Автор: bordon
Дата: 20-06-09 00:31
1. Използвайте лесни за работа фотоапарати без много настройки. Работете в "автоматичен режим". Всякакво нагласяне на скорости и бленди разваля нещата. Оставете апаратът да работи вместо вас, умният алгоритъм вложен в електронния мозък на апарата, по-добре от вас ще прецени какви параметри да сложи.
2. Помнете, стативът е враг на фотографа. Снимайте от движение, може и през прозореца на колата. Дръжте апарата по възможност с една ръка.
3. Не робувайте на обектива си, ако чак толкова се нацапа, затрийте го с плюнка и с края на фланелата си. Колкото е по-малък обектива, толкова по-добре, лесен е за носене и няма да се счупи. А най-добре е да си купите GSM с вграден фотоапарат, така ще можете веднага да пращате снимките си по е-mail.
4. Избирайте сюжети като "моята котка на дивана", "детето ми се храни" или "аз с приятели в кръчмата". Стремете се тези сюжети да станат ваша запазена марка, винаги като ги видят да познават стила ви.
5. Когато снимате пейзажи, поставяйте хоризонта точно по средата на кадъра. Ако е водна повърхност, гледайте да е малко изкривен по диагонала.
6. Когато снимате портрети желателно е да вкарате целия човек в кадъра. Стремете се да включите колкото може повече детайли: видеото, телевизора, дистанционното, някоя чаша. Ако снимате портрет на улицата, хубаво е да има и други минувачи. И за да не стават недоразумения, поставете главата на вашия човек точно в центъра на кадъра.
7. Сканирайте копията на минимална резолюзия. За уеб, повече от 72 DPI не ви трябват. Ако искате по-големи снимки, ползвайте софтуер за интерполация.
8. Използвайте максимално дигиталния zoom.
9. Ако апаратът ви има функция за отпечатване на дата и час върху кадъра, непременно я използвайте. Ако има избор на шрифта, изберете най-големия.
10. Дори когато имате външна светкавица, използвайте вградената на апарата. Тя осветява точно в кръг лицето на човека в средата на кадъра. Стремете се да натиснете копчето, точно когато човекът е затворил очите си.
11. Ако снимате с лента, слагайте в апарата каквито филмчета ви попаднат. Колкото по-евтини, толкова по-добре. Датата на производство няма значение. Помнете правилото, че на различните филмчета са им различни само цените и марките. Оставете балъците да купуват скъпите.
12. Намерете фотото във вашия град, където вадят най-евтините снимки. Все в някой квартал ще се намери фото, където да не сменят навреме изтощените химикали и да поевтинават снимките с няколко стотинки.
13. Не разглеждайте никога албуми, не участвайте в дискусии, не четете учебници по композиция и други фотографски книги. Това единствено ще попречи на вашата самобитност и уникален талант.
Успех със снимането и да следвате тези съвети дословно
|
|