Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   26-11-09 17:48

Като гражданин на РБ и съвестен данъкоплатец в последно време ме вълнуват разни въпроси около институцията, наречена Международна банка за възстановяване и развитие, или по-накратко известна с претенциозното име Световна банка.

Доста ме притеснява фактът, че въпросната банка сама в своите анализи е стигнала до извода, че едва 40% от реализираните и проектите могат да се считат за успешни. Банката е създадена с основна цел да се бори с бедността в слаборазвитите страни, но практиката показва, че няма нито един пример на страна, станала по-богата след интервенция на въпросната банка. А примерите за още по-голямо обедняване са много. Според някои специалисти ролята на СБ се свежда до увеличаване на външните дългове на бедните страни и последващо налагане в същите на програми за евтина приватизация на основни сектори като водоснабдяване и електроснабдяване, и последващо изсмукване на ресурси на безценица.

Като данъкоплатец ме вълнуват следните въпроси: някой може ли да ми каже каква е вноската на България в тая банка, като сума.
А каква е задлъжнялостта ни към същата банка? Какви проекти реализира и е реализирала у нас от 90-та година насам и с какво сме забогатели в резултат на тези проекти?

Моля също и за друга всякаква информация, позволяваща да преценим има ли смисъл изобщо от участие и сътрудничество с тая според немалко хора институция с неоробовладелски цели, манталитет и практики, рай за продажни международни лапачи-бюрократчета?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   26-11-09 17:49

подкрепям[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   26-11-09 17:50

Почвай от сайта на БНБ.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   26-11-09 17:57

Преди да са скочили някои хора да ме обвиняват, че пак обиждам несправедливо, или недоказано, нека видим фактите, нека погледнем какво всъщност става зад стените на тая институция, защото като ви казвам лапачи и мошеници наистина имам предвид нещо конкретно:


Шефът на Световната банка уредил любовницата си със $193 хил. заплата

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Myth   
Дата:   26-11-09 18:01

Тук си много прав, всъщност ролята на световната банка е да купува бедни страни а не да ги подпомага да станат по-богати. Отпускат се заеми, които общо взето са непосилни за връщане и.....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: oleven   
Дата:   26-11-09 18:01

ivodam, ама Дянков яко ти е влязъл под кожата и те дразни, меко казано.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Todd   
Дата:   26-11-09 18:11

Абе аз колко пъти казвам да се въведе натурално стопанство !!!

Ша ми земат голият хуй тогаз секви европейски помияри !!!

Сбрали некой лев и правят пари на гърба на бедният народ ... аре у леву !!!

Прайш сайт на некой - 300 кила ябълки .Като ти се счупи колата - 100 кила на монтьора !!! На Топлофикацията ще плащаш кога заколиш прасето ....

И така ....

Разни финансисти ще изядат голата опашка за 3 месеца ...

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Marillion   
Дата:   26-11-09 18:16

Някой е гледал Цайтгейст....

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Ама е вярно, че тая Световна банка нищо хубаво не е направила за бедните страни. Само дългове. Освен да корумпира правителства друго не върши.

И аз чакам да кажат колко и дължим.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fonnayden   
Дата:   26-11-09 18:17

Според мен виновна е не световната банка а ужасяващата корупция в развиващите се страни. Парите не стигат до бенефициентите а в шепата мошеници. После парите отиват в швейцарските банки.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   26-11-09 18:19

ivodam, прочети това, за да поддържаш огъня [smilie5] :

http://books.wwnorton.com/books/detail.aspx?ID=7447

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   26-11-09 18:21

Според мен виновна е не световната банка а ужасяващата корупция в развиващите се страни.

Ужасяващата корупция в тези държави е следствие на безумните проекти на въпросната банка, а не причина за провала им.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Myth   
Дата:   26-11-09 18:37

Автор: Marillion
Дата: 26-11-09 18:16

Някой е гледал Цайтгейст....

Абе така е, но Цайтгест, само потвърждава това което съм си мислел преди това, специално за Цайтгест 2 не се съмнявам много в това, което се казва. Свалят се правителства, неудбните хора се отстраняват и т.н. Всичко което се прави е за пари, няма такова нещо, като подпомагане на бедните държави, наистина ли вярвате в това.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   26-11-09 18:49

А един мърмот потрива доволно ръце и загъва швейцарски шоколади... [smilie18] [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   26-11-09 18:50

"няма такова нещо, като подпомагане на бедните държави"
E то какво значи подпомагам? Кой ще ти хариже каквото и да било без да спечели??!?!? Няма такива филми..., и през комунизма не ги е имало..., освен в теоритичния такъв. Системата е ясна, взима се една разплетена кошница и си я правиш своя. Колкото и да е разплетена, все ще носи нещо, те просто искат да им носи на тях, а не на друг!
Освен това не може хем да казваш колко скапана е монетарната система и как скоро балонът ще се пукне, хем да си против задлъжняването, защото балонът няма как да се пукне по начин различен, от невъзможност да се покрият задълженията.
Според мен проектите се правят с давност около половин човешки живот, пък после каквото и да стане, ще се кърпи. Ако не се закърпи, ще се стреля. Ама първо ще се стрелят другаде, надявам се:)))
Абе някой ще го отнесе в един момент, ама кой точно, това не се знае.... Вие ще кажете ние..., аз по скоро си мисля, за тях...! То ние каквото и да стане ще паднем от много ниско...



Публикацията е редактирана (26-11-09 18:52)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: otto   
Дата:   26-11-09 18:56

До там стигнаха нещата, че хората вярващи на филми кат Цайтгейст 2 ги изкарват промити и параноясали. Вярно че тези филми са също промивка, но не чак толкова брутална.
Да вярваш или да не вярваш, същия ташак си е всичко.

И все пак [smilie23] Световната банка!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: netLady   
Дата:   26-11-09 19:00

Финикийците са виновни [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   26-11-09 19:01

Има едни пичове, крадат, крадат, па току се поЯви некой, па им ебе майката... Историята врти, врти, па преврти... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Myth   
Дата:   26-11-09 19:05

slivenski

Я кажи тоя мърмот, като си завива шоколада, какво ти казва мърмота, че в Ирак влязоха, защото им пукаше какъв е режима там ли. Хайде да не започваме да си задаваме въпроси, че са мноооого.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   26-11-09 19:08

Ще ти кажем едно... Последният хамерикански мосю льо президон дойде на власт с обещанието да изтегли войските на САЩ от Ирак, Афганистан и изобщо да приключи намесата им в този регион... Сега се оказа, че за това ще трябва да чекаме 8 години... Наздраве верващи... [beer] [beer] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   26-11-09 19:10

ам той просто не е уточнил човека кога точно ше го напрай, бе, к'во са некакви си осем години?[smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (26-11-09 19:10)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dimi2007   
Дата:   26-11-09 19:10

Требат си факти - иначе ще е като по митингите: Кой не скача, е червен......гледам че почва засилването.....[smilie5]

линк

Abstract

The development objective of the Financial Sector Development Policy Loan (DPL) Program for Latvia is to ensure long term financial stability. This loan will support crisis management measures and structural reforms to stabilize the financial sector and increase its resilience to future shocks. The Bank is also preparing a social sector DPL that will aim to minimize the social impact of the crisis by ensuring that safeguards are in place to maintain critical social services in the midst of the economic contraction and fiscal adjustment. The loan will be a Euro-denominated fixed spread loan of - London Inter-Bank Offered rate for euro (LIBOR) plus 200 basis points, a front-end fee of 100 basis points, with a maturity of 10 years.



