Автор: юнга
Дата: 18-05-09 12:56
Финансова стабилност, подкрепа за бизнеса и
социална защита на хората
ГЛОБАЛНАТА ФИНАНСОВА И ИКОНОМИЧЕСКА КРИЗА
Глобалната финансова и икономическа криза започна още през лятото на 2007 г. с крах на финансовите пазари в САЩ Първите сътресения се оказаха по-дълготрайни и всеобхватни, отколкото първоначално се предполагаше. Недоверието на финансовите пазари се разрасна. Постепенно потребителското и бизнес доверие в Европа и САЩ се срина, което забави техните икономики. Страни от Европейския съюз (ЕС) отчетоха рязко забавяне и дори спад на икономическата активност.
ПЪРВИТЕ ПРИЗНАЦИ НА КРИЗАТА В БЪЛГАРИЯ
Неизбежно бе проблемите да рефлектират върху икономическото развитие и у нас, тъй като ЕС е основният търговски партньор на България. Появиха се първите признаци на:
* Забавяне на икономическия растеж
* Риск от фалити
* Спад в притока на чуждестранните инвестиции
* Спад на износа на българска продукция поради стагнирания външен пазар
* Леко покачване на нивото на безработицата
* Спад в цените на акциите, недвижимите имоти и други активи
* Ограничаване на банковото кредитиране.
ИКОНОМИЧЕСКО СЪСТОЯНИЕ НА БЪЛГАРИЯ В НАЧАЛОТО НА КРИЗАТА
Просперираща икономика и стабилна финансова система
България посрещна кризата с благоприятни нива на макроикономическите показатели. В края на 2007 г. бе отбелязан ръст на Брутния вътрешен продукт (БВП) от 6.2%. И през миналата година успяхме да задържим стабилен икономически растеж от 6% макар и в условията на разраснала се глобална криза. Отново през 2007 г. привлякохме рекорден размер на преките чуждестранни инвестиции от 6 517 млн. евро. Голям принос за това има атрактивната данъчна система. През 2007 г. ставката на корпоративния данък бе намалена от 15% на 10%, която е една от най-ниските в ЕС. Бе запазена тенденцията за нарастване на валутните резерви и техният размер достигна съответно 23.3 млрд. лв. през 2007 и 24.9 млрд. лв. през 2008 г. Продължихме да изпълняваме и приоритетната политика за намаляване на безработицата, като през 2007 г. тя спадна до 6.9%, а през 2008 г. - до 6.3%.
КРИЗАТА - ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА МОДЕРНИЗАЦИЯТА НА СТРАНАТА
Ние разглеждаме кризата като възможност и шанс за продължаване на политиката за икономическа стабилност и реформиране и модернизиране на всички сектори в страната.
Още в края на 2007 г. правителството си постави за цел да предприеме незабавни мерки за максимално ограничаване и противодействие на последиците от кризата, така че България да излезе възможно най-бързо от нея, така както най-късно бе повлияна.
С Планът „Станишев" правителството предприема мерки за гарантиране икономическата и социална сигурност на българските граждани в условията на криза.
ОСНОВНИ МЕРКИ И ПОЛИТИКИ В ПЛАНА „СТАНИШЕВ"
* Запазване на стабилна финансова система
* Укрепване на българската икономика
* Гарантиране на социалната защита на хората
ЗАПАЗВАНЕ НА СТАБИЛНА ФИНАНСОВА СИСТЕМА
Поддържане на валутния борд при настоящия фиксиран курс
Поддържането на валутния борд в страната при настоящия фиксиран курс на лева към еврото гарантира стабилността на икономиката и на финансовата система. В тази условия членството в ERM II е основен приоритет за нас през 2009 г. Ето защо запазването на сегашния режим е основна част от плана за противодействие на ефектите от кризата. Валутните резерви на страната, натрупани към момента осигуряват високо покритие на паричната база и на паричното предлагане.
Благоразумно управление на бюджетния излишък
Запазването на положителен баланс (3% от БВП) и благоразумното управление на бюджетния излишък са ключови за стабилността на националната финансова система.
