Автор: Lalinda
Дата: 03-06-09 23:32
Ако се интересувате от гърците, прочетете "Нещастието да си грък" от Никос Диму.
Ако не го намирате, ще ви го изпратя - преди десетина години набрах цялата книга на ръка.
Та... културата на гърците, викате?
62
Та доколко сме европейци? От Европа ни делят много неща, може би повече отколкото ни свързват. Нищожни отзвуци от големите културни процеси, създали съвременната европейска култура, са стигнали до нас (не говорим за “просветеното“ малцинство). Нито схоластичното Средновековие, нито Ренесансът, нито Реформацията, нито Просвещението, нито Индустриалната Революция. Вероятно, културно сме по-близо до православна Русия на славянофилите, отколкото до Европа на рационалистите. А източните влияния?
72
Ако ходът на Нацията беше по-гладък, може би днес нямаше да имаме проблем на идентичността. Обаче непосредствено след дългото робство, върху ни се струпаха мнозина, които се мъчеха да ни дадат ново лице - и загубихме и това, което имахме. Каподистриас, баварците, елинофилите, културтрегерите доведоха до пълно объркване един народ, който едва беше започнал да усвоява и да уравновесява в себе си новите културни елементи, донесени от франки, славяни, турци, и албанци.
123
Принципът, на който е изградено гръцкото образование, е по-лош от всичко. Нещо “противоречащо на самото себе си”: елинохристиянската култура. Две взаимноотблъскващи се понятия, в едно прилагателно. Колко характерно за вътрешната ни противоречивост!
Общество
127
Статистически параметри на средния грък (1975): живее в най-скъпата страна в Европа - сравнено със заплатите, които получава - има най-лошата социална осигуровка, най-много пътнотранспортни произшествия, най-бедната образователна система и най-ниските тиражи на книги. (Надявам се да се намери някоя Португалия, за да ме опровергае в поне едно от тези неща.)
128
Най-лошото, което може да се каже за гръцката буржоазия, е, че тя не съществува.
129
Така наречените гръцки “аристократи” са в действителност малцината ни истински буржоа - от род. Новоизпечените ни буржоа са всъщност преоблечени (и замаяли се) селяци. А малцината останали селяни са може би единствените автентични гърци.
130
Гръцкото безредие не допусна дори нормалното развитие на социалните класи.
131
Внезапно погражданеният селяк е най-жалкото създание в Гърция. Животът му е деградирал съвсем. Загубил е изцяло традиционното си патриархално обкръжение - без да придобие нищо на негово място. Нито пък гръцката буржоазия имаше някаква значителна традиция, за да му я предложи - но и да имаше, не би било възможно няколко хиляди буржоа да асимилират няколко милиона селяни в рамките на едно поколение.
132
И затова, погражданеният селянин живее във вакуум. Няма земя, няма език (“дохождам от Омония”, дето писа и Георгиос Сеферис), няма религия. Не знае вече как да се радва, как да скърби. Не знае как да живее.
133
Нито пък как да умира. Най-важният критерий за автентичността на едно общество е начинът, по който се изправя пред смъртта. В Гърция вече само в селата знаят как да посрещнат Харон.
134
Ако трябваше да избера най-характерния символ за новогръцката евтиния и лош вкус, бих избрал смехотворните ни американски катафалки с кристални барокови аплици. Никога по-сериозно нещо не е било принизявано до такава степен от своя символ.
|
|