Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 21:40

Имаше някакъв лаф, според който мненията са като задниците – всеки си ги има [cool]

А когато става въпрос за големите принципни морални казуси, доколкото всъщност ви вълнуват и ако не сте изцяло в плен на злободневностите, имате ли сериозни принципни разбирания, на които си държите силно, може би дори страстно?

Та, какво ли би показало едно форумско гласуване за най-сериозните ишуси, които касаят директно все пак най-ценното ни – Живота.

1. Смъртното наказание.
2. Правото за носене на оръжие.
3. Абортите.
4. Евтаназията.
5. Използването на стволови клетки в медицината.


Та така, предполагам да е видно от само себе си, че това са сложнички работки и до голяма степен нещата са “според зависи”, вероятно в отделните конкретни случаи ще е различно.
На мен самият в много ситуации ще ми е трудно да взема страна, но нека да приемем, че сте нещо от рода на съдия във Върховния съд и просто се налага да гласувате... (то нали в правото не би трябвало да се допуска “въздържал се”)

Вероятно петък вечер не е най-удачното време за започване на подобна дискусия, ама нали все пак... си имаме задници, предполагам [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 21:42

Засега

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/umem9957.JPG

С леки промени -

19:29
20:28
33:12
35:8
38:3





Ето ме къде съм аз (пак казвам – не без колебания и мислене и за другата страна, но при задължителност да избера) – оказа се, че явно съм една странна смесица между описвани като консервативни и либерални убеждения

и в петте случая съм ЗА [smilie24]

Може би ще взема и да си обоснова доводите, поне най-доминиращите, решаващите за избора ми.

Всъщност интересно е дали след като поразмислят над разните доводи ще има хора, които, ако са се колебаели, да започнат да клонят в някоя посока или дори да си променят мнението.



Публикацията е редактирана (24-02-09 06:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: HP   
Дата:   20-02-09 21:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: nodoubt   
Дата:   20-02-09 21:43

1- против
2- против
3- за
4- за
5. некомпетентен


консиенсиетиа [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 21:48

А, така де, то нали хем нещо като гласуване исках да заформя... ще взема да ъпдейтна първия пост и там ще пиша резултатите [smilie24]

А ако някой е наистина по-страстно клонящ към някоя кауза, вероятно ще му/й дойде да си поразкаже защо така.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-09 21:54

За 1,2,3,4 [smilie24] 5 не съм го проучвал [smilie8] [smilie5] Но не ми се коментира, че имам по-интересни занимания в момента [smilie6] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 21:56

1. ЗА смъртното наказание.

Доста категорично. Почти единственото, което ме притеснява, е онази колкото и да е нищожна, но все пак съществуваща възможност да бъде наказан невинен.
Това, което най-много ме дразни при обсъждането на темата, е, че по някаква необяснима причина хората почти задължително гледат нещата само от страната на престъпника, надделява им загрижеността за убиеца и направо пропускат да се сетят, че най-важното в случая са тези, които заслужават поне някакъв вид утеха – ЖЕРТВИТЕ. А такива не са само тези, за които вече нищо не може да се направи, ами най-вече техните близки – хората, чиито живот не е отнет физически, но е безвъзвратно и брутално променен. Би трябвало най-много те да ни касаят. И забележете каква е тяхната нагласа в 90 % от случаите! И не е работата само в това да се получи елементарно отмъщение, тези хора имат нужда от някакъв начин, по който, доколкото е възможно, да сложат край на скръбта си и да продължат нататък. А как да стане това , как да не е абсолютно ужасно да живееш с отвратителния факт, че най-близък твой човек ти е отнет, а този, който го е направил, си е жив и здрав. Та даже тези, които не са засегнати, твърдят, че било зверско да се иска да не е така, по-“цивилизовано” е да бъде хранен и обгрижван с парите от собствените ти данъци...
Ами потенциалната възможност да избяга от затвора,!?
И не, НЕ е едно и също да убиеш човек и да накажеш убиец, за да донесеш някаква утеха на другите жертви.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:09

2. ЗА притежаването на оръжие.

Тук отново става въпрос за взимане на страната на потенциалната жертва. Нали е очевидно, че престъпникът няма да бъде спрян от факта, че не е легално да притежава оръжие? Освен това дори и да не притежава, как, по дяволите, би могла една невъоръжена 50 килограмова девойка да се защити от ръцете на също невъоръжен, но 90 килограмов урод да се гаври с нея както му се прииска.
Да, има всякакви случаи, има и други начини, има спрейчета и какво ли не, но в крайна сметка правото на човека на адекватна самозащита е директно следствие от правото му на живот. Но също така и от другите му права – както и на частна собственост, така и на свобода. Всъщност в знаменитата Декларация на Правата (първите 10 поправки на Американската конституция) правото да се притежава оръжие е свързано и с нуждата от народно опълчение за сигурността на свободната държава.
Разбира се, много се изтъкват доводи как някое общество не е дозряло до определено ниво, но пък защо ли за същото това общество се смята, че е дозряло да бъде мачкано от въоръжени престъпници.
Има и един адски точен лаф по случая – “оръжията не убиват хора, ХОРАТА убиват хора.”
Та отново – чия страна да бъде избрана – на насилника или на жертвата.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: jekopj   
Дата:   20-02-09 22:09

На всички въпроси,моят отговор е "Да",защото:
1.Има "хора" на които им доставя удоволствие да убиват и са го даказали многократно.За тях превенцията,че затворът ще ги превъзпита,за която цел са направени затворите в същност,не важи.Това,че щял да "гние" в затвора и това било по-тежко наказание от смъртта за мен е не приемливо.
2.С добра дума и оръжие се постига повече,отколкото само с добра дума.
3.Най-яростно против това се изказва църквата,понеже се отнемал човешки живот...ние обикновените земни хора мислим по друг начин.
4.Пак църквата е против,понеже пак се отнемал живот преди Господ да пожелае това.Ако тези,които въвеждат църковните канони можеха да са на мястото на неизлечимо страдащите,щяха друго да проповядват навярно...
5.Вярвам вмедицината и в това,че учените в тази сфера са по-компетентни от мен.Все пак,не става въпрос за някой луд учен,а за цял клон на същата тази медицина.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:11

Еха, евалата jekopj [smilie24]
В общи линии почти в същия дух са и моите обяснения [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:16

3. ЗА абортите.

Ще ми се всичко да можеше да мине само с образоване на дечурлигата и с разумност, ама като се сетя на определени години като те подгонят хормоните какви разумности и от коя глава по-точно да се очакват... което не значи, че трябва да се отказваме от образоването на младежта... а и не само на нея. Щото не са само дечурлигата, има си цели групи хора, които... да де... и т.н.
И то не само тези, за които си мислите, ами ако хванете половината католическо човечество (особено пък Африка) и точно както каза и jekopj за Църквата... а и абсурдната позиция на Ватикана срещу използването на презервативи... изобщо бая шантаво ги мислят нещата там.
Има и по-особени случаи, примерно когато бременността е резултат от изнасилване или пък представлява сериозна заплаха за здравето на майката – а в конкретния случай винаги бих избрал майката да бъде спасена.
Може би най-основният ми довод е свързан с онзи бая хлъзгав момент – кога точно един зародиш става ЧОВЕК. Не ми се навлиза много в територии, които просто няма как да са само чиста рационалност и не мога да кажа как е по принцип. Аз просто клоня повече към тезата, че ставаш един вид “съвсем напълно човек” чак след раждането.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:19

4. ЗА евтаназията.

По принцип е бая шантаво да се говори за нещо от рода на “право” на самоубийство.
Обаче когато става въпрос някой да ти асистира, става малко по-сложничко. Поне за асистиращия. Много добра разработка по темата има в Million Dollar Baby.
Така де, колкото и наистина абсурдно да изглежда, но след като вярвам, че човек има правото ИЗЦЯЛО да разполага със собствения си живот, то следва, че решението му да сложи край трябва да бъде уважено. И това, че физически е затруднен да изпълни желанието си, не би трябвало да е пречка.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: panagonska   
Дата:   20-02-09 22:26

С изключение на 2, категорично гласувам за всички останали казуси.

Единствената уговорка в случая е, че говорим за правова държава с установени закони, в която съществува традиция и добра воля от страна на гражданите и институциите те да бъдат спазвани!!!
А в 5 са заложени грандиозни възможности за справяне с досега неизлечими наследствени и придобити заболявания, включително и фантастично звучащите с днешна дата "резервни части" за нашите тела - грижливо отгледани за всеки индивид, без страх от отхвърляне на реципиента поради тъканна несъвместимост!

За 2 . . . хм . . .тук не мога да избягам от личните спомени за моменти, в които ако съм притежавала оръжие съм щяла да сътворя грандиозни бели на други, а и на себе си . . .Та смятам, че и много от хората с оръжие са потенциално опасни, дори и строгият подбор и контрол не са в състояние да предвидят кой кога ще "изпуши" . . . [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:30

panagonska [smilie24]

Да де, спести ми писането за стем селс-овете, тамън точно таквиз нещица щях да кажа [smilie24]

А за оръжията... да де, както се казва в определени моменти If I had a gun [smilie2]

Така че хем го разбирам този момент, ама и хем доста съм си пристрастен към другите причини... Bill of Rights [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-09 22:35

По т. 1 във връзка с написаното от jekopj ще добавя само, че има и морални изроди - това са субекти, които са оперирани от човещина по рождение и никакво превъзпитание не е възможно. [cool] Такива не убиват за удоволствие, а защото нямат никакви задръжки на втория етаж. [cool]

Що се отнася до т. 2 [cool] Ще ви разкажа накратко нещо. Вчера преглеждах един горски от провинцията. Поразпитах го аз как работата и какво и що и човекът вика: стресова. Досега няколко пъти се е стрелял с бракониери, цигани, мутри и всякаква дегенератска сган и ако не е бил въоръжен (той по закон е), вече е щял да бъде труп - и той, и детето му. Разправя ми истории за цигани, които са го нападали с брадви, за мутра, която се разхожда на свобода, а е извършител на убийства и няколко тежки престъпления и освен това е законно въоръжена! [cool] [smilie23] И когато същиат изрод се напил и започнал да гърми в едно заведение, ченгетата, които дошли, щом разбрали, че е той, и си вдгнали чукалата. [cool] [smilie23] [smilie23] А като стана дума за положението в нашата мила родина да ви кажа, че ако бяхме Булгаристан сигурно нямаше да е такова беззаконие. [cool] [smilie23] понеже този горски е съвестен човек и не му пука от сганта, досега е спирал контрабандата и сечта в неговия район и затова непрекъснато го гони или някой дупетат(ка) или някой друг измекяр. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: C41   
Дата:   20-02-09 22:42

1.За
2.За
3.Зависи
4.За
5.За
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: georgi969   
Дата:   20-02-09 22:42

1. Смъртното наказание.[smilie23]
2. Правото за носене на оръжие.[smilie24]
3. Абортите.[smilie24]
4. Евтаназията.[smilie24]
5. Използването на стволови клетки в медицината.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:54

Хм, интересничко става...

За този случай с горския, а и изобщо за много неща, които са в подобна посока - точно идеята, че би трябвало държавата да ни защитава явно просто няма как да се осъществи, дори и в най-отговорната държава...

И нещо много съществено - не става въпрос, че с тези оръжия непременно трябва да се стрелят хора, напротив - понякога самото им съществуване и демонстриране е напълно достатъчно [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   20-02-09 22:58

Май ги следя правилно нещицата, та засега:

1. Смъртно наказание - 5:2
2. Носене на оръжие - 5:2
3. Аборти - 6:0
4. Евтаназия - 6:0
5. Стволови клетки - 4:0



Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: promis   
Дата:   20-02-09 23:01

Ето и моите [smilie21]
1. Смъртното наказание. [smilie23]
2. Правото за носене на оръжие. [smilie23]
3. Абортите. [smilie23]
4. Евтаназията. [smilie23]
5. Използването на стволови клетки в медицината. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: dobriquet   
Дата:   20-02-09 23:07

смъртно наказание-[smilie24]
правото на носене на оръжие-[smilie23]
аборти-[smilie24]
евтаназия-[smilie24]
Използването на стволови клетки в медицината-[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: jivkojj   
Дата:   20-02-09 23:10

1. Смъртно наказание - против
За доказано заслужили това наказание е прекалено леко. Може и по-изтънчени начини да му се даде да разбере

2. Носене на оръжие - против
прекалено много от хората са неуравновесени и това създава само проблеми. Доказват го дори и ограничени групи където се носи по служба - военни, полиция и т.н., а те все пак имат по висока култира към оръжието от сульо и пульо

3. Аборти - за.
По-добре навременен аборт, отколкото нещастно детство и социални домово и произхождащите последствия. Освен това има МНОГО жертви на изнасилвания. Много повече от колкото си представяме и естествено официално обявени

4. Евтаназия - за.
Неизлечимо болни от рак с оставащи 1-2 месеца мъки. Забраната за доброволно да избере края на мъките си, не е ли равносилно на инквизиция?!

5. Ако е това за което си мисля - клониране ли? Да, но под много строг контрол и по изключение.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Vinsent   
Дата:   20-02-09 23:16

Това са практически въпроси в по-голямата си степен. Големите морални въпроси са съвсем други. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-09 23:23

Както натвърдих, България не е правова държава, но се отличава от банановите републики по това, че няма банани. [cool] [smilie25] Както също поясних, има типове, при които изобщо не съществуват морални задръжки и единственият начин да спреш такъв изрод, ако те нападне, е да го респектираш подобаващо, а ако е рецидивист, да го пратят при дяволите, а не да бъде отглеждан с данъците на нормалните хора. [cool] И освен това, ако държавата е законова и работи и за издигане на морала на своите граждани, тя ще защитава именно тях, а не престъпните твари. [cool] Горският ми разпрвяше, че след като респектирал мангустите, вече имали съвсем друго отношение към него [smilie18] [smilie18] Най-големият проблем е, че всякаква престъпна сган в БГ не само, че не е в затвора, където й е мястото, но е и добре въоръжена, и то често законово. [smilie23] [smilie23] А пък полицаите и военните изобщо не са хора, които имат отношение към оръжитео, вервайте ми! [cool] Виждал съм медицинските картони на много военни, а голямата част от полицаите не се отличават с особено развит интелект. [cool] И ако се върнете назад във времето, ще видите, че почти всички инциденти с оръжие са дело на настоящи и бивши военни, полицаи и по някой охранител за подправка. [cool] Познавам хора, които не са военни и полицаи, и които никога няма да демонстрират, че притежават и носят оръжие, и биха го използвали само при неизбежна самоотбрана. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   20-02-09 23:23

Смъртно наказание - [smilie24]
Носене на оръжие - [smilie23]
Аборти - [smilie24]
Евтаназия - [smilie24]
Стволови клетки - [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-09 23:52

Някои добри новини:

Удължават срока за притежание на оръжие
20 Февруари, 2009
Срокът за законно притежавано оръжие ще бъде удължен. Междуведомствена група към Министерството на икономиката и енергетиката в момента изготвя изменения в нормативната уредба, заяви вчера по време на парламентарния контрол министърът на вътрешните работи Михаил Миков. Питането беше отправено от независимия депутат Йордан Величков. По този начин ще бъдат облекчени гражданите и ще има съкращаване на процедурите, обясни той.

