Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 HDD за съхранение на файлове?
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 10:28

След като май единодушно сите народ стигна до извода, че HDD-то е най-добрия начин да си съхранява човек файловете, остава въпросът - какъв хард точно?

Днес сигурно ще си взема един кабел usb to SATA, с който може да се върже SATA хард към усб-то на компа без да трябва да се слагат кутии и прочее.

И после идва реда на хардовете.

Повече малки хардове срещу по-малко големи? Или обратното?

Марка, конкретни модели?

И цената живо ме интересува, пък и в случая не ми трябват 230948234мб кеш, или 23453235 оборота :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 10:44

Всъщност сега точно обсъждаме с един приятел, че най-сигурният начин за съхранение на по-оборотните файлове е на сървър, на който хардовете просто не се спират.

Са при мен не е точно такава ситуацията, ама приницпно е добро пожелание.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: lipostok   
Дата:   28-11-09 10:45

Външен хард според мен по-добре и много по-удобно. И ако може дублиране и на втори.

ПП: В този дух, така и не намерих добра програма за Backup. Някой ако знае, да казва.



Публикацията е редактирана (28-11-09 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-11-09 10:46

Имам този WD My Book World Edition 1ТВ , мрежов , за да се вижда от всички ПЦ . Работи стабилно и го ползвам освен за архив и за филми ХД. Цената му е 300лв.

https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/jxwr4863.JPG
http://www.wdc.com/global/images/products/img2/300/wdfMyBook_World_H1N.jpg



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   28-11-09 10:49

единодушно че е начин да загубиш голям брой файлове....

всичко записвам на двд (скоро и на блурей)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 10:53

Абе стига с тея външни хардове, аз говоря за харддиск за архивиране.
Външния хард е скъп и заема повече място, няма никакъв смисъл да се ползва външен хард точно за тази цел.

двд-то гарантирано има по-малък живот, за блурей няма причина да е различно.



Публикацията е редактирана (28-11-09 10:54)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   28-11-09 11:00

от какво има по-малък живот??? от един токов удар ли....

ма лошо няма... май някъде имаше теми за възстановяване на хардове [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 11:03

Джъмбо, джъмбооооооооо [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 11:08

Значи ние продължаваме да си говорим с моя френд по темата, про токов удар гори адаптера (usb to sata), не харда...

Може да се вържат няколко харда с такива адаптери, тези адаптери да се тикнат в един разклонител, усб кабелите в един усб хъб и всичкото да се напъха в някаква кутия.

Ако искате може това всичкото да се ръгне в един рутер с usb интерфейс имате достъп и по мрежата.

Цената и консумацията на ток по този начин стават срамно ниски, само дето хардовете шумят, ама колко да шумят.

Един хард ако не се спира и ако не даде дефект първите 6 месеца може да изкара 20 години. Говорим при положение, че работи 24/7 и не се спира изобщо.

Може упс да тикнете в цялата система.

ДВД-тата още не са направили 20 години на пазара, блу рея да не говорим.



Това всичкото не казвам, че е 100% вярно, просто са неща, които разни хора твърдят, че са верни, сега доколко е така може да се провери единствено на практика.



Публикацията е редактирана (28-11-09 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Todd   
Дата:   28-11-09 11:11

Кое е по-добро от един хард ????

Два харда !!!

[smilie19]

Аз на компа имам 3 и един външен за разнасяне ....

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-11-09 11:17

exile, не заема много повече място, но това, което си решил няма да стане лесно , защото УСБ -то не може да захрани по- големи дискове около 1 ТВ. Иначе един нормален 3.5" WD 1 ТВ струва около 150лв. Има и модел външен хард с УСБ, 1394 и Е-сата за около 200лв.

Джъмбо, я кажи, коя точно фирма или друга организация архивира на ДВД или БД ?[smilie10]
Няма по- стабилен от Райд масивите. За 300-400лв. имаш 500ГБ - 1ТБ простанство , което ти дава реални 100% гаранция за архива.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e.StaneV   
Дата:   28-11-09 11:27

Споко бе той Джъмбото пак е опозиция, то сигурно на аплето, не може се сложи външен хард и за това така реагира [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 11:29

Ама то захрнването не става през усб, усб към сата адаптера си има и кабел за захранве с адаптер, който бучиш в контакта.
(много адаптери станаха).
На това нещо можеш и 2ТБ хард да му сложиш, няма проблем.
По тази причина е разклонителя, щото като сложиш 4 харда трябва с нещо да ги захраниш. Друг вяриянт е някакво diy захранване за всички, ама аз го мисля най-просто за правене.


