Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 е..това вече е върхът
Автор: krassi50   
Дата:   17-04-09 20:04

Има предложение от Лютви Местан/прието на първо четене/,да не се изисква от гражданите на БГ да знаят граматичните и пунктоационни правила на българския език. Той пак ще се изучава, но няма да се изисква. Моля, защитете българския език. Аз искам децата на България да бъдат грамотни. Ти можеш да кажеш НЕ на това безумство и да защитиш своя език. Не позволявай да посегнат и да отнемат правото на децата ти да бъдат грамотни!

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: Ginka   
Дата:   17-04-09 20:05

това е ужасно.от година на година нещата вървят на все по- зле[smilie9] [smilie23] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: krassi50   
Дата:   17-04-09 20:07

скоро ще сложим и чалмите...

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 20:07

Да се изисква за какво? Да те приемат в университет или да станеш шофьор на такси? [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 20:09

Освен това, правото да бъдеш грамотен НИКОЙ не може да ти го отнеме. Като искаш, сядаш и учиш... [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: ffwd   
Дата:   17-04-09 20:11

Три пъти мисли, един път пиши ;)

Ясно е, че триглавият змей дирижиран от ДС е за съд, но горното е обикновен спам/нонсенс. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: tnt   
Дата:   17-04-09 20:19

Сливенски, тоя път си се объркал.
Направо да го премахнат тоя български бе! Да минем на английски или испански...нали са най-говорените зици!? Какво ще се цепим от световното семейство! ама ха!

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 20:27

Сливенски, тоя път си се объркал.


Не мисля, че съм се объркал. Нищо, че понякога бъркам запетайките... [smilie5] [smilie21]

Всъщност, едно от нещата, наследени от комунизма е, че всички трябва да са не само еднакво бедни, но и еднакво умни и образовани... Ами, няма как да стане това...

Който иска да прави докторантури, почва да мисли за това още от прогимназията. Който го е еня само за онези пляскащите на тампоните от съседната тема, после духа супата в някоя квартална шкембеджийница, преди да му почне смяната в 5:30 сутринта... [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: tnt   
Дата:   17-04-09 20:28

Говорим за базова грамотност. Никой не иска всички да са вишисти.
Освен това ако се за*бат граматичните правила скоро дори на един и същи диалект хората няма да се разбират [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: tnt   
Дата:   17-04-09 20:32

и още нещо: Ако тези изисквания отпаднат, неграмотници ли ще се приемат по университетите?

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: charlyb   
Дата:   17-04-09 20:38

Да си грамотен или не, е право на избор.
Грамотността, перфектното знание на българския език, трябва да е желязно изискване за всеки държавен служител.
Лютви Местан, между другото, знае българският език по-добре от 99% от българските граждани. И е надарен оратор.

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 20:41

Аз затова попитах дали става дума за прием в университет, за назначаване на определена работа или за копане на полето... Щото квалификациите са различни...

Освен това, тези изисквания сега като са задължителни, влез в някой сайт и прочети как пишат не само тинейджърите, но и по-зрели хора...

Ако е само за чат, не ти требат правила... Ако ще ставаш дипломат, добре е да поназнайваш правописа и някои други работи... Не, че не съм виждал български дипломати да викат сервитьора в ресторанта с щракане на пръсти и "Чш, ало!", но това е друга тема... [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: tnt   
Дата:   17-04-09 20:42

Не мисля, че е право на личен избор. Става въпрос за изкривяване на цялата система на образование. Как ще учиш сума науки в основното образование ако не познаваш инструмента да го правиш, тоест езика, на който са написани учебниците?