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fonnayden   
Дата:   26-11-09 19:22

Аз сериозно смятам че трябва смяна на модела и в Иран. Но говорейки за развиващи се страни не говорим за тези страни а за сържави особенно в Африка. Те са скоросъздадени и няма как да се осъществява одит на парите по проекти. В България не стана а камо ли там. Аз като данъкоплатец смятам че е необходимо да се създават условия за развитие и в развиващите се страни. Не трябва да сме тесногръди. Но да съществуват и схеми за максимална усвояемост.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Myth   
Дата:   26-11-09 19:22

Ами именно де и тогава няма да излязат не се безпокой.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   26-11-09 19:28

Начи, краденето навремето е ставало пак, ама поради липсата на комуникации, хората са се усещали едва след четри-пестин години... Па вдигнат една революцийка, па изринат крадливата измет нанекъде, па миряса светът за няколко столетия... НО! алчността човешка нема граници... Ама сега, в ерата на информацията нещата стават много по-бързо. На крадците им лъсват задниците ежедневно... Верно е - богати са, силни са, притежават цели държави, имат ядрено оръжие... Но все ще си намерят и майстора, и маргаритата... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   26-11-09 19:32

само ни не лепнат по некое чипче.. че ще видим тогава свобода ама друг път!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PolarBear   
Дата:   26-11-09 19:33

Не съм фен на СБ. При това имам известна представа за нея. Личното ми мнение е, че поне у нас тя едва ли има какво да прави вече. Все пак сме членове на ЕС, а замисълът на СБ визира малко по-различни държави.

Между другото, все пак влезте в някой сайт, напр. на самата банка и поразгледайте. Ако не друго, поне да видите какво е общото и какво е различното между Международната банка за възстановяване и развитие и Световната банка. Защото все пак това са различни неща.

Корупцията в повечето от страните, в които банката е активна, също определено съществува и процъфтява от векове или хилядолетия преди банката да е създадена. Безумните проекти просто попадат в подходяща среда.

Трудно е да изхарчиш такива огромни маси пари и да не направиш и нещо хубаво. Има доста успешни проекти на Световната банка, но според мен са доста по-малко от неуспешните. Още една особеност - често някои по-малки, но успешни проекти (винаги, когато парите не са заем а подарък (грант)) се осъществяват не със средства на самата банка, а с пари от доверителни фондове под нейно управление.

За да сме справедливи трябва да споменем и още нещо - често банката се заема с решаване на проблеми, които или са нововъзникнали, или досега никой не е давал решение за тях, доста комплексни и със сериозни икономически, финансови, екологични и социални измерения. И политически, но това не се афишира, разбира се. Нормално е в такава сложна среда успехът да не е гарантиран.

Още веднъж за корупцията. Антикорупционните правила и механизми на СБ са признати за най-добри (и са най-строги) от тези на всички останали международни организации. Самите правила са публично достъпни през Интернет, ако някой се интересува. И при това се спазват стриктно. Фрапиращият случай с добре платената любовница по-горе не е типичен.

Така че моите резерви са на ниво политика. Затова въпреки наличието на някакъв процент успешни проекти и добре разработени правила, мнението ми си остава негативно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   26-11-09 19:34

Да ни лепнат, ако щат и сифилис... Един ден и това ще свърши... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   26-11-09 19:44

"Международна банка за възстановяване и развитие, или по-накратко известна с претенциозното име Световна банка."

Май някой е чел българската статия в Уикипедия. [smilie5]

Преди да копираш не се ли сети да погледнеш поне сайта на Световната банка? То си пише ясно кое е Световна банка; кое Международна банка за възстановяване и развитие; кое Международна асоциация за развитие и кои останалите агенции.

"Банката е създадена с основна цел да се бори с бедността в слаборазвитите страни"
Всъщност е създадена за следвоенно възстановяване - първите заеми са били именно за това и то не за бедни държави. Борбата с бедността е по-късна цел. Същевременно целта е да подпомага Бретънуудската система - т.е. влиянието на долара.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   26-11-09 19:50

e-mil, прав си... На eдните сайтът им е http://www.worldbank.bg, на на другите http://www.worldbank.org... [smilie21] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   26-11-09 19:57

Корупцията в повечето от страните, в които банката е активна, също определено съществува и процъфтява от векове или хилядолетия преди банката да е създадена. Безумните проекти просто попадат в подходяща среда.
---
Безсмислица. Първо трябва да има република, данъци и публична администрация преди да може да се приказва за корупция.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   26-11-09 20:00

Мхм... Най-добрият трик на сатаната е да убеди хората, че той не съществува... [smilie21] [smilie21]



Публикацията е редактирана (26-11-09 20:01)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PolarBear   
Дата:   26-11-09 20:18

Чил, данъци и държавна администрация е имало през третото хилядолетие преди Новата ера в Египет, Китай и на други места. И безкрайна корупция, за която има редица писмени източници. Вкл. протоколи от съдебни процеси в Египет, да кажем. Републиката няма нищо общо.

Думи като "безсмислица" не съм си позволявал дори и за откровено лишени от смисъл постинги.

А за Световната банка със сигурност имам по-добра представа от доста хора тук. Все пак за първи път съм стъпил на 1818Н St., Washington DC още в далечната 1992 г. Такива работи...

[smilie5]



Публикацията е редактирана (26-11-09 20:25)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danvan16   
Дата:   26-11-09 21:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: boxer   
Дата:   26-11-09 21:15

Все пак да му отдадем дължимите почести.
Той ни докара пъдаря.

https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/bnlm8512.JPG
http://focus-news.net/Images/Pphotoes/6c2eb82877d33f000c0a625bbc4c578f.jpg

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   26-11-09 22:58

Бихте ли били така добри да дефинирате за публиката какво означава "неуспешен проект"?

И да дадете примери за такива?

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   26-11-09 23:28

Автор: Lalinda
Дата: 26-11-09 22:58

Бихте ли били така добри да дефинирате за публиката какво означава "неуспешен проект"?

И да дадете примери за такива?
------

Това са подробности.......[smile] ....въпроса е, че има конспирация........

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivanov_id   
Дата:   27-11-09 11:02

Ето един пример, който пряко ни засяга. През 2002 год. България тегли от СБ заем от 66 740 000 щатски долара по проект, наречен

Social Investment & Employment Promotion Project (SIEP) - Bulgaria

Проект за социални инвестиции и насърчаване на заетостта в България.

Парите се изразходват както следва:

Здравеопазване и други социални дейности - други социални дейности 50% от сумата;
Здравеопазване и други социални дейности - здравеопазване 15%
Водни ресурси, хигиена на водата и защита от наводнения 20%
Образование 10%
Обществена администрация, законодателство и съдебна система 5%

На хартия добре... А на практика? Продажни български политици хапват 66,74 милиона долара, дават някой-друг милион за "социализиране и интегриране" на циганите, някой-друг милион за укрепване на речните корита и разбира се - за шумна реклама по медиите. Забележете, че изобщо не повдигам въпроса дали тази сума се харчи по предназначение или не - 33,37 милиона долара са ОФИЦИАЛНО ПРЕДНАЗНАЧЕНИ за "други социални дейности"! Под такава формулировка мога да финансирам каквото си поискам, включително сбирка на фото-форум - това също е вид социална дейност!

Но 66,74 милиона долара разбира се, не стигат. През 2007 г. България тегли още 24 480 000 долара за подкрепа по същата програма, а през 2008 г. - още 202 020 000 по Проекта за социално включване. Кого включваме - циганите. Къде ги включваме - в българското общество. Колко пари сме похарчили - 291 410 000 МИЛИОНА ДОЛАРА ЗАЕМ ОТ СВЕТОВНАТА БАНКА, който изплащаме всички ние! Без да броим помощите по други програми, социалните помощи от бюджета и т.н.

