Автор: Lalinda
Дата: 02-05-09 15:34
„Всички ние, заедно, европейци / от Европа Старата / На воини и бикове, от Европа Новата, дремеща и мирна, / Ние, хората на Европа, толкова различни и толкова еднакви, / От всякакви професии и занаяти, смирени и горди, / Богати и бедни, работещи и учещи, тъжни и радостни.“
***
Един от най-хубавите параграфи от конституцията – за „правото да имаш ексцентрични хрумвания“, е написан от Францобел. Той гласи: „Всеки човек е монарх / С царство от този свят. Гарантирано му е да си бърка в носа, да киха, да онанира и да знае, че в нас царува свободата.“
***
Вина за големия европейски скептицизъм и за лошия имидж на ЕС има и езиковата бариера. Идиомът „еврократ“ не е особено възвишен; той дори, в най-лошия случай, увеличава недоверието. Когато питаха ирландските избиратели защо не са приели договора, те винаги се аргументираха с неразбираемостта на договора. Кой може да знае с точност какво означават понятия като „принцип на субсидирането“ и „правосубектност на Европейския съюз“. Определено с подобни думи човек не може да събуди европейска страст.
Бих искала да вметна, обаче, че принципът е на субсидиарност, а не на субсидиране (двата термина означават съвсем различни неща) и че човек трябва да е по-прецизен, превежда ли текстове на омразната му еврокрация.
Целият текст тук, ако на някого му е любопитно:
http://www.kultura.bg/article.php?id=15619
|
|