Запазване на доверието в банковата система
Правителството положи усилия и всички банки в България запазиха своята стабилност и нормално функциониране. Това допринесе за сигурността на банковите влогове и депозити на българските граждани. Те са осигурени както от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, така и чрез решението за увеличаване на минималния размер на гарантираните депозити с над 150% - от 40 000 на 100 000 лв.
Консервативната инвестиционна политика на Фонда и строгият надзор върху дейността на банките гарантират обезпечеността на влоговете и стабилността на банковата система.
УКРЕПВАНЕ НА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА
Запазване на растежа на икономиката и на положителния бизнес климат
Основната цел на Плана „Станишев" е да бъде запазен растежа на икономиката и положителния бизнес климат.
С нови 5.6 млрд. лв. увеличаваме капиталовите разходи, разпределени във всеки икономически сектор. Комплексът от тези инициативи осигурява финансови средства на икономиката като цяло и създава условия за положителен ръст в условията на икономическо забавяне.
При дълготрайно задържане на стопанската активност и силно свиване на външноикономическите дефицити е планирана допълнителна инвестиционна програма в размер на 700 млн. лв.
Изграждане на модерна инфраструктура
Инфраструктурата е ключов фактор за конкурентоспособността на националната икономика. Това е инвестиция в бъдещето.
Инвестициите в транспортната инфраструктура на България в условията на криза ще играят ролята на своебразен буфер, като чрез тях ще се откриват нови работни места.
Планът „Станишев" предвижда всеобхватни и комплексни мерки за продължаване на политиката за обновяване и модернизиране на пътната инфраструктура, въпреки огромната ресурсоемкост.
Над 127 млн. лв. до октомври 2008 г. са усвоени за текущи ремонти и поддържане на пътищата. Обновени са над 2 720 км пътища. Подобрено е отводняването на 1 100 км, подменени са близо 90 хил. м предпазни огради. За ремонтни дейности на над 200 обекта с обща дължина над 350 км са усвоени около 150 млн. лв.
По този начин стимулираме стопанската активност на населението в регионите, създаваме благоприятни условия за икономическа и търговска дейност, повишаваме комфорта и безопасността на хората.
Планът за подобряване на пътната инфраструктура за 2009-2013 г. е още по-амбициозен, с три приоритета за развитие - доизграждане на магистралите „Тракия", „Струма", „Люлин" и „Марица", както и на концесионните проекти „Хемус" и „Черно море"; реконструкция и изграждане на първокласни пътища и рехабилитация, реконструкция и ново строителство на 7500 км пътища ІІ-ри, ІІІ-ти клас и транзитни пътища.
Планът предвижда и модернизация на съществуващата и изграждане на нова железопътна инфраструктура. Това цели и запазване на социалната функция на железопътния транспорт особено в условията на икономическата криза.
Ще продължи електрификацията и реконструкцията на 150 км ж.п. линия Пловдив - Свиленград, която е основната транспортна връзка между България, Турция и Средния Изток.
Към края на юни 2009 г. ще приключи строителството на железен път и електрификация на участъка Крумово-Първомай.
Приоритетен за правителството е и проектът за рехабилитацията на железопътната инфраструктура в участъците на ж.п. линия Пловдив - Бургас. През 2009 г. ще приключи ремонтът на участъците Карнобат - Дружба и Дружба - Бургас.
Друг важен проект на обща стойност 222 млн. евро, който ще стартираме през 2009 г., е удвояването и електрификацията на ж.п. линията Карнобат - Синдел.
Ще инвестираме и в изграждането на интермодален терминал на територията на град София на обща стойност 26 млн. евро. Развитието на мрежа от интермодални терминали и товарни селища ще улесни развитието на всички видове транспорт в България. С реализирането на инвестиционните проекти на Национална компания „Железопътна инфраструктура" за периода 2009-2013 г. ще разкрием нови 8000 работни места средно за всяка година от периода на действие на този проект.
Тези стъпки напред ще спомогнат България да се превърне във важен транспортен център в Европейския съюз.
Повишаване на енергийния потенциал
Българската енергетика ще продължи да привлича и осигурява мащабни инвестиции в националната икономика.