Тук цитирам само 3 от проектите на СБ в България и то само за последните няколко години. Представете си колко заеми са сключени от 1989-та година насам и за какво са похарчени тези пари!!!

ПЪК ПОСЛЕ СЕ ЧУДЕТЕ, ЩО ЕНЕРГОТО, БТК и всички ключови отрасли и предприятия СА В РЪЦЕТЕ НА ЧУЖДЕНЦИ - крадат ги от нас чрез СБ и продажните ни политици.

Не забравяйте, че не е луд този, който яде два зелника, а този, който му ги дава. И МНОГО ХУБАВО СИ ПОМИСЛЕТЕ ЗА КОГО ЩЕ ГЛАСУВАТЕ!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   27-11-09 11:15

Ако някой е искал да си купи Енерго, БТК или ВиК не е късно. Горепосочените фирми могат да се купят винаги. Скоро Орбител пак се препродаде. Само че най-старите и собственици не искат да играят в България, а опъват нет в Индия и Пакистан.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IvoZafirov   
Дата:   27-11-09 11:19

Като Полярния мечо.
Моите впечатления са от проектите им у нас свързани с околна среда. Меко казано преливане от пусто в празно и уж инвестиране на огромни бюджети, които обаче потъват като консултантски, а след края на проекта всичко приключва. А и политиката им...

Абе не съм фен на СБ

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 11:51

oleven: ivodam, ама Дянков яко ти е влязъл под кожата и те дразни, меко казано. - Не бих казал, самият Дянков ми е безразличен и е от тоя тип невзрачни хора, че ако го срещна на улицата, изобщо няма да го забележа, не е изключено и да го настъпя или избутам неволно. Дразни ме по-скоро овчият наивитет на някои хора тука...
[smilie2]



Публикацията е редактирана (27-11-09 11:52)

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 12:34

Дразни ме по-скоро овчият наивитет на някои хора тука...
-------

Не е въпрос на наивитет - ората са изпълнени с надежда и всеки се бори за място под слънцето или както се казва - световната машина за производство и разпределение на материални блага.....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   27-11-09 12:53

По-добре си задайте въпроса чия е световната банка. След което поразсъждавайте над следния момент: Представете си, че съберем всички пари на една държава в една банка и тя ги въведе в обращение, под формата на заеми. От къде идват парите за лихвата?

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 12:58

От къде идват парите за лихвата?
--------

От бъдещата печалба/ принадена стойност......

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   27-11-09 13:03

Не е важно чия е Световната банка. Важно е Красьо Черния да назначава Борда на директорите. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Myth   
Дата:   27-11-09 13:07

Автор: ksuhorukov
Дата: 27-11-09 12:53

По-добре си задайте въпроса чия е световната банка. След което поразсъждавайте над следния момент: Представете си, че съберем всички пари на една държава в една банка и тя ги въведе в обращение, под формата на заеми. От къде идват парите за лихвата?

Е как от къде, за мен като необразованваринатите са няколко, износ, външни заеми и печатане на нови пари.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   27-11-09 14:11

Добре.. може би трябваше да задам въпроса малко по-друго яче. Правителството на САЩ вкарва в обращение 10 милиона долара. (примеро). Те се вкарват през търговските банки. Те дават тия пари с лихва. Всички пари, издадени някога са били пуснати в обращение по същия начин. Т.е за всеки едни 10 милиона, банката иска обратно 11 милиона(примерно). Това кой ще спечели и кой ще е вътре е без значение. От 10, милионите трябва да станат 11. Как да стане това? От къде да дойдат?

Мyth е абсолютно прав. За да има пари, които да се връщат те трябва да се създадат. Т.е да се напечатат. На всички ви е ясно, че това означава инфлация. Вид скрит данък, който всички плащаме. Колкото и да търгуваме, да печелим, да губим - ние не създаваме нови пари, а просто преливаме от един джоб в друг. Банката обаче иска стойност, която не е била емитирана.

Ей такива неща стават по тоя свят...

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 14:30

Т.е да се напечатат. На всички ви е ясно, че това означава инфлация. Вид скрит данък, който всички плащаме. Колкото и да търгуваме, да печелим, да губим - ние не създаваме нови пари, а просто преливаме от един джоб в друг. Банката обаче иска стойност, която не е била емитирана.

Ей такива неща стават по тоя свят...
----------

Чудя се кое е по-абсурдно - примера на Ксухоруков или обяснението на Мит....[smilie5]

Пробвай друг пример - теглиш кредит за основни средства или оборотни....
Мини през производствения процес
Реализирай продукцията на пазара
Разчети се с банката
Мини през пътя на осчетоводяване до приключване на сметка Печалби и загуби за производителя и банката и квото още се сетиш...

В Цайтгейст ги нема тия работи.....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   27-11-09 14:38

Дими, по тази схема можем да забогатеем или аз или ти. Т.е твоята печалба ще се отрази на мен като разход. Т.е ти ще си на плюс, аз на минус. Не целим да разгледаме икономиката на отделната личност, а глобално - на системата. Там, на върха парите ги няма :)

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 14:55

Много си е правилен въпросът на г-н Сухоруков и г-н Дими Лентата да не се прави на ударен, че не знае за какво иде реч. Няма държава в света, работеща на принципа на "свободната пазарна икономика", при която годишният ръст на икономиката да може да покрива цялата маса раздадени кредити плюс лихвите по тях. Това е ясно дори чисто математически погледнато, защото навсякъде лихвите са значително по-високи от процента на реалния ръст на БВП. Това означава, че първо, ще се печатат кухи пари; второ, че независимо от това печатане винаги ще има някой зад борда - фалитите и кризите са неизбежни и не са резултати от грешки. Кризите донякъде изравняват нещата, с цената на определен процент индивиди, на които им се ебава майката (самоубийствата стават ежедневие), след което започва следващият кръг по спиралата на безумието...

Самоубийство на милионер потресе Ирландия

Кризата тласна пловдивчани към масови опити за самоубийство

Бум на самоубийства заради кризата

Финансовият директор на Фреди Мак намерен мъртъв в дома си

Масово самоубийство на китове и делфини в югозападна Австралия



Публикацията е редактирана (27-11-09 15:22)

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 15:05

ksuhorukov
Нема такива басни - единия на плюс, другия на минус - или има ВЪЗпроизводство или нема....
Затова са дефинирани понятия като инфлация, дефлация и т.н.
Когато теглилия кредит губи, тогава банката разпродава залога и прибира лихвата за сметка на печалбата/принадената стойност за минали периоди.....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   27-11-09 15:16

Мамка им конспираторска. Почнали да дават кредити на китове и делфини. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 15:18

e-mil: [smilie6] [smilie25] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   27-11-09 15:28

Абе, вие не правите ли разлика между един килограм карфици и един килограм желязо?

А между един килограм желязо и колкото там трябват килограма желязна руда?

А между колкото там трябват килограма желязна руда и една кирка + две здрави ръце?

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 15:29

dimi2007: Да бе, много добре звучи на теория. За колко наши кредитни милионери банката разпродаде залога и прибра лихвата за сметка на печалбата, и т.н.?