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: tnt   
Дата:   17-04-09 20:43

Има вече и петиция, за тези които се интересуват, ето линк: http://www.bgpetition.com/knijoven-balgarski/index.html

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: georgi969   
Дата:   17-04-09 20:48

Поредната простотия.Пак добре,че човек на ДПС го предлага.
Не е нужно да сме професори филолози,но елементарните правила трябва да се знаят.Сега когато се изисква да се знаят е някакъв ужас,пък кво остава ,ако се приеме това малоумно предложение.[smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: charlyb   
Дата:   17-04-09 20:48

Неправилно се изразих.
Знанието или незнанието на български език, е право на личен избор. Ако някой е решил, че знаейки майчиния си език, е достатъчно да си живее живота - негова си работа. До момента в който, това не пречи на хора около него.

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 20:53

И като си говорим за правопис, не е ли по-правилно да се напише "това вече е върхЪТ"... [smilie5]

Сега, ако някой се разрови, сигурно ще ми намери някаква грешка в предните постинги... [smilie18] [smilie18] [smilie18] [ezik] [ezik] [ezik] [ezik] [smilie21]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: tnt   
Дата:   17-04-09 20:53

добре, говорим малко "на празни ясли"
Ето цитат от петицията:
"Чл. 16, т. 4 от действащия сега Закон за народната просвета гласи, че държавните образователни изисквания се прилагат включително за усвояването на книжовния български език.
В Законопроекта, предложен от правителството, е записано тази точка да отпадне. Параграф 2 на законопроекта разпорежда: „В чл. 16 т. 4 се отменя.”

Не ми е много ясно обаче какви ще са реалните последствия от това. Дори и средна ръка чиновник/офис служител да си пак е задължително да владееш родния си език, на който комуникираш на добро ниво...

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 20:54

Къде е Лалинда, да внесе порядък с червената химикалка? [smilie18] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: djogata   
Дата:   17-04-09 20:57

Тнт, ако си в земеделското министерство примерно, езикът, на който комуникираш, може и да не е български [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: tnt   
Дата:   17-04-09 20:58

Сливенски, след тоя закон такива като Лалинда ще останат като бели лястовици...
Ако си много фрустриран мога и аз да извадя червения химикал [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 21:06

Не съм никак фрустриран даже...

Държавните образователни изисквания би следвало да се прилагат за всички образователни дисциплини, а това включва не само българския, но и турския, английския, френския и прочие езици...

Но профилирането е различно. Едно е нивото на изучаване на английски език в езикова гимназия, друго е в техникум по машиностроене. Който иска да учи английска филология, най-вероятно няма да е от второто учебно заведение. По същия начин не може да се очаква някой завършил езикова гимназия да работи на струг като ударник.

Но не това ми е мисълта. Който иска да пише правилно, той ще се научи. Независимо дали това е задължително или не. Който не може да пише правилно, той няма да може да си намира определена работа и да заема определени длъжности. Аз така го разбирам този закон.

Ако са имали задни мисли, ДПС всъщност си вкарват автогол, защото някой ще го изтълкува така, че ще е в ущърб на... знаем на кого... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: tnt   
Дата:   17-04-09 21:09

Сливенски, мислиш ли, че за средна ръка длъжности кандидатите полагат тест по български?
Как точно ще се упражни контрол?
И като се наводни пазара с неграмотни хора, работодателите на съответните длъжности от какво ще избират?
И, мисля пропускаш един важен момент: деца на по 7-12 години едва ли ще се засилят да залягат над граматиката ако това не е задължително.

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 21:15

Пак казвам. То и сега е задължително да можеш да пишеш и четеш. Но един пише по-правилно, а друг не... Затова има система за оценяване. Който пише по-правилно, той ще получи по-висока оценка, която после ще се отрази на по-високия му бал при кандидатстване във ВУЗ.

Естествено, има и ВУЗове, които приемат платено от кол и от въже... Но затова напоследък виждам обяви за работа от сорта на: "Търсим юрист, завършил право в СУ "Св. Климент Охридски"... [smilie21]



Публикацията е редактирана (17-04-09 21:18)

Отговори на това съобщение
 Re: е..това вече е върха
Автор: tnt   
Дата:   17-04-09 21:16

Разбирам те какво имаш предвид, просто не съм съгласна с теб [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.