Автор: Amigo
Дата: 08-04-09 23:54
Спор в парламента за следенето в интернет
МОНИТОР
Няколко часа вчера депутатите спориха по промените в Закона за електронните съобщения, които позволяват на МВР да следи изцяло трафика в интернет и телефонните разпечатки. Миналата седмица разглеждането на текстовете в пленарна зала беше отложено, тъй като липсваше позицията на три парламентарни комисии.
Чрез внесените от левицата и ДПС текстове вътрешното министерство прави четвърти опит да има неограничен достъп до данните в мрежата. Проектът, който ще бъде гласуван днес, предвижда достъп до информацията без разрешение от съдия и не само при тежки престъпления.
Шефът на вътрешната комисия и депутат от НДСВ Минчо Спасов се обяви категорично против промените и заяви, че е недопустимо председателят на Народното събрание да приеме невалиден доклад от транспортната комисия за разглеждане в пленарна зала. Той дори поиска първо да бъде изслушан омбудсманът на страната, но предложението беше отхвърлено.
"Внасянето на този законопроект е в крещящо противоречие с влязло в сила съдебно решение на Върховния административен съд. Ако сме парламентаристи, не бива да допускаме това", коментира от трибуната царистът. Той бе категоричен, че ако спорните поправки минат в пленарна зала, законът ще се превърне в казус на съдилищата.
Георги Пирински пък отвърна, че не е нужно да се приемат всички внесени предложения, а може само да се разшири кръгът от престъпления, за разкриването на които МВР ще има достъп до данните.
Атанас Атанасов от ДСБ пък заяви, че поправките нарушават конституцията, според която тайната на кореспонденцията е неприкосновена.
"Не искаме и няма да допуснем полицейска държава. На какво основание претендирате за това", попита и председателят на СДС Мартин Димитров.
Вътрешният министър Михаил Миков пък обяви, че за последната година близо три пъти се е увеличило съотношението между СРС-тата, събирани в досъдебното производство, спрямо събираните при оперативната дейност на спецслужбите. "Престъпниците стават все по-мобилни и по-добре оборудвани. Ползват по 10-15 мобилни телефона за няколко часа и различни СИМ карти. Оттам идва и увеличеният брой искани справки за подслушване", коментира шефът на вътрешното ведомство. Той изтъкна, че законът е необходим на МВР, но ще е два пъти по-полезен за сигурността на гражданите.
|
|