Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Да си спомним за Вапцаров
Автор: тьма   
Дата:   24-07-09 06:36

На вчерашната дата /23 юли/ преди 67 години е разстрелян гениалният ни поет. Преди време гробът му беше осквернен, паметникът му в Пловдив - също. Доскоро в сайта на Британската библиотека Вапцаров беше в македонската страница. След поправената от евродепутатката ни Биляна Раева грешка, той все още не е включен в българската страница. Костите му, събрани в чувалче, стоят в гроба на негова родственица. Банско, Варна и София не могат да решат къде да бъдат погребани.
Не мога да си обясня това отношение към "поета на морето и машините". Какъв народ е този, който слугува на политически пристрастия и не цени най-талантливите си синове...


Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: тьма   
Дата:   24-07-09 06:39

https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/dseu0379.JPG

Ти помниш ли

морето и машините

и трюмовете, пълни

с лепкав мрак?

И онзи див копнеж

по Филипините,

по едрите звезди

над Фамагуста?

Ти помниш ли поне един моряк,

нехвърлил жаден взор далече,

там, дето в гаснещата вечер

дъхът на тропика се чувства?

Ти помниш ли как в нас

полека-лека

изстиваха последните надежди

и вярата

в доброто

и в човека,

в романтиката,

в празните

копнежи?

Ти помниш ли как

някак много бързо

ни хванаха в капана на живота?

Опомнихме се.

Късно.

Бяхме вързани жестоко.



Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: Vinsent   
Дата:   24-07-09 07:37

https://photo-forum.net/joro/emoticons/40.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: юнга   
Дата:   24-07-09 08:30

Патил народ бре Тъма.
Пишеш Какъв народ е този, който слугува на политически пристрастия, и като споменаваш за политическите пристрастия,пак ли ще напомняме кой е Вапцаров?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   24-07-09 08:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: юнга   
Дата:   24-07-09 08:54

Използвай търсачката!Бе!

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   24-07-09 08:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: J0R0   
Дата:   24-07-09 08:58

Аз пък съм запомнил друга редакция:

Ти помниш ли

морето и бикините

и баровете, пълни

с лепкав мрак?

И онзи див копнеж

по полякините,

по едрите гърди на пани ****

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: юнга   
Дата:   24-07-09 09:03

Ти ли ще ми държиш сметка?
Нали това намеквам, че освен света и България познава Вапцаров и знае кой е, какъв е бил и какво е правил?
В друга една тема https://photo-forum.net/forum/read.php?f=48&i=1195166&t=1195166&phorum_uriauth= се вижда кой обича любимия ти СССР.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: Amigo   
Дата:   24-07-09 09:11

абе скоро нямаше ли тема пак за Вапцаров, ърм?! [smilie8] или просто си търсим повод за да напомним за светлите идеи на комунизъма [smilie3] [smilie8] [smilie6] [smilie6] жалко, че иначе талантливи хора се изкушават от това дяволско творение [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: юнга   
Дата:   24-07-09 09:13

Това за Тъма и Rolleiflex2005 не важи.
Няма да ни занимават с другарката Масларова я.
Трябва им нещо по-пропагндно, нещо по-идейно.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   24-07-09 09:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: юнга   
Дата:   24-07-09 09:21

Аз ще правя каквото си искам.
Като не ти харесва не чети.
Паметна дата може да е за теб.
За мен не е.
Един ръководител на Централна военна комисия при ЦК на БКП по-малко. При това не е останал жив заради дебелата си глава.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: boni   
Дата:   24-07-09 09:22

Айде не скачайте срещу хора, които не познавате, не знаете как са живели, какви са били идеалите им и т.н.
Каквото и да говорите за Вапцаров, фактът, че той, както и много други хора са разстреляни заради антифашистката си дейност е достатъчен показател.
Аз определено имам антикомунистически убеждения, но в никакъв случай не съм привърженик на управлението преди 44-та и го смятам за не по-малко престъпно от това след 44-та - и при двете са избивани хора заради политическите им убеждения, което е просто варварщина.

За Вапцаров
https://photo-forum.net/joro/emoticons/40.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: юнга   
Дата:   24-07-09 09:28

Антон Николов Попов е български журналист и поет. Активен член на Българската комунистическа партия и един от основателите на Македонския литературен кръжок в София. През 1942 е осъден на смърт за това, че е ръководел бойните групи на комунистическата партия в България по това време. Съден е заедно с подводничарите, които влизат в България да подготвят установяването на власт по подобие на СССР. Разстрелян в е в Гарнизонното стрелбище в София, заедно с Никола Вапцаров, Атанас Романов, Антон Иванов, Петър Богданов и други.

