Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 БАН не прави наука, в БАН са феодални старци!
Автор: Marillion   
Дата:   13-11-09 15:05

Науката не е основно нещо по време на криза!

Така министър Симеон Дянков коментира изказването на президента Георги Първанов пред събранието на Съюза на учените в БАН, че са нужни повече пари за наука.

"Президентът като говори за наука той разбира неговите приятели в БАН. БАН не прави наука, в БАН са феодални старци, които си стоят там, събират заплати", заяви Дянков, цитиран от Фокус.

По думите на министъра - трябва да развием науката главно около университетите и така е в повечето добри страни.

"Нашата научна система е създадена по Сталинистко време – идеята да има БАН и науката да е разделена от университетите я има само в социалистически страни", коментира още той.

По-рано днес президентът призова кризата да не се използва като алиби за съкращаване на разходите в сферата на науката и научните изследвания.

"Иска ми се да видя науката като истински приоритет и в бюджета за 2010 г.", посочи държавният глава.

По думите му, ако средствата за наука продължат да се орязват, ограничават или в най-добрия случай се задържат на ниво от 0,3 на сто от БВП, "не можем, нямаме право да говорим убедително за Лисабонска стратегия, за икономика и общество на знанието".

"Ще можем да излезем от кризата, ще имаме много по-добри шансове, ако заложим сега на приоритети, които ще ни позволят в следкризисния период да дръпнем напред", каза Първанов.

Президентът добави, че не веднъж е казвал, че един от тези национални приоритети трябва да бъде науката и образованието.

линк




Има ли нещо вярно, че в БАН само събират заплати?
Какви научни откритя са направили в последните 10-15 години. Има ли къде да се направи справка?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Todd   
Дата:   13-11-09 15:13

Науката не е за прости хора !!! А какъв ранг имаш е нещо де нема нищо общо с науката !!!

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   13-11-09 15:14

Аман от уморасли разсъждения на задокеански мозъчета в бурканчета. Видял и чул нещо Малката пица за финансиране на наука и решил, че това е общовалидно. В Щатите корпорациите финансират да им правят научни разработки в университетските лаборатории, вярно е, ама искам да ги видя кои ще са тия български фирми, които ще финансират научни изследвания в университет, хе-хе, смях на бучки.

Ролята на една академия на науките само с брой открития ли се измерва? Колко открития прави човечеството на година? Ролята на една академия не е ли и да концентрира, систематизира и разпространява знания?

Айде, дайте да закриеме академията, след нея и операта, и изобщо да закриваме държавата. [smilie9] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kaiser.soze   
Дата:   13-11-09 15:15

ей ся стана мелето [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   13-11-09 15:16

Марилион, справката е елементарна, аз като търся научна информация, чета книги и статии. Естествено, масата от тях са на американски, английски, германски, японски, холандски и други западноевропейски учени. Но, от време на време виждам статии на гръцки и дори сръбски учени. Досега статия в сериозно научно издание, писана от българин, не съм видял.

През Юли бях на голяма научна конференция, с 1500 участника от целият свят. Еми, ако искате вярвайте, но бях единственият българин на конференцията, и то защото работя в Дания - и естествено там бях записан като идващ от Дания, не от България. Имаше представители от Полша, Чехия, Унгария, Словакия, дори Русия и Гърция. От България - нула.
И това е положението в повечето научни среди по света.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kaiser.soze   
Дата:   13-11-09 15:17

джогаааааааааааа, не си ходил на оня връх [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kaiser.soze   
Дата:   13-11-09 15:18

[smilie19] [smilie19] [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   13-11-09 15:19

Кайзер, споко, колкото и да ги овикваме от БАН, там имат един сериозен учен - Лалинда [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kaiser.soze   
Дата:   13-11-09 15:20

учЕн! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ejko   
Дата:   13-11-09 15:23

А защо не може държавата да дава пари за проекти, а не за заплати. Не знам съвсем какво точно имам предвид, защото не ми е ясно как работи БАН, но реално поръчки там има ли? Какво правят хората там?
И според мен не бива да се парадира с ненужността на някаква институция.
А иначе Гоце пак говори глупости:
""Иска ми се да видя науката като истински приоритет И в бюджета за 2010 г."

