Автор: youn
Дата: 21-04-09 00:32
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pfge9761.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2009-04/ssbo6111.JPG
http://212.36.3.59/site_pics/111/o_1115579883_forestcastle.jpg
напишете тук URL на снимката
За съжаление разрухата е достигнала големи размери. Скоро мислех да отида да го снимам по-добре но явно съм закъснял. Това е дворецът на Рачо, човек за когото светът се е оказал враждебен и чужд и той се е опитал да създаде свое приказно място.
Чувал съм че първият му дворец е бил в Подуене, но поради разширяване на булевард му го разрушават. След това прави този. Всичко прави сам. Резбата я изработваше със самоделен кос нож от механична ножовка.
То имало статия в "Труд" по въпроса :
Елена ПЕТКОВА_______
Отива ли си приказният замък на Рачо? Руши ли се? Или зложелатели тайно режат прекрасните дърворезби и ги изнасят? Разкошното творение в Ловния парк на столицата от години е
оставено на
произвола на
съдбата
На никоя официална институция не й пука, но тревожи хората кв. „Изгрев".
„Поради неуредици в правния статут на земята, върху която е изграден дворецът, и въпреки че е обявен за паметник на културата, според слуховете наследниците на самоукия дърворезбар (б.а. - Рачо Ангелов - градил замъка в продължение на 26 г.) искали да продадат (най-вероятно на баснословни цени) двореца на собственика на средновековен замък, построен край созополското село Равадиново." Там ли му е мястото?", питат жителите на кв. „Изгрев".
Наш екип тръгна по следите, пуснати от софиянци, и се натъкна на една колкото романтична, толкова и трагична история.
През 60-те г. на миналия век самоукият майстор дърворезбар Рачо Ангелов се заселил в столицата като работник в „Кремиковци". Неговата истинска страст обаче била дялането на дърво. Най-напред започнал да извайва скулптурите си в кв. „Военна рампа". Резбовал дървени отпадъци и ги редял като пъзел. Скоро се получила малка постройка с филигранно изрязана дограма, тавани и покриви. Рачо обаче трябвало да премести творението си, защото през земята, на която строял, се предвиждало да минава жп линия. Щастието му се усмихнало, когато от „Лесопаркове" го наели на работа. Те му дали и малко земя - 2 на 2 кв. м, за да си построи къщичка, в която да живее. Майсторът прегърнал идеята и отново се отдал на своето изкуство. Нямал нито пари, нито материали. Подбирал по-читавите строителни отпадъци от рушащи се сгради. Тухлите моделирал, а треските резбовал. Така в продължение на 26 г. из под пръстите на самоукия дърворезбар излезли 9 едностайни и едноетажни дървени къщички, три уникални фенера, от които днес са запазени два, 5 тухлени камини, един фонтан в двора, украсен с изящно изработени дървени орнаменти и 6-метрова арка с две кули.
Охранявани от двойка сови с широко разперени крила и птица феникс, гордо „кацнала" на входната врата.
Всеки, който дръзне да премине през портата, неминуемо ще забележи голямо сърце с издълбана буква „П", върху него. Оттук тръгват и легендите, че майсторът посветил творението си на тайнствена жена, която обичал до полуда. Единствената дама в живота му била френска лекарка, разказа Петър Томчев, реставраторът, който в момента полага грижи за опазването и възстановяването на приказния замък.
французойката била възхитена от изкуството на Рачо и му подарила скъп дърворезбарски комплект. За благодарност той издялкал за нея рамка за картина. Направил я само за една нощ, разказва легендата.
Когато екипът на „Труд" посети приказния замък, видя, че от неговото величие не е останало почти нищо. Красивите дървени покриви и орнаменти по къщичките вече са загубили своя блясък - днес стърчат само оголените тухлени основи. Липсва и един от трите фенера - другите два сега са в насипно състояние. Разрухата застигнала и приказния фонтан в двора. Днес около него, вместо дървени цветя, растат бурени.
Уникален фенер с формата на бухал, който дълго време осветявал нощите на майстора, вече украсява нечий чужд дом. Той бил откраднат още докато Рачо бил жив, твърди племенникът му Лъчезар Ангелов. От петте камини, изработени от резбовани червени тухли, е останала само една. Дявол, бухал, сова и змии населявали плетеницата на дървен единичен креват - любимото място на майстора, по думите на реставратора Петър Томчев. Сега
от него са останали
само няколко
дъски
От смъртта на Рачо Ангелов през 1993 г. до днес не се полагат почти никакви грижи за съхраняването или възстановяването на приказния замък.
Неслучайно днес децата го наричат „Къщата на Баба Яга". Превърнал се е в страховита крепост. През 2002 г. Министерството на културата го обявява за паметник на културата от етнографски тип, въпреки че дворецът няма 50 г. от създаването си. Никой не знае и колко струва това произведение на изкуството
„Преди години идва един експерт, чието име вече не помня, който каза, че замъкът струвал 3000 лв. Това е смешна сума!", възмущава се племенникът на Рачо Лъчезар Ангелов.