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 15:45

Няма държава в света, работеща на принципа на "свободната пазарна икономика", при която годишният ръст на икономиката да може да покрива цялата маса раздадени кредити плюс лихвите по тях.
--------

Хе-хе Иводам, дай примерни цифри за растеж, обем кредит и лихва, че много алабала стават "аргументите".....[smile]
И не давай сборен дълг до момента, а растеж за текуща година спрямо миналата....[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mun4o   
Дата:   27-11-09 15:49

Не знам много за Световна банка. Но знам, че финансира грантово два много яки екологични проекта в България: възстановените влажни зони "Бръшлен-Калимок"(най-голямата влажна зона северно от Балкана и в близко бъдеще по-значима и от "Сребърна") и "Персина - Белене". Верно, похарчиха се няколко милиона долара повече, отколкото би трябвало; имаше забавяне 1-2 години, но аз се кефя от направеното.[smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 16:19

dimi2007: Да бе, много добре звучи на теория. За колко наши кредитни милионери банката разпродаде залога и прибра лихвата за сметка на печалбата, и т.н.?
-----------

Иводам, квито бяха банките, такива бяха и залозите.....но все пак светът не е кварталния Форекс пазар дето се прелива от джоб в джоб......

Да не забравиш и аргумента, че деривативния пазар е 1 тетралион долара.......

https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonROFL2.gif


Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 16:29

Димиту: Да бе, в Щатите банките като не са кат наште, и кво? Айде ходи разпродавай залога, когато в един момент имаш на главата си внезапно не една или десет, а двеста къщи за продаване. И други банки и ипотечни институции до тебе също.

Всъщност според тебе защо стана настоящата криза и изобщо стават кризите, ъ? От слънчевите изригвания, може би?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Myth   
Дата:   27-11-09 16:56

Димииииииии изобщо не са глупости, представи си че сме само ти аз и една банка, банката ти отпуска на теб 5 милиона и на мен 5 милиона (ако искаш и милиарди) ама за тия 10 отпуснати там каквото са, тя иска 14 каквото и да произвеждаш, каквото и да правиш няма от къде да се пръкнат останалите 4, освен ако банката не ги напечата и не ги пусне в обръщение под формата на нови кредити разбира се. Освен това всеки 1 милиард отпуснат от правителството към банките в обръщение става 9 и това са измислени пари, дори ги няма и на хартия а са във вид на електронни пари. Всичко е един огроооооооомен балон. Ако банките решат да си съберат кредитите, то в държавите няма да остане една стотинка, защото всяка една стотинка е на кредит.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Myth   
Дата:   27-11-09 16:58

Е как що бе Иво щото балона се надува, надува, надува и после БУУУУУУУУУМ.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 17:14

Бе на мен ми е пределно ясна работата, ама Димиту що се прави на ударен, уж начетен мъж, съмнителна ми е работата... на пълзяща апологетика ми мяза...



Публикацията е редактирана (27-11-09 19:55)

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 17:29

Автор: Myth
Дата: 27-11-09 16:56

Димииииииии изобщо не са глупости, представи си че сме само ти аз и една банка, банката ти отпуска на теб 5 милиона и на мен 5 милиона (ако искаш и милиарди) ама за тия 10 отпуснати там каквото са, тя иска 14 каквото и да произвеждаш, каквото и да правиш няма от къде да се пръкнат останалите 4, освен ако банката не ги напечата и не ги пусне в обръщение под формата на нови кредити разбира се
--------------------------------------

[smilie18]

Не си ли чел икономика за 4ти клас .....

Или предлагаш натурално стопанство, където да разменяш налъми за сол или захар....[smile]

Да не се забравя, че целта на производството е да ВЪЗпроизвежда, да създава принадена СТОЙНОСТ/ПРОДУКТ....да создава БЛАГА за ората...

Кредити не се теглят само за ПРОИЗВОДСТВО, а и за КОНСУМАЦИЯ.....
Освен това, редица единици работят със СОБСТВЕНИ средства, и акумулират СОБСТВЕНИ ФОНДОВЕ за обновяване и развитие.....

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 17:38

Айде ходи разпродавай залога, когато в един момент имаш на главата си внезапно не една или десет, а двеста къщи за продаване. И други банки и ипотечни институции до тебе също.
-------------
Иводам....Това е когато размера на залога не покрива лошия кредит, и какво - с каквато лекота са купувани и отчитано "печалба", с такава и са загубени......


но все пак говорим за пазарна икономика, не за централно-планова....[smile]

Всъщност и двете са на един принцип - разликата е в преразпределението.....

И каква беше връзката с БВП, лихвата, обем кредит за текуща година - или викаш: Факт е че има криза - кви цифри да давам.....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 17:40

Мит е пропуснал да каже, откъде ще вземе пари за новата магистрала след като има само 10, а требат още 4.....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   27-11-09 17:58

Автор: Myth
Дата: 27-11-09 16:56

ама за тия 10 отпуснати там каквото са, тя иска 14 каквото и да произвеждаш, каквото и да правиш няма от къде да се пръкнат останалите 4,
---
Че какъв ти е проблемът, нали си произвел нещо, нали си добавил стойност, банката като емитира още парични знаци се запазва баланса.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   27-11-09 18:43

Момчета.. каквото и да добавите, вие не можете да произвеждате пари. Можете едно нещо да го купите за 5 лева и да го продадете за 5000. Отново казвам, не гледайте само на търговията, услугите и т.н. Гледайте глобално. В обръщение има пуснати 5 милиона. Банката иска 6. От къде ще го вземете тоя милион? Трябват нови кинти - инфлация. Неизбежно е. Такъв е световният финансов модел на съвремието ни.

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 19:11

Автор: ksuhorukov
Дата: 27-11-09 18:43

Момчета.. каквото и да добавите, вие не можете да произвеждате пари.
--------

Произвеждат се стоки и услуги.......никой не произвежда пари. Парите отразяват намалението или увеличевието на стоките и услугите.....

Истината е че ВИЕ момчета, произвеждате пари по Цайтгейст и други подобни от сорта....[smile]

А примерите с двама души и банка важат за първобитно-общинния строй - тогава НАИСТИНА не е могло да се върне лихвата без да се вземе нов заем.....А ! То пък не е имало банки тогава.....[smilie5] !?!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   27-11-09 19:42

Може би ако се разгледа "икономическия модел" от двама комбайнери, брокер, банка и политик, веднага ще просветне и ще се открие 6-ия милион.....[smile]



Публикацията е редактирана (27-11-09 19:43)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   27-11-09 19:53

Предполагам знаете, че всяка година се печатат пари и без това да е конспирация, нали?
Дори да допуснем, че зад всякак стотинка стои злато, то това, че всяка година се вади злато, означава, че ще се печатат пари. Другото е, че дори да не се печатат пари, те се преразпределят.
Ясно е че парите са листчета, а електронните пари са още по голяма неизвестна в уравнението, но това как банката има 10, дава по 5 и после иска от всеки по 6 е пример, който дори да води до правилно заключение е толкова елементарен, че не може да не бъде отхвърлен.
Има и друго, това че човек е чел уроците в арената за действия на стоковата борса и е гледал параноичен филм, пак от арената, не го прави икономист. Като цялото АренаБг, не е университет, а място за забавление:)))



Публикацията е редактирана (27-11-09 19:55)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   27-11-09 19:56

Дори да допуснем, че зад всякак стотинка стои злато

Това може и да е било така... До края на шейсетте години на миналия век някъде... [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   27-11-09 19:59

и аз съм забравил коя година беше кризата..., все тая. Но дори да приемем, че е така парите догодина пак ще са повече и пак това няма да е довело до инфлация. Още повече, че без инфлация не може. Дори понякога се поддържа изкуствено. А това как става?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   27-11-09 20:03