С второто изменение ще се въведат безотказни механизми за лица, които притежават законно оръжие, носят опасност. Те ще бъдат задължени да преминат отново цялата процедура за получаване на разрешително. В МВР полагаме усилия за изграждането на единна система, с която значително ще се ускорят процедурите, обясни още министър Михаил Миков.
[smilie8]

Но ми е интересно приложението на "безотказните механизми" по второто изменение! [cool] Защото това означава маса мутри и добре известни на полицята бандюги да бъдат обезоръжани законово![cool] Както и на някои митничари и други, които са си получили оръжието без да ходят на курсове, и които редовно си паткат по сватби и т.н. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: tonevjr   
Дата:   20-02-09 23:56

Висчко е относително...казал един умен човек[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: tutttifrutti   
Дата:   21-02-09 00:01

1.[smilie23] Смъртно наказание против. по-добре доживотен затвор при много строг режим- да имат достатъчно време да си понасят последствията
2.[smilie23] Носене на оръжие-против
3.[smilie23][smilie24] Аборти- зависи от много неща
4.[smilie24] Евтаназия -ЗА
5.[smilie24] Стволови клетки-за


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 00:01

jivkojj, не е съвсем точно това... един вид донякъде, ама... да де, не съм точно аз човекът, който най-добре да го обясни.

Идеята е, че могат да се използват тези уникални клетки, на които може да им "кажеш" да се развиват в каквито си поискаш клетки, които да заменят прецаканите ти такива. Примерно ти е отишъл половината черен дроб, а ти му слагаш нови клетки, които започват да се размножават и при това като здрави такива... горе-долу [smilie8]

Аз хем ужким бая ги следя нещицата, хем май в случая поне не успявам съвсем точно да го обясня...

В българското уики има кратичка статия под "Стволова клетка", а в английското вече е съвсем както трябва - http://en.wikipedia.org/wiki/Stem_cell


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: tonevjr   
Дата:   21-02-09 00:05

Сега сериозно,въпреки че и онова е правилно.[smile]

1.против
2.по-скоро против
3.наистина зависи,по-скоро за
4.е много лично,не мога да преценя в момента
5.за

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 00:08

Хм, брех, тук-таме някои нещица лекичко ме учудват... примерно не очаквах, че Императорът. няма да ще да му е позволено да си развява меча [smilie8]

Иначе засега с Тути стават

7:5
5:7
9:1
10:1
9:0



Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 00:12

С TJ първата вечер отива към бая спорни първи два казуса и доста ясни следващи:

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/gsdj2919.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: tutttifrutti   
Дата:   21-02-09 00:17

мда. нека да се включат повече хора и после може да отворим 2 теми за смъртното наказание и за оръжието, та да се подракаме малко [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 00:20

Ами обосновавайте се, не да се дракаме като гламави [cool] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Stoychev   
Дата:   21-02-09 00:22

1. за
2. против
3. за
4. за
5. за

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 00:24

Ама, да де, аз точно това също подпитах - след като евентуално видим разни доводи, дали ще има хора, които да си променят мнението, поне сред тези, които не са адски твърдо убедени в нещо...
Затова и аз си казах преизчерпателно (както си правя по принцип)...

В интерес на истината може би най-сериозно биха могли да повлияят конкретни ситуации и случки, включително и разиграни в някой филм - както казах за момента с евтаназията Million Dollar Baby е просто култов [smilie24]

Но те явно първите два са спорните...
Ама май аз или по-късно, или утре ще се опитам да се пробвам да доубеждавам другоячегласуващите [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 00:26

Ами то ако някой гласува само с клавиатура, а не с глава, за какво ще се абиш [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 00:40

1. Против
2. Против
3. За
4. За
5. За

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-09 00:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: k7   
Дата:   21-02-09 01:08

1.за
2.за
3.против
4.за
5.за

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 01:11

Я, Ролифлекса изскокна най-накрая [smilie5] [smilie5] [smilie6] Ти, другарю, четеш ли по-горе написаните мнения ЗА смъртното наказание защо са ЗА, ърм? [smilie3] [smilie5] [smilie5] Или просто не ти се спи и си решил да изразходиш енергия в малко назидателни поучения [smilie5] [smilie5] [smilie6] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-09 01:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: felinophil   
Дата:   21-02-09 01:21


1. Против
2. Против
3. За
4. За
5. За

(направо го копнах от Chitsujo и jivkojj )

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   21-02-09 01:21

Хедонисти за култура на смъртта

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-09 01:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 01:28

Мдааа, я д си лягам аз, пък утре на свежа глава ще дочитам великите мисли на някои колеги по зона [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 01:36

[smilie18] black_swans - Хедонисти за култура на смъртта [smilie24] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Имаш някакво право, но пък най-вече наистина ме разсмя... макар че може би не ти е била такава идеята [smilie8]

Така, става:

9:9
6:11
13:2
14:1
14:0

Значи, с последните 3 казусчета явно сме в общи линии доста ОК, НО...

Така, смъртното наказание не ми е чак много силно страстно казусче, макар че определено си държа на мнението по въпроса... то аз за всичките си мнения съм така - бая съм ги премислял с годинките.

В началото си казах основните доводи, но след малко може да се опитам да спомена и други и най-вече да включва любимата статистика - доста нещица се изясняват от нея [smilie24]

Разбира се, че самата идея нещо да е морален казус го прави леко неподвластен на статистиките, но доколкото има евентуално колебания от прагматична гледна точка, целесъобразността, дет' се вика, как е засегната.

Явно най-сериозно губим при оръжието, та затова сега натам ще се насоча, очаквайте включване... и засипване с прекалено много железна логика (демек опит за самоирония беше туй) [smilie8] [smilie5]




Иначе пак ми се ще хората да обърнат внимание, ама действително да го направят и да видят доводите ми по отношение на мисленето за ЖЕРТВИТЕ, а не за престъпниците - и в казуса със смъртното наказание, и с оръжието!


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 01:42

Rolleiflex2005, поне образцово си изказваш мненията, така ми се щеше повече съфорумци да правят [smilie24]

Иначе специално за казуса с оръжията ще ти отговоря и със статистиките, но се сети и за други неща - всякакви демонстрации е имало в Америка, при това по време на борбата за граждански права в някои южни щати са били и брутални, но точно в тези случаи оръжие не се е използвало поголовно, най-малко пък от протестиращите...

За другото - после.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-09 01:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 02:17

Rolleiflex2005, първо - преди да се появи кака Лалинда да те скастри, по-добре да го направи някой, който няма да вложи надменно отношение - съвсем добродушно да те поправя, че е с "в" - евтаназия [smilie24]

А по същество - става въпрос за случаи, в които желаещите да сложат край на живота си НЯМАТ ВЪЗМОЖНОСТ ДА ГО НАПРАВЯТ - предимно физическа.

За другия момент - тези нещица трябва да се обявяват от самите хора - както декларираш, че си съгласен да даряваш органи, така да декларираш, че самият ти искаш примерно да ти изключат животоподдържащите системи...

Аз не знам дали съм толкова непреодолимо вкопчен в живота, но си представям, че ако съм в кома, може би ще ми е един вид интересно [smilie7] [smilie21] [smilie5]

Но не и ако изпитвам непреодолими мъки и животът е ад... да де - (като е запревеждал, трябваше да преведе и откъсчетата от филмчето) -

ONE



Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 02:53

А, тамън сега се появява поредната новина... да му иззема функциите на Амиго -

Отново прострелян в столицата…

Та, "ТЕ" ВИНАГИ ще имат оръжия!

Има си периоди, в които държавата и институциите още не са силни или пък още по-страшно - са зловещо корумпирани и хората би трябвало да могат да вземат нещата в свои ръце...

Да, отнема време, НО ВЪРШИ РАБОТА!

Не случайно едни от най-мъдрите лафове са свързани с упражняването на определена доза НАСИЛИЕ СРЕЩУ НАСИЛНИЦИТЕ!

Може би най-култовият патлак на Дивия Запад - Colt Single Action Army (Colt 45) - носи маниашки точното име "Миротворецът" (известен също и като "Уравновесителят" и "Миротворецът")

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/igvm4768.JPG
http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/WWcoltpeacemaker.jpg


Легендарни са фразите "Можеш да постигнеш повече с добра дума и пистолет, отколкото можеш да постигнеш с добра дума", "Говори меко и носи голяма пръчка"... нали се сещате и Свободата къде е - на върха на копието!

Ами вчера като си спомняхте Васил Левски... и изобщо...

... следва [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-09 03:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 03:17

Всъщност като си направих една сметка, изглежда, че от изброените 5 казусчета май това с притежаването на оръжие в най-малка степен е морално, като че ли то най-много клони към идеята за прагматичност.
По този случай малко храна за размисъл във вид на данни.

Но нека първо да засегна посоката, в която тръгна panagonska – момента с потенциалната вреда, която може да нанесат оръжията на самите им притежатели. Тоест, както се разбрахме, самите оръжия НИЩО не могат да причинят никому, ХОРАТА си причиняват разни неща.

Та така, If I had a gun или дали ще се самоубиваме повече като е по-лесно.
В интерес на истината, допускам, че ще е така, даже се сещам за някакви периоди в моя живот... то май в действителност аз не съм убеден, че ще тръгна да се снабдявам с патлак при първа възможност...
Ще има, разбира се, също и нещастни случаи.
Абе, не е да няма резон в твърдението, че наличието им би могло да доведе до по-лесно случване на някои кофти работки, най-меко казано.

Но самите патлаци не са проблемът, той е в причините, които ни докарват до там, че...
А това е една друга тема.
Свързана е вероятно с много чудесии.
Аз едно време ви пусках темичка за щастливостта на хората, в която има доста сериозни факти, от които могат да се вадят изводи... макар че има и такива, които са леко противоречиви, най-вече що се отнася до Латинска Америка.

Малко размивам темичката, ама сега пак пуснах небрежно да видя това-онова и намерих едни още по-брутални данни от предишните, явно Оставени на самите себе си нещата проявяват тенденция да вървят от лошо към по-зле [smilie2]

Разбира се, има хора, които живеят в друг свят и много често на принципа на крадеца, който вика "дръжте крадеца!", прехвърлят своята бая неадекватна представа за Живота, Вселената и всичко останало върху по-информираните, като май им е любимо да наричат точно тях "промити мозъци" [smilie8]

БГ – тъжно 1 [smilie2]


БГ – тъжно 2 [smilie2]


Иначе как се случват нещата със самоубийствата – По колко се самоубиват хората [smilie2]



Публикацията е редактирана (21-02-09 03:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 03:26

Rolleiflex2005, да бе, няма страшно, нали си казах - просто да го спомена, иначе другото е важното [smilie24]

То всъщност си е съвсем нормално явно човек да решава къде "стои" като си набляга на определени случаи, на тези неща, които по някаква причина са му по-близки и/или важни.
Така че не е да не разбирам, че при теб надделява един момент, който примерно аз не го мисля толкова и затова стигам до други изводи...

Да де, не че ще кажа нещо адски оригинално, но явно си има отделни аспекти и в зависимост кой от тях ни е по-важен взимаме определени решения...

Както се казва в Англосаксонския свят, можем да се "съгласим да не се съгласяваме", демек проява на уважение към позицията на другия, която си е негово право [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 08:07

Сега малко за практичната страна на моралния казус с оръжието.

Доколкото съм забелязал, що се отнася до България един от основните доводи на противниците на правото на всеки гражданин да притежава оръжие, е представата, че ще настане едно повсеместно пуцане... макар и да не отричам резонността на концепцията, че все пак и като общество, и като индивиди България едва ли е най-дозрялата страна за поемане на тази отговорност...
НО това не значи, че би трябвало просто да вдигнем ръце, да се чувстваме безпомощни пред мутренската доминация и да се молим по някакъв неведом начин изведнъж да проработят на пълни обороти “правозащитните” органи, които, както добре знаем, много ги бива да бият деца и всякакви невинни граждани, а с определени “юнаци” да си пият миролюбиво кафенцето… индивидите и обществото не са дозрели – ами, да започват да узряват по-добре, нещата от само себе си не се оправят.

Това ме подсети за някакъв лаф от едно време, ставаше въпрос за обяснението защо са такива каубойските ботуши...
Че били високи, за да пазят от гърмящи змии, че били не знам си какви си и (финалът е важен) островърхи – за да смачкаш хлебарката в ъгъла!


Но да не разводнявам – дори и да си бачка както трябва полицията, тя просто никога не може изцяло да гарантира живота, здравето и сигурността на когото и да било.
То не че има сила, която да може да го направи на 100 %, но все пак в онзи случай, в който няма наоколо полиция, трябва да минеш през тъмната градинка и там те спешат... и ако със сигурност ще се стига до сериозни последици в този момент, моралното е кой да бъде пострадалият!?

Точно на този момент ми идва на мен да наблягам – кои са ЖЕРТВИТЕ на престъпленията!
И дали ви е все едно когато се разчовърка сухата статистика да се помисли дали не е някак, да кажем, по-справедливо евентуалният потърпевш от употреба на оръжие да е ПРЕСТЪПНИКЪТ, срещу когото е било употребено оръжие при самозащита!?

Просто ако нещата се поставят на везни – не е ли наистина по-малко неморално, даже всъщност направо справедливо да бъде прострелян този, който се опитва да убие, изнасили, пребие и ограби, отколкото потенциалната му жертва.

Да де, нещата си имат и прагматичен аспект, и някакъв един такъв – принципно морален.

Та, замислете се и за важността на усещането, че живеете в справедливо общество, а не в това, за което ежедневно Амигото ни напомня.

А и един друг ама мноооого съществен момент – всъщност изобщо не апелирам да се пуца наляво и надясно, в преобладаващата част от случаите самото наличие на оръжие или дори възможността да го има би свършило работа – сетете се за кучетата пазачи и за шанса да бъде ограбен дом, който не е защитаван от тях!
Просто самото им присъствие ще спре голям процент от по-аматьорчетата крадци.


Като спомагателна храна за размисъл – две статистики:

Убийства на глава от населението (казано по този начин това звучи малко гадничко иронично)

Усещането на хората за сигурност - факторът, с който го определят - доколко се чувстват комфортно да се размотават в тъмното.



Публикацията е редактирана (21-02-09 08:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 08:24

1. против
2. за
3. против
4. против
5. Не знам какво му е лошото на това [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 08:34

Хм, брех, някак лекичко странно ми изглежда комбинацийката на Нели... по-неортодоксална един вид [smilie3]

А за онова ЗА дали цялото ми убеждаване е отговорно [smilie8]

Да де, едва ли [smilie5]

9:10
7:12
14:3
14:3
14:0


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: _alice_   
Дата:   21-02-09 09:24

1. против
2. против
3. за
4. за
5. колебаещо се, по-скоро за

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 09:25

В основата на 1, 3 и 4 стои убийството в различните му форми.
Нормално е отговорът ми, какъвто и да е той да е еднакъв за трите.
2 не се включва в това, защото оръжието не се ползва само за убиване.

