Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За мутрите, кражбите... и науката (ехо русофилчетата)
Автор: J0R0   
Дата:   20-11-09 09:07

Не знам колко от вас са чели "Педагогическа поема" от А.С. Макаренко.
На мен ми се наложи да я прочета заради поправителния.
Та там, в тази автобиографична книга Макаренко описва следната история:

В интерната за малолетни престъпници, на който бил шеф нямали мебели.
Няколко пъти писал писма до Градския комитет - отговор - нъц.
И един ден решил и се вдигнал с момчетата, отиват в ГК да искат мебели, обаче там няма никой.
Гледат във фоайетата - хубави дивани, кресла, маси, столове...
Товарете на каруцата - наредил Макаренко. И отмъкнали мебелите на ГК на Партията.
Разбира се хората ги видели, казали кои са и служителите от ГК се вдигат, отиват в интерната да си искат инвентара обратно.
Не ви ли е срам, вие сте откраднали нашите мебели, викат на Макаренко.
Той обаче гордо им отвръща - каква кражба, при социализма имуществото е общо на народа.
Вие не опазвате народното имущество, дори пазач не сте сложили.
Затова ние го преразпределихме.
И ако много пискате, ще напиша рапорт до Окръжния комитет, как вие не стопанисвате добре и не опазвате народното имущество.
Като аргумент в спора изскачат няколко яки момчета от интерната, които показват недвусмислено, че умеят да бранят народното имущество.
И с това спорът е приключен.

----
Според мен Макаренко извършва поне две престъпления, кражба + изнудване и заплаха на длъжностни лица.
Според мнозина обаче той е висша класа педагог.
Мой съученик стана доцент в края на 80-те с научен труд посветен на Макаренко - педагогът на 21 век.
В гимназията свирехме в една група, той - ритъм и вокал, аз на бас китарата. После животът ни разпръсна, той реши да се отдаде на науката.
След промените намерих тая книга на пл. Славейков и му я подарих за рождения ден. Надписана.
Човекът не ми говори около две години.

Но днес пак се срещаме (кум съм му бил на сватбата, кръстник съм на децата му), човекът продължава да си бута научната кариера, вече е професор в СУ Климент Охридски.
Избягваме да говорим за политика.
Аз искам да възобновим групата, да се върнем към музиката - най-истинското нещо, което сме правили.
Да зарежем всичко и да се отдадем на свирене.
Соло китарата и барабаните обаче не щат и да чуят.
Солото, след като беше известно време соло-китара на "Конкурент" днес е шофьор в Метро.
Барабаните е спортен коментатор в някаква телевизия.
Г-н професорът е най-податлив на тая идея, но след втората ракия си признава, че и той ме мисли за луд.

-------------

Моля за коментар на Макаренковската история, всички мутри, крадци, педагози, русофили и професори.
Допускат се изказвания и от по-младото поколение, плодът на тия велики педагически практики.

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gogo   
Дата:   20-11-09 09:12

[smilie5] [smilie5] [smilie5] Социализъма е школа дето няма равна...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matataupa   
Дата:   20-11-09 09:14

Хмм, Класната във втори клас ми изхвърли часовника през прозореца- 3-ти етаж. Това, защото ме беше предупредила да не го поглеждам, преди да чуя звънеца, пък той ми беше нов- на 1 седмица някъде.

И щото за пореден път го погледнах ме извика на дъската и най- назидателно ми го поиска, отвори прозореца и го изхвърли[smilie21]

Казах у дома какво е станало- а реакцията беше- А ти защо не слушаш класната[smilie8] [smilie5]

А де, колко са ни деформирали, я кажете, разбирачите[smilie5] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   20-11-09 09:15

Захванете се с музика без да зарязвате всичко!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   20-11-09 09:17

Да си допбър педагог(възпитател) е необходимо да имаш здрава морална основа, която е функция и на обществото, в което се формираш.
Отделно трябва да си гъвкав, приспособим към особеностите на подопечните и пак средата, в която се случват нещата.

