Автор: krasi02
Дата: 28-09-09 15:08
ЕК предлага ограничаване на звука на MP3-плейърите
Европейската комисия поиска от производителите на МP3-плейъри да ограничат децибелите, за да се предотврати загубата на слуха на потребителите, които с часове са залепени за слушалките.
Еврокомисарят по защита на потребителите Меглена Кунева поиска звукът да бъде ограничен между 80 и 89 децибела спрямо 100 децибела, както е в момента. Комисията уточни, че "безопасното използване зависи от продължителността на излагане и от силата на звука". Времето на излагане на ниво на звука 80 децибела трябва да бъде ограничено на 40 часа седмично, а времето на излагане на ниво на звука от 89 децибела - на пет часа седмично, съобщи Комисията в комюнике.
ЕК дава 24 месеца на производителите да направят предложения, съобразени с това искане. Комисията не предписва специфични технически решения, за да се нарушава възможностите на производителите за въвеждане на иновации. "Явно е, че младежите, които слушат силна музика понякога в продължение на часове, не са напълно наясно, че по този начин вредят на слуха си. Проблемите със слуха се проявяват след години, когато вече е прекалено късно", отбелязва Меглена Кунева.
|
|