Относно смъртната присъда - един човек, колкото и да е лош (да е убил хиляди хора) теоретично пак е възможно да измисли в затвора нещо гениално, което да е от полза на поне един човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 09:29

Нещо гласът на морала (че що не и на разума) губи почва... поне в по-засуканите две казусчета [smilie2]

Май или никой не ми чете доводите, или... нещо друго... не ще да е в самите мои доводи грешката [smilie11]

9:11
7:13
15:3
15:3
15:0


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 09:29

Абе вие не спите ли бе [smilie5] [smilie5] Нели, това с "гениалното" е пълна глупост, ша знаеш [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 09:34

Хъм, мдам, не го бях видял туй странното на Нели [smilie8]

Макар че веднага се опитах да погледна от тази нейна гледна точка... засега се сетих само за нещо съвсем лееееко наподобяващо - Опенхаймер и другите учени на Хитлер с не особено изрядно минало (съвсем най-меко казано), ама пък после са участвали в създаването на неща, които са дръпнали човечеството с векове напред.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 09:37

Сега отивам да спортувам, после ще се включа [smilie5] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 09:38

Искаш логика? Ето. Ако използваш оръжието, дори и да убиеш за да защитиш себе си, семейството си или някой друг, това променя нещо.
Ако го убиеш след като вече е в затвора и вече е направил каквото е направил - нищо не променяш.
Когато нищо не променяш, думата, която се ползва е "безмислено". Т.е. каквото и да направиш вече е все едно (за жертвата)
Най-доброто в този случай е да направиш опит да промениш престъпника, за да е от полза на обществото или себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: boyanb   
Дата:   21-02-09 09:57

1.против. по-добре хубави присъди, като в уса 50-300години[smilie7]
2.против. по-добре закон, които да те оневинява, когато защитаваш собственоста си, като в уса [smilie24]
3.за
4.за
5.за


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: CanoniO   
Дата:   21-02-09 10:02

За смъртното - против.
За всичко останало - ЗА.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: moongirl   
Дата:   21-02-09 10:15

1. Смъртното наказание.[smilie24] /При положение ,че имаме читава съдебна система и точно тези ,които го получават са го заслужили/
2. Правото за носене на оръжие.[smilie24] /При затегнат режим за издаване на разрешителните за притежаване/
3. Абортите.[smilie24] /При положение ,че не искаш бебето още докато си бременна , каква майка ще бъдеш после ? И без това домовете за сираци в България са пълни [smilie9] /
4. Евтаназията.[smilie24] /Ако има вариант да се определи ,при какви обстоятелства и може би да се прилага от определен брой лекари...защото мой много близък роднина почина от рак на белите дробове и вярвайте ми , че ако това ми се случи ще искам евтаназия с 10 ръце,заради нечовешките мъки/
5. Използването на стволови клетки в медицината.[smilie24] /Защото е надежда/

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   21-02-09 11:08

1. Смъртното наказание - ПРОТИВ.

ЗА доживотна присъда.


2. Правото за носене на оръжие - ПРОТИВ.

ЗА притежаване на оръжие у дома от всеки пълнолетен, след изкаран курс за боравене с леко огнестрелно оръжие и с ясни правила за използването му при самоотбрана.

3. Абортите - ПРОТИВ.

ЗА предпазването от бременност. Ако животът на жената е застрашен и абортът е единственият изход, тогава ЗА.

4. Евтаназията - По-скоро ЗА.

Това за мен е най-трудният въпрос. ... Но човек сам трябва да може да вземе решението. Изключването на животоподдържащите машини не е евтаназия.

5. Използването на стволови клетки в медицината - ЗА.

Стига за това да става по строго определение правила и без да бъде причина за точки 3 и 4 от горните.



Публикацията е редактирана (21-02-09 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 11:23

slivenski, никаква обосновка не виждам [smilie8] [smilie5]

Ето ви между другото нещо по темата:

Оцелелите в Осиково: Манчо живееше като паразит
20 февруари 2009 / News.dir.bg


Двама от близките на убиеца от Осиково, който закла двете си деца, бяха изписани от "Пирогов", след като оцеляха в подпалената от него къщ
След седмици лечение и операции 51-годишната Анифе Велева и Малин Караилиев на 59 години, напуснаха клиниката по изгаряния. Те разказаха пред Дарик радио историята, при която 30-годишният им роднина Манчо Панюков подпали къщата на тъста си и след това уби двамата си сина – на 5 и 8 години.
Анифе и Малин казват, че още са в шок след кървавата трагедия в гоцеделчевското село, която се разигра на 4 февруари.
„Той отвари входната врата и неговите две деца ги изблъска напред, взе една туба, набързо разля бензин, хвърли запалката и всичко пламна. На улицата гледам – момченцето му заклано”, разказва Анифе, според която Манчо и друг път е буйствал пред роднините си.
Малин разказва, че похитителят е бил безработен и е прекарвал времето си по заведения, пиел е и е водел охолен живот. „С баща му се е бил, аз не съм знаел нищо. Обича да налита на бой. По живота е, по заведения, по дискотеки, все е навън. Само за него си мислеше, стотинка не внасяше. Беше като някакъв паразит”, казва оцелелият при пожара мъж.
Продължава борбата за съпругата на убиеца и майка на убитите деца Биляна Панюкова. Тя беше приета с 85% изгаряния в "Пирогов" и след няколко операции все още няма гаранции за живота й.
[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: тьма   
Дата:   21-02-09 11:40




1. Смъртно наказание абсолютно и категорично за [smilie24]
2. Носене на оръжие - против, има хора за тази цел [smilie23]
3. Аборти - против, за полова култура[smilie23] не можеш да унищожаваш живот, за който не знаеш как ще се развие
4. Евтаназия -за[smilie24]
5. Стволови клетки за [smilie24] особено за замразените стволови клетки от кръв на пъпна връв


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: letera   
Дата:   21-02-09 11:42

Съвсем като Сливенски, плюс допълнителните уточнения. За мен по начина, по който са поднесени отговорите му, от многословна обосновка няма нужда. Мисля, че и така изразената позиция е достатъчно ясно обяснена. Който има желание, го разбира.

Позициите понякога са принципни, едва ли повечето доводи ще доведат до убеждаване на събеседника в спора (а има ли и нужда???). По-скоро важно е всеки да е убеден сам за себе си.

Коинси, можеш да дублираш отговорите на Сливенски и за мен. [smilie24]

За статистиката [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   21-02-09 11:48

Марк Твен е казал „Всички живеем под закрилата на малодушието, което наричаме свои принципи.”
Наистина, по тези въпроси никога не може да има еднозначен отговор и единна принципна позиция. А и може би не трябва… [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 11:49

Тьма, ако произнесат смъртна присъда за някой и след 10 години се окаже, че е бил невинен какво? Ще го съживиш ли? НЕ!

А ако изнасилят момиче какво? Ще я накараш да роди от изрода, който го е направил ли? НЕ!

Най-големите морализатори и тук и навсякъде са най-големите лицемери всъщност [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: holden   
Дата:   21-02-09 11:51

1. Против смъртното наказание. По добре доживотен затвор без право на помилване при строг режим. Виж "Граф Монте Кристо" за детайли.

2. Против носенето на оръжие. Повечето съкатлъци стават с личното оръжие на тати.


3,4,5 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   21-02-09 11:53

Автор: Chitsujo
Дата: 21-02-09 11:49

А ако изнасилят момиче какво? Ще я накараш да роди от изрода, който го е направил ли? НЕ!
-------------------------------------------

В този случай, при желание от страна на потърпевшата, аз бих подкрепил аборт.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 11:57

Абе я ходи се грей, а аконежелано забременее? А какво правим тогава [smilie11] И примерно е под 18 или над 18, но не желае да има деца изобщо. Това е избор, който се прави не от теб!

Истина е, че контрацептивите предпазват само с 96% сигурност. Имам позната, която забременя... Ако не го желае това е право на личен избор. А не избор на обществото. Комунизмът свърши, спете спокойно деца.

МИсля, че мисленето ти е пуританско [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   21-02-09 11:58

Chitsujo, мисля, че реагираш твърде остро срещу мен... Всичко в този живот е въпрос на личен избор. Бъди здрава. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 12:00

Анкетирах и майка ми [smile]

1. Против
2. ЗА
3. За
4. ЗА
5. ЗА

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 12:01

СЛивенски прав си, но предпочитам затворника да бачка 25 години, отколкото да умре след няколко часа или по-лошото на по-късен етап да се окаже невинен [smilie8]

За абортите го казах вече.

Извинявай, аз лесно се паля. Определили са ми темперамента като "кибритлийски", но пък и бързо ми минава и забравям [smile] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 12:03

Особено като знам кви мъже страхливци има и ако недай си Боже приятелката му забременее я зарязва на произвола... Бе не ми се говори [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: letera   
Дата:   21-02-09 12:08

По казуса на Chitsujo... Ще ви споделя какво ми каза една позната... Направило ми е силно впечатление явно, след като съм го запомнила...

Беше родила две години по-рано своето първо дете и говореше за удовлетворението от майчинството. Та тогава го спомена, без връзка с нейната ситуация - "Раждането и отглеждането на едно дете си струват всички жертви. От гледната точка на майка мога да кажа, че бих била щастлива да имам сина си, дори да беше резултат от изнасилване, да речем..."

Като си помисли човек, изнасилването няма особена връзка с детето (освен най-очевидната [smilie8]). Но е вярно и това, че се иска много морална сила, за да надмогнеш случилото се и да живееш с последиците... (детето едва ли е най-страшната от тях)

Да подчертая - в случая не заемам определена позиция, просто разсъждавам "на глас", вадейки наяве това, което ми минава през спомените и мислите...


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   21-02-09 12:09

Некой вопроси, другари и другарки, могат да се разрешат от самосебе си по совсем простейши начин. За тези, които копнеят за смъртно наказание, следва да им се налага същото наказание, когато самите те отнемат живот. И тъй като абортът е убийство - танто за кукуригу. Аборт (убийство на неродено дете) - на електрическия стол. Ако е налице подбудителство и съучастничество от страна на мужката половина - и той; изпържването да е тугедър. Както се казва - да бъдем принципни докрай, а и за детеубийство наказанията трябва да са по-строги, нъл така? [smilie24]

пп - и още нящо: Правото на личен избор е най-хубавото нещо на света, но мнозина забравят, че зад личния избор стои и личната отговорност [smile]



Публикацията е редактирана (21-02-09 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-09 12:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   21-02-09 12:11

Германският физик Вернер Хайзенберг е извел един „принцип на несигурността”, който гласи, че никога не може сме сигурни какво точно наблюдаваме, защото предметът, който наблюдаваме е повлиян от самия процес на наблюдение.

Освен това, съществува теория, че не може да сме докрай сигурни дори в самия принцип на несигурността.

Та, толкова за принципните въпроси… [smilie25] [smilie25] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 12:19

holden написа:

> 2. Против носенето на оръжие. Повечето съкатлъци стават с
> личното оръжие на тати.
>


Това изобщо не е вярно. [cool] Чудя се дали четете сводките на МВР, които излизат в пресата като правите такива коментари?! [cool] Защото аз ги следя от доста години. [cool] Както отбелязах по-горе, освен престрелките между всякаква престъпна гад основно с НЕЗАКОННО притежавано оръжие, потърпевшите от оръжие и инцидентите с такова са от полицаи, военни и охранители - настоящи и бивши, както и със самоделни и незаконно притежавани пистолети! [cool] Не говорим за сакатлъците с ловно оръжие. При предумишлените престъпления се използува нелегално оръжие - нерегистрирано, откраднато, преработено, самоделно, със заличени номера [cool]

За мен лично има много сериозна връзка между степента на демокрация в една държава и правото на всеки НОРМАЛЕН човек да притежава и носи оръжие. [cool] Категорично мога да кажа, че ограниченията на придобиване и съхранение на лично оръжие са несъвместими с основните ни граждански права. Т.е. всеки, който не е осъждан за определени престъпления, не е психически болен или лежал в психиатрия с определени диагнози, не е социопат, има определен образователен ценз и не е алкохолик и наркоман, и може би някои други условия. [cool] Всеки трябва да има възможността да защити себе си, собствеността си и семейството си. Дадох примера с горския, обаче мога да ви дам още много примери от нашата страна за последните десетина години, при които липсата на оръжие е била фатална за нападнатия от престъпници - мургави или бледолики. [cool] Факт е, че България не е правова държава и всякаква престъпна сган е много добре въоръжена - незаконно и законно. [cool] И е факт, че законът защитава основно престъпниците, а не нормалния човек. Защото по върховете на властта е пълно с престъпници. [cool] Всички, получили разрешително за притежаване и носене на лично оръжие след съответните курсове (имам предвид КНО), би трябвало да полагат на всеки 2 години пред инструктор кратък изпит за боравене с оръжие, за да види той дали човекът има правилно отношение към оръжието. [cool] Аз например имам приятел, когото преди време наркомани нападнаха и пребиха жестоко, за да му задигнат мобилния телефон. [cool] Той сега се въоръжи с много як патлак, но съм сигурен, че не знае да го разглоби и изобщо не е стрелял с него. [smilie8] Това е безсмислено и опасно дори за него самия. [cool]

Що се отнася до ловното оръжие ще ви кажа, че много хора, които са с определени професии и позиции в обществото, са получили разрешение по втория начин, без изобщо да са посещавали курсове за боравне с оръжие, както и за спецификата на лова! [cool] Знам го от човек от МВР, а и на мен лично са ми предлагали срещу определена сума да се уредя по този начин. [cool] Ето такива неща НЕ трябва да има! [cool] За притежателите на ловно оръжие също трябва да има проверочни и опреснителни курсове. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 12:22

Ролифлекса, пак се изказваш като партиен секретар. [cool] [smilie5] Познаваш ли този човек или смяташ, че всички са склонни да се поддадат на рушвети и далавери?! [cool] [smilie23] Или може би ти си склонен и затова виждаш същото у останалите?! [smilie3] [smilie5] Защото аз познавам честни хора, които няма да си плюят на суратя, каквото и да им струва това. [cool]



Публикацията е редактирана (21-02-09 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 12:25

Що се отнася до смъртното наказание... [cool]
За съжаление много хора, които могат да бъдат приети за нормални и желаещи искрено да живеят в един по-добър свят и да допринесат за това, като Нели например, [smilie3] [smile] не са запознати с някои основни положения от социалната психология и практика. [cool] Защото това не се изучава в училищата, а обикновено не се обяснява и в университетите. И за съжаление тези нормални хора със своето неразбиране и незнание и криворазбрана си доброта и толерантост допринасят за умножаване и перситиране на злото и престъплениятя по света. [cool] Аз лично имам НУЛЕВА толерантност по отношение на всякаква мързелива и престъпна гад, независимо от расова и етническа принадлежност, социален статус, народност и т.н. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 12:26

И какво като минах психо, следствие, съседско разузнаване, на ниво районно и т.н. и имам образование, и не съм алкохолик, и не съм нркоман? Бих полудяла за отрицателно време и бих убила човек дори под афект - причина, поради която след като ми излезе разрешителното отказах да си закупя оръжие. Не искам майка ми да плаче и да бие пътя до Сливенския затвор.

Всички си мислите, че е като по филмите: ПА, ПА и готово. Попадне ли това оръжие в чужди ръце става много страшно: 1. за всички други 2. за вас, ако не дай си Боже убият някой с кристлно легалното ви оръжие.

