто слагаш кабела. Ама това не е голям аргумент, та който както иска.

А на въпросът на терминатора - ясно, че има готови решения всякакви, ама аз си говоря разни хипотетични неща, които първо са евтини, второ възможни. Дали ще седна да ги правя и изобщо има смисъл е друг въпрос.

"Защо просто не си вземеш..."
Защо просто не ми дадеш един милион евро в немаркирани банкноти и да не си пълня главата с глупости? [smile]

А и този кабел не се скапва хич толкова бързо, един-два вече се краштестват от месеци и не са дали никакви признаци на износване. Мисля, че с едно включване на седмица поне година ще издаяни...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 22:18

И тея насове, масове, ще ме извинявате, ама имат съмнителна рентабилност.
Общо взето нулева възможност за ъпгрейд, гъвкавост - нъц. Преди известно време питах тук точно за нас и решения за кутии с лан интерфейс и накрая целият въпрос се реши с един сървър, който излезе смешни пари, отне един ден да се съберат частите и да се конфигурира и си работи, да чукна на дърво, безотказно.
За хора, които по някаква причина нямат възможност да се занимават да си направят сървър сигурно има огромен смисъл да дадеш 500-600 кинта за НАС, обаче в случая ситуацията не е такава - има време, налице са достатъчно технически умения и опит в подобни diy инициативи и не виждам какво има да се плаши човек от сглобяването на евтинджос подобно решение с теоретично неограничени възможности за разширяване на обема, или поне много надхвърлящи всичко, за което мога да се сетя, което практически можем да ползваме тези, които ще го ползваме (егати изречението, последният да затвори вратата). [smile] Ще заема повече място, НО и това не е проблем, а и с увеличаването на броя харддискове заеманото място спрямо няколко НАС-а може и по-малко да стане. Нито ще шуми повече, нито ще харчи повече ток.

И пак повтарям, това са хипотетични неща [smile]

Даже май се сетих как да се избегне лудницата с многото захранвания и разклонителя, за сметка на малко допълнителен шум.



Публикацията е редактирана (28-11-09 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: netizen   
Дата:   28-11-09 23:19

истината е, че ако си архивираш важни данни на дувдета/цедета трябва да си супер тъпо парче или хал хабер да си нямаш от съвременни технологии [smilie23]

до тук terminator даде най верният отговор - NAS е истината [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   28-11-09 23:35

NAS за по-малко от 700-800 лева няма смисъл да се купува - нито са им качествени захранванията, нито са им добри кутиите. За единия мрежов интерфейс - просто не си струва да си натикаш дисковете в тясно, горещо кутийче с кофти захранване, което трябва да разчастиш до последно, ако трябва да смениш хард.
Имат и други проблеми - бавен трафик по мрежата, невъзможност на повечето програми да поддържат каталог на мрежов диск и т.н. и т.н.
Изобщо свестно бюджетно NAS решение за дома, което да върши работа за работа с големи обеми информация - до момента не съм видял.

Освен това, ако говорим за архив, а не за оперативно съхранение - ти запълваш хард след хард и ги прибираш някъде на "тъмно, сухо и проветриво място"- в случай, че ти гръмне оперативния сторидж. За чий ти е да хвърляш пари за кутии?!
Те принципно кутиите за ХДДта не са добър вариант - дори модели от един и същи производител идват със различни по мощност и волтаж захранвания, различни букси и т.н. Те са решение за хора, които закачат примерно 1x1ТБ и работят само с него 2-3 години.

Отговори на това съобщение
 Re: HDD за съхранение на файлове?
Автор: holden   
Дата:   29-11-09 01:33

Ето как съм решил моя въпрос:

1. Сървър с 8 х 1 ТБ диска в Райд 6 масив. Могат да изпушат един или два диска и информацията да се възстанови от останалите.
2. Сървърът е зад ЮПС устройство с капацитет 15 минути при максимален разход.
3. Рутерът закачен за отделен ЮПС, който също захранва моя монитор.
4. Моят компютър закачен за трети ЮПС, така че ако прехвърлям снимки от моя компютър на сървъра, да мога да свърша прехвърлянето ако спре тока.
5. В офиса имам 9-10 преносими диска в кутии, с размери от 1ТБ до 500 ГБ. На тях има копия на всичко дето е на сървъра, които се обновяват всеки месец.

Значи снимките от тази година са на моя компютър с back-up на сървъра. Снимките от предишните години са на сървъра, с back-up на преносими дискове.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   29-11-09 01:57

netizen, защо пък да си "супер тъпо парче", ако архивираш на CD/DVD? Не виждам нищо лошо в това да ги ползваш като 2-ри или 3-ти архив - все пак вероятността всичките хардове да гръмнат, а и DVD-тата да се скапят е минимална. И нищо не пречи да си ги презаписваш веднъж на 1-2 години. За различните нужди има различни начини за архивиране и DVD-тата са подходящи понякога.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: netizen   
Дата:   29-11-09 07:36

за втори или трети архив да пишеш дивидита бива, евтино решение са, за сметка на това ненадеждно

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   30-11-09 12:32

Мда.. след като прекарах два дни в София да бая на един сървър с RAID, дето уж беше супер-дупер (разбира се, седи на UPS, и т.н.) и който след един прост рестарт вече не знаеше че има RAID...

та нивото ми на параноя се увеличи с още една степен. [smilie5]

Та като се завърнах тук на бюрото ме чакаше върнато, пратеното за рекламация външно дискче -- което в един момент просто започна да чете бавно а после си призна че някои сектори не ги чете... същото дискче върнато с обяснение "сервизната програма каза, че статуса му е ок" -- а то просто дава входно-изходна грешка след първите 100GB като тръгнеш да го четеш отначало до край.

Все едно е какъв диск ще си вземеш. Всички се скапват! И това е най-важното, което трябва да знаеш за един диск!

Най-надеждния в момента носител за архив е флаш паметта. Гарантирано 10 години помни, като стои и само четеш, не се "износва" и т.н.
Само дето е повече стинки но цените намаляват. А за архив и безумно бавна (т.е. към 10лв за 4GB) си е достатъчна.

Малко недолюбвам дисковете точно днес.. и не съм убеден, че скоро ще ми мине. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   30-11-09 12:40

Абе SSD му е майката.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.