Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 21:40

Имаше някакъв лаф, според който мненията са като задниците – всеки си ги има [cool]

А когато става въпрос за големите принципни морални казуси, доколкото всъщност ви вълнуват и ако не сте изцяло в плен на злободневностите, имате ли сериозни принципни разбирания, на които си държите силно, може би дори страстно?

Та, какво ли би показало едно форумско гласуване за най-сериозните ишуси, които касаят директно все пак най-ценното ни – Живота.

1. Смъртното наказание.
2. Правото за носене на оръжие.
3. Абортите.
4. Евтаназията.
5. Използването на стволови клетки в медицината.


Та така, предполагам да е видно от само себе си, че това са сложнички работки и до голяма степен нещата са “според зависи”, вероятно в отделните конкретни случаи ще е различно.
На мен самият в много ситуации ще ми е трудно да взема страна, но нека да приемем, че сте нещо от рода на съдия във Върховния съд и просто се налага да гласувате... (то нали в правото не би трябвало да се допуска “въздържал се”)

Вероятно петък вечер не е най-удачното време за започване на подобна дискусия, ама нали все пак... си имаме задници, предполагам [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 21:42

Засега

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/umem9957.JPG

С леки промени -

19:29
20:28
33:12
35:8
38:3





Ето ме къде съм аз (пак казвам – не без колебания и мислене и за другата страна, но при задължителност да избера) – оказа се, че явно съм една странна смесица между описвани като консервативни и либерални убеждения

и в петте случая съм ЗА [smilie24]

Може би ще взема и да си обоснова доводите, поне най-доминиращите, решаващите за избора ми.

Всъщност интересно е дали след като поразмислят над разните доводи ще има хора, които, ако са се колебаели, да започнат да клонят в някоя посока или дори да си променят мнението.



Публикацията е редактирана (24-02-09 06:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: HP   
Дата:   20-02-09 21:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: nodoubt   
Дата:   20-02-09 21:43

1- против
2- против
3- за
4- за
5. некомпетентен


консиенсиетиа [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 21:48

А, така де, то нали хем нещо като гласуване исках да заформя... ще взема да ъпдейтна първия пост и там ще пиша резултатите [smilie24]

А ако някой е наистина по-страстно клонящ към някоя кауза, вероятно ще му/й дойде да си поразкаже защо така.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-09 21:54

За 1,2,3,4 [smilie24] 5 не съм го проучвал [smilie8] [smilie5] Но не ми се коментира, че имам по-интересни занимания в момента [smilie6] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 21:56

1. ЗА смъртното наказание.

Доста категорично. Почти единственото, което ме притеснява, е онази колкото и да е нищожна, но все пак съществуваща възможност да бъде наказан невинен.
Това, което най-много ме дразни при обсъждането на темата, е, че по някаква необяснима причина хората почти задължително гледат нещата само от страната на престъпника, надделява им загрижеността за убиеца и направо пропускат да се сетят, че най-важното в случая са тези, които заслужават поне някакъв вид утеха – ЖЕРТВИТЕ. А такива не са само тези, за които вече нищо не може да се направи, ами най-вече техните близки – хората, чиито живот не е отнет физически, но е безвъзвратно и брутално променен. Би трябвало най-много те да ни касаят. И забележете каква е тяхната нагласа в 90 % от случаите! И не е работата само в това да се получи елементарно отмъщение, тези хора имат нужда от някакъв начин, по който, доколкото е възможно, да сложат край на скръбта си и да продължат нататък. А как да стане това , как да не е абсолютно ужасно да живееш с отвратителния факт, че най-близък твой човек ти е отнет, а този, който го е направил, си е жив и здрав. Та даже тези, които не са засегнати, твърдят, че било зверско да се иска да не е така, по-“цивилизовано” е да бъде хранен и обгрижван с парите от собствените ти данъци...
Ами потенциалната възможност да избяга от затвора,!?
И не, НЕ е едно и също да убиеш човек и да накажеш убиец, за да донесеш някаква утеха на другите жертви.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:09

2. ЗА притежаването на оръжие.

Тук отново става въпрос за взимане на страната на потенциалната жертва. Нали е очевидно, че престъпникът няма да бъде спрян от факта, че не е легално да притежава оръжие? Освен това дори и да не притежава, как, по дяволите, би могла една невъоръжена 50 килограмова девойка да се защити от ръцете на също невъоръжен, но 90 килограмов урод да се гаври с нея както му се прииска.
Да, има всякакви случаи, има и други начини, има спрейчета и какво ли не, но в крайна сметка правото на човека на адекватна самозащита е директно следствие от правото му на живот. Но също така и от другите му права – както и на частна собственост, така и на свобода. Всъщност в знаменитата Декларация на Правата (първите 10 поправки на Американската конституция) правото да се притежава оръжие е свързано и с нуждата от народно опълчение за сигурността на свободната държава.
Разбира се, много се изтъкват доводи как някое общество не е дозряло до определено ниво, но пък защо ли за същото това общество се смята, че е дозряло да бъде мачкано от въоръжени престъпници.
Има и един адски точен лаф по случая – “оръжията не убиват хора, ХОРАТА убиват хора.”
Та отново – чия страна да бъде избрана – на насилника или на жертвата.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: jekopj   
Дата:   20-02-09 22:09