Съден е заедно с подводничарите, които влизат в България да подготвят установяването на власт по подобие на СССР.

Това за "антифашистката" дейност Бони.
Посрещачите и помагачите на немците имат такава "антифашистка4 дейност.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: boni   
Дата:   24-07-09 09:34

Виж какво Юнга, как от днешна гледна точка ще пречупиш нещата е едно, а как са били в действителност е съвсем друго. Много от тези хора са били идеалисти, не са били водени от користни подбуди и не заслужават това отношение сега.
Още повече пък за разстрелите и политическите затвори, няма оправдание.
Така, че дай да оставим хората да почиват спокойно и да почетем паметта на един български поет, абстрахирайки се от политическите си пристрастия.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: boreto   
Дата:   24-07-09 09:38

"е разстрелян гениалният ни поет"

Дали е гениален е въпрос на вкус. С изключение на няколко силни строфи, не харесвам творчеството му. Но това си е мое лично мнение. Не ангажирам никого, а и нямам претенции да съм навътре в поезията. Фактът че е известен по света като български поет ме радва и бих приветствал дискусия само относно поезията му.

Но, щом се подмятат интегрирани изречения с разни (дано са несъзнателни) внушения, нека се знае всичко.

Разстрелян е за тероризъм. Би било несправедливо да не приложат закона, заради поетичните му качества.

Какво особено не харесвам:
- Като комунистически деятел, по указание на Коминтерна, участва в спретването на литература на измислен "македонски език".
- Участва активно в Соболевата акция, която си е опит на СССР да анексира България, както направи с Литва, Латвия и Естония.
- Участва в логистиката на терористичните действия на комунистическите ядки, разстрелвали висши български полицаи и военни.

Това е общо. Не съм историк и може да не съм съвсем точен. Нека историците ме поправят.


Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: J0R0   
Дата:   24-07-09 09:40

Според световно известни учени, Вапцаров не е българин:

Никола Вапцаров бил најсилен поетски талент меѓу Македонците кои создавале на други јазици, освен македонскиот. Нему му е доделено едно од видните места на бугарската литература, иако тој самиот и во животот, и преку својата поезија недвосмислено изјавувал дека е Македонец и дека ништо друго не би можел да биде и покрај тоа што создавал на бугарски јазик. Неговата поезија е изразито патриотска, социјална, револуционерна и хуманистичка[2]

Вапцаров е роден во Банско во Пиринска Македонија во 1909 година во семејство кое било посветено на македонското ослободително движење. Неговата мајка била учителка и со самите нејзини контакти со месното население се вклучила во ослободувањето на Македонија[3].

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: J0R0   
Дата:   24-07-09 09:46

Никола Јонков Вапцаров (бугарски: Никола Йонков Вапцаров) - македонски писател


Вапцаров најотворено ја изразува својата национална припадност и својата татковина Македонија

източник: Уикипедия
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0_%D0%92%D0%B0%D0%BF%D1%86%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: hery   
Дата:   24-07-09 10:00



Вапцаров е великан, а джуджетата могат само да подскачат около него и да зеленеят.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: the_shooter   
Дата:   24-07-09 10:15

Интересно как някакви духовни пигмей коментират Вапцаров, дори му поставят оценки на творчеството. Кои сте вие, че да му поставяте оценки? Доказали сте се по някакъв начин пред света?
Бил терорист, ми то по тази логика Левски и Ботев и те са били терористи и сепаратисти. Такава "КЕНЕФНИ" борци за демокрация като вас крякат силно, когато знаят, че няма опасност, инъче се изпокриват и изразяват свободното си мнение само насаме в кенефа, да не ги чуе някой!

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: black_swans   
Дата:   24-07-09 10:28

Аре малко по-кротко, а?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: Rand   
Дата:   24-07-09 10:31

the_shooter, хората не коментират творчеството на Вапцаров, а други негови, не толкова хуманни дейности. И де намеси Левски и Ботев при комунистите, баси гнусното сравнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: svetalcho   
Дата:   24-07-09 10:34

Вапцаров е велик! Хич не ме интересуват политическите му пристрастия! Няма такава сила на стиха!

Отговори на това съобщение
 Re: Да си спомним за Вапцаров
Автор: юнга   
Дата:   24-07-09 10:39

Някои хора не съзнават, че има много поети, дори и добри поети като Вапцаров, но България е само една.
Ако я няма България,няма да има повече български поети.
Представете си само, как са успели да направят съветска България и как в Албания събират помощи за гладуващото българско население в Н-ска област.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.