Защо примерно Валутният борд обезпечава българските пари в евро, а не в злато? Ако имаше злато за всичките пари, нямаше да има нужда от борд, нали... А дали цялото количество евра е обезпечено в злато? Или в друго... Съмнявам се... Обезпечаваш една хартийка с друга хартийка... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 20:03

Димиту, продължаваш да се правиш май на разсеян. Говориш за възпроизводство - възпроизводството може да бъде просто - когато възпроизвеждаш в същите обеми, в които си произвел стоки и услуги на предходния цикъл, може да бъде и разширено - когато произвеждаш повече. И това е в основата на развитието на икономиките, нали. Кажи ми сега обаче, най-общо, без да задълбаваме, как с разширено възпроизводство от примерно 4% разширение за една година ще покриеш кредитите за това възпроизводство, ако те са с двуцифрена годишна лихва? Говорим за обществото, или икономиката като цяло, обръщам ти внимание, не за отделно предприятие или фирма.
Съвременните "пазарни" икономики са пирамидални по същността на финансовата си система, но на теб някак си ти е неудобно да го признаеш, вероятно защото си вътре в тая система и бозаеш от нея, като накъкви вид финансист. И затова упорито бягаш от отговора на въпроса за кризите, който ти задавам, нещо ми се губи обяснението на кризите в "стройната" ти "хармонична" система.



Публикацията е редактирана (27-11-09 20:07)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   27-11-09 20:05

Истината е че миналия век е имало и биметализъм, и златен стандарт и какво ли не, всичко е рухнало. Факт, че това не води до края на света. МНого от тези филми твърдят, че едва ли земята ще спре да се върти, а това хич не е така.
Колкото това с банката дето раздава 10 на две по 5 и иска 6 и това е супе рпроблем е вярно, толкова е вярно, че ако Бил Гейц, драсне клечката на парите си в банкноти и ще стане баси дефлацията.
Нещата не са толкова прости.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   27-11-09 20:07

Ежко, без инфлация не може. Тя е заложена изначално в системата. Колкото повече пари влизат в обръщение, толкова по-малко неща можеш да купиш с единица от тях.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   27-11-09 20:08

slivenski, защо еврата да са целите обезпечени със злато. Това го няма поне от 70 години..., подяволите как не помня кога падаше златния стандарт, той и сребърния също..., сигурно 30-те години..., поне ако се съди по историческите последици.
Освен това има неща, които непрекъснато компенсират печатането на пари- увеличаването на население, повишаването на цените, иновациите, откриването на нови пазари.
То ясно че е до време, но не си мислете, че времето е дошло...., има още бая. Гледай как си къткат Африка, а и Близкия изток си го стискат. Тов апревърне ли се в пазари, вместо в пустини и няма и помен да има от печатане на пари.
Кофти, че земята няма да ни насмогне на добивите и изхранването, което е по обозримо като проблем. Макар че то дойде ли и другото ще дойде...



Публикацията е редактирана (27-11-09 20:12)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 20:16

ejko: Естествено, че земята няма да спре да се върти. Може да си караме така още много дълго време. Което не премахва недъзите и несправедливостите на системата. Неоробовладелството е факт в целия свят, и у нас, за съжаление. Разни нарочени и назначени бизнесменчета си правят каквото искат с работниците, особено по по-малките градове по провинцията. Нямаш представа какво е по разни шивашки и тем подобни цехове, да не навлизам сега в подробности.
Ценноста на такива филми като Цайтгайст е да се обръща внимание на недостатъците и не е задължително да се приемат идеите за промяна, изложени в него. Важното е да се мисли по подобряване и промяна, и да се дават идеи, защото така се върви напред. Това е и ценността на утопиите - те никога не се реализират, но подтикват към определено движение.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   27-11-09 20:17

Аз не разбирам... Концепцията за парите, като хартийки, които заменят определено количество злато или друг ценен метал, определено се е променила... Но все пак... Не може да се печатат пари както дойде... Това е пагубно за икономиката... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 20:20

Ежко: Златният стандарт пада официално в началото на 70-те години, ако не се лъжа, 71-ва година. Дотогава доларът наистина е бил обезпечен със злато, но американците се отказват от това, след като Франция започва да иска САЩ да и дават злато срещу връщане на долари през втората половина на 60-те години. Щатите се размотават и Де Гол е толкова ядосан от историята, че изкарва Франция от НАТО.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: equinox   
Дата:   27-11-09 20:22

Хехе не е Франция причината, а големите дефицити по текущата сметка на САЩ и големите плюсове на Япония и Германия, което пречи на системата да се балансира. В крайна сметка САЩ нямат избор, освен да премахнат този режим.

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 20:26

slivenski: Днешните пари не са просто заменител на някакъв еквивалент, като златото, за целите на обръщението. Всички днешни пари са кредитни инструменти - те се издават от централната банка на базата на дългове - на държавата, на търговските банки, и т.н. Т.е. зад всяка банкнота стои нечие задължение. Затова правилно във филма Цайтгайст се казва, че ако теоретично в една държава в даден момент се изплатят всички дългове, тези пари просто трябва да изчезнат. И на теория е така. На практика естествено няма как да стане. Но е необходимо от време на време някой да бъде изхвърлян зад борда, за да се възстановява временно едно привидно равновесие. До следващия път.
Проблемът на човечеството е, че става все по-алчно и няма задръжки почти никакви вече от морално-религиозен и етичен характер, а единствена ценност му става консумацията. Това в условията на ограниченост на ресурсите при съвременната организация на икономиката на базата на фосилни източници на енергия, ще носи все повече проблеми.



Публикацията е редактирана (28-11-09 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   27-11-09 20:32

"Важното е да се мисли по подобряване и промяна, и да се дават идеи, защото така се върви напред. Това е и ценността на утопиите - те никога не се реализират, но подтикват към определено движение."
С това съм 100% с теб, просто в постингите ти рядко го разбирам в този креативен план, а по скоро разпознавам някаква нихилистичност и срещу това се бунтувам.
Разбира се може аз да не ти разбирам като цяло, то не може всички да сме на 89.1 MHz :)))

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   27-11-09 20:59

ejko: Ами аз не крия, че съм доста скептично настроен към човечеството и към бъдещето му. Насилието и принудата продължават да са основните инструменти и методи на организация на целия обществен живот. Ама може би съм по-черноглед, отколкото е нужно, ще се радвам, ако докато съм жив видя нещо да се променя в положителна посока.

ПП: Тук все пак е фотографски форум, така че съдете за мен по снимките ми, не по приказките в клуба; снимките ми мисля, че по-добре ме изразяват [cool]



Публикацията е редактирана (28-11-09 11:23)

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   28-11-09 02:58

Иводам, къде тичаш с/у вятъра бе човек !?!?!


Кажи ми сега обаче, най-общо, без да задълбаваме, как с разширено възпроизводство
от примерно 4% разширение за една
година ще покриеш кредитите за това възпроизводство, ако те са с двуцифрена годишна лихва?


Просто и разширено...
Производството може да е на печалба, може и да е на загуба.
Увеличаване на производството си е увеличаване в натурален
израз - може да води до увеличение на печалбата,
може и да е на загуба. И да повторя - важна е допълнителната ст-ст
която се създава - във Викито му викат адед валюе....

Начи разширил си произвоството с 4%, но не казваш с колко се е увеличила печалбата !?!?

В това "разширение" влизат лихвите като доход....
щот нали лихвите такова, са печалба от банковите услуги.....
т.е. не може да им продаваш филета от сьомга с калкулирана печалба от
20% примерно, а да чекаш лихва за кредит по оборотни средства - 2%....