А, не мерси...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 12:30

Джапанче, затова имаш ум, за да прецениш за себе си - и съвсем правилно. [smile] [smilie6] Никой не кара никого насила да притежава или носи оръжие. [cool]
Би следвало да се има предвид и нещо друго - че трябва да се работи за издигане на морала и съзнанието на гражданите на една държава. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 12:34

Амиго, тук ще е трудно и затова съм против носенето на оръжие. Има прекалено много интелигентни луди, на които като им дадеш оръжие още при първия "BURN OUT" ще се изпозастрелят [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 12:39

Chitsujo написа:

> Амиго, тук ще е трудно и затова съм против носенето на оръжие.
> Има прекалено много интелигентни луди, на които като им дадеш
> оръжие още при първия "BURN OUT" ще се изпозастрелят [smilie10]



абе ти само наизуст си говориш [smilie5] познавам хора, които носят оръжие и не са се изпозастреляли [smilie5] [smilie5] а при бърн аут, дето му викаш, и с цепеница, че и с голи ръце можеш да свършиш доста работа [smilie3] [smilie5] [smilie5] евентуалността не е довод за ПРОТИВ [cool] [smilie3] утре може някой астероид да ни тресне и всички сме бърн аут [smilie18] [smilie18] [smilie6] [smilie6]



Публикацията е редактирана (21-02-09 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: letera   
Дата:   21-02-09 12:39

Абе мисля си... Има толкова различни ситуации, които трудно подлежат на категоризиране, като се огледат детайлите им. И те дават доводи ЗА и ПРОТИВ ту в една, ту в друга посока... А всичко се обръща на 180 градуса, когато нещо ни засегне лично...

Реагираме според настоящето си и според онова, което ни е актуалност в момента. Интересно, колко ли от нас биха запазили принципните си позиции, ако емоционално или физически сме засегнати ние или наши близки... Ако става въпрос за това да вие да прекъснете живота на любим човек, за да не се мъчи? Ако по невнимание в семейството ви е произведен огнестрелен изстрел и има ранен? Ако е станало ясно, че детето, което носите, ще има увреждания, които цял живот ще го правят зависимо от другите?... Ако... Ако... Ако... В ситуация, в която не всичко е черно и бяло, а разумът не може да си даде отговор "защо се случва това", всички реагираме според както ни позволява инстинкта за самосъхранение и никой няма да има право да ни обвинява за решенията, които взимаме... Това някак се разбира от само себе си.

Та... тук просто си говорим изобщо. И - за щастие - нищо не решаваме вместо никого.

[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: stzz   
Дата:   21-02-09 12:47

За статистиката: 1, 2, 3, 4, и 5 - против.

Усещането ми е, че "решението" на всеки един проблем е свързано с появата на нов и това че сме "щастливи" докато го разберем е неоправдана цена.

п.п. Vinsent [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 13:56

boyanb, ама то и при мен е така, че в много преобладаващата част от случаите клоня към начините, по които е в US of A... и доколкото със смъртното наказание нещата не са единодушни в различните щати, то точно притежаването на оръжие е свещено право... та законът, който защитава защитаващите се, си върви и с оръжието, с което да се защитават [smilie24]


moongirl, ХАРЕСВАШ МИ! [cool] [smilie3] [beer]


slivenski, то това твоето за оръжието малко като хем така, хем иначе идва... [smilie8]


тьма, то не че аз съм познавач на хората, ама май лекичко ме изненадваш със смъртното наказание... а за “има си хора” – несериозен довод – ами КОГАТО ГИ НЯМА (или не искат да ги има)!? [smilie9]


letera, ама нещо съм леко неадекватен и двамата със slivenski не ви разбирам изцяло за оръжейния момент – нещо от рода на да е ОК да си държиш патлак вкъщи, но да нямаш право да си го носиш в колата или със себе си като се пуснеш по някои неведоми местенца?
Един вид малко като 50:50 ми изглеждате, та ще ви пиша по половин глас и в двете посоки [smilie5]


Хм, Amigo все има попадения, надлежно антикомунистически явно е осъзнат, та му се чудя понякога като се изказва в доста странен на този фон начин [smilie10]

Но в случая –

"За мен лично има много сериозна връзка между степента на демокрация в една държава и правото на всеки НОРМАЛЕН човек да притежава и носи оръжие" - ще се сетиш [smilie24]

А иначе по случая с горския и корупционните схеми – разбира се, че не им се учудвам, но пък и нали статистически излизаше, че май в България най-високо е нивото на корупция сред лекарите, което трябва ли автоматично да значи, че... макар че те обективчетата пари струват [smilie18]
Е, в цивилизования свят лекарската професия е най-високо заплатена (поне в Америка е така), което е напълно логично на фона на значението на здравето... ама това е в друга посока...


Chitsujo, виж по-нагоре съм сложил едни статистики за убийствата – та виж какво показват фактите за страни, в които е позволено, и в които не съвсем - виж го как е!


letera, така, така, в подобни посоки и аз си мисля. Всъщност като бях малък бях доста против смъртното наказание, но точно замислянето за този момент – като ти се случи на теб или на съвсем близки хора.
Затова и по-горе писах за тези нещица... нали ще е доста друго, ако убият собствените ни деца – спомням си преди време гледах каква беше реакцията, какви бяха желанията на родителите на онези изнасилени и убити сестри и точно тяхното желание за смърт на този, който им е причинил това, е най-важното – желанието на ЖЕРТВИТЕ – а такива в случая са не само децата, а и родителите им... абе, наистина, просто вземете си представете нещо подобно с най-близките ви!

Но, да де, този момент с “представянето” си е бая трудничък и по определение...


stzz, хм... [smilie8]


Ами, опитах се да не обърквам броенето, та те го те засега гласа народен... + майката на Chitsujo [smilie5]

11:18
11:18
20:7
23:4
23:1


Абе, а всъщност взе ли случайно някой да си преразгледа мнението!? [smilie11] [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: marto1912   
Дата:   21-02-09 14:01

1. Смъртно наказание - Само господ може да ни отнема живот! - против!
2. Носене на оръжие - ЗА (САМОЗАЩИТА)
3. Аборти (За до 3тия месец както е по конституция)
4. Евтаназия - За
5. Стволови клетки - За

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 14:06

От статистиката виждам, че 20 души нямат нищо против да ги умъртвят, стига това да са го направили преди да са се родили или преди деветия месец или преди ..и аз не знам какво (но то е защото и те самите не знаят какво - вероятно, защото нито един от тези 20 не знае със сигурност кога точно човекът става човек - дали през седмата седмица или осмата или може би деветата...)



Публикацията е редактирана (21-02-09 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 14:13

Coincidentia, без неудобни намеци, моля [smilie3] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [ezik] [ezik]

И по въпроса за стволовите клетки има какво да се каже, но май сега ще трябва да излизам. Всъщност не става дума за ДА или НЕ, а за теоретично изясняване на някои медицински положения. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: promis   
Дата:   21-02-09 14:16

Аз доста нагоре си дадох мнението без обяснения, но искам да кажа, че гласувах с [smilie23], защото мнението ми е, че човек няма право да отнема живот. За съжаление, понякога се налага (самозащита, оцеляване, и др.), но като цяло съм против смъртни присъди, аборти и евтаназии.
[smilie21]
Коинси, никой няма да си признае, ако си промени мнението [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: NeDDRaG   
Дата:   21-02-09 14:18

1. - За.При доказани тежки престъпления. Не стига, че изродът е направил нещо, ами трябва да се отделят пари и да се храни, облича, да му се отоплява килията и на всичко отгоре да има да кажем повече жилищна площ от някой окаян човечец дето честно си се труди, ама пак живеят 10 човека на 70 квадрата.
2. ЗА! Ми то и сега има лично оръжие, всеки може да кандидатства и евентуално да получи. При засилени мерки за подбор естествено.
3. ЗА! По-добре аборт, от колкото нежелано дете в дом за сираци или още полошо - на улицата.
4. Въздържал се. Много доводи за, мнодо доводи против.
5. По-скоро за, макар, че не знам там какъв е моралния и етичен казус поради който е спорен въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 14:24

3. ЗА! По-добре аборт, от колкото нежелано дете в дом за сираци или още полошо - на улицата.

[smilie11] Колко деца в домове си попитал дали е по-добре да живеят в дома, или да не съществуват.
Мисля, че всички те искат да живеят

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 14:28

100

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 14:32

Нели, страдаш от криворазбран хуманизъм, за който писах по-горе. [cool] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 14:34

Не страдам, добре се чувствам [smilie6] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   21-02-09 14:36

Напротив, Нели се явява самотна опозиция на маймунския хитлеризъм, който се проповядва тук.
По-добре едно остъргано и захвърлено в кофата за боклук човешко същество, отколкото дете на улицата, писа някой по-горе, което, по същество, е римейк на много стара песен (по-добре мъртъв индианец, отколкото некакви щъкащи ловци на бизони, и пр., и пр.) Като чета такива мудри изказвания, в мен напира един прост въпрос - "А ти кой си, с извинение, та да казваш кое е по-добре и кое не е?"

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 14:37

Аз си казах своето мнение, не искам да ви убеждавам в правотата си, всеки има право на мнение [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 14:37

Мдааа, сещам се за един лаф от филма "Мъж под прицел" [smilie8] Точно преди да гръмне поредната наркосвиня нашият човек имаше някакъв такъв разговор с двойката възрастни хора, от чиито прозорец се целеше:
Те му казват, че е работа на Господ да прощава, а той ми отвърна, че неговата работа е да уреди срещата между дядо Боже и престъпника, пък те после да се разбират. [smilie3] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 14:40

"маймунски хитлеризъм" [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] мдааа... айде да излизам, после ще чета народното творчество по темата [smilie5] [smilie5] [smilie25] [smilie25] а другарят Хитлер... там е мътна и кървава, та да го оставим на мира, че какви неща ще наизскачат... [smilie8] [smilie8] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 14:40

-Този плод ще има рядка коса и лоши зъби. И много ще страда заради това. Абортирайте го да не се мъчи.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: explorer   
Дата:   21-02-09 14:50

Смъртното наказание - против
Правото за носене на оръжие - против
Абортите - против (евентуално само в най-ранен стадий при малолетни, изнасилвания и т.н.)
Евтаназията - не мога да дам мнение
Използването на стволови клетки в медицината - за (не съм компетентен, но ако компетентните смятат, че има полза)

В никакъв случай не трябва да допускаме мнението на тълпата да взема превес над здравия разум. Състоянието на България в момента според мен все още не налага нуждата от смъртно наказание или носене на оръжие. И ако се питате дали има по-зле от нас в Европа - който от вас е гледал филма "Гомора" или случайно е ходил някъде из Южна Италия, знае за какво става дума. Цигания до шия, престъпност, дрога - все едно Южна Италия е друга държава, съвсем различна от северната част, която е доста по-европейска. Не съм расист, но все пак си мисля че има нещо общо с историческия факт, че италианците в северната част имат по-северен етнически произход, например ломбардите и други етноси с "немски" произход, останали в Италия от времето на немските императори Фредерик I и II. То се вижда и с просто око, че между италианците от северната част има повече със светла коса и кожа, докато много от мургавите южни италианци са с арабски черти. За съжаление от средновековното Сицилианско кралство май е останала само хубавата приказка за етническата и религиозна толерантност, които тогава са стимулирали научния прогрес и просперитета на живеещите там многобройни етноси. "Gomorra" (очевидно използвано като намек за "Camorra", сицилианската мафия) ни показва една ужасна действителност, каквато в България няма дори и във Факултето или Столипиново.

Току-що прочетох в новините за поредното популистко решение на правителството на Берлускони. "Италианското правителство спешно прие закон, според който се наказва с доживотен затвор изнасилването на непълнолетни, както и нападение, завършило със смъртта на жертвата, предаде BBC". Спешния закон е приет заради три изнасилвания, които са се случили през последната седмица в Рим, Милано и Болоня (т.е. в северна Италия). Това си е чист популизъм - разбира се, в конкретните случаи изнасилвачите напълно заслужават доживотна присъда и съм сигурен, че биха я получили и без този конкретен закон, но дали за в бъдеще този закон няма да бъде използван и в случай, когато някоя 17-годишна ще реши да представи като изнасилване акта с някой, който примерно вече не и е симпатичен? Това изглежда е без значение, когато държавата е принудена да приема закони под натиска на тълпата, за да прикрие безсилието си. Следващата мярка може да е въвеждане на смъртното наказание (добре че все пак Италия е в ЕС и това ги спира). Преди няколко дни пуснах една тема за кръговрата на политическите системи... дали пък Италия не излиза от стадия на демокрацията и навлиза в охлокрацията (управлението на тълпата)?


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 14:55

КАСТРАЦИЯ, нихната мама [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 14:57

explorer, гледал ли си филма "Irreversible"?
Гледай го, ако не си [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: explorer   
Дата:   21-02-09 15:00

Гледал съм го да - може би най-отвратителния и гнусен филм, който съм гледал. Безсмислен и гаден филм.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 15:01

Безмислен? [smilie11] Защото изнасилиха бременна жена ли? Или защото мъжът на тази жена размаза черепа на боклука с пожарогасител? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: explorer   
Дата:   21-02-09 15:04

Защото нарочно се показват гадости. Те французите си падат по такива извращения в киното - като посинелите трупове в "Пурпурните реки" или тоя новия MR73. Еми сори, ама това според мен е заигравка с някои хора, на които явно такива гадости им доставят удоволствие - знам ли, изглежда има и такива.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 15:05

Прав си, франсетата за извратени [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: explorer   
Дата:   21-02-09 15:07

Е добре де, "някои" франсета. Да добавя и филма "Парфюм" - егати "произведението на изкуството". Не знам, аз може би съм твърде гнуслив.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 15:10

Ти си изключение от мъжкото съсловие, от онези редките птици [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: тьма   
Дата:   21-02-09 16:07

Ивета, не е задължително да съм на твоето мнение по всички въпроси, избягвай с прибързаното поставяне на епитети

да, против абортите съм - но в същото време съм за смъртното наказание
и не знам дали друг ще си признае - но явно трябва да бъда поставена на ел.стол заради убийство на живот
Ивет, ти правила ли си аборт


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: ukk   
Дата:   21-02-09 17:00

1. твърдо ЗА [smilie24] - за тези, които са си го заслужили. Не вярвам, че зверове могат да бъдат превъзпитани в затвора и не виждам причина да ги изхранвам доживот

2. твърдо Против [smilie23] [smilie23] [smilie23] , въпреки че съм запален фен на оръжията. Оръжието не решава, а само ескалира спорове. "За самозащита" само ще озакони носенето на оръжия от престъпниците и ще намали броят на поводите, за които могат да бъдат задържани и съдени.

3, 4. Твърдо ЗА [smilie24]. Това е свободата на избор в най-висока форма! Има случаи когато животът е по-лош от смъртта.

5. Не разбирам защо изобщо има хора, които са против [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: krassimire   
Дата:   21-02-09 17:06

1. Не (заради възможните съдебни грешки)
2. Не (аман от пищовджии, не може да удариш някого с колата си и той да вземе да те гърми)
3. Да
4. Да (със сериозни уговорки)
5. Да (но за в бъдеще това може да доведе до практическо безсмъртие за определена олигархическа прослойка).

