Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Към пътуващите!
Автор: feliz   
Дата:   08-05-09 10:09

Когато посещавате разни чужди земи, важи ли за вас израза "усещам изцяло мястото"?
Или сте просто зрители и изпитвате повърхностни емоции?
Кое е мястото, което ви е накарало да го "усетите" с всичките си сетива.
Петък е все пак [smilie5] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: izit   
Дата:   08-05-09 10:22

[smilie8] ами много зависи с кой съм на съответното място.ако съм сама най-добре и изцяло се "потапям" в мястото.
Там където летях от щастие, беше Индия, и по-конкретно, в подножието на Хималаите...
Дхарамасала се казва областта, иначе конкретните места-Маклиодгандж,Багсунаг и Дхарамкод. Там живеят основно тибетци, и там е главната "щаб-квартира"[smilie5] на Далай Лама. Мястото е изумително наистина, изгубваш ума и дума...

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: name   
Дата:   08-05-09 10:34

Венеция и Пиаченца в Италия


едно село в Диарбекир, мисля че Башлар се казваше


Бреда в Холандия


усещането е като да се загубиш в атмосферата на мястото, да забравиш въобще кой си, от къде си и за кво се бориш [smilie5] във Венеция конкретно бях на ръба да превъртя, след близо 5 часа влудяващо дежа-вю

иначе за да се случи това, за което питаш, е добре първо да имаш достатъчно време, и второ - упорито да избягваш туристическите места и забележителности [smilie5] в малките улички и крайните квартали понякога има повече, отколкото всяка забележителност може да ти предложи [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: slivenski   
Дата:   08-05-09 10:34

Няма как настина да "усетиш" едно място, ако не поживееш поне няколко месеца там.

Иначе, аз по принцип се вълнувам, когато посещавам определени места. Примерно, свързани с историята /не само българската/. Опитвам се да си представя какво е било да бъдеш там в дадена епоха, да си част от онова време... Не знам дали това са само повърхностни емоции. [smilie8]

Иначе си просто турист. Ходиш, гледаш, снимаш... А около теб местните бързат по делата си и не ти обръщат никакво внимание, освен ако не са в туристическия бизнес.[smilie5] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: novi4ok   
Дата:   08-05-09 10:35

На първия въпрос - категорично да! И най-добре се получава, когато съм сам.
На втория - не съм сигурен. Може би везните се накланят към Париж (учудващо, при услови, че съм човек, който не понася големи градове). Това е най-невероятното място в Европа, въпреки, че съм ходил на много места. Има уникален дух, запазeно е нещо от вкуса на онези бохемски години, които карат нас - средното поколение да въздишаме от носталгия и завист към бащите ни... Всъщност, аз съм влюбен във Франция и в хората от т.нар. "артистични среди" там. Няма друго толкова естетически издържано във всяко отношение място.



Публикацията е редактирана (08-05-09 10:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: nastradin2   
Дата:   08-05-09 10:39

Булавайо, Зимбабве. Жалко, че сега черните хора изядоха белите там...Иначе природата е изумителна.
Катунайке, Шри Ланка също.

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: feliz   
Дата:   08-05-09 10:46

Мдааа, ако си сам в момента наистина е много по-лесно да се "потопиш" и е велико усещането. На Майорка го изпитах най-силно. [cool] [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: feliz   
Дата:   08-05-09 10:51

Автор: slivenski
Дата: 08-05-09 10:34

Няма как настина да "усетиш" едно място, ако не поживееш поне няколко месеца там.
======================
На мен ми е нужно по-малко време - 2-3 дни, стига наистина никой да не ми пречи.[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: feliz   
Дата:   08-05-09 10:54

Автор: name
Дата: 08-05-09 10:34
Венеция и Пиаченца в Италия
едно село в Диарбекир, мисля че Башлар се казваше
Бреда в Холандия
усещането е като да се загубиш в атмосферата на мястото, да забравиш въобще кой си, от къде си и за кво се бориш във Венеция конкретно бях на ръба да превъртя, след близо 5 часа влудяващо дежа-вю