На всички въпроси,моят отговор е "Да",защото:
1.Има "хора" на които им доставя удоволствие да убиват и са го даказали многократно.За тях превенцията,че затворът ще ги превъзпита,за която цел са направени затворите в същност,не важи.Това,че щял да "гние" в затвора и това било по-тежко наказание от смъртта за мен е не приемливо.
2.С добра дума и оръжие се постига повече,отколкото само с добра дума.
3.Най-яростно против това се изказва църквата,понеже се отнемал човешки живот...ние обикновените земни хора мислим по друг начин.
4.Пак църквата е против,понеже пак се отнемал живот преди Господ да пожелае това.Ако тези,които въвеждат църковните канони можеха да са на мястото на неизлечимо страдащите,щяха друго да проповядват навярно...
5.Вярвам вмедицината и в това,че учените в тази сфера са по-компетентни от мен.Все пак,не става въпрос за някой луд учен,а за цял клон на същата тази медицина.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:11

Еха, евалата jekopj [smilie24]
В общи линии почти в същия дух са и моите обяснения [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:16

3. ЗА абортите.

Ще ми се всичко да можеше да мине само с образоване на дечурлигата и с разумност, ама като се сетя на определени години като те подгонят хормоните какви разумности и от коя глава по-точно да се очакват... което не значи, че трябва да се отказваме от образоването на младежта... а и не само на нея. Щото не са само дечурлигата, има си цели групи хора, които... да де... и т.н.
И то не само тези, за които си мислите, ами ако хванете половината католическо човечество (особено пък Африка) и точно както каза и jekopj за Църквата... а и абсурдната позиция на Ватикана срещу използването на презервативи... изобщо бая шантаво ги мислят нещата там.
Има и по-особени случаи, примерно когато бременността е резултат от изнасилване или пък представлява сериозна заплаха за здравето на майката – а в конкретния случай винаги бих избрал майката да бъде спасена.
Може би най-основният ми довод е свързан с онзи бая хлъзгав момент – кога точно един зародиш става ЧОВЕК. Не ми се навлиза много в територии, които просто няма как да са само чиста рационалност и не мога да кажа как е по принцип. Аз просто клоня повече към тезата, че ставаш един вид “съвсем напълно човек” чак след раждането.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:19

4. ЗА евтаназията.

По принцип е бая шантаво да се говори за нещо от рода на “право” на самоубийство.
Обаче когато става въпрос някой да ти асистира, става малко по-сложничко. Поне за асистиращия. Много добра разработка по темата има в Million Dollar Baby.
Така де, колкото и наистина абсурдно да изглежда, но след като вярвам, че човек има правото ИЗЦЯЛО да разполага със собствения си живот, то следва, че решението му да сложи край трябва да бъде уважено. И това, че физически е затруднен да изпълни желанието си, не би трябвало да е пречка.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: panagonska   
Дата:   20-02-09 22:26

С изключение на 2, категорично гласувам за всички останали казуси.

Единствената уговорка в случая е, че говорим за правова държава с установени закони, в която съществува традиция и добра воля от страна на гражданите и институциите те да бъдат спазвани!!!
А в 5 са заложени грандиозни възможности за справяне с досега неизлечими наследствени и придобити заболявания, включително и фантастично звучащите с днешна дата "резервни части" за нашите тела - грижливо отгледани за всеки индивид, без страх от отхвърляне на реципиента поради тъканна несъвместимост!

За 2 . . . хм . . .тук не мога да избягам от личните спомени за моменти, в които ако съм притежавала оръжие съм щяла да сътворя грандиозни бели на други, а и на себе си . . .Та смятам, че и много от хората с оръжие са потенциално опасни, дори и строгият подбор и контрол не са в състояние да предвидят кой кога ще "изпуши" . . . [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:30

panagonska [smilie24]

Да де, спести ми писането за стем селс-овете, тамън точно таквиз нещица щях да кажа [smilie24]

А за оръжията... да де, както се казва в определени моменти If I had a gun [smilie2]

Така че хем го разбирам този момент, ама и хем доста съм си пристрастен към другите причини... Bill of Rights [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-09 22:35

По т. 1 във връзка с написаното от jekopj ще добавя само, че има и морални изроди - това са субекти, които са оперирани от човещина по рождение и никакво превъзпитание не е възможно. [cool] Такива не убиват за удоволствие, а защото нямат никакви задръжки на втория етаж. [cool]