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: rumiana   
Дата:   21-02-09 17:38

1. Колебая се... май клоня малко повече към 'да'.
2. По-скоро не, от практически съображения - ваденето на оръжие в много случаи може да е фатално за жертвата, която по правило борави по-зле с оръжие от престъпника.
3. Да
4. Да
5. Да (по повод опасенията докъде може да доведе това - ами то тези опасения са валидни за всяко научно достижение по принцип...)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: alexoff   
Дата:   21-02-09 17:58

1. За
2. Против
3. За
4. За
5. За

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Vinsent   
Дата:   21-02-09 18:26

Въпреки че въпросите са, както по-горе споменах повече практични отколкото от морално естество, нека и аз да споделя мнение:

1. Против

3, 4, 5 - Не мога да преценя

По 2-ри въпрос ще представя малко информация.

Ето няколко извода от "белите" страни, резултат на едно изсладване:

"...Колкото повече оръжие има у населението, толкова престъпността е по-ниска.

Така например е в САЩ. В момента, в който преди няколко години във Флорида възникнал сериозен проблем с бандитите, властите въвели по-либерален режим и опростени правила за носене на личното оръжие.

Обърнете внимание - за носене, а не за придобиване. В САЩ купуването на пистолет или пушка не представлява никакъв проблем. Достатъчно е да представиш шофьорска книжка.

Само 6 месеца след въвеждането на новата процедура във Флорида статистиката отчела спад на престъпността с цели 34%. Логиката е следната: на бандита не му е все едно дали в колата, която ще ограби, има оръжие или не. Той е по-смел и брутален, когато знае, че пътникът няма възможност да реагира адекватно и да се защити. И обратното -престъпникът доста ще размисли, ако знае, че в дома, който се готви да ограби, го очакват не безпомощни стопани, а заредени пушки.

В Англия забраниха носенето на лично оръжие с референдум през 1994 г. И за кратко време броят на престъпленията, извършени с оръжие, скочи със 70%.

Сега британците искат да върнат предишния режим, но е вече късно. В момента английската полиция, която винаги е ходела без оръжие, започва да се въоръжава. Защо?

Защото и престъпникът е въоръжен

Като начало пушки и пищови вече има в полицейските коли, но с изричното условие на закона, че оръжието се вади само ако такова решение вземат двама полицаи. Нуждата от въоръжаване е очевидна и много скоро бобитата по лондонските улици пак ще окачат пищови. Никой не иска да рискува живота си. А малко хора знаят, че най-въоръжената държава в света е... Швейцария. Страна, която не може да се оплаче от високо ниво да престъпност. В Женева не заключват портите си, а бизнесът с автомобилни аларми е обречен на провал. Всеки швейцарец държи бойна пушка у дома си. Освен това той има право да купи каквото иска и колкото си иска оръжие, представяйки само лична карта. Наскоро в Швейцария се разигра следната история. Банда албанци явно не били чели вестници и стопаните на нарочената за грабеж къща ги направили на решето.

Никой не пипнал с пръст бащата и двамата му синове, защитили с оръжие собствеността си. Полицаите дошли, огледали полесражението, прибрали труповете и се извинили на стрелците за инцидента. Родната статистика сочи, че бандитите по правило не използват законно притежавано оръжие. Изпълнителите на мокри поръчки търсят откраднати пищови и автомати със заличени номера, които след удара захвърлят в храсталака..."


Ето една статистика за убийствата в България за определен период от време и тези дължащи се на огнестрелни оръжия:


https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/dnkz4399.JPG

А, ето ранените и загинали от ПТП през 2003 год:

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/lwml9012.JPG

Обърнете внимание, според данни на полицията през 2003 год убийствата с огнестрелно оръжие са 49, а смъртните случаи в резултат на ПТП са 960!!!

Дали не трябва да забраним превозните средства? [smilie25]

Друга страна на въпроса.

Обикновено, въвеждането на разрешителен режим за притежаване на лично оръжие исторически е било следвано от тежко ограничаване на гражданските права. Примери - Хитлер и Сталин са въвели първо регистрация, а после конфискация на оръжието от гражданите в държавите си. Това са направили и диктатурите в източния блок.

Също така, в държавите, които наскоро са изгубили демокрацията си, няма такава, в която гражданите са имали достъп до оръжие.

Това потвърждава мнението на Амиго за връзката между демокрация и правото да можеш да се защитаваш при нужда. А всъщност, този въпрос се поставя отново и отново, според мен, главно заради онзи член от Конституцията, дето пропуска да обяви частната собственост за "свещенна"!

Все пак, притежаването, носенето и съхраняването на оръжие е много отговорна позиция, а полицията при огромната база данни с които разполага за всички ни, може много лесно да пресява своите разрешителни.

Малко дълго се получи, извинявам се, ако съм ви отегчил! [smile]



Публикацията е редактирана (21-02-09 19:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: japanese   
Дата:   21-02-09 18:27

1.Protiv -neka gi polzvat kato pchelicki
2.Protiv-ima si desetki drugi varianti za samozastita
3.tvardo ZA
4.ZA- no sas zabelejki ,zakonovo da se reshi problema za koito Rolleiflex spomena che moje da vaznikne
5.ZA-

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: asahi   
Дата:   21-02-09 18:41

По-добре е да направим така, че да не ни се налага да взимаме отношение по горните въпроси.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: P_H_V   
Дата:   21-02-09 18:49

Смъртно наказание - май съм против. Държавното правосъдие е относително и за жертвите на съдебен произвол има поне някаква надежда за справедливост.

Носене на оръжие - за. Това е възпиращ фактор за насилниците, и освен това, намалява възможността и за държавен произвол. Едно от правата, което се отнема на българите по време на турското робство, е правото да носят оръжие и да яздят кон.

Аборти-естествено против. Абортите са едно от най-отвратителните неща, които днес хората смятат за нормални. Това са масови убийства на дечица, които се представят едва ли не за козметична процедура.

Евтаназия - против. Мисля, че човек има право да откаже лечение, но това е различно от убийството, което евтаназията е. Понеже съвремената медицина е твъре самоуверена, вместо да признае безсилието си, тя довежа хората до безнадеждно състояние, та затова после ги убива.

Стволови клетки - против, ако ги извличат от убити дечица. Иначе - не.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: tnt   
Дата:   21-02-09 18:51

хм...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: exo99   
Дата:   21-02-09 19:42

смъртно наказание- за
правото на носене на оръжие- против
аборти- за
евтаназия- за
Използването на стволови клетки в медицината- за

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 21:09

Vinsent, няма кой да чете, щото хората са си наумили нещо и това е. [cool] [smilie25] [smilie25] Изобщо доводите на мнозина или ги няма, или... просто ги няма. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: emilliano   
Дата:   21-02-09 21:30

Много тъжни резултати дотук. За съжаление живеем в примитивно общество. Света не е мръднал от хиляди години. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 21:32

emilliano написа:

> Много тъжни резултати дотук. За съжаление живеем в примитивно
> общество. Света не е мръднал от хиляди години. [smilie23]





Светът ще си остане примитивен - това е тъжната истина. [cool] И просто трябва да се съобразяваме с това. [smilie8] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: jekopj   
Дата:   21-02-09 21:37

До сега,изглежда най-щекотливия въпрос е за това,да се носи или не,оръжие...понеже съм За,то ще припомня една крилата фраза,а именно:
"Бог създаде хората различни,"Колт",ги направи равни"
Пояснявам,че съм за това,всеки да има равен шанс да се защити от престъпника,който е въоръжен като правило.
По първия и втория въпрос от анкетата,много от отговорите се влияят от частни случаи,а не като цяло...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 22:07

Никога не съм и се надявам и да не ми се наложи, тьма. Няма нужда да си правил нещо, за да те изпълва то с ужас [smilie3] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 22:26

Що се отнася до стволовите клетки. [cool] Това се оказва една идея с много неизвестни и много пари в нея. [cool] Медицината сега не ще да използва доказали се методи на лечение и профилактика, които са далеч по-евтини, защото не е изгодно за определени бизнес кръгове.[cool] Та като знам кой и как дърпа конците, не съм сигурен, че ще я докарат до широка приложимост. Изобщо здравеопазването се развива по една порочна система, но това е тема за друг разговор. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: тьма   
Дата:   21-02-09 22:37

Chitsujo, дано[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 23:06

Нели, сори, може би е леко шантавко в случая, ама с онова постче от 21-02-09 14:06 ме подсети за някаква култова реклама от едно време:

Камерата обхожда надписите на надгробни плочи – на първата пише: “Тук почива Джон Уилямс, роден 1955, загинал 1979 при автомобилна катастрофа”; на втората: “Тук почива Тери Джексън, роден 1948, починал 1987 от инфаркт”... а на последната пише: “Тук не почива никой, защото баща му използва презервативи “Тръст” [smilie7]


promis, защо бре, то, ако вземе да се случи да си промени човек мнението, не би ли трябвало да си каже, че и направо да се изгордее, че е отворен за други гледни точки... аз поне в доста редките моментчета, в които съм приемал нечии други доводи до степен да ми променят някои нагласи, съм държал да си го споделя, може би и леко като комплимент за човека, който е съумял да ми покаже нещата от такава светлина, от каквато аз съм пропускал да ги видя [smilie24]


NeDDRaG [smilie24]
За стволовите клетки има хора, които са против основно по причина, която е доста близка с тази за абортите – спорът кога човекът става такъв – е ли зародишът вече пълноправен човек!? [smilie8]
И в този случай нещата са повлияни и от религиозни виждания... а нали се сещате как за Ватикана и презервативите са неморални [smilie10]


black_swans, следи ми мисълта:

Мен ме убиват. Животът на майка ми е тотално съсипан и единственото, което иска оттук нататък, е този, който й е отнел най-ценното на този свят, да не продължава да си живурка с нейните данъци.
Та, ТИ КОЙ СИ, че да я питаш тя коя е!?

Имам си приятелка. Женим се. Раждат ни се две дечица. Оставаме ги на бабите за вечерта, защото искаме да си се поразходим из парка под звездите (май би трябвало да имаме правото да го искаме това). Натискаме си се на някоя пейка. Появяват се трима гнусни получовеци. Пребиват ме и се изреждат на приятелката ми пред очите ми, преди да я убият.
Та, ТИ КОЙ СИ, че да ми казваш на мен, че моралното в случая е да не посягаме на извергите!?
ТИ КОЙ СИ, че да оценяваш по-високо и да искаш да съхраниш техния живот, а не този на майката на децата ми!?

И, да, ТИ КОЙ СИ, че да определяш кога може някаква съвкупност от клетки да се нарече човек!?


И пак, Нели, ама то няма нищо лошо в това да искаш да ни убеждаваш, това евентуално твое желание по никакъв начин не би нарушило правото ни да си имаме собствено мнение – има място достатъчно и за двете [thankyou]

А това за рядката коса и зъбите е леко прекаленичко изсмукано от пръстите [smilie25]


explorer, ама така от споделеното от теб тръгва един вид да излиза, че върхът на демокрацията е по-скоро... липсата на такава.
И всякакви мерки за борба с престъпността трябва да бъдат отхвърлени поради... желанието на хората да ги има [smilie11]


ukk, няма как да се сдържа, защото веднага с тъжна ирония ми дойде контра въпросчето – те сега да не би да са тръгнали да се престарават в търсене на поводи да ги съдят!? [smilie2]

Всъщност нормален режим на право за притежание на оръжие изобщо няма да им дава точно на рецидивистите правото да го притежават, напротив – на тях ще го отнема, така че поводите ще си останат, стига да има кой да иска да ги използва [smilie24]


krassimire, това опасение за “безсмъртието” може би е лекичко преувеличено, не че и сега качеството на здравеопазването не е свързано и с финансовите възможности, но май е малко рано да ги мислим тези неща, да оставим материал и за правнуците [cool]


rumiana, мдам, присъства си това моментче с опасенията от новото и неясното в човешката история [smilie22]


Vinsent, така, така, Наша Милост също спомена някъде по-горе в този дух Втората поправка и основния довод за приемането й –
"Тъй като за безопасността на всяка свободна държава е необходимо добре организирано опълчение, правото на хората да притежават и носят оръжие не може да бъде нарушавано"

Ама то нали - кой е казал, че тук има желание за свободна държава, тук е по-важно да не вземем да не нараним някой изверг [smilie2]


P_H_V, ами точно там е спорното – кога зародишите стават “дечица” [smilie8]




16:25
16:25
29:9
31:5
33:2

Да, остава си по-скоро непопулярна концепцията, че в напечената ситуация би трябвало да сме на страната на потенциалните жертви и да им дадем някакъв шанс срещу насилниците [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: promis   
Дата:   21-02-09 23:15

Абе за стволовите клетки не откриха ли как да ги добиват от възрастни организми - т.е. без да умират ембриони? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 23:19

Coincidentia, хората не желаят да са свободни, вервай ми. [cool] [smilie25] И не желаят да носят отговорност за постъпките си. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 23:26

Абе аз не съм най-дълбоко информирания, ама явно не е съвсем същото, щом им трябват от ембриони.

Но пък количеството, което е необходимо, е направо объркващо нищожно, примерно само от един ембрион могат да се придобият клетки, които да са достатъчни за евентуалното лекуване на хиляди хора.
Но всичко още е толкова дълбоко неясно за самите учени - в последното, което гледах, един коскоджа ми ти мастит учен директно си каза, че няма никаква идея какво ще стане - ще ли подейства или не... но пък и изглежда потенциалът да е наистина фантастичен.

Евентуално би могло да ти отгледат всякакви "резервни части", но чак за "безсмъртието" май е рано... всъщност не знам как ли ще станат нещата с мозъчните клетки [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 23:29

Както отбелязах, стволовите клетки са много скъпо начинание и биха били и такава терапия - някой много евентуален ден в светлото бъдеще [smilie8] [smilie25] Но... [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 23:38

Мдам, вероятно доста определящ аспект за позициите на някои от хората е идеята, че "си има кой да отговаря", а като в действителност се окаже, че не е възможно да го има винаги и навсякъде, дори и да е максимално читав, то нека се примиряваме със съдбата на жертви... кофти се е случило и толкова... и примерно защо ние с жена ми сме тръгнали да се разхождаме по нощите... или нещо от сорта... да бе, май също така е вярно и че липсва склонност към развитие и то точно когато то включва и по-категорична лична отговорност...


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: promis   
Дата:   22-02-09 00:02

However, recently, it has been shown in principle that adult stem cell lines can be manipulated to generate embryonic-like stem cell lines using a single-cell biopsy similar to that used in preimplantation genetic diagnosis that may allow stem cell creation without embryonic destruction. - това е от статията в Уикипедия за stem sells. Аз си спомням, че имаше някакви такива новини, че са открили нещо такова. Даже сега ще видя в блога за наука на Капитал дали не бяха писали...

Ето намерих: http://capital.bg/showblog.php?storyid=447938



Публикацията е редактирана (22-02-09 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: rumiana   
Дата:   22-02-09 00:33

Коинси, може би не съм го казала ясно - по повод стволовите клетки и научните експерименти изобщо - аз съм твърдо 'за' и не мисля, че трябва да спре развитието на науката поради опасения от сорта 'до какво може да доведе това'. Науката не е неморална, човеците понякога са.
...И да, готова съм да преразгледам мнението си за притежаването на оръжие, след изнесените данни. Може би е правилно наистина да се даде право на който иска да притежава оръжие, като съответно си носи отговорността за това си решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   22-02-09 00:35

promis [smilie24]

Добре де, аз понеже нали си признавам когато съм доста по-бос в разни области, та и сега имам едно такова лаическо питане - нали тази фатка с подновяването няма как да стане с мозъчните клетки - раждаме се с колкото си се раждаме и оттук нататук пътят е само към умирането им, та... [smilie11]

Ама е интересно как все към тези мозъчни клетки ме влече, най ме вълнува тяхното (не)възможно подновяване, защо ли така? [smilie8] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   22-02-09 01:00

rumiana, браво, браво, обнадеждаващо ми стана така - да има доказателство за склонност към преразглеждане [smilie24]

Сега ще нанеса първата поправка [smilie5]

А за науката - съвсем ясно си го каза, аз си те разбрах, още повече, че ми е близко като на много върл фен на науката, та... просто моят коментар беше смахнат [smilie8]

[smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: P_H_V   
Дата:   22-02-09 05:07

Защо не попитате собствените си майки, дали преди третия месец на бремеността им сте били за тях "съвкупност от клетки"?


