Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Кво стана ся - и идентитетът ни го нямало никакъв...
Автор: Amigo   
Дата:   28-02-09 23:07

Има криза на междуличностното доверие у нас
Българинът копнеее за европейско гражданство, но му липсва европейска идентичност, сочат резултатите от европейско изследване на ценностите [smilie8]
28.02.2009



Българите нямат доверие помежду си, не вярват в институциите и в брака, разочаровани са от действията на демокрацията в страната, но все пак смятат, че тя е по-добра от всяка друга форма на управление.

Това показват резултатите от четвъртата вълна на изследване на ценностите, което се извършва в ЕС.

Данните бяха представени на конференция на тема "България и европейските ценности", организирана от Българската социологическа асоциация. У нас ръководител на екипа, провел изследването, е проф. Георги Фотев.

Проучването показва, че българинът копнеее за европейско гражданство, но му липсва европейска идентичност.

По думите на доц. Петя Кабакчиева правим рязко разделяне на идентичност и гражданство, липсва ни съзнание за гражданска идентичност. Освен това има очевидна криза в в междуличностното доверие в българското общество - под 20% са хората, които са склонни да се доверяват на другите.

Голямо е и недоверието на хората към социалните институции. Негативната класация е оглавена от политическите партии, парламентът и правителството, в дъното на скалата са международните институции като ЕС.

Такъв голям процент на липса на доверие в социалните институции затруднява реалното функциониране на обществото като цяло.

Въпреки че в българското общество има процеси, които могат да се нарекат кризисни, 70% от нас смятат, че демокрацията е по-добра от всяка друга форма на управление.

Интересен факт е, че ние се чувстваме горди от това, че сме български граждани, но повечето от нас се асоциират с населеното място, в което живеят, а не с държавата.

Имаме по-скоро етническа, а не гражданска национална идентичност - идентифицираме се с етнос, а не с държава.

Българинът иска да е гражданин на ЕС, защото има уважение към институциите на съюза, все още е еврооптимист и не се страхува от членството в организацията.

Нараства броят на хората, които смятат, че бракът е отживяла институция. Броят на сключените бракове е намалял за сметка на броя на разводите. Повече от 50% от децата, родени през 2006 и 2007 г., са от извънбрачни отношения.

Нашето общество изглежда изключително толерантно към съжителствата без брак и към децата, родени от такива двойки, показва изследването.

Мъжете между 25 и 39 години се страхуват да се женят и смятат, че бракът е отживяла институция, докато жените над 40 години са изключително разочаровани от семейните си отношения и домакинските задължения и започват да смятат, че времето му е отминало.

Съжителството е нова форма на семеен живот, която е съвсем добре приета от обществото и може да замести брака. Въпреки кризата в брачната институция обаче семейството остава важна единица на българския социален живот.


[smilie8] [smilie8] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Кво стана ся - и идентитетът ни го нямало никакъв...
Автор: traianb   
Дата:   28-02-09 23:40


Какви са тиквеници тези ....,как изопачават информацията!

"Такъв голям процент на липса на доверие в социалните институции затруднява реалното функциониране на обществото като цяло."

Значи липсата на доверие(която е напълно основателна) затруднявала реалното функциониране на обществото като цяло, а не идиотското управление на въпросните социални институции?!

Отговори на това съобщение
 Re: Кво стана ся - и идентитетът ни го нямало никакъв...
Автор: princess_Lia   
Дата:   01-03-09 00:00

Съжителството може да е добре прието от обществото, но не и законовите институции. [cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.