Другаря Макараенко може си е вписвал в онова време, но разгледан към днешн адата въобще не ме кефи. Ако може да се намери нещо ценно в моралния му бекграунд - добре. Но у други хора може да се намери значително повече.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Todd   
Дата:   20-11-09 09:22

А ние снощи се събрахме 5 човека от тайфата - всички с моторите !!

А не бяхме карали 20 години заедно....

Кой в Малта , кой в УСА , кой в ЮАР ...по целият свят .[smilie19]

Обаче снощи сбирката си струваше....а нито един от нас никога не ни е интересувало кой какво работи в БАН , министерствата , общината или кой е Макаренко !!!


[smilie19]

[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   20-11-09 09:23

Аз за Макаренко не знам много, но по тази история от началото на темата, на мен ми изглежда като антикомунист, с чувство за хумор, който се подиграва на системата:)))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Todd   
Дата:   20-11-09 09:24

Абе имаше едни училища - макаренковски !!! [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Май сега требе да преобразуват 50 процента от съществуващите в такива !!!

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rumenn   
Дата:   20-11-09 09:26

е сега е по-яко определено..като се озъби учителката и нея я изхвърлят през прозореца..жалко че вече не съм ученик [smilie5] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matataupa   
Дата:   20-11-09 09:27

Ежко[smilie24] [smilie5] ... и Румен, че не бях прочел[smilie18]

Друг е въпроса, че за да критикувам някаква педагогическа система в нета е нужно само криво настроение и 15-20 свободни минути.

За да я отричам, обаче, ми е нужен по- стабилен, смислен, резултатен и тн. фундамент.

А това, днешното... то ли да е този фундамент[smilie8] [smilie23]



Публикацията е редактирана (20-11-09 09:28)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pmartinov   
Дата:   20-11-09 09:28

Оставиха ме на изпит по история в механотехникума където бях втори в класацията при кандидатстването (подреждането е по азбучен ред при еднакъв бал)

Не бях научил наизуст[smilie10] 130 дати от създаването БКП на Бузлуджа до наши дни.

Преподаваше ми най-голямия натегач-партийния секретар от Ливочево.


Недвусмислено му заявих пред целия курс че няма да ги науча защото няма да ставам партиен член.

Той позеленя от яд.

Не можеше нищо да ми направи защото това научаване на датите наизуст [smilie10] беше само една негова партийна самоинициатива.

И ме остави на изпит по история .

Другите ги научиха ...

Аз пропуснах :)



Публикацията е редактирана (20-11-09 09:29)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matataupa   
Дата:   20-11-09 09:31

Аз не стигнах до дати, но правех други зулуми- това щото дядо ми нямаше капка педагогически усет и неколкоктратно ми беше казвал, че ако ми се карат ше ги дъвче. А и 1 път беше зеял на една учителка, че не уважила причината да съм без домашно. Все случки, когато не бях прав[smilie5]

А Дедо беше от Партията... някакъф[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Vinsent   
Дата:   20-11-09 09:35

Видиш ли, pmartinov, сега какъв значителен пропуск имаш в културата - не знаеш датите от историята на БКП. Ако те беше учил Макаренко, сега тове щеше да бъде изключено...[smile] [smilie25] [smilie18]

[beer] [shtrak] [beer] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   20-11-09 09:35

дедо ти е бил пич:)))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pmartinov   
Дата:   20-11-09 09:40

Vinsent [smile]


В моята памет няма място за БКП [smilie23]

А последователи на Макаренко имаше и в България [smilie23]

Партийни отрепки [smilie24]


[beer]
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   20-11-09 09:42

Асахи, ми те и мутрите днес са адаптивни спрямо времето си.