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: moongirl   
Дата:   22-02-09 07:49

P_H_V , щом сме тук и си спорим явно е , че не сме били "съвкупност от клетки" , но ако питаш "майка",на което и да било дете от Дом за изоставени деца или пък такава ,която малтретира или позволява това да се случва на детето и ,вероятно дори няма да разбере за какво и говориш...съвсем друг е въпроса дали можеш да намериш такава?Голяма част от тях са се скрили зад маските на новопостроения си морален и подреден живот и няма да позволят на никой да им го срути с подобни въпроси!
PS Това е моето мнение,готова съм да бъде оборено![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: тьма   
Дата:   22-02-09 08:27

брех, много либерален народ в този форум

а замисляли ли сте, че нощта преди изпълнението на смъртната присъда навярно е най-ужасяващото преживяване - защо да не му се даде шанс на изрода да го изпита

относно свободното носене на оръжие - да си призная, ако на мене ми дадат - половината население на Варна няма да остане живо - а аз съм от добричките[smilie3]

за абортите съм твърдо против и няма да си променя мнението, точно защото се чувствам адски виновна за това,че едно дете в момента не се усмихва

по повод стволовите клетки - представяте ли си всеки да си има една резервна камерка с негови си такива
Плацентата обикновено се изхвърля. Но в тази ненужна вече пъпна връв има същия брой стволови клетки както в костния мозък на зрели хора.
През 1988 г. със съхранени стволови клетки от пъпна връв е излекувано дете от анемия на Fanconi - едно нелечимо заболяване. Детето е живо и до днес.
Това само е достатъчно да съм твърдо За - разбира се, ако науката разумно подходи към въпроса за стволовите клетки
За бъдещите мами и татковци - това се предлага в болница "Вита"

Коинси, докога си в междусеместриална ваканция, за да се радваме на твоето присъствие тук[smile]



Публикацията е редактирана (22-02-09 08:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: krassimire   
Дата:   22-02-09 10:43

Има ли тука такива, които се мислят за християни, и са "за" носенето на оръжие? Ако има такива, да се гръмнат!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: boink   
Дата:   22-02-09 10:49

1. Смъртното наказание. [smilie23]
2. Правото за носене на оръжие. [smilie24]
3. Абортите. [smilie24]
4. Евтаназията. [smilie24]
5. Използването на стволови клетки в медицината. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: tnt   
Дата:   22-02-09 10:54

Автор: Amigo
Дата: 21-02-09 21:32
Светът ще си остане примитивен - това е тъжната истина. [cool] И просто трябва да се съобразяваме с това. [smilie8] [smilie25]


Светът може би не, но човекът [smilie3]

1. Смъртното наказание. [smilie23]
2. Правото за носене на оръжие. [smilie23]
3. Абортите. [smilie24]
4. Евтаназията. [smilie24]
5. Използването на стволови клетки в медицината. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   22-02-09 12:19

Приятно гледане не мога да ви пожелая, защото за мен е не само неприятно, а отвратително. Но на тези, които вдигат палчета за убийствата на неродени деца, може и да е им интересно.

The Silent Scream

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: tnt   
Дата:   22-02-09 12:54

мисля, че палчетата се вдигат за правото на избор... ще изгледам филмчето малко по-късно.
Отвратително или не, това са нещата от живота, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   22-02-09 13:01

Убийството на обичащи се тийнейджъри целуващи се на пейка в парка, също е нещо от живота и право на избор, нали? Можеш да ги убиеш, може и да ни ги убиеш - притежаваш свободна воля и право на избор.
Отиваме, значи, към нарушеното ни право да убиваме! Откъде-накъде някой ще ми нарушава това право, правото ми на избор... пък и нещата от живота са такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: boyanb   
Дата:   22-02-09 13:03

блеки, блекиии [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: P_H_V   
Дата:   22-02-09 13:18

Ако някой изрод изрита бременната си жена в корема и тя пометне, това е убийство, нали?
Или е упражняване на правото на избор?


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: xtatica   
Дата:   22-02-09 13:22

Понеже имам твърдо мнение по въпрос номер 1...

Опитах да прочета всички мнения по този въпрос и видях – причините които се изтъкват като достатъчни, за да има смъртно наказание винаги са от гледна точка на потърпевшите (отмъщение)... В същото време причините, които се изтъкват, за да няма смъртно наказание не са съвсем точни спрямо моето лично мнение.

Така :) тези, които са убедени, че смъртното наказание е нужно, смятат че по този начин потърпевшите ще получат възмездие, отмъщение и вярват, че затвора не може да превъзпита човек извършил толкова тежко престъпление. Моето мнение е такова:

1. Има престъпници, които могат да бъдат превъзпитани със затвор – отиваш в затвора, за да получиш превъзпитаване и в същото време да дадеш пример на всички, които биха повторили постъпката ти. Това важи за престъпления, които не са много тежки... Идеята е, че няма да повториш престъплението си след затвора, а наказанието ще възпира други хора да извършват това престъпление – цел безопастност за обществото.

2. Има престъпници, за които не е сигурно, че биха били превъзпитани в затвора. Примерно човек извършил убийство или съдействал за извършването на такова. Това не е сериен убиец, който се наслаждава да причинява болка и смърт, може би няма да убие никога пак – кой знае? Той отива в затвора, не за да бъде превъзпитан, той отива там до живот, за да служи за назидание на тези като него. Много от тях биха се въздържали от убийство – цел безопастност за обществото.

3. Има престъпници, които НЕ могат да бъдат превъзпитани – влизането им в затвора не може да послужи за назидание за тези като тях, които ще извършат такова престъпление. Смъртната присъда няма да послужи за назидание за тези като тях също. Те отиват в затвора, не защото трябва да получат заслуженото, не защото някой има нужда от отмъщение. Те отиват в затвора, защото са опасни за обществото.

Като цяло чувството, че трябва да получим отмъщение с какво ни помага? Защо според вас потърпевшите не произнасят каква трябва да е присъдата? Всеки от нас, когато е потърпевш смята, че престъпникът заслужава смърт. Защо да убиваме тези престъпници, когато това няма да помогне обществото да бъде в по-голяма безопастност? В крайна сметка се превръщаме в убийци.

Като цяло това си е моето мнение и не твърдя, че съм права. Права съм за себе си.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: boink   
Дата:   22-02-09 14:51

блиек суонс, вдигам палче за убийството на неродените деца защото го смятам за по правилното от убийството на родените и изоставени деца. кое е по-добро? нероден и неразбрал или роден и сам завинаги лишен от любов и с малък шанс да бъде осиновен? отговори в духа на дискусия.

друг въпрос е вярата която имаш, дали е против абортите или не е. но религиите настрана за момента. (защото иначе всички християни които са казали [smilie24] на смъртното наказание да преосмислят позицията си)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: moongirl   
Дата:   22-02-09 15:31

krassimire написа:

> Има ли тука такива, които се мислят за християни, и са "за"
> носенето на оръжие? Ако има такива, да се гръмнат!

Аз смятам,че нито един от въпросите повдигнати тук,не биха могли да се обсъждат ако намесим християнството!


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   22-02-09 15:50

Coincidentia, аз си промених мнението за смъртната присъда, пуснах го в отделна тема, за да не спамя тук [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: n1x0n   
Дата:   22-02-09 15:52

Всичко е чудесно, а къде са "големите морални спорни въпроси"?! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: elrisha   
Дата:   22-02-09 16:25

1. Смъртното наказание. - ЗА!
2. Правото за носене на оръжие. - НЕ!
3. Абортите.- ЗА
4. Евтаназията.- ЗА
5. Използването на стволови клетки в медицината.- НЕ

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   22-02-09 16:36

Има човек - има проблем, няма човек - няма проблем, нали така, boink?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   22-02-09 17:21

мдааа... [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: 6traka4a   
Дата:   22-02-09 17:56

1. не
2. да
3. не
4. не
5. да

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   22-02-09 18:05

Абе, някои хора доста не разбират за какво става въпрос – тези, които поддържаме определени позиции, НЕ твърдим, че трябва да се прилага смъртно наказание за неправилно паркиране, да се стреля по всеки, който те пререди на опашката в магазина, че е недопустимо изобщо да се раждат деца, че трябва при първата настинка да се прилага евтаназия...
Изобщо бая криворазбрана циЛиВилизационност се наблюдава тук, която често преминава в напълно елементарни изявления и част от дадените “примери” само профанизират дискурса [smilie22]

Но пък си струва да се отдаде заслуженото на факта, че има и доста смислени, обмислени и сериозни изказвания, включително понякога и такива, които защитават противоположни на моите позиции [smilie24]

17:28
18:27
32:10
34:6
35:3

тьма, днес свършва ваканцийката, от утре – back to the front [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: promis   
Дата:   22-02-09 18:26

А я да попитам - вие, които сте "за" евтаназията - бихте ли били смъртоносната инжекция собственоръчно [smilie21]

И как ще коментирате тази карта? Защо на практика в почти целия свят е незаконна?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   22-02-09 18:46

promis, то в действителност изобщо като цяло става въпрос за допустимостта да съществуват определените възможности, дали тези, които искат нещо (примерно да умрат, но нямат възможността сами да се самоубият), имат правото над него, а не за това дали ние лично ще се възползваме.

Самият аз изобщо още не съм убеден, че по случай каузата, която защитавам най-горещо, ще тръгна веднага да се сдобивам с патлак, имам си колебания.
Но става въпрос, че нямам право да отнемам възможността на човек да се защитава адекватно срещу посегателство срещу личността му.

А за картата... хм, освен че май всички големи световни религии са против...

Но знаеш ли какво ми дойде сега - ако се върнем съвсем малко назад във времето, бихме получили едни карти, които съвсем няма да изглеждат приятни сега...

Примерно нека да вземем карта на света от преди 2 века и да видим къде ВСИЧКИ хора имат право да гласуват... всъщност специално като се сетим за правото на жените да гласуват... май чак през 20 век започнаха съществено да се променят нещата... а и едно доста смахнато фактче - в Швейцария - с ПРЯКАТА демокрация - не са позволявали на жените да гласуват някъде до около 1980! [smilie10]

Та, едни неща изглеждат по един начин сега, но... [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   22-02-09 19:01

Доуточнение за правата на жените да гласуват в Швейцария - не че много съществено променя бая шашкащия факт - било е през 1971 [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Vinsent   
Дата:   22-02-09 19:03

Coincidentia написа:

> Доуточнение за правата на жените да гласуват в Швейцария - не
> че много съществено променя бая шашкащия факт - било е през
> 1971 [smilie8]
>

Сбъркали са! [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Coincidentia   
Дата:   22-02-09 19:10

[smilie18] Абе, то за майтапа и аз се радвам на всякакви закачки, та дори и на някои по-сексистки лафове, но все пак като за бъзика и за понякога готинкото заяждане с девойките по темата кой е по-по-най, ама за сериозността си е друго... да де, сори, че се включвам така пак с тенденция да я отстоявам таз сериозност, може би щото темичката е в по-такъв стил... но пък нищо лошо няма да й се случи и ако я разведряваме понякога [smilie5] [smilie24]

Мен още като малък баща ми ме учеше, че жената е най-добрият приятел на човек... след кучето, разбира се [cool]

Но пък по-късно чух и за твърдения, че в действителност в списъка на най-добрите приятели на човека жената е на 37-мо място... веднага след колорадския бръмбар [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Vinsent   
Дата:   22-02-09 19:12

Coincidentia написа:


>
> Но пък по-късно чух и за твърдения, че в действителност в
> списъка на най-добрите приятели на човека жената е на 37-мо
> място... веднага след колорадския бръмбар
[smilie18]
>

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   22-02-09 19:18

Поне са най-добър приятел на някого. Излиза, че мъжът и това не е [smilie25]



Публикацията е редактирана (22-02-09 19:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Vinsent   
Дата:   22-02-09 19:39

Нели написа:

> Поне са най-добър приятел на някого. Излиза, че мъжът и това не
> е [smilie25]
>

...на 37-мо място... веднага след колорадския бръмбар... [smile] [smilie25] [smilie18] [smile] [smilie25] [smilie18] [smile] [smilie25] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: CTEHATA   
Дата:   22-02-09 21:04

1. Смъртното наказание.[smilie23]
Абсурдно варварство! Изчезва всякакъв шанс за корекция на евентуална съдебна грешка. Веднъж отворена, тази "вратичка" бързо ще доведе искания за нови и нови престъпления, които да се наказват със смърт. Няма "достатъчна" мъст за бликите на жертвите. Затова и трябва да има независима система, която да отсъди безпристрастно. Нашата не е такава, за съжаление.

2. Правото за носене на оръжие.[smilie23]
Повече оръжие не носи повече сигурност. А това, че престъпниците лесно се сдобивали с оръжие го забравете. Ако патлаците станат по-масови, дори и кварталните гаменчета ще си организират престрелки. Любимите на много хора "Незаконни оръжия" все някога са били "Законни". Това не им пречи да убиват при нападение.
Само си представете наркоман в абстиненция, който открадва дамска чанта и побягва. Колко по-сигурно ще стане обществото, ако крадецът намери вътре пистолет?

3. Абортите. [smilie24] и [smilie23]
По принцип идеята за "убийство на дете" поражда отвращение. Но да не забравяме, че с аборта се влияе на два живота - на майката и на бъдещето дете. Така или иначе, не смятам че като мъж имам право да съдя.

4. Евтаназията. твърдо [smilie24]
За тежко и неизлечимо болни. След надлеждно потвърждение в два произволни момента, за да се избегне влиянието на моментни настроения.

5. Използването на стволови клетки в медицината. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   22-02-09 21:06

Vinsent написа:

> Coincidentia написа:
>
>
> >
> > Но пък по-късно чух и за твърдения, че в действителност в
> > списъка на най-добрите приятели на човека жената е на 37-мо
> > място... веднага след колорадския бръмбар
[smilie18]
> >
>
> [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
> [smilie18] [smilie18]
>



[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   22-02-09 21:24

"...то в действителност изобщо като цяло става въпрос за допустимостта да съществуват определените възможности, дали тези, които искат нещо (примерно да умрат, но нямат възможността сами да се самоубият), имат правото над него, а не за това дали ние лично ще се възползваме."

Коинси, право на избор има, но не винаги. Например black_swans може да иска да убие двама тийнейджъри в парка, направил си е избора, но няма право на това. Не всеки избор е възможен.