За изпълнение през 2009 г. подготвяме енергийни проекти на стойност близо 6 млрд. евро.
Ще приключи изпълнението на три изключително важни проекта, които ще увеличат потенциала за производство на енергия с общо над 800 мегавата - изграждане на нова мощност на площадката на ТЕЦ „Марица Изток" 1, рехабилитация и увеличение на мощностите на блокове от 1 до 4 на ТЕЦ "Марица Изток" 2 и изграждане на хидровъзел "Цанков камък".
През 2009 г. стартираме изпълнението на договор за изграждане на сероочистващи инсталации на блокове 5 и 6 на ТЕЦ "Марица Изток" 2 и реалното изпълнение на проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадка Белене. Проекти от подобен мащаб ще допринесат за намаляването на безработицата в региона и ще дадат сигурност на хиляди семейства в страната.
През 2009 г. ще приключи проектирането на трансграничния проект НАБУКО, както и подготовката на предпроектното проучване за изграждането на газопроводната система „Южен поток".
Усилията за реализиране на всички тези проекти са израз на нашия дългосрочен ангажимент да гарантираме сигурността на доставките и повишаването на енергийната независимост. Паралелно с това през следващите няколко години ще подпомогнем съществено икономическата активност и ще създадем допълнителна заетост.
Насърчаване на конкурентоспособни инвестиции
Ще продължим да работим за подобряване на развитието на конкурентоспособността на българската икономика.
Предоставяме на Българската банка за развитие 500 млн. лв. с цел да стимулираме банките да предоставят кредити на малките и средните предприятия. С тези средства те ще могат да продължат да развиват своята дейност и да наемат повече хора в производствения процес.
За стимулирането и привличането на чуждестранни инвестиции Планът „Станишев" предвижда 100 млн. лв. за инвестиции в изграждането на модерни бизнес паркове, създаващи повече нови работни места и укрепващи инфраструктурата.
Ще предприемем мерки за подпомагане на българските фирми в областта на иновациите, за подобряване на условията за развитие на бизнеса, за осигуряване на възможност за финансиране и укрепване на българската икономика на международния пазар. Тези цели правителството ще реализира благодарение на предвидените средства в размер на 2.3 млрд. лв., включващи национално съфинансиране и средства от ЕС за програмния период 2007-2013 г. по Оперативната програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика".
През настоящата година ще бъде предоставена безвъзмездна помощ в размер на 196 млн. лв. за продължаване на технологичната модернизация на предприятията.
Целта ни е по този начин да засилим технологичната конкурентоспособност на българската икономика и да подобрим качеството на живот на гражданите на нашата страна.
Ускорено подобряване на бизнес средата
Приоритетно ще работим за подобряване на бизнес средата чрез намаляване на бюрократичните пречки при стартирането или прекратяването на бизнес.
Ще създадем условия за облекчаване и ускоряване на процедурата по регистрация на фирми чрез успешното функциониране на електронния търговски регистър. Предприемаме мерки за усъвършенстване на регулаторната система, която да подпомага конкурентоспособността на страната ни и в същото време да защитава интересите на обществото.
Облекчаваме режима за онези, които желаят да инвестират в бъдещето на България, чрез намаляване с 50 пъти наличния капитал за регистриране на дружество с ограничена отговорност - от 5000 лв. на 100 лв.
Улесняваме хората да осъществяват бизнес у нас, като поддържаме благоприятна и стабилна данъчна политика. Данъчните ставки върху корпоративните и личните доходи са най-ниските в ЕС. Правителството не предвижда промяна, още по-малко увеличаване на данъците.
Включването на държавата като трети осигурител също е израз на дългосрочната ориентация на икономическата политика. От 1 януари 2009 г. държавата се включи като трета страна в разпределението на фонд "Пенсии".
Чрез реформата на социалното осигуряване работодателят печели нови 2.4 пункта намаление в общата осигурителна тежест. Това гарантира по-ефективен реален бизнес и по-висок растеж, излизане на светло на икономическите субекти и е истински буфер срещу намаляването на инвестиционната активност в резултат на финансовата и икономическата криза.