Може би требе да разгледаш Нетния Национален Доход като показател,
но явно си се объркал нещо.... !?!?

БВПто е просто един количествен показател за сбора от стоки и услуги,
но не казва какъв е кяра от това, ако има въобще....щото ако си произвел
твоите 4% повече с 20% разходи в повече....нали....по-добре да не си
произвеждал....както се майтапим по селските оперативки.....


Тва за пирамидалните структури не го разбирам - може би имаш предвид
срастването на банковия и промишления капитал във финансов....
както е казал Ленин....

Викам да изясниш понятията и тогава ще минем на кризите....


Автор: ivodam
Дата: 27-11-09 20:26

slivenski: Днешните пари не са просто заменител на някакъв еквивалент, като златото,
за целите на обръщението. Всички днешни пари са кредитни инструменти -
те се издават от централната банка на базата на дългове


Тва също не ще да е много верно.....

За разлика от златния стандарт, днешните пари не са гарантирани с нищо -
те циркулират по взаимно споразумение, добра воля и доверие....
Стойността им се влияе от количеството на стоки и услуги на пазара...
Количеството им се регулира - увеличава или намалява от ЦБ според
ситуацията....
Покупката и продажбата на дълговите инструменти е един от начините
за регулиране на обема на парите...НО НЕ ЗНАЧИ че парите са обезпечени
с дълг.....


Явно в Цайтгейст си видял квото ти се е ИСКАЛО да видиш.....[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   28-11-09 11:33

Димито: Казах ти да се опиташ да не мислиш на ниво фирма и с термини касаещи фирменото микрониво. На ниво национална икономика и национални сметки няма понятие "брутна" или "национална" печалба, няма и "брутни" разходи. Или ти расте брутният продукт, който произвежда цялото общество, или не.

С пирамидалната структура имах предвид начина на действие на монетарната система, при който балонообразно се отпускат кредити, за които много добре се знае още в началото, че няма да бъдат, НЯМА КАК ДА БЪДАТ върнати в пълен обем. Заради което и предиочно (циклично) стават кризи, като настоящата. Прочее, продължаваш съмнително да мълчиш по въпроса за кризите [smilie18].

Колкото за парите, вземи отвори който и да е учебник дори по финансово-кредитни отношения, и ще прочетеш, че днешните пари са кредитни пари, моля ти се, това не го повтаряй за циркулирането "по взаимно споразумение и добра воля", че голям смях пада, честно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   28-11-09 15:20

Замислете се и над друго нещо. Каква част от парите на всяка една националност са обезпечени с нещо? Защо не са обезпечени? Парите са виртуални... това е всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   28-11-09 19:00

Иводам: Чини ми се, че понеже немаш опит на микро ниво, затова и не видиш нещата на макро.

Така и не показа какъв е размера на главница+лихва като дял от БВП в рамките на една година, та да видим че кредитите са невъзвръщаеми. Както се знае, разходите за лихви са калкулирани в БВП, тъй като той включва
стойността на всички стоки и услуги, произведени за годината....Яааа - ми
и главницата била включена.

И разбра ли каква е връзката му лихвения процент и растежа, понеже първото е включено във второто
и дори и да нема растеж, е покрито.
Също така, не каза нищо за амортизациите в БВПто, щото ако не обновяваш основните фондове на
икономиката, след време нема да имаш средства за създаване на БВП - или викаш:

Амортизациите са на микро ниво.... [smilie18]



Нека видим и нещо друго. /учебник/

What is money?

- Definition 1 (common sense):money is something with which we can use to make
purchases.
- Definition 2 (economic definition): the sum of all cash + all checking accounts
(demand deposits)
- Definition 3 (alternative): Money is a social relation or a social institution. Gold
has been accepted as a valuable thing or a money because people in the society
believe it is precious and worthwhile. Then it becomes a norm or an institution
within the society. The reason you accept $100 cash or credit card is that you can
use it at the same value at the other place. So there must be a social trust of using
money. Without it, what will happen?



Общият БВП /свят/ - 70 трилиона

Общ дълг /частен, държавен/ - 60 трилиона
Нека да са равни - и кво - обема на парите /кредитни или квото там им викаш/ е равен на
обема на стоки и услуги.

Ако се приеме че днешните виртуални пари са средство да се богатее, какво ще е това богатство
от празни цифри и нули - световния елит щеше да си лежи на златния стандарт за да
им се не изпарява богатството.....
Пак не става - най-яката криза била по време на златния стандарт....


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   28-11-09 19:21

Дими, лихвата по какъв начин е обвързана с БВП? Преди година и нещо, в България БВП беше висок (много по-нисък от това което трябва да е, но все пак). Лихвите бяха сравнително поносими. Днес, БВП е нисък - лихвите високи. Обясни как точно е осъществено обвързването. Т.е ти като теглиш утре кредит, банката някак си изчислява какво БВП ще има в следващите 30 години ли? Ами ако държавата фалира (образно)? Не мисля, че ще ти бъде опростен кредита ;)

Нещата не са толкова прости колкото изглеждат на пръв поглед. Не политици са хора, които управляват сегащната финансова система. Скоро четох една много интересна статия в сп. Правен свят.. ако я намеря, ще пусна линк по-късно.

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   28-11-09 19:54

ksuhorukov
Лихвата отразява търсене и предлагане на кредити /пари [smilie5] /.
Като инструмент, лихвата се ползва за поощряване на производство - или на спестявания.
Банката не изчислява БВП, а предполагаемите нива на инфлация, които БНБ ще бори с лихвата или други инструменти....

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   28-11-09 20:18

Всъщност, да сравняваш лихва и растеж е неккъв нов метод, може би от таз година....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   28-11-09 22:15

Тъй, и пак не разбрахме според Дими откъде и защо се вземат кризите. Явно нема и да разбереме, амин...

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   28-11-09 23:02

От невъзможността да се предвидят тенденциите на пазара.....т.е. действията на регулаторните органи и механизми са следствие и имаме разминаване във времето....

При соц-а се планираше централно и немаше такива изцепки....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: equinox   
Дата:   29-11-09 04:00

Иводам няма човек, които да ти каже защо има кризи. Може би се дължат на естествените цикли в развитието на технологиите, нереални очаквания - всички стават такива оптимисти, че забравят забравят за рисковете, грешки на централната банка или правителствата, големи дисбаланси в международната търговия и т.н. В днещно време всичко е толкова обвързано, че гръмне ли някой по веригата и става верижна реакция.

Хехе, нямало изцепки викаш. Тогава защо фалира системата?

Освен това тия дето планират с нищо не са по-добри. Напротив, даже са по-зле.

Сигурно си чувал за челният опит на Мао:
The Great Leap Forward (simplified Chinese: 大跃进; traditional Chinese: 大躍進; pinyin: Dàyuèjìn) of the People's Republic of China (PRC) was an economic and social plan used from 1958 to 1961 which aimed to use China's vast population to rapidly transform China from a primarily agrarian economy by peasant farmers into a modern communist society through the process of agriculturalization and industrialization. Mao Zedong based this program on the Theory of Productive Forces. It ended in catastrophe as it triggered a widespread famine that resulted in tens of millions of deaths.[1]
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Leap_Forward


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-09 04:30

Хехе, нямало изцепки викаш. Тогава защо фалира системата?
---------

Ха-ха-хаха.....фалирала....ми нали трансформациите били подготвяни преди това....
Пък и Горбачов реши да сменя модела....

Кризи на Запад винаги ще има щото са в самата същност на системата - липса на паритет м/у пари и стоки. Трудното е да се каже КОГА !