Така е и с евтаназията, според мен - някой може да избере смъртта, но така принуждава друг да извърши убийство. Погледнете от тази гледна точка - този който трябва да бие инжекцията е човек като теб, мен и всички останали (нормални) хора - и както никой тук не би искал да го извърши (поне от 34-мата гласували с [smilie24] никой не изяви желание), така и докторът няма да изгаря от желание, хем и после да живее със спомените за 42-мата, които е убил.

Да, не е честно да не можеш да избереш смъртта, но много неща не са [beer] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   22-02-09 23:14

CTEHATA, а я да вземем да погледнем нещата по друг начин:

Не е ли абсурдно варварство да лишиш близките на жертвата от желанието им за справедливост [smilie11]
Не става въпрос за “достатъчна мъст”, става въпрос за това КАКВО ЖЕЛАЯТ ДРУГИТЕ ЖЕРТВИ!
Както казах, ако аз бъда убит, няма да бъда единствената жертва. Такава ще бъде и майка ми.
И нейното едничко желание за някаква утеха ти го наричаш абсурдно варварство [smilie10] [smilie11]
Как така някой, който си се прибира вкъщи при живите си деца, да има право да отсъжда и да лишава тези, чиито деца са им били зверски отнети, от абсолютно справедливото им желание!?
И защо по някакъв извратен начин надделява загрижеността за онези “човешки същества”, за които най-основното право на другите хора не значи абсолютно нищо, а близките на жертвите, които – няма да се изморя да напомням – също са жертви, наричаме “абсурдни варвари”… бахти “цивилизоваността” [smilie23]

Повече оръжие само по себе си не е единственият фактор, който влияе на сигурността. Има много други, от които зависят нещата. Но по-горе ти показаха, че дори само повечето оръжие може да донесе повече сигурност. А това, че престъпниците НЕ се сдобиват лесно с оръжие ти го забрави!
Кварталните гаменчета НЯМА да могат да получат право да притежават оръжие... а сега защо ли оставам с впечатлението, че май и в момента не е да липсват престрелки... само тези дни няколко новини се появиха...
Само си представи наркоман, който да тръгне да краде дамска чанта, но вместо това дамата има възможност да се защити и той побягва... колко по-сигурно ще стане обществото вече го казахме, но пак – има си статистики, които показват кои общества са по-сигурни... айде да вземе българското общество да достигне до нива на усещане за сигурност над 80 % без оръжие [smilie8]


promis, напротив, ВЪЗМОЖЕН е всеки избор... който е в границите на физичните закони [cool]
За съжаление само по себе си фактчето, че не е в границите на юридическите закони не го прави невъзможно физически, не сме стигнали дотам, че да успеем да накараме Вселената да се съобразява с нашите закони... засега [smilie5]
Доказателството е необоримо – просто случката в парка не е измислица (не се е случила лично на мен, но СЕ Е СЛУЧИЛА).
И става въпрос за потенциалната възможност да не се беше случила, т.е. да можеше да се развие по друг начин.
Айде да изберем дали вместо изнасилено и УБИТО пред очите на приятеля й момиче, да имаме примерно един прострелян изверг и двама побягнали изверги... или двама простреляни изверги и един побягнал изверг... или не, дори нека да са ТРИМА ИЗВЕРГИ УБИТИ НА МЯСТО – кое е по-моралното!?
Ей така - на кантар - от едната страна са животите на трима "човеци", от другата са тези на едно невинно добро младо момиче, на едно невинно добро младо момче, на майката на едно невинно младо момиче, на майката на едно невинно младо момче, на бащата на едно невинно младо момиче, на бащата на...
Хм, ако в картинката надделяват животите на извергите, пак - бахти цивилизоваността [smilie23]

За евтаназията – чакай малко, никой няма да е “принуден” да извършва убийство, д-р Кеворкян САМ си избира да извърши това, което смята за асистирано самоубийство.
Не мисля, че някой има идеята да принуждава със закон когото и да било да ти асистира в самоубийството. Идеята е да имаш право на това, пък желаещи да помогнат винаги ще се намерят, нали приятел в нужда се познава [smilie3] [smilie5] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: P_H_V   
Дата:   22-02-09 23:34

Да, наистина, неприятно е да мислим за проблемите. Те бедните сигурно също са нещастни, що да ни се мотат в краката някакви тъжни бедняци и просяци? Що се ограничавате само с неродените деца и неизлечимо болните? Че то имало и някакви с психични проблеми, некви депресари, що да живеят в нещастие и те? Па и какво ще давате от парите си за сиропиталища, болници и приюти, криза е, както каза една от новините, трябва да инвестираме в себе си. Просто малко еднократна "приятелска помощ" е нужна, за кво ви е да се поддавате на религиозна пропаганда?

А, забравих, от "ембриони" (в никакъв случай не трябва да ги наричате "деца") се получават много ефикасни козметични продукти. Дето се вика, жените имат "право" да са вечно красиви, иначе как ще се получава "суровина" за стволови клетки?

http://www.youtube.com/watch?v=cjNo_0cW-ek&feature=related
Те няма как да ни погледнат в очите

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   22-02-09 23:44

Така де, аз викам и мастурбирането да бъде обявено за геноцид - като се замислиш само за един път що деца убиваш [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: promis   
Дата:   23-02-09 00:06

С тези 5 казуса се объркахме. Аз говоря само за 4-та точка. За оръжията и другите - не :)

Мисълта ми беше, че от морална гледна точка не всеки избор е възможен. Вярно, че моралът е разтегливо понятие, но все някъде си има граници. А за законите на Вселената е ясно [smilie5] [beer]
Тоз доктор Кеворкян ако помага за асистираното самоубийство (което според моите разбирания си е убийство) по своя воля - ок. Само че що за човек трябва да си, за да го извършиш? [smilie11] Съмнявам се приятел или роднина да имат сили да го сторят... па знам ли? [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   23-02-09 00:26

promis, така си е, моралът не ще гадта да бъде като скоростта на светлината [smilie8]

За самото извършване на евтаназия, хм, самият аз просто представа си нямам как бих могъл да се реша на такова действие, дори ако става въпрос за някое животинче [smilie2]

Но пък знаеш ли какво друго хич не си представям да се наема да правя, ако допуснем, че имам техническите способности да го извърша - хирургическа операция!

И често съм се чудил тез хирурзи що за хора са, аз не бих могъл... а то не е и без последствия за тях - доколкото съм чувал те имат една от най-ниските продължителности на живота... хич не е да е лесно тяхното.

Но пък това ми напомня как може да се "освети" спорът по другия казус и по още един начин - не само любимите ни коли и други средства за придвижване убиват повече хора, отколкото оръжията, но и с лекарските грешки е така!

Та, дали да не се замислим да забраним не само колите, ами и медицината... а, да не забравим - електричеството също трябва да бъде премахнато, както и... май почти всичко...

Абе, в общи линии всички проблеми идват от самия живот, нали той всъщност си е просто смъртоносна болест, предавана по полов път [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: CTEHATA   
Дата:   23-02-09 03:51

>Не е ли абсурдно варварство да лишиш близките на жертвата от желанието им за справедливост [smilie11]
Не става въпрос за “достатъчна мъст”, става въпрос за това КАКВО ЖЕЛАЯТ ДРУГИТЕ ЖЕРТВИ!
Както казах, ако аз бъда убит, няма да бъда единствената жертва. Такава ще бъде и майка ми.

Всъщност, напълно е възможно майка ми да желае смърт за съседа, който ми е насинил окото. Смяташ ли, че това е причина да го убиеш?

>И нейното едничко желание за някаква утеха ти го наричаш абсурдно варварство
Не. Наричам го скръб, гняв или нещо друго. Впрягането на цяла една система да убие човек, когото е приела за прстъпник наричам "абсурдно варварство".
Нищо и никой не може да върне мъртвеца при неговата майка. Близките на жертвата могат да искат бавна и мъчителна смърт. Могат да поискат и смърт на близък на престъпника. Могат да искат и изтребване на цялата раса на убиеца.
Не мога да ги обвинявам за мъката им. Но не мога и да се съглася с това, че второто убийство неутрализира първото.
>Кварталните гаменчета НЯМА да могат да получат право да притежават оръжие...
КАК точно ще стане това. Така де, те не са осъждани, не са (доказани) престъпници. Какво пречи на един-двама от бандата да са достатъчно "чисти" за да получат правото да купят оръжие. За всички...


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: matataupa   
Дата:   23-02-09 08:26

1/2/3/4/5- ЗА
1/2/3/4/5- Против

Няма морален въпрос тука- има безкрайно различни ситуации и около 6-7-8 Милиарда човека. Нюансите не могат да се систематизират и подредят в схеми - инак няма да ги има.


Еволюцията си намира пътища, казват

Яка тема[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Императорът.   
Дата:   23-02-09 09:41

Напълно подкрепям Италианецов - особено в нашата нещастна държава има изверги, за които простият разстрел или обесването са нищожно наказание - прочетете криминалната хроника само за 2-3 месеца назад - как съвестта ви не се бунтува, дами и господа "хуманисти"? Как може въобще да смятате за човек извергът, заклал като прасенца собствените си деца и подпалил къщата с близките си, или тия мургави убавци, дето убиват старци с мотики за пет лива или трепят собствените си деца?
Запомнете, че човешката анатомия не прави едно същество "човек" - ЧОВЕК е морална категория.

В Китай 25 престъпления се наказват със смърт, затова там престъпност почти няма, а в България хората не смеят да оставят децата си да играят пред къщи щом се стъмни или ходят да ги прибират вечер от училище, мъкар че децата вече са на по 12-13 години - и защо? Щото и разни изверги били "хора"... осъзнайте се, бе !!!

[smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: CTEHATA   
Дата:   23-02-09 10:26

Императоре, ако всички тия изверги си получаваха доживотните присъди щеше да е друго. Масово проблемът не е в липсата на смъртно наказание, а в липсата на наказание изобщо.
Иначе аргументите с дечица, скърбящи майки и други подобни винаги са емоционално заредени. Което не ги прави задължително валидни.

>В Китай 25 престъпления се наказват със смърт, затова там престъпност почти няма.

Много любопитно твърдение. Можеш ли да го подкрепиш с някакъв източник?


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: matataupa   
Дата:   23-02-09 10:52

Списъкът не е пълен. Някой твърдеше, 4е според разновидностите били над 280...

Според мен са около 70- по спомен от един документ, който четох.

И така:

1.Държавна измяна.

2.Сепаратизъм.

3.Въоръжени бунтове.

3.Шпионаж за чужди държави.

4.Преминаване към противника във военно време.

5.Подкуп получен от противника.

6.Продажба зад граница на държавни тайни.

7.Престъпна небрежност довела до пожар, наводнение, взрив, отделяне на отровни вещества - или до каквато и да било друга заплаха за обществото.

8.Въздушно иморско пиратство.

9.Нанасяне на вреда на комуникации, транспортни средства, енергийно и всякакво друго оборудване с обществено значение.

10.Незаконно придобиване, продажба, кражба и транспортиране на взривни вещества, боеприпаси и оръжие.

11.Незаконно придобиване, продажба и транспорт на ядрени материали.

12.Производство и разпространение на токсични или вредни лекарства и хранителни стоки.

13.Контрабанда на оръжие и боеприпаси.

14.Контрабанда на ядрени материали.

15.Контрабанда на фалшиви пари и ценни книжа.

16.Контрабанда на редки животни.

17.Контрабанда на културни ценности.

18.Контрабанда на ценни метали.

19.Производство и разпространение на фалшиви пари.

20.Финансови и данъчни машинации.

21.Умишлено нанасяне на телесни повреди.

22.Предумишлено убийство.

23.Изнасилване.

24.Вземане на заложници.

25.Отвличане.

26.Грабеж.

27.Въоръжено бягство.

28.Подстрекателство, помощ и организиране на грабеж и въоръжено бягство.

29.Ограбване на археологически разкопки.

30.Производство и разпространение на наркотици.

31.Придуждаване към проституция.

32.Повреда на военно оборудване и съоръжения.

33.Саботаж на военно строителство или оборудване.

34.Разхищаване на държавно имущество.

35.Корупция.

36.Неподчинение във военно време.

37.Скриване или манипулиране на военна информация.

38.Фалшифициране на военна заповед.

39.Дезертьорство.

40.Пускане на слухове и паника във военно време.

41.Мародерство във военно време.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: cicomanco   
Дата:   23-02-09 10:55

Хм....от тук само дезертьорството има реална цена!Ако не си убеден в каузата за която воюваш-не воювай!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: matataupa   
Дата:   23-02-09 10:56

Стената, това не ти прилича на майтап, нали

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/zuxq2426.JPG
http://www.capitalpunishmentuk.org/china1.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: cicomanco   
Дата:   23-02-09 11:01

1 куршум е по евтин от доживотна издръжка на мерзавеца,а жълтите са много практични копеленца....

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: CTEHATA   
Дата:   23-02-09 11:17

Много е удобно да се коментира първата част, когато изрично съм болднал втората...
> затова там престъпност почти няма.
Че като няма кого разстрелват ?

Не говорим, че в списъка със престъпления има поне 3, които всеки може да извърши без да разбере.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   23-02-09 11:25

Представете си следния случай:

Има убийство. Уликите сочат към някой конкретен човек. Убиецът е заловен. Осъден на смърт и екзекутиран. Всички са доволни.

След две години е извършено друго убийство по подобен начин. Хващат убиеца и той освен това, признава и за друго престъпление отпреди две години. Правят се необходимите проверки и разследване. Оказва се, че той е извършител и на първото убийство.

Какво правим? Възкресяваме невинния? Все още медицината не е напреднала дотам...

Или, преди да очистят някой, да му вземат ДНК и стволови клетки, та ако се окаже невинен след време, да го клонират и да го върнат на семейството му…

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Vinsent   
Дата:   23-02-09 11:26

Морала се отнася до понятията "добро" и "зло". Те са расово, етнически, географски зависими. Политическите системи също се стремят да генерират свои, присъщи ценности.
Не можем да разберем жълтата раса! [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   23-02-09 11:29

Китайската народна демокрация - мечтата на поета [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   23-02-09 12:50

изчетох всичко по темата и не ми стана ясно едно нещо: ние говорим за приложимостта на тези 5 точки в нашата страна "такава каквато е" или за приложимостта им в някаква условно-утопична реалност, където всичко подлежи на допълнително доуточняване и донагласяване?

ако говорим за първия вариант, моите отговори са:
1. Смъртно наказание - категорично ПРОТИВ, защото нямам доверие в съдебната система такава, каквато е. А при изпълнение на такава присъда място за грешки няма.

2. Правото за носене на оръжие - ПРОТИВ, при липса на уважение и отговорност към обществото и ближния (в това число да риташ някого до безсъзнание или смърт; да трошиш витрини; да хвърляш самоделки по терасите) не виждам какво добро би донесло въоръжаването на хората.
Аз самата исках оръжие преди няколко години - за самозащита. Добре, че ме разубедиха, защото предвид страхливата си натура, не мога да гарантирам, че нямаше да има инцидент с човек, който е искал да ме попита колко е часа или как да стигне до еди-къде-си.