Модернизация на българското земеделие
По отношение на селското стопанство правим сериозна крачка напред като инвестираме 211 млн. лв. под формата на субсидии за фермерите в цяла България. Предвиждаме средства в размер на над 110 млн. лв. за изплащане на държавни помощи за растениевъдството и животновъдството. Ще бъдат предоставени също така и инвестиционни кредити на земеделските производители в размер на до 80 млн. лв., както и временни финансови помощи до 15 млн. лв.
През 2008 г. стартира и Програмата за развитие на селските райони за 2007-2013 г., по която на земеделските стопани ще бъдат отпуснати общо 5 млрд. евро, от които 2 млрд. евро под формата на директни субсидии. Специално ще бъдат подпомогнати и близо 35 000 стопанства от планинските и другите необлагодетелствани райони. Общо за одобрените проекти по програмата до края на 2009 г. сме предвидили над 1 млрд. евро.
Земеделските стопани са важна част от българската икономика и всеки един от тях ще има възможност да получи финансова подкрепа. Усвояването на всичките предвидени средства зависи от тяхната инициативност и желание за развитие.
ГАРАНТИРАНЕ НА СОЦИАЛНАТА ЗАЩИТА НА ХОРАТА
Достъп до подходящо работно място
И през 2009 г. продължаваме да прилагаме Националния план по заетостта, който разполага със 190 млн. лв. за реализиране на основните си цели за годината. А те са - разкриване на нови 88 000 работни места и обучение и професионална квалификация на 20 000 души.
Предвид затрудненията пред българските работодатели в условията на криза инвестираме 27 млн. лв., за да ги стимулираме да задържат на работа своите работници и служители. Ще предоставим "бонус" за работодатели, които поради производствена необходимост въвеждат намалено работно време за период от 3 месеца и същевременно с това запазват заетостта на своя персонал.
Работниците ще получават средства към намаленото си трудово възнаграждение в размер на 50% от минималната работна заплата. Така ще бъде запазена заетостта на 16 000 работници и служители, като им се осигури нормално равнище на доходите.
Продължаваме да изпълняваме поетите ангажименти за социална интеграция и равни възможности чрез изпълнението на програми за заетост, по които ще разкрием нови 16 400 работни места. Те ще бъдат в помощ на младите родители и на хората в неравностойно положение.
Отпускането на бюджетни средства в размер на около 61 млн. лв. ще позволи осигуряване на заетост на 9 000 души със строителни професии по проект „Красива България" и чрез Социално-инвестиционния фонд към Министерството на труда и социалната политика. Те ще работят на 480 обекта в общините за изграждане на социална инфраструктура.
Предприемаме и промени в трудовото законодателство за по-висока гъвкавост и адаптивност на бизнеса. Даваме право на работодателите да въведат намалено работно време поради производствени причини за период от 6 месеца в рамките на една календарна година. Средствата за активна политика на пазара на труда ще се използват не само за насърчаване, но и за запазване на заетостта, което е в съответствие с новите условия.
Грижа за уязвимите и неравнопоставените
Планът „Станишев" предвижда разширяване на подкрепата и увеличаване на разходите до над 9 млрд. лв. за социално осигуряване, подпомагане и грижи, което е израз на дългосрочната социална ангажираност към населението.
Ангажираме се да осигурим по-добра закрила за безработните лица, като увеличим минималното и максималното обезщетение за безработица, съответно на 120 лв. и 240 лв. За пръв път максималното обезщетение за безработица се изравнява с минималната работна заплата. Въвеждаме диференцирано обезщетение за безработица. За периода 1 януари - 31 декември 2009 г., лицата, които са освободени в резултат на влиянието на глобалната криза, ще получават своето обезщетение в размер на, както следва: 130% от обезщетението за първата половина на периода и 70% от обезщетението за втората половина на периода. Така те ще бъдат стимулирани активно да търсят работа и да избегнат проблемите, свързани със загуба на квалификация и умения.