Какво е това "И"..., все едно по тяхно време наука и образование, цъфнаха, та вързаха...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   13-11-09 15:24

Автор: djogata
Дата: 13-11-09 15:16

Досега статия в сериозно научно издание, писана от българин, не съм видял.
---
Предполагам имаш предвид българин, работещ в България? Защото аз съм виждал статии от българи, работещи извън България.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   13-11-09 15:26

Чил, мда, не се изразих правилно, точно това имам предвид - че не съм видял статия от българи, работещи в България. За тези извън България е ясно - ама те не допринасят за БГ науката, а за науката в държавата, където работят.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   13-11-09 15:30

Автор: djogata
Дата: 13-11-09 15:26

Чил, мда, не се изразих правилно, точно това имам предвид - че не съм видял статия от българи, работещи в България. За тези извън България е ясно - ама те не допринасят за БГ науката, а за науката в държавата, където работят.
---
Тe публикациите допринасят за науката в световен мащаб. [smilie3]

(малкото публикации, които съдържат "наука", де)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   13-11-09 15:33

Хубаво де, Чил, ама нали си говорим за науката в България - и дори ако тези публикации допринасят за науката в световен мащаб, то те по никакъв начин не са заслуга на БГ науката.

Това, което се опитвам да кажа е, че плодовете на българската наука са практически невидими. Защо ли? Може би защото е ялова и плодове няма.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Marillion   
Дата:   13-11-09 15:40

Аз, като обикновен български гражданин, се интересувам от следното - Желая да ми се предостави справка колко пари струва издръжката на БАН, колко пари са дадени за проекти и колко от тези проекти са реализирани. За последните 10 години.

Надявам се, че нашите учени са измислили нещо важно.

Заплатите в БАН не са от високите и съм съпричастен с работещите там. Интересно ми е дали по веригата - Държава - БАН няма някой, който се облагодетелства за сметка на данъкоплатеца, служителите и държавата.

Може да изкочи зайче.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   13-11-09 15:40

И на мен не ми в много ясно с какво се занимават в БАН и каква наука се твори в България.

Т.е. знам, че много хора от БАН преподават в университетите, на там са май на хонорар от самия университет.

Трябва някой вътрешен за БАН да каже? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   13-11-09 15:44

Лалинда [smile] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   13-11-09 15:47

Сега ще излезе кака ви Лалка, ще разкъса ризата си и с гола гръд ще отбие атаките към Академията-кърмилница. Гледката няма да е еротична, но това е друга тема.

В БАН има няколко колектива, дето работят по външни проекти и правят реална наука и пари. Само дето са твърде малко на общия академичен фон.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Gruyu   
Дата:   13-11-09 15:54

Ще се отклоня от темата, но БАН не са най-безполезния воденичен камък в-у тънката шия на бюджета, вчера даваха предаване за Агенцията за защита от градушките, никой не е излизал платена отпуска от маса години щото били много уети в работа и сега трябвало да им се наплатят, на село 2-3 пъти би градушка тази година аз файда от тази агенция не съм видял, а за Гражданска защита не ми се говори - все последни реагират, и там пълно с връзкарчета дето по 24 часа дремят пред един телефон, няма да се учудя ако има Агенция по бубарството, килимарството и само господ знае какви други . Лошото е, че тоя всичкия тросък, ако се изрине на улицата и половин София ще остане без работа.( нямам предвид БАН)



Публикацията е редактирана (13-11-09 15:59)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   13-11-09 16:00