Мао тръгна да прави промишленост без да е развил селското - така е било и на Запад преди 2 века и кусур....
Работата вървеше додето имаше техническа помощ от Съюза, но Мао реши че ше се оправя сам и се отцепи от Съюза....и верно се оправи...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: equinox   
Дата:   29-11-09 04:43

Защо Горбачов реши да сменя модела? Май на СССР започна да му става трудно да си издържа сателитите, а и изостана технологично, магазините нещо се поизпразниха...
[smilie21][smilie8]

Просто няма никакво доказателство, че плановата икономика е по-добра и че липсват кризи. Както видя и от примера с Китай.


Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-09 13:56

Просто няма никакво доказателство, че плановата икономика е по-добра и че липсват кризи. Както видя и от примера с Китай.
--------

Именно де - Мао се ОТКЛОНИ от стандартния планов модел - все едно некой да си купи нова кола, а да нема хляб да яде....

Така стана у нас след 10ти ноември...

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   29-11-09 14:09

equinox: Защо Горбачов реши да сменя модела? Горбачов не е решил сам да сменя модела. Горбачов беше една играчка, инструмент в случая. Празните магазини бяха до голяма степен изкуствено режисирани. Просто и в Съюза, както и у нас на по-младото поколение висши комунистически апаратчици им писна от идеологическите простотии и това, че трябваше да се крият. Поскаха да си имат официална частна собственост, с която да си се разпореждат свободно и си го направиха. Всичко е било ресижирано, и в другите соц страни. Има между другото един интересен документ - една докладна записка в КГБ от 1988 г., в която се изказва безпокойство, че на фона на движенията и броженията, които вече ги имаше по това време в другите страни от соц блока, в България НЕ СТАВА НИЩО и следва да се предприемат мерки! [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   29-11-09 14:12

dimi2007: Кризи на Запад винаги ще има щото са в самата същност на системата - А, дойдохме си на думата. Само дето вече не е коректен изразът "на Запад". Само че причините много мъгляво и общо си ги написал.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: equinox   
Дата:   29-11-09 14:45

Мао може да се е отклонил, но не от модела, а от трезвото мислене. Самият факт, че подобно нещо може да стане в една планирана икономика говори достатъчно за качествата на подобна система. Да би функционирала много добре, но ако имахме някакви свръх-интелегентни и безпристрастни хора, които да я управляват. В реалността това нито се е случвало, нито има как да се случи. Случая с Мао не е единствен. Грешки в планирането винаги е имало. Дори в България. Примери колкото искаш.

Дори да приемем, че планирането е идеално то няма връзка с истинските нужди на хората. Примерно планирали, че тая година ще произведат 100 000 четки за зъби и толкова, нищо че примерно има нужда от 200 000. Никой не прави проучвания за нуждите на хората - всичко е на принцип - каквото може да се произведе това ще е. За това и постоянно има недостиг на различни стоки за потребителите.

Друг недостатък на планирането е липсата на стимули за иновации. Много често фундаменталните иновации разрушават старите методи и технологии. Дори в пазарната икономика големите фирми, използващи стари технологии в крайна сметка просто са изтикани от пазара от по-малки и иновативни фирми. Това е не защото не знаят как да ползват тази технология или не са чували за нея, просто ако я въведат канибализират основните си пазари. В една планова икономика ограниченията са още по-големи, защото липсва конкуренция и всичко е монополизирано. Няма ги тези нововъзникващи фирми, които да разрушават старото и да градят новото. При това положение нищо чудно, че колите през 60-те години изглеждат по същият начин като тези през 80-те. Просто няма грам напредък.

Да не говорим за негативното влияние върху труда, създаването на някакви паралелни икономически връзки между хората и т.н.

Докато при пазарната иконмика кризите са част от пейзажа, то плановата икономика е просто обречена на упадак и изоставане.

ivodam тия приказки за добрата система и лошите чичковци може да ги разправяш на малките деца. В края на 80-те системата просто беше рухнала, поведението на чичковците беше следствие от това, а не обратното.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-09 14:47

че на фона на движенията и броженията, които вече ги имаше по това време в другите страни от соц блока, в България НЕ СТАВА НИЩО и следва да се предприемат мерки! [smilie10]
--------

Иводам, чувал си оценките за Т.Живков от австрийците...що да се правим на по-разбирачи от тях !?!?

Освен това Западът е върха на айсберга, а третия свят към който вече се числим, е неразделна част от неговата система......

Но да викаме, че печалбата на банката е от въздуха, а на завода от рога на изобилието, е несериозно и детинско....

А как ли се печатаха парите у нас преди 10ти и как печелеха банките ... или те бяха на загуба !?!?
Или ще речеш - те бяха обезпечени със злато и всички активи на банката...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-09 15:23

Дори да приемем, че планирането е идеално то няма връзка с истинските нужди на хората. Примерно планирали, че тая година ще произведат 100 000 четки за зъби и толкова, нищо че примерно има нужда от 200 000. Никой не прави проучвания за нуждите на хората - всичко е на принцип - каквото може да се произведе това ще е. За това и постоянно има недостиг на различни стоки за потребителите.
------

Само от това става ясно, че си немаш хал-хабер от планиране, а от трудов стаж по тия работи - хептен - но не казвай колко опит имаш в предприятие /западно или соц/ - от написаното си личи....

Впечанляващо е колко добре познаваш икономиката на соца - сигурно тогава си одел прав под масата с пластмасовия автомат и си викал: Айде наште ! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: equinox   
Дата:   29-11-09 15:29

Има разлика между планиране и планова икономика. Стига се мъчи да слагаш равенство между двете.

Има достатъчно писано по въпроса. Човек стига да иска може да разбере как е работила и Римската империя. Или ти сигурно хал хабер си нямаш от това, какво е било преди да си бил роден? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-09 15:54

Има достатъчно писано по въпроса. Човек стига да иска може да разбере как е работила и Римската империя. Или ти сигурно хал хабер си нямаш от това, какво е било преди да си бил роден? [smilie8]
--------

И каква е разликата !?!?!?



Затова Никсъна ти рече, че нема да инвестира 2000 уева в млад спициалист, щот ше земете да го изстреляте в Световната десятка и ще се чуди кво да прави.....[smilie5]

Както и на Запад, така и при соца на млад спициалист се даваше минимум, щот много "знае" ама малко може.....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: equinox   
Дата:   29-11-09 16:20

Губи ти се логиката нещо. [smilie11]

Изобщо защо отклоняваш темата? Просто ми отговори на твърденията като си толкова знаещ. След като са толкова грешни би трябало оборването да е лесно. [smilie24] Но явно не можеш и за това тръгваш сега да чоплиш и да си фантазираш кой съм аз, какво съм работил и т.н... сякаш някой го интересува. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-09 17:24

Губи ти се логиката нещо. [smilie11]

Изобщо защо отклоняваш темата?
--------

Както ти казах, немаш опит в планирането нито на микро ниво, а на макро хептен - какво можеш да коментираш !?!?
Затова и глупостите с броя на четките....

Когато се говори за стандарт, се коментира първо дали населението е задоволено със стоки първа необходимост, а не дали 5 % си сменят новите БМВта всека година и 20 % лаптопите...

Съгласен съм, че със смяната на цифровите апарати и ГСМи всека година, благосъстоянието се повишава много....а с козметиката и "качествените" лакомства хептен....

