Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 главоблъсканица
Автор: montanar   
Дата:   05-11-09 19:02

несвоиствен въпрос но всепак ....

Търся отговор на един въпрос от физиката и мисля ,че тук има достатачно интелигентни хора, способни да отговорят адекватно, за което предварително много благодаря.

Та въпросът ми е следния:
Тъй като с един мой приятел имам лют спор, търся отговор на следното :

ако поставим един и същи маховик или диск в космоса и на земята и ги завъртим с еднакви обороти, приятелят ми твърди, че дискът , който е на земята, ще има много по-голяма кинетична енергия от този в космоса, като твърдението му се базира на земното ускорение .

Аз пък твърдя, че кинетичната енергия и на двата диска ще е еднаква

Или общо взето спорът ни е дали земното притегляне влияе върху кинетичната енергия на телата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alsash   
Дата:   05-11-09 19:18

ами сега...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   05-11-09 19:20





Публикацията е редактирана (05-11-09 20:22)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alsash   
Дата:   05-11-09 19:20

аз лично мисля ,че заради земното притегляне тук диска ще има повече проблеми

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: montanar   
Дата:   05-11-09 19:27

дори да е идеален случаят и да няма механични загуби ..... кинетичната или потенциалната енергия ... както искате я наричайте дали е различна на 2те места?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HP   
Дата:   05-11-09 19:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: neuromancer   
Дата:   05-11-09 19:46

кинетичната или потенциалната енергия са две различни неща
кинетичната енергия на двата диска ще е еднаква, потенциалната не

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   05-11-09 19:54





Публикацията е редактирана (05-11-09 20:22)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: montanar   
Дата:   05-11-09 19:55

slivenski точно обратното е мисля

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   05-11-09 20:00





Публикацията е редактирана (05-11-09 20:23)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   05-11-09 20:03

Монтана, зависи от отправната система.

Формулата за кинетичната енергия е елементарна, знаете я - масата по скоростта на квадрат, делено на 2.

Твоят приятел иска да каже следното - тъй като Земята се движи с голяма скорост през Вселената (27км/с спрямо слънцето, 250км/с спрямо центъра на галактиката, и предполагам още по-голяма скорост спрямо други отправни точни), то ако вземем предвид тази скорост, дискът, който се намира на Земята, ще има огромна кинетична енергия.

Тоест, ако приемем дадена абсолютно неподвижна точка във Вселената (да кажем центърът на Вселената) за начало на нашата координатна система, и имаме един диск, който си виси неподвижно в космоса и се върти, то този диск ще има по-малка кинетична енергия от диска, който е на Земята, защото Земята ще се движи с много голяма скорост спрямо началото на координатната система.

Ако центърът на координатната система е на Земята, то нещата се променят, и скоростта на движение се пресмята спрямо Земята [smilie5]

Едит: сега виждам, че приятелят ти е говорил за "земното ускорение", което предполагам означава гравитацията. Значи отговор - в следващото мнение [smilie5]


Обаче, ако приемем, че центърът на Вселената е някъде на Земята (да кажем някое село в Югозападна България), то тогава проблемът става твърде сложен за решаване [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (05-11-09 20:05)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: montanar   
Дата:   05-11-09 20:04

кинетична енергия доколкото знам аз е енергията с която тялото ще отдаде при опит да бъде спряно
а потенциална мисля че беше самата гравитация

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   05-11-09 20:05





Публикацията е редактирана (05-11-09 20:23)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: montanar   
Дата:   05-11-09 20:08

наи общо казано идеята му е че диск на земята би отдал повече енергия от диск в космоса въртящи се с еднакви оброти имащи еднакви размери и маса
с което аз не съм съгласен



Публикацията е редактирана (05-11-09 20:10)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   05-11-09 20:13

Сега на темата с гравитацията.

Масата на телата е инвариантно, фундаментално качество - тоест, не се променя при промяна на отправната система!

Това, което ние наблюдаваме и усещаме с нашите сетива, често го наричаме маса на телата, е всъщност ТЕЖЕСТТА на телата.

Силата на тежестта се определя по съответната формула:

G = m.g,

където m e масата на тялото, а g e гравитационното ускорение.

Тъй като сме си от Земята, сме свикнали да ползваме масата на телата като мерна единица за силата на тежестта, която действа върху тях.

Така че отговорът е: не, кинетичната енергия няма да е различна, защото масата на телата е инвариантна.

В космоса, при липса на гравитация, ако дори и най-малкият метеорит се удари в космически кораб, пробива дупка. Защо? - Защото, въпреки безтегловността (забележете, безтегловност - липса на тежест, не на маса), телата си запазват импулса и кинетичната енергия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: montanar   
Дата:   05-11-09 20:16

djogata много много благодаря .... това ми трябваше
много ясно го обясни .... белким се разберем с моя приятел по този спор

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   05-11-09 20:17

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: montanar   
Дата:   05-11-09 20:20

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   05-11-09 21:25

Постановката е неправилна, общо взето пълни глупости [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bobihot   
Дата:   06-11-09 01:52

Ami ako padne и се счупи?[smilie11] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.