иначе за да се случи това, за което питаш, е добре първо да имаш достатъчно време, и второ - упорито да избягваш туристическите места и забележителности в малките улички и крайните квартали понякога има повече, отколкото всяка забележителност може да ти предложи
===========================
Много точно казано - "да забравиш кой си, от къде си" [smilie24]
5 часа дежавю?!?![smilie10] Това е уникално усещане, бе човек [smilie10] [smilie24] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: TNT   
Дата:   08-05-09 10:57

определено е хубаво да имаш повече време... Но липсата на такова не ми попречи все пак да се влюбя в южна Испания... и в Малта... И на двете места нямах много време, а и не бях сама..
Мисля си, че е най-вече въпрос на нагласа и светоусещане по принцип.

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: niagara   
Дата:   08-05-09 11:01

Винаги, когато съм сама[smilie24] за часове поглъщам всичко ново и се чувствам като у дома си[smile]
Особено ми помага картата на града[smilie24]
Моето си място е Валенсия.... и Прага[smilie24] [beer]

Като отидох във Виена, се притеснявах, че не знам немски, и обикалях града с едни познати испаноговорящи.

Караха ме все с кола. На улицата си говорих с разни мексикански туристи.... вечерите бях в една ъндърграунд емигрантска латино-американска кръчма....[smilie25]
По разните забележителности обикалях по картинките на картата.

Сега изобщо не знам как се казват истинските имена на булевардите, музеите и черквите, щото всичко ми звучи на испански, сякаш съм била из Испания[smilie18]



Публикацията е редактирана (08-05-09 11:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: slivenski   
Дата:   08-05-09 11:07

Ако отивам в непознат град, бих попрочел малко за него предварително. Да се запозная с историята му, да науча кои са по-интересните места... Дори да разбера къде да не ходя... [smilie5] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: niagara   
Дата:   08-05-09 11:11

...и мотането по разни нетуристически улички и квалталий винаги помага[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: name   
Дата:   08-05-09 11:14

feliz написа:


> 5 часа дежавю?!?![smilie10] Това е уникално усещане, бе човек
> [smilie10] [smilie24] [smilie5]
>

абе беше си стресиращо направо [smilie5]
не съм много по тези неща, но там бях убедена, че съм живяла на това място, знаех кво ще видя зад ъгъла на следващата сграда, миризмите, цветовете, всичко... в такъв филм се вкарах, че ме е страх да отида пак там, въпреки че много ми се иска... ама ако може да изселят всички туристи преди тва... [smilie21] [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: Lalinda   
Дата:   08-05-09 11:15

Когато за първи път отидох в Македония, наистина имах чувството, че там е мястото ми (родът ни е от Македония, но влашки - нито български, нито гръцки, както и да е), въпреки че до самото Крушево, откъдето са предците ни, не стигнахме...

По някакъв начин всички усещахме нещо, което не сме усещали в България (в България не усещам никакво място, напоследък още по-малко и хората й, от които се чувствам напълно отчуждена, както и да е, чувала съм същото от мнозина българи, които дори не са власи).

Не бих казала, че съм "усещала" Париж, нито пък Ница или Дрома, въпреки че съм живяла много дълго там - когато за първи път пристигнах в Париж, преди двайсетина години, мястото бе толкова познато за мен, от литературата, че наистина знаех и познавах къде ще се озова на всеки завой (нямаше изненади, нито разочарования, единствено очарование).

Разбира се, не усещам по никакъв начин дори мястото, в което живея...

Венеция - твърде кичово и туристическо, а когато отидохме на гости на един граф, в палацото му на Канале Гранде, се "изненадах", както очаквах, да видя у дома му истински "венециански" (какви други?) огледала, мозайки и дори картини от Каналето (а на лактите на графа, градски съветник - кожени кръпки, иначе имаха черна прислужница, като онази в Олимпия на Мане, абсолютно копие, вероятно съвсем неслучайно).

Неотдавна имах интересно усещане в Лисабон, където чернокожите, за пръв път, ми се сториха на мястото си, без обичайните им притеснения и комплекси на други места из Европа...

Не зная какво означава да усетиш мястото - вероятно е необходимо да се дискутира с местните духове?