През 2003 г. наследниците решили, че единственият начин да спасят творчеството на своя роднина е да го изнесат от гората, която според експерти е една от причините дворецът да се руши. Появил се меценат от Созопол, който предложил да възстанови и да поддържа замъка със собствени средства. За целта обаче дворецът трябвало да се премести в
с. Равадиново, Созополско. Благодетелят бил готов да вложи над 200 000 евро, твърди Ангелов.
Жителите на кв. „Изгрев" обаче се възпротивили -направили подписка, с която настоявали уникалната дърворезбена творба да остане в горичката зад Руското посолство.
Така проектът бил замразен, въпреки че Институтът за паметници на културата и общината разрешили на наследниците да преместят замъка.
Днес в малка схлупена къщурка до двореца живее реставраторът Петър Томчев. Той се е нагърбил с нелеката задача сам и със собствени материали
да възстанови парче по парче
приказния облик на Рачо-вия дом. Неговата история е не по-малко интересна. Томчев отстъпва вилата си край езерото Сребърна на хората от Министерството на културата и се премества с жена си и 4-те си деца в неугледна къщичка до замъка.
Влюбен във вятъра палат в Равадиново
Десислава ГЕОРГИЕВА
Уплашени, че елементи от приказния замък на майстор Рачо се изнасят незаконно зае.Равадиново край Созопол, граждани позвъниха в „Труд". Местен бизнесмен щял да купи двореца на баснословна цена, твърдяха те. Затова наш екип посети единствения замък в околността - граден изцяло с дялан камък. Собственикът му Георги Тумпа-лов разказа своята история. „Продадох имотите, които семейството ми има и вложих всичко в замъка. Занимавам се със строителство", признава Тумпалов. Той помага наравно с работниците при строежа. За изграждането на двореца се използват само естествени материали. Дяланият камък се купува от район, граничещ с Турция. За покриването на сградата ще бъде използван мед и месинг. „Строя го така, че да издържи 1000 г", признава Тумпалов. Идеята за замък от приказките се родила в главата на строителния предприемач преди 12 години. Купил 12 дка земя в Равадиново и градежът започнал. Проектът на замъка е негов. В двореца има 60 помещения, 4 кули със стълбищни клетки, сводести прозорци, винарска изба на 6 м под земята и галерия с копия на известни платна от времето на Ренесанса - „Голата Маха", „Джокондата"...
Кулите на замъка се извисяват на около 35 метра височина и могат да се видят от пътя, който води от Созопол към Приморско. Кръстил го е „Влюбен във вятъра".
Племенникът на Рачо - Лъчезар Ангелов: Хората от квартала изгониха мецената
- Г-н Ангелов, имате ли планове да реставрирате замъка на чичо ви?
- Имаше меценат, който беше готов да инвестира над 200 000 евро във възстановяването на двореца. Желанието му беше да го преместим в Равадиново, защото ще се поддържа по-лесно.
- Няма ли начин замъкът да остане в София?
- Гората го съсипва. Заради влагата къщичките бързо гният. Замъкът е направен от мура - много нетрайно дърво. Преди време влизаха бездомници и наркомани и го ограбваха. Трябва да му осигурим охрана, но затова са нужни много пари. Специалистите казаха, че гората не е подходящото място за двореца и трябва да го преместим. Появи се меценат, но всичко се провали. Хората от квартала скочиха срещу мецената и той се отказа. Не искаше да летни името си. Имахме добри намерения, но след броженията решихме да изоставим тази идея. А в Равадиново щеше да има и музей на Рачо.
Има заловен за демонтирането на къщичките
При нас е постъпила молба от страна на наследниците на Рачо Ангелов да изместят неговото творение - етнографски паметник на културата, на по-подходящо за него място, каза пред „Труд" зам.-кметът на община „Изгрев" арх. Росен Савов.
Столичният кмет Бойко Борисов дори е подписал заповедта, с която се нарежда на Светослав Ангелов и Ангел Ангелов, братя на Рачо, за своя сметка да демонтират и преместят замъка в едномесечен срок.
Документът е влязъл в сила още на 27 май тази година.
В него е посочено и мястото, на което да бъде закарай дворецът - с. Равадиново, Созополско, съобщи Савов.
Борислав Абаджиев - шеф на Дирекцията за паметниците на културата:
Етнографски паметник може па се мести
По закона за паметниците на културата собственикът на такъв монумент има пълното право да го продава или заменя. Това става само с разрешение от Националния институт за паметниците на културата, каза пред „Труд" Борислав Абаджиев - шеф на Дирекция опазване на паметниците на културата. В света е разпространена практиката етнографски паметник да търпи преместване на друго място, обясни още той. Замъкът на Рачо Ангелов не е собственост на Министерството на културата или на някаква друга институция. Той е частен имот и според закона всеки собственик е длъжен да поддържа паметника в добро състояние.
„Имам информация, понеже живея в кв. „Изгрев", че притежателят на замъка на Рачо, е предприел действия с цел продажба или
замяна на сградите. Той най-вероятно има купувач, който е готов да премести двореца и да се грижи оттук нататък за него", допълни шефът на дирекцията за опазване на паметниците на културата. Замъкът на Рачо е построен на открито и е от дърво, затова изисква постоянна грижа.
22.07.2008 г., с. 18-19
Публикацията е редактирана (21-04-09 01:44)
|
|