Най-красивото е, че тва работи със всичко, с apple, с домашния мултимедиен плеър, с квото се сетиш [smile] от това всичко ти излиза един usb кабел и тва е. Дали ще го боднеш в рутер с усб интерфейс, в лаптопа, в image банката си е твой броблем [smile]



Публикацията е редактирана (28-11-09 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-11-09 12:01

Е то няма да е по- евтино и по-удобно от посочения по-горе мрежов хард. И той работи със всичко и особено добре с мултимедиен плеар , но по мрежа. Разбира се , ако искаш да го разнасяш навсякъде и да се омотаваш с кабели е друг въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   28-11-09 12:03

в бившата ми фирма всичко се архивираше на двд та... ма те са тъпи хора програмисти.... явно не бяха чували за дискови масиви и файбърченъл.... или упс защото са провайдери...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CTEHATA   
Дата:   28-11-09 12:07

Дискове, особено в RAID са добро решение да си държи човек данните, но не са архив.
Нищо, което може да се изтрие с една грешна команда или от един вирус не е архив...

Добрите стратегии обикновено включват диск или дискове(според целите), както и архивиране на друг носител.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cade   
Дата:   28-11-09 12:15

всеки що годе читав UPS ще те спаси от токов удар, да не говорим че си има и devices само за тази цел. хайде стига глупости [ezik]

а за диск, в момента бих взел WD 1.5TB green, точния модел мисля че е WDC WD15EADS. никога не съм мислил че ще купя WD но последните Seagate са трагични [smilie2]

архивирането на DVD има много недостатъци, но не е това темата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   28-11-09 12:20

"Автор: джъмбо
Дата: 28-11-09 12:03

в бившата ми фирма всичко се архивираше на двд та... ма те са тъпи хора програмисти.... явно не бяха чували за дискови масиви и файбърченъл.... или упс защото са провайдери... "

Ако можеш да споделиш кои са - да знам да не им ползвам услугите.

"Дискове, особено в RAID са добро решение да си държи човек данните, но не са архив.
Нищо, което може да се изтрие с една грешна команда или от един вирус не е архив"

А иначе аз започвам по едно време да бъркам понятия като архив и съхранение. Иначе за важен архив май най-добре между хард и двд е - и трите. [smile] Не знам.

Ама на мен питането не ми беше "как да си съхраня файловете", аз това съм го решил за момента, питането ми беше за евтин и надежден хард за целта.

cade [smilie24]
а за по-малките "разфасовки"? под 1тб ме интересуват за момента.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cade   
Дата:   28-11-09 12:28

exile,

за по-малки не знам, аз търсех най-големия възможен (на разумна цена, иначе щеше да е 2ТБ), та не съм ги гледал по-малките. само да отбележа че за да стигна до този WD ми се счупиха 3 чисто нови Seagate 1.5TB (CC1H) един след друг в рамките на месец [smilie2] пълно безумие [smilie8]

а този WD се оказа адски тих и достатъчно бърз, и аз съм доволен [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   28-11-09 13:04

Аз наскоро си взех 2 броя WD Black по 1ТВ, които вързах в RAID 1 за около 350 лв общо. По-скъпи са от Green-ите, но имат 5 г. гаранция. Малко по-бавно зацепват.

Отделно за архив записвам на DVD, които не държа вкъщи, за да не стане сакатлък при евентуален обир.

За WD чувам само похвали от известно време насам, затова все от тях си взимам, но времето ще покаже дали е добър избор [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   28-11-09 13:15

Значи харесваш си модел според обема който ти трябва и четеш в нета отзиви за него, щото напоследък с конкретни модели ту Сиигейт се дънят ту ВД, при това със "страшна сила" дет се вика!
Важното е като ще го ползваш за архив - след като си прехвърлиш нещата на него го изключваш и го слагаш на рафта, правиш същото с още един, но го "слагаш на рафта" някъде "офф сайт", щото дискове дето работят постоянно както по-горе казаха дори и в райд - не са архив.... Данби някъде беше писал че ХДД са носител дето има архивни свойства но не е архивен носител - много точно определение!
Допълнително селекция от "най-най" може да си ги правиш и на ДВД-та, но досега на мен ХДД-та по така описания начин не са ми създавали проблем, докато позастарели ДВД-та са се дънили, а да си архивирам всичко на ДВД-та - "неееам нерви", па и да имах за мен е излишно поради по-горната система!

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   28-11-09 13:18

Истинските мъже си качват нещата на публичен сървър и остават останалите да им правят бакъпи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cade   
Дата:   28-11-09 13:26

jivkojj, хайде сега линуски изказвания [smilie19] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   28-11-09 13:27

jivkojj, то имаше едни такива в САЩ дето си бяха накачулили всичко на един такъв "публичен" и когато "публичните" им дадоха 24 часа да си го разтоварят (поради фалит) истнските мъже ориваха ортълъка, колко било гадно! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   28-11-09 17:43

Значи ние продължаваме да си говорим с моя френд по темата, про токов удар гори адаптера (usb to sata), не харда...

Твоя френд дали ще ти плати разходите по възстановяване на данните? [smilie3]
Ако не е навит - не му се връзвай. Практиката показа, че при един добър токов удар - нищо не е подсигурено - без значение през колко адаптера е свързано.

Иначе, ако приемем харда за архивен носител - SATA>USB е добър вариант в изпълнение тип "docking station":
https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/yhhp9476.JPG
http://www.coolgear.com/images/SSX-35S.jpg


Не знам в БГ какво има като избор...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.