Трябва да се започне, предполагам, с това дали усещаме мястото, на което сме през повечето време... Останалото би било по-скоро въображаемо...

Случвало ми се е, обаче, да чета книги за разни места, от местни автори (например, за Тбилиси), и да разпознавам усещаното от автора. Ако това е да усетиш мястото (тоест да бъдеш част от местните), да, усещала съм го.

Неотдавна в изложбата на Бенчо Обрешково видях някои негови картини от Ница и Лазурния бряг, рисувани в края на двайсетте и началото на тридесетте години, и ми се стори, че е усетил същото както и аз, макар и седемдесет години по-късно. Светлината, цветовете и някаква лека и прозрачна нега, знам ли...

В Мароко пък ми се стори, че разпознавам това, което съм чела за Османската империя, усещането бе поразително, но няма как да твърдя, че това е духът на мястото...

Вероятно си въобразяваме твърде много неща. Няма лошо, нали изобщо не сме невинни или пък девствени, стане ли дума да посетим места, вече посетени от кого ли не?

Независимо от всичко казано, като видя тук някой кадър от място, на което съм била, ми се струва, че авторът е запечатал (не казвам усетил) нещо от мястото...
[smilie24]

Няма лошо.

Да забравиш кой си, откъде си...
Нима забравяте? За колко време?

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: J0R0   
Дата:   08-05-09 11:16

Времето няма значение, важно е каква ти е организацията.

За да усетиш духа на мястото - вземаш картата, вземаш туристическия справочник и задраскваш на картата всичко което е описано в справочника - музеи, забележителности и т.н.

Най-обичам да се изгубя на непознато място, възможно по-далеч от туристическите маршрути... и разбира се много разговори и общуване с местните...

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: IvoZafirov   
Дата:   08-05-09 11:26

Feliz, сега бях до офиса на ФедЕкс при летището и се чудех дали да ти звънна да пием кафе [smilie8] [smilie5]

А иначе аз съм пътешественик и гражданин на света по душа и където и да ида винаги сетивата ми се отварят до край и за най-малките детайли.

Тайланд ми е останал в сърцето най-много, а най-у дома се чуствам в Гърция. Средиземноморието ми е слабост. Испанските селца са местата където определено мога да живея, но гръцките са ми по-близо. Малта и Тенерифе също. Абе и навсякъде другаде дето съм бил.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: name   
Дата:   08-05-09 11:27

Lalinda написа:
>
> Да забравиш кой си, откъде си...
> Нима забравяте? За колко време?


Не е толкова трудно да забравиш, особено когато не си напълно наясно със себе си - тогава просто можеш да бъдеш когото си поискаш, поне за малко [smilie8] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: feliz   
Дата:   08-05-09 11:27

Жоро, никаква организация не ми е нужна. Никакви карти и справочници - те ме изнервят излишно. [smilie5] Тръгвам и накъдето ми видят очите. Да, страхотно е да се "изгубиш" на непознато място.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: feliz   
Дата:   08-05-09 11:28

Лали, очаквах това![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: feliz   
Дата:   08-05-09 11:30

Иво, първото изречение на лични моля [smilie3] [smilie5]
И на мен средиземноморието ми е слабост. Особено Испания.[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: feliz   
Дата:   08-05-09 11:33

Лали, точно това е "пълното потапяне" - да забравиш кой си и от къде идваш и изобщо да не мислиш за това.[smilie25]Да си изцяло запленен от чувство на щастие и наслада от всеки детайл, от въздуха дори.
Жалко ако не си го изпитвал, жалко е ако си само зрител...



Публикацията е редактирана (08-05-09 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: feliz   
Дата:   08-05-09 11:49

никой не даде снимки от "Мястото" [smilie8]

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/mfcg5724.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2009-05/lmam5376.JPG

http://212.36.3.59/site_pics/181/e_1228584159_P1100144aaa.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Към пътуващите!
Автор: niagara   
Дата:   08-05-09 12:08

с една снимка едва ли ще стане.....[ezik] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: TNT   
Дата:   08-05-09 12:09

Да, страхотно е да се "изгубиш" на непознато място.[smilie24]


Това ми е най-любимото забавление в Париж [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.