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: e-mil   
Дата:   29-11-09 17:44

Ето сега Дими ще ни просвети, как по време на соца населението е било задоволено със стоки от първа необходимост. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   29-11-09 18:02

Абсолютно [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Спомняме си за качествените Москвичи, за които се чакаше около 5 години, за качествените Лади, добре, че е Анели, че и тях нямаше да ги има, за качествените зеленчуци в "Плод зеленчук", за качествените касетофони, магнетофони, които също се появяваха спорадично в търговската мрежа и за великия израз "там пуснаха едиквоси..." [smilie18]
За българските телевизори с белгийски телескопи, за "Симсонките", за фотоапаратите "Смена", за колелетата "Балкан-че" бледо копие на една друга марка, за "Украйна" за "Балкан", "Школник", за "Правец Д" пак бледо копие на друга машина произведена в друго едно стопанство. Да не забравим и натуралните стопанства под формата на лозя/нивички, които всъщност изхранваха населението, т.е. то само се изхранваше, разбрало, че качествено месо, зеленчуци, плодове, държавата няма начин да му ги достави, освен по веднъж на година малко преди коледа в "показните" магазини. Да, имаше такива магазини които се казваха "Показен магазин" демек там се показваше какво може държавата, ако иска, но тя не искаше [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-09 18:25

Кано гледам само как сегашните български принтери се наложиха на световния пазар ... за другите неща нема да питам....[smilie18]

За новите колбаси, и млечни продукти е излишно да се споменава - редовно има теми за възхвалата им....

Сега поне на всички се осигурява по едно кило банани на ден безплатно от новия съюз - европейския....да се компенсира за миналото.....[smilie18]

[beer]



Публикацията е редактирана (29-11-09 18:27)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   29-11-09 18:46

Винаги ми е бил интересен този метаморфозен момент при Димито и РолайФлекса.
Когато излагат някоя теза от икономиката, могат да говорят ясно, дори аргументирано. Но ако им зададеш конкретен въпрос за социалистическото битие - все едно, че си ги цапнал по главата с големия том "История на БКП". Единият веднага започва да говори за селото през 50-те, а другият пуска иронични задявки за ЕС. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-09 19:17

Нека да се включи и Тод....той е още по-критичен......[smilie18]

Битието след 9ти е било такова каквото може да е на ора с потури и свински цървули, дошли в града с един вързоп на рамо, да търсят по-добър живот...../оставяме настрана шепата буржоазия/

Но пък сега вече 20 години следваме швайцския модел на селскостопанска и туристическа страна....и почти я стигнахме....[smile] .....коментира се, че по брой на спортни бутикови коли сме вече първи или сред първите в Европа пер калпак.....[smile]

Може би ако бехме провели индустриализацията в началото на 18 век, както е било в Швайца, щехме и по брой на нови седани да сме първи.....

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   29-11-09 22:13

equinox: Момент, момент, това, че казвам, че нещата бяха режисирани в никакъв случай не значи, че за мен системата е била добра, а някакви лоши чичковци са я разтурили. За жидо-масонския експеримент от мен добра дума нема да чуеш, споко. На Запад обаче трябва да му палят свещи с благодарност, щото ако не беше комунизЪма щяха да видят социална пазарна икономика и да си тръгват в петък в 2 часа от работа на куково лето.

Така или иначе, това, че соц системата беше тъпотия, не значи, не "свободната" пазарна икономика не е с доста сериозни недъзи. Или както Никсъна наскоро написа, всички обществени системи се провалиха, ама кой да го чуе... [cool]



Публикацията е редактирана (29-11-09 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-09 22:33

Или както Никсъна наскоро написа, всички обществени системи се провалиха, ама кой да го чуе... [cool]
------------------

Затова на Запад се казва, че след Маркс, няма нищо ново - производствените отношения базиращи се на капитал и работна сила - разликата е в преразпределението на печалбата....и други по-дребни неща - корупция, укриване на данъци и т.н.

И един пример:

Reporting in the NY Times, 6/3/09, Meraiah Foley stated that China has 111,500 state-owned entities, including 150 giant companies that operate mining, steel, finance, communications and others which are operating effectively. These companies generated $680 billion in profits in 2003. (Chinese News). While the Chinese government owned the entire $680 billion profits, the U.S. government, which does not own corporations, got only $16 billion out of the $700 billion profits corporations generated in the U.S. in 2004. (NY Times, 5/5/09). It is no wonder that the U.S. owes $11 trillion debt, which include $1 trillion loan from China.

In comparing China to the U.S., Nicholas Kristof of the NY Times stated that besides accumulating an enviable $1 trillion cash reserves, China’s self-sufficiency food program has contributed to a higher living standard, while obesity has increased in the U.S. More so, Beijing’s infant mortality rate of 27% is lower than New York City’s. Further, China’s children get an education comparatively better than many children get in the U.S.



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   29-11-09 22:36

More so, Beijing’s infant mortality rate of 27% is lower than New York City’s. Further, China’s children get an education comparatively better than many children get in the U.S.
---
Някои тук биха казали, много важно, че смъртността в NYC е по-голяма, важното е, че УМИРАТ СВОБОДНИ !!!
[smilie18] [smilie18] [smilie18]
[ezik]



Публикацията е редактирана (29-11-09 22:37)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   29-11-09 22:53

Защо да избираме между NYC и Пекин, след като има места, които са взели най-доброто и от двете, а от себе си са прибави спокойствието, което го няма и в двете. Да живее Сингапур. Само трябва да откажете дъвките и да не взимате наркотици, алкохол и цигари, както и да си пускате щорите редовно. Иначе жена ми се върна от там преди време и каза, че изглеждало супер за живеене. Между другото търсят хора там, който иска може да пробва!

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   29-11-09 22:57

Иводаме, кво става с лихвата и растежа !?!?

Откри ли какво е съотношението собствен капитал/кредит при производството на стоки и услуги !?!?! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: uli   
Дата:   29-11-09 23:04

Както се казваше в един роман на Хр. Калчев - Банка за възстановяване( от какво?) И за развитие (На какво?) [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: ivodam   
Дата:   29-11-09 23:11

Абе Димчо, пиле шарено, с какъв бизнес трябва да се занимаваш, освен наркотици, проституция, оръжия, фармация или самолетостроене, за да можеш да плащаш 18% лихва, че и нещо след това да ти остава за инвестицийка, развитие, пък и за фонд "и ние сме хора"? Взимат фирмите кредити, после взимат втори и трети да обслужват първите и така докато един ден изгърмява целата шибана кооперация, наречена национална икономика. Ма сега нали сме глобализирани, като гръмне оттатъка океана и тука ни тресе. А ти ми разправяй, какво беше, че причината за кризите било някакво си там несъответствие. Лихвите били пазарни, резултат от търсене и предлагане. Ако това го мислиш верно, особено за нашенските банки, че изродските им проценти са резултат от търсене и предлагане, верно не си у ред и нема сми да продължаваме. Знам конкретен пример за доста голема фирма нашенска, хем хлебопроизводител, нещо, дето винаги се търси - така беха зацапали пейзажа, че по едно време вече никоя банка не им даваше кредит, та собственикът беше накарал директорите и началник отделите да теглят те кредити по 15 хил лева, да спасяват фирмата. Така и не знам дали им ги върна и до ден днешен тия пари.

Отговори на това съобщение
 Re: За Световната банка, от позицията на гражданин и данъкоплатец
Автор: dimi2007   
Дата:   30-11-09 00:30

Иводам,
1 Банките да чужди клонове
2 Това 18 % е сега и зависи от клиента
3 От 2000 до 2008 г равнищата са 6-10 %

Намираме се във валутен борд....

Пък и кому са нужни такива големи предприятия с такива големи кредити....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.