Подкрепата и грижата за семействата с деца остава първостепенен приоритет за правителството, като увеличаваме разходите за неговото изпълнение с 95 млн. лв. В резултат на това те ще надхвърлят 480 млн. лв. Семейните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование се увеличават с 40%. Помощта ще е достъпна вече за над 920 000 деца, тъй като прагът за достъп до семейни помощи се увеличава от 300 лв. на 350 лв. Децата близнаци ще получават с 50% по-висока помощ.
Особено чувствителни и отговорни сме по отношение на децата с увреждания. Родителите на дете с увреждане ще могат да разчитат на минимум 238 лв. месечно като помощ от държавата.
Социалната ни ангажираност е ориентирана в голяма степен и към хората с увреждания, като за тяхната интеграция и подпомагане отделяме 142 млн. лв. Предвиждаме целево подпомагане, предоставяне на медицински изделия и помощни средства, стимулиране на работодатели, които наемат хора с увреждания.
Грижите ни за хората с ниски доходи включват и осигуряване на целева социална защита, като се предоставят помощи за отопление, за които са отпуснати 110 млн. лв. през 2009 г.
Неблагоприятното влияние на глобалната икономическа криза изисква засилването на подкрепата ни и за нашите майки и бащи в пенсионна възраст, които да получават доходи, гарантиращи им спокойни старини. Още от началото на 2009 г. увеличаваме минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст с 10%, а от 1 юли 2009 г. тя ще достигне 137 лв. Ще повишим и максималната пенсия от 490 на 700 лв. За останалите пенсии, както вече се превърна в традиция, сме предвидили увеличение на две стъпки - от началото на април и от началото на юли, като общото нарастване е над 20%. Като цяло, увеличаваме средствата за изплащане на пенсии с 1.25 млрд. лв. спрямо 2008 г.
Продължаване на реформите в образованието и науката
Решимостта да осигурим възможност на нашите деца да се справят успешно с глобалните предизвикателства на утрешния ден ни води до рекордни инвестиции в образованието. Средствата за бъдещето на България ще достигнат близо 3 млрд. лв.
Усилията в сферата на висшето образование са насочени към разширяване на достъпа, стимулиране на конкуренцията и насърчаване на научната дейност във висшите училища. Инвестициите за финансиране на научни дейности и проекти ще достигнат 360 млн. лв., което е с 32% повече от 2008 г.
Продължаваме усилията си да осигурим необходимата среда за по-ефективно взаимодействие на бизнеса, науката и образованието. Създаваме фонд „Научни изследвания и иновации" с ресурс до 120 млн. лв., т.е. с 50% повече в сравнение с разполагаемия ресурс за 2008 г.
Влагане на рекордни разходи за здравеопазване
В Плана „Станишев" са заложени рекордни разходи за здравеопазването в размер на над 3 млрд. лв. Значителни средства ще бъдат предназначени конкретно за повишаване качеството на здравните услуги, които българите получават в страната. Тези средства ще бъдат изразходвани за ремонт, реконструкция, модернизация и обновяване на университетски и специализирани болници, центрове за спешна медицинска помощ, многопрофилни областни болници и др. Те ще осигурят и модерна диагностична и терапевтична медицинска техника и апаратура като отчитаме най-новите достижения в съответните области. Специално внимание ще бъде обърнато на техниката за лечение на онкологични заболявания. По този начин ще осигурим по-качествено здравеопазване и ранна диагностика за откриване на заболяването.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Планът „Станишев" представлява подробна пътна карта, която укрепва българската икономика и осигурява защита на българския народ в условията на глобална финансова и икономическа криза. В сравнение с икономиките по света, стремежът ни е българската икономика да остане стабилна и да продължи своето развитие. Нашето правителство предвижда проактивни и широкомащабни мерки, които имат за цел да подсилят различни сектори на икономиката и да запазят и дори повишат жизнения стандарт на всички българи.
Мерките в подкрепа на бизнеса и за създаването на нови работни места, за подпомагане на социално слабите и уязвимите, за нови образователни програми и за увеличаване на детските надбавки, за които правителството работи активно вече месеци наред имат една основна цел: Да гарантират, че България ще пострада минимално от глобалната криза и ще запази икономиката си стабилна в условията на финансова и икономическа несигурност в света. За да продължим да градим сигурно и по-добро бъдеще за всички българи.
|
|