Що се отнася до т. 2 [cool] Ще ви разкажа накратко нещо. Вчера преглеждах един горски от провинцията. Поразпитах го аз как работата и какво и що и човекът вика: стресова. Досега няколко пъти се е стрелял с бракониери, цигани, мутри и всякаква дегенератска сган и ако не е бил въоръжен (той по закон е), вече е щял да бъде труп - и той, и детето му. Разправя ми истории за цигани, които са го нападали с брадви, за мутра, която се разхожда на свобода, а е извършител на убийства и няколко тежки престъпления и освен това е законно въоръжена! [cool] [smilie23] И когато същиат изрод се напил и започнал да гърми в едно заведение, ченгетата, които дошли, щом разбрали, че е той, и си вдгнали чукалата. [cool] [smilie23] [smilie23] А като стана дума за положението в нашата мила родина да ви кажа, че ако бяхме Булгаристан сигурно нямаше да е такова беззаконие. [cool] [smilie23] понеже този горски е съвестен човек и не му пука от сганта, досега е спирал контрабандата и сечта в неговия район и затова непрекъснато го гони или някой дупетат(ка) или някой друг измекяр. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: C41   
Дата:   20-02-09 22:42

1.За
2.За
3.Зависи
4.За
5.За
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: georgi969   
Дата:   20-02-09 22:42

1. Смъртното наказание.[smilie23]
2. Правото за носене на оръжие.[smilie24]
3. Абортите.[smilie24]
4. Евтаназията.[smilie24]
5. Използването на стволови клетки в медицината.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:54

Хм, интересничко става...

За този случай с горския, а и изобщо за много неща, които са в подобна посока - точно идеята, че би трябвало държавата да ни защитава явно просто няма как да се осъществи, дори и в най-отговорната държава...

И нещо много съществено - не става въпрос, че с тези оръжия непременно трябва да се стрелят хора, напротив - понякога самото им съществуване и демонстриране е напълно достатъчно [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:58

Май ги следя правилно нещицата, та засега:

1. Смъртно наказание - 5:2
2. Носене на оръжие - 5:2
3. Аборти - 6:0
4. Евтаназия - 6:0
5. Стволови клетки - 4:0



Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: promis   
Дата:   20-02-09 23:01

Ето и моите [smilie21]
1. Смъртното наказание. [smilie23]
2. Правото за носене на оръжие. [smilie23]
3. Абортите. [smilie23]
4. Евтаназията. [smilie23]
5. Използването на стволови клетки в медицината. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: dobriquet   
Дата:   20-02-09 23:07

смъртно наказание-[smilie24]
правото на носене на оръжие-[smilie23]
аборти-[smilie24]
евтаназия-[smilie24]
Използването на стволови клетки в медицината-[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: jivkojj   
Дата:   20-02-09 23:10

1. Смъртно наказание - против
За доказано заслужили това наказание е прекалено леко. Може и по-изтънчени начини да му се даде да разбере

2. Носене на оръжие - против
прекалено много от хората са неуравновесени и това създава само проблеми. Доказват го дори и ограничени групи където се носи по служба - военни, полиция и т.н., а те все пак имат по висока култира към оръжието от сульо и пульо

3. Аборти - за.
По-добре навременен аборт, отколкото нещастно детство и социални домово и произхождащите последствия. Освен това има МНОГО жертви на изнасилвания. Много повече от колкото си представяме и естествено официално обявени

4. Евтаназия - за.
Неизлечимо болни от рак с оставащи 1-2 месеца мъки. Забраната за доброволно да избере края на мъките си, не е ли равносилно на инквизиция?!

5. Ако е това за което си мисля - клониране ли? Да, но под много строг контрол и по изключение.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Vinsent   
Дата:   20-02-09 23:16

Това са практически въпроси в по-голямата си степен. Големите морални въпроси са съвсем други. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-09 23:23

Както натвърдих, България не е правова държава, но се отличава от банановите републики по това, че няма банани. [cool] [smilie25] Както също поясних, има типове, при които изобщо не съществуват морални задръжки и единственият начин да спреш такъв изрод, ако те нападне, е да го респектираш подобаващо, а ако е рецидивист, да го пратят при дяволите, а не да бъде отглеждан с данъците на нормалните хора. [cool] И освен това, ако държавата е законова и работи и за издигане на морала на своите граждани, тя ще защитава именно тях, а не престъпните твари. [cool] Горският ми разпрвяше, че след като респектирал мангустите, вече имали съвсем друго отношение към него [smilie18] [smilie18] Най-големият проблем е, че всякаква престъпна сган в БГ не само, че не е в затвора, където й е мястото, но е и добре въоръжена, и то често законово. [smilie23] [smilie23] А пък полицаите и военните изобщо не са хора, които имат отношение към оръжитео, вервайте ми! [cool] Виждал съм медицинските картони на много военни, а голямата част от полицаите не се отличават с особено развит интелект. [cool] И ако се върнете назад във времето, ще видите, че почти всички инциденти с оръжие са дело на настоящи и бивши военни, полицаи и по някой охранител за подправка. [cool] Познавам хора, които не са военни и полицаи, и които никога няма да демонстрират, че притежават и носят оръжие, и биха го използвали само при неизбежна самоотбрана. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   20-02-09 23:23

Смъртно наказание - [smilie24]
Носене на оръжие - [smilie23]
Аборти - [smilie24]
Евтаназия - [smilie24]
Стволови клетки - [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.