Грую, агенцията по защита от градушките едно време работеше, спомням си като дете как стреляха ракети от полигона - случвало ми се е няколко пъти да съм наблизо до полигон при приближаваща буря.
Но явно в днешно време не са толкова ефективни, защото на същите места, при същите условия, не виждам да стрелят с ракети.
Зависи и къде ти е селото, доколкото знам само Тракия и Северна България са покрити с такива полигони (те са само 4-5 за цялата страна).
Не мисля, че точно тази агенция би трябвало да се закрие, по-скоро би трябвало да се накара да работи, защото ползвата от нея (ако е добре функционираща!) е предполагам по-голяма от разходите.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nrk   
Дата:   13-11-09 16:04

...не съм видял статия от българи, работещи в България.

Аз пък съм видял, и то не малко. Всъщност през последните година-две в България се вляха доста пари за лабораторно оборудване (поне в областта която следя) - и български и европейски. Та вероятно е съвсем скоро да има още (и доста) статии в престижни научни списания.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dimi2007   
Дата:   13-11-09 16:17

Нал сме вече страна на ишлемето....!?!?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   13-11-09 16:22

Боже, колко мъка има по тоя сайт, Боже!

БАН има сайт, поне да го бяхте погледнали, преди да плещите петъчните, пардон ежедневните, си глупости...

Ще ми се някой от тук писалите да изпъчи гърди и покаже каква наука се прави, примерно, в нашите университети...
[smilie7]

На вниманието на Джогата:

Териториални звена на Изпълнителна агенция "Борба с градушките":

Регионална дирекция Видин
Регионална дирекция Враца
Регионална дирекция Монтана
Регионална дирекция Пазарджик
Регионална дирекция Плевен
Регионална дирекция Пловдив
Регионална дирекция Сливен
Регионална дирекция Стара Загора
Контролен пункт Голям Чардак
Контролен пункт Поповица

***

В края на ноември т. г. ще излязат и резултатите от международната атестация на БАН, провела се това лято. Потърпете малко.
Докладът ще е публично достъпен.
(моя милост имаше честта да съпровожда един от чуждестранните експерти по време на атестацията, както и да е)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: arriah   
Дата:   13-11-09 16:32

Примерът на министеро по-скоро касае Германия - там имат много (и като брой и като качество) силни университети, но сравнително слаба Академия на Науките. Причината е, че повечето от университетите са започнали съществуването си още по времето на княжествата и до ден днешен са много по-зависими от местната, от колкото от централната власт.
В Германия обаче си имат Макс Планк Институт, който в областта на точните науки е... ами няма с какво да го сравня, но изразът "световен авторитет" е доста точен :).
Допълнително - имат доста научни фондации (например фондацията Александър фон Хумболдт), които привличат чужди учени, които да работят в германски научни институти.
Тези неща не стават без пари...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ksuhorukov   
Дата:   13-11-09 16:32

Не подкрепям начина на изказване на министъра, но съм с 2 ръце ЗА това, че БАН само стоят и търкат столчетата. Чудят се какво да измислят тия хора и им плащат при това. Пример ли? Новата фонетична подредба. Аз по-абсурдни съображения не бях чувал, обаче супер много се кефя, че интернет обществото масово им показа средния пръст. Ей такива са! Къде е ползата от тая работа, нещо реализирано има ли или само пишем трудове от екипа на първия етаж, до екипа на третия етаж и се джавкаме помежду си за глупости.

Преди време имаше един човек там, правеше изследвания за лекарство за някакви видове рак - еми те се изядоха помежду си вътрешно, защото явно някой се опита да излезе от казана. Да ги затварят, ако ще и 1 милион да спести бюджета от това. За тези пари да пратят 10 души в чужбина, които не могат да си платят операциите и от тях ще станат хора, които има много по-голям шанс да оценят това и да допринесат с нещо, отколкото тия хантутници. Това е моето мнение и никакви статистики и доклади не могат да ми го оборят.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.