Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Социален минимум
Автор: NeDDRaG   
Дата:   17-04-09 14:00

Някой знае ли как се определя? И в кой документ е регламентиран?

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: IvoZafirov   
Дата:   17-04-09 14:01

Тва па що е?

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: NeDDRaG   
Дата:   17-04-09 14:03

Абе това е една минимална сума пари на член от семейство, която се изчислява, и например се гледа про отпускане на кредит, за определяне на издръжка идр. подобни.

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   17-04-09 14:06

Питай в лекс.бг. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 14:14

В България се използват следните традиционни и алтернативни методи:

Традиционен метод - Методът на потребителската кошница е най-често използван у нас. За бедни се считат тези домакинства(лица), които имат доход под определен минимум, гарантиращ задоволяването на тесен кръг от основни потребности.

У нас е прието изчисляването на 2 прага на бедност - социален минимум и екзистенц-минимум, които по същество са различни степени на жизнен стандарт. Първият включва по-широк набор от основни стоки и услуги, а вторият само тези, които осигуряват физиологичното съществуване на индивидите.


http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82

------------------------------------------


Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: ejko   
Дата:   17-04-09 14:17

Е няма такъв документ, защото той се определя на базата на потребителската кошница, която се променя от управляващите често. Иначе това е начин за определяме на бедноста, които сме приели в България, заедно с екзистец минимума. Принципно изчисленията са на базата на "Методът на Оршански", за определяне на бедността. Въвеждаше се някакъв коефициенат... ала-бала.... не помня вече.
В общи линии съотношението между разхода на храна и дохода на отделното домакинство като презумцията е, че бедните домакинства изразходват за храна по-голяма чест от дохода си, отколкото останалите. Прагът на бедността се получава чрез геометрично осредняване на отношенията на разхода за храна (потребителската кошница) и дохода за всяко домакинство (това сигурно от НОЙ го взимат) и се смятат разни проценти, които се харчат за храна. Като правило май екзистенц-минимумът е 50%но съотношение, а социалният минимум – 40%-но или нещо такова... Пишеше ги някъде тея работи, но не ми се търси сега... Напиши в гугъл "Методът на Оршански" и може д аса посочени разликите със сегашното определяне или нещо такова...

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 14:17

потребителска кошница


Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: ejko   
Дата:   17-04-09 14:20

slivenski току що даде нещо дето плиткият ми мозък никога няма да разбере...:))) Само като видя формулите и започвам да си мисля за храна[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 14:22

Някъде четох, че екзистенц минимумът в момента е някъде 180 лева, а социалният е 470 лева... Доколкото си спомням... Но не мога да открия къде го четох... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: ejko   
Дата:   17-04-09 14:24

хм..., това не ми звучи вярно- "екзистенц минимумът в момента е някъде 180 лева, а социалният е 470 лева".
Разликите трябва да са по малки май...

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: NeDDRaG   
Дата:   17-04-09 14:25

Това го знам до тук, но мисля, че беше обвързан с минималната работна заплата и имаше определена цифра, която се обнародваше. Както казах по-горе, това е цифра, с която баните например се съобразяват при отпускането на кредит. След като ти изчислят вноската гледат ти дохода и семейното положение, броя на лицата в семейството и тогава гледат колко ти остават чисти, ако си под тази цифра, няма кредит или носиш и дохода на съпруга/та. Това ме интересува повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 14:25

ejko, четох го във някакъв форум... Уж по данни на синдикатите... По-голямата цифра включва по-широка потребителска кошница сигурно... Докато 180 ти трябват за най-елементарните нужди... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: NeDDRaG   
Дата:   17-04-09 14:27

Аз намерих 240 за социалния.

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 14:29

NeDDRaG, при всяка банка може да е различно. Най-добре за питаш.

Примерно, след доказване на обща сума доходи за едно тричленно домакинство, след погасяване на вноската по кредита трябва да остава Х лева на всеки член от домакинството... Нещо такова беше... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: ejko   
Дата:   17-04-09 14:30

NeDDRaG банките сигурно работят с коефициент и на теб ти трябват точни числа, за да си го сметнеш. Потърси в Национален Статистически Институт може да има някакви официални данни. Иначе формулите ако искаш да си го сметнеш сам са много трудни, защото има хиляди неще, които се взимат предвид. slivenski може да си прав, аз не ги разбирам много тея неща...


Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: IvoZafirov   
Дата:   17-04-09 14:37

Ми моя екзистенц минимум е коричка хляб, бучица сиренце и техниката....[smilie21]

повече не ми трябва

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 14:37

Много е възможно 470 лева да е пожелателен минимум, а не реалният в момента... И на мен ми се стори много тая сума, като се има предвид, че минималната заплата е 220 лева... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: NeDDRaG   
Дата:   17-04-09 14:38

ejko написа:

> NeDDRaG банките сигурно работят с коефициент и на теб ти
> трябват точни числа, за да си го сметнеш. Потърси в Национален
> Статистически Институт може да има някакви официални данни.
> Иначе формулите ако искаш да си го сметнеш сам са много трудни,
> защото има хиляди неще, които се взимат предвид. slivenski може
> да си прав, аз не ги разбирам много тея неща...
>

Не е за банка, по принцип не бих имал проблем с банка за кредит. В един форум се вихри полемика за една петиция, за децата на разведените родители с два основни момента - 1. Фиксиране на минимален размер на издръжка и 2. Улеснена процедура за издаване на документ за задгранично пътуване на такива деца. Та ме нападнаха защо не искам да я подпиша и се опитвам да обясня на една уфсъ защо.

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: Todd   
Дата:   17-04-09 14:40

Автор: IvoZafirov
Дата: 17-04-09 14:37

Ми моя екзистенц минимум е коричка хляб, бучица сиренце и техниката....[smilie21]

повече не ми трябва


Моят включва същото + сланинка и праз !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: NeDDRaG   
Дата:   17-04-09 14:44

Todd написа:

> Автор: IvoZafirov
> Дата: 17-04-09 14:37
>
> Ми моя екзистенц минимум е коричка хляб, бучица сиренце и
> техниката....[smilie21]
>
> повече не ми трябва

>
> Моят включва същото + сланинка и праз !!!
>
> [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
>


А павурчето с ракийка де го забрави?

Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: slivenski   
Дата:   17-04-09 14:44

Сетих се за един виц, дето в студен зимен ден две врабчета качнали върху едно прясно димящо кравешко лайно... И едното казало:

- Ех, сега да имаше филийка бял препечен хляб, намазана с масълце и лъжичка черен хайвер отгоре...

- Ей! Концентрирай се върху топлата храна! - викнало другото врабче.

[smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Социален минимум
Автор: kaiser.soze   
Дата:   17-04-09 14:50

манго се навел над кладенец с бистра вода и казал: еееех сега ако имаше сирене каква хубава попара става...ама няма хляб!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.