Кефя се как ще влезнат след малко ботовете и ще ни обяснят, че при социализма нямало престъпления (и имало наука), как мутрите и кражбите и цялото това мислене се родили на 10 ноември от "демокрацията" и как има нещо гнило в Дания там бият негрите.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Е, в Дания може и да бият негрите (Джогата да каже), обаче се съмнявам, че някой техен професор развява подобни глупотевини като "наука"

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: boni   
Дата:   20-11-09 09:43

Абе така като гледам от тоя разказ, Макаренко е дал добър урок на другарите от ГК, които определено не са си гледали работата:
1. Не му отговарят на писмата, които той пише няколко пъти. Трябваше да му дадат някакъв отговор - положителен или отрицателен.
2. Няма ги на работните си места. Той отива в ГК с намерението да иска мебели.

Все пак за да станат тези деца малолетни престъпници, причините са твърде сложни и Макаренко явно е искал да ги накара да се почустват хора, щом е решил да им осигури някакви удобства. ЧИновниците имат по-малка нужда от такива мебели - дивани и кресла.

Преди около 8-9 години бях свидетел на една сделка за Здравната каса - обзаведоха административните клонове на касата с всякакви луксозни неща - хладилници, кафе машини и т.н. Все едно отварят кафене, не офис на здравна каса. В същото време болниците тънат в мизерия.... Какво да говорим....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   20-11-09 09:46

Тодде и аз вчера карах... И днес ще карам [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: boni   
Дата:   20-11-09 09:47

Иначе за съжаление, мутрите в БГ бяха създадени от Луканов и неговото обкръжение, за да обслужват олигарсите:).
Единствените две страни с подобна мутризация след "падането" на социализъма са БГ и Русия.
Обаче не мисля, че може да се търси паралел точно с горната история за Макаренко...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rumenn   
Дата:   20-11-09 09:48

аа аз да се похваля че предсрочно (в 7-ми клас) ме приеха за комсомолец.., но имаше изпит едно малко червено книжле с устава на партията което трябваше да се научи. На мен ми се паднаха тез 2 въпроса:
- на каква длъжност е другаря Тодор Живков
- какво представлява мерната единица ОМ (тоз го нямаше в устава но горе-долу го знаех и него)
След това всички приети ходиха на промоционална екскурзия.., но най-голямата далавера беше, че всички момичета ни гледаха влюбено..и най-вероятно са мислели за секс, ние момчетата по това време обаче не разбирахме от тез неща [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Diandimov   
Дата:   20-11-09 09:48

Аз пък съм чел Макаренко ей така, без да ме кара някой.

Малко е терсене в началото, но после те пленява някак. Друго е усещането... Може би характерна черта на руската литература.

Много се кефех, че почнаха да правят фотоапарати. По цял ден се чудех как точно събират на едно място толкова пружинки и изнервящо дребни пластинки, и откъде ги намират всъщност.

Та каква беше темата?

А, да: JORO, мога да ти стана барабанист ако искаш. Тъкмо съм се замислил за един нов комплект покрай Нова Година.

Или покрай следващата...


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matataupa   
Дата:   20-11-09 09:53

Жоро, какво означава 'ботовете'.

Аз нито пиша енциклопедия от универсални истини, нито пък имам желанията да проведа 8-вековно изследване на образованието- с всичките му тайни и явни.

Аз от личен опит- учил съм в СПУ, ГПЧЕ- знам как беше преди, знам как е сега.

Знам колко знаеха преди- виждам колко знаят сега. Не определени индивиди- по- общо образователно прочетено.

Ами, сега са адски зле нещата, всичко е оставено на лична мотивация, и то където и се даде възможност.

Учителите ми- още се срещам с тях. Само преди 8-9 години бях готов да се закълна, че след нашия випуск всички ще бъдат цвете, в момента им се реве на тия хора.

Бот ли съм, а[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matataupa   
Дата:   20-11-09 09:55

Румене, влез в произволно избрано училище, намери къде е 8 клас и питай какво е ОМ.

Ще се изненадаш от резултата[smilie5]

ОМФГ


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Vinsent   
Дата:   20-11-09 09:55

Като бях малък в къщи имахме една овчарска гега, не знам откъде се беше появила. Майка и татко и викаха "Макаренко" [smile] [smilie25] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   20-11-09 09:56

Има защо да те мисли за луд човека, Жоро, [smilie21] Не си е работа това.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.