3. Аборт - категорично ЗА! Винаги се намира някой, който да говори за "правото на нероденото дете" - на мен ми се струва, че това са жени, които изпитват огромно чувство на вина; жени, които не приемат мисълта за проблемна или нежелана бременност и мъже, с неясни за мен мотиви. Въпросните жени и мъже могат съвсем спокойно да решават сами за себе си - никой не ги ограничава (освен в Китай, но ние говорим за България тук и сега). Една бременност се отразява не само на зародиша - тя се отразява и на потенциалната майка (най-малко). Има много майки, които вследствие на нестабилност (психическа, емоционална и т.н.) принудени да износят и родят детето си го убиват... има много случаи на бременност след насилие, има случаи на проблемна бременност, когато плодът е увреден или заразен и медицината на това си ниво у нас не е в състояние да гарантира какъвто и да е живот на това бъдещо дете. Има ли смисъл в тези случаи майката да бъде ходещ инкубатор? А емоциите на майката? А нейният живот? Да принудиш някого да носи едно дете 9 месеца, знаейки, че то няма шанс не е редно, не е хуманно.

4. Евтаназия - тук си признавам, че съм от хората с променено мнение. Позицията на Ролифлекс ме наведе към една гледна точка, която не бях разглеждала досега.... а именно злоупотребата с това право. Та, в този ред на мисли - ПРОТИВ. Когато човек наистина желае нещо (в случая собствената си смърт) той намира някакъв начин, независимо дали е легален или не. Според мен не е нужно да се олеснява злоупотребата.

5. тук не съм от най-компетентните, и макар че всякакви медицински открития крият доста висок потенциален риск от неправомерно облагодетелстване, съм ЗА развитието.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Императорът.   
Дата:   23-02-09 13:09

Стената - само дето при доживотно присъда извергът ще бъде хрантутен с парите на зачерненото семейство на жертвата. Ако някой ти изнасили дететио и го утрепе садистически, ще си съгласен ли таой да си лежи на топло и проветриво в килийката, а ти да го храниш докато си жив?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   23-02-09 13:10

1. Против
2. Против
3. За
4. Против
5. За

Няма държава, на която мога да се доверя. Без значение от "строя". Узаконяването на каквато и форма на принуда е погрешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   23-02-09 13:23

Императоре, а ако твой близък е припознат за извършител на престъпление, наказуемо със смърт?

Аз бих предпочела един изверг повече заключен и жив, отклокото един невинен човек - мъртъв поради "грешка в разследването"



Публикацията е редактирана (23-02-09 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: christal   
Дата:   23-02-09 13:30


За абортите!Казаха по новините, че майки малтретират деца, положението е сложно, няма кой да ги гледа, бащата не ги иска и т. н. Еми не трябва да живеят. Кой решава дали да живеят? Аз, естествено! Защо? Имам право на избор. То е един безформен плод, нечовек, доктора ще го изстърже. Пък другите правят аборти, само аз ли да съм баламата, нали имам личен живот и право на избор като съвременна жена?
За да не изпадаме в лични дискомфорти - нека му казваме "право на избор", "нещата от живота", "рутинна лекарска намеса" и т. н.
"Аборт направи и пак се еби".

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CTEHATA   
Дата:   23-02-09 13:33

Императоре, емоционалната нотка не е аргумент. Просто е начин да заслепим мозъка си.

>Ако някой ти изнасили дететио и го утрепе садистически,

Нямам дете, но в аналогична ситуация 99.9% ще убия изверга или поне ще опитам. Защото най-вероятно ще съм в състояние, известно като афект.
Ако вече съм се поуспокоил, рационално погледнато извергът ще се мъчи мнооого повече 30-40 години в затвора.
Така или иначе, фактът че съм засегнат лично ме прави абсолютно непригоден да отсъдя справедливо. Отмъщението и правосъдието имат твърде малко общии черти.

>ще си съгласен ли таой да си лежи на топло и проветриво в килийката, а ти да го храниш докато си жив?

Ти виждал ли си килия? Затвор? Решетки? Как ти хрумна че престъпникът ще е на "топло и проветриво"? Съществуват няколко режима на излежаване на наказанието. Прилаганият за тежки престъпления е доста брутално нещо. Това го одобрявам с две ръце.

А аргументите, че поддържането на затворниците живи е скъпо са просто безсмислени. Ако ще ги убиваме, че да е по-ефтинко, мисля че лесно можем да решиме и проблемите със сираците, бездомните, пенсионерите и т.н. Спестените суми ще са просто колосални, на фона на цената от един куршум за всеки решен проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   23-02-09 13:40

Кристал: всеки решава сам за себе си и всеки си носи последиците от решенията. Защо противниците на абортите винаги споменават само аборт при безпроблемна, но просто непланирана бременност?
Ако ти носиш дете, с вродени малформации или заболяване и нищожен шанс за оцеляване и си сама и не можеш да разчиташ на никого за подкрепа ще искаш ли да имаш ПРАВО НА ИЗБОР (без значение какво ще избереш)? А ако износването на тази бременност крие висок риск за твоето собствено здраве и възможността да имаш други деца вбъдеще?
(в никакъв случай не пожелавам никому този сценарий, но когато се говори хипотетично, трябва да се разгледат всички варианти за да се вземе възможно най-обективно решение)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Императорът.   
Дата:   23-02-09 13:41

Стенов - той Великият Кормчия така постъпвал со пенсии, но нима ти сравняваш един пенсионер, който цял живот живял почтено, с един извергясал убиец?
Alucinado - и приятел мой да убие садистичиски, со две ръце ще гласувам да го застрелят - справедливостта е над приятелството.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   23-02-09 13:42

Императоре, не си ме разбрал - не да ИЗВЪРШИ престъплението, а да бъде ПРИПОЗНАТ ЗА ИЗВЪРШИТЕЛ

има разлика



Публикацията е редактирана (23-02-09 13:42)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   23-02-09 13:49

И в затворите навсякъде, осъдените за изнасилване ги е**т отзад, та да им е хубаво. [smilie18]

Освен това, те не лежат, а работят. Справка затвора в Бобовдол - миньори, Пазарджик - мебели и други неща (справка: книгата на бившия рецидивист Калата - български затворник. Лежал е в Пазарджик, Бургас и Бобовдол)

Освен това, познат затворник от Софийския затвор, работи в Кремиковци, за да си смали времето за лежане, защото иначе изгниваш...

Те бачкат всеки ден и произвеждат продукт. Някои българи висят на социални помощи по цял живот и нищо не правят. Някои пък се издържат само от наемите на жилищата си и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Императорът.   
Дата:   23-02-09 14:00

Ивет - Българи трудно ще ги остави някой цял живот на социални помощи - едни други неща така поминуват.
А и работят май само по-леките - иначе и аз навит да ги натикат в урановите мини - да копат уранчец, докато почнат да светят като крушки и пукнат мъчително, да.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   23-02-09 14:33

Чудя се защо авторът на темата се хаби да пише [smilie25] [smilie25] Хората са със стаден манталитет като цяло, а освен това повечето са с промити мозъци по много теми и проблеми. [cool] [smilie25]



Публикацията е редактирана (23-02-09 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Todd   
Дата:   23-02-09 14:49

1. Смъртното наказание. - ЗА
2. Правото за носене на оръжие.-ЗА
3. Абортите.-ПРОТИВ
4. Евтаназията.-ЗА
5. Използването на стволови клетки в медицината.- ЧУДЯ СЕ но клоня към ДА ако има добри резултати


[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: elrisha   
Дата:   23-02-09 17:37

като гледам предимно мъжете са против абортите..явно смятат,че им е мноооого ценно семето[smilie11] само дето доста голям % от мъжете мятат наляво-на дясно семе и после отговорност -йок!

Я у лево![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Todd   
Дата:   23-02-09 18:04

ха ха [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

ето повод да се направи анкета със заглавие "За какво си ползвате жените ?"

За украса
Да се фукам с нея
Да ме пере и готви
Отмяна на мама
Да ме храни и ми купува играчки
....
и т.н.


[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Vinsent   
Дата:   23-02-09 18:11

elrisha написа:

> като гледам предимно мъжете са против абортите..явно смятат,че
> им е мноооого ценно семето[smilie11] само дето доста голям % от
> мъжете мятат наляво-на дясно семе и после отговорност -йок!
>
> Я у лево![smilie23]

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   23-02-09 18:13

elrisha [smilie24] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alsash   
Дата:   23-02-09 18:20

.....аз.... като АМЕРИКАНЦИТЕ...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   23-02-09 18:24

Много внимавайте с мъжете... Те са безотговорни изнасилвачи... [smilie23] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: promis   
Дата:   23-02-09 18:27

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   23-02-09 18:40

slivenski, какви изнасилвачи бре? от такива като тебе значи тръгват тия приказки... [ezik]

сеячи са, както описа elrisha. [smilie5]

дали безразборни.. е друга тема и май зависи от екземпляра
(да не говорим, че най-вече завиви от емоционалната нагласа на жената в момента)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: xtatica   
Дата:   23-02-09 18:58

Смъртна присъда:

Защо всички причини, които се дават като достатъчни са само и единствено отмъщение??

Затвора не е за отмъщение! Там отиват хората, които са опасни за обществото. Смъртната присъда не помага за назидание! Защо тогава трябва да я има? За да си отмъстите ли? Аз не смятам, че е от полза - няма положителен ефект от такова наказание нито за престъпниците, нито за обществото!

Дайте други причини


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: christal   
Дата:   23-02-09 19:23

Защо противниците на абортите винаги споменават само аборт при безпроблемна, но просто непланирана бременност?

Защото другото е изключение, а това е общия случай. Познавам поне три каки с минимум по десет аборта. Това са 30 парчета. Как ти звучи като цифра? Да ти обяснявам ли мотивите? Не им се бършат сополи и не им се слуша рев. Оправданието е "не сме готови за дете". При установяване на бременност какъв е първия въпрос на гинеколога, сещаш ли се? Да, такава е практиката.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   23-02-09 19:25

Да но тези каки никога не биха родили реално в този свят по 30 деца [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: promis   
Дата:   23-02-09 19:26

Абе трябваше да ги разделите в 5 теми, че стана голяма каша [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   23-02-09 19:42

CTEHATA, това за съседа и насиненото око е дивотия, казах “АБСОЛЮТНО СПРАВЕДЛИВОТО ЖЕЛАНИЕ” – което вероятно няма да попречи да се зачудиш кое е справедливо, ама ако и това не е ясно, то явно нищо не може да бъде ясно.
Същото важи и за близките на убиеца... изобщо тези ти доводи са изсмукани от пръстите и са ирелевантни [smilie25]

Бандитите си имат начини да се сдобиват с незаконно оръжие, а малолетни гаменчета не могат да получават право [smilie11]


matataupa, така си е, знам, че може да е хем така, хем иначе, разбираемо ми е [smilie24]


Императоров, ама не е Италианецов, Латинецов е [cool] [smilie18] [beer]
А по-горе споменавах точно за усещането на хората за сигурност – това е адски съществен момент и, както казах, нека тук да се стигне до нива от над 80 % усещане за сигурност без оръжия [smilie24]


Китай не бих го посочил като най-добрия пример, по принцип нормалното е да подлежат на евентуално смъртно наказание случаите на ПРЕДУМИШЛЕНО УБИЙСТВО.


slivenski, 100 % гаранция никога и за нищо не може да има. Но има следните моменти – смъртните присъди не се изпълняват на другия ден след присъдата, минават мноооого години и има хиляди възможности да се докаже истината. Когато има и най-малкото съмнение, нещата са други. Разбира се, безспорно е, че в историята има доказани грешки и, както казах по-горе, на мен едно време това ми беше основният довод да бъда против.
Но и заради ДНК, и заради цялостното напредване на много неща, целият процес се е подобрил в огромна степен.


Alucinado, донякъде има резон в задръжките, свързани с незадоволителността на много системи в тукашното общество. Въпросите са принципни, но, разбира се, трябва да си вървят и с уговорката, че трябва адски да бъдат подобрени много неща, за да се изпълняват както трябва разните неща... но то това си е така и по принцип.


danbi, че то изобщо затворът сам по себе си е узаконена форма на принуда бе, че и още сума ти неща... бая прекалено анархически го даваш... значи изобщо по никакъв начин да не узаконяваме каквато и да било принуда спрямо убийците, да си ги оставим на свобода да ги терзае гузната им съвест... шантаво виждане по темата за Престъпление и Наказание [smilie10] [smilie11]


Amigo, то аз трябва да си призная, че до известна степен писането ми е самоцелно – не държа толкова да убедя някого в нещо, колкото имам нужда да си разсъждавам за нещата от Живота, Вселената и всичко останало.
Това го правя дори и само със себе си – разсъждавам си, споря си, разглеждам различни гледни точки – влече си ме бая, един вид това си е от основните начини, по които се осъществявам, дори и просто само за мой си кеф.
Но пък и моментът с писането си ме влече, нали си падам леко и словесник [thankyou]


alsash, знам те аз теб, падаш си май колега Американофил [smilie5] [smilie24] [beer]


xtatica, малко повърхностно стигаш до извода, че е просто отмъщение. Както казах, желанието на майка ми би било да намери поне някаква УТЕХА – това е друго. А ако не вярвате, че е така, просто вземете и вижте какво казват много от хората, които са ЛИЧНО ЗАСЕГНАТИ! [smilie2]
А освен това се дадоха и доста други доводи, включително аморалността на това някакъв изверг, който е унищожил най-ценното, вместо да бъде унищожен сам той, да има сума ти права – да, защото те имат права! [smilie23]


promis, има такъв момент, даже се позамислих, ама май вече е леко късничко, знам ли [smilie8] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Императорът.   
Дата:   23-02-09 19:43

Ъръмчх.

Нужно е хората (включително бандитите) да знаят, че възмездие има.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   23-02-09 19:48

Те го те докъде а докарахте -

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/beve5996.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   23-02-09 19:49

Филмчето гледахте ли? Там е показано много добре как се извършват убийствата.

Всеки си остава с правото на избор и сам със съвестта си.
И никога, никой не следва да забравя, че свободният избор означава и лична отговорност.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: georgi.kalichin   
Дата:   23-02-09 19:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   23-02-09 20:02

black_swans, че то абсолютно си е така с отговорността.
Примерно с горните статистики показах, че в Америка се извършват по-малко убийства, отколкото в България, но, разбира се, други фактори също влияят, та ето и нещо, което показва много важни неща - една съществена промяна, която е свързана с подобрена политика, с израстване на обществото и то всичко това се случва като през цялото време си им е неприкосновено правото да притежават и носят оръжие -

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/yehv4836.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Crimerate_firearm_nonfatal_no.PNG


А казаха и за Швейцария - там нали им е леко шантав случаят с ходенето в казарма - правят го през време за по някакви седмици, но по този случай мъжете над 20 години са ЗАДЪЛЖЕНИ да си имат вкъщи БОЙНА ПУШКА!!! [smilie8]


georgi.kalichin, демек един вид искаш те да извършат твоята евтаназия ли? [smilie18] [smilie24] [beer]

На мен 3 са ми много, все към 2 ме влече [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: moongirl   
Дата:   23-02-09 20:20

georgi.kalichin [smilie18] Пожелавам ти го от сърце[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: danbi   
Дата:   23-02-09 21:14

Coincidentia написа:

> danbi, че то изобщо затворът сам по себе си е узаконена форма
> на принуда бе, че и още сума ти неща... бая прекалено
> анархически го даваш... значи изобщо по никакъв начин да не
> узаконяваме каквато и да било принуда спрямо убийците, да си ги
> оставим на свобода да ги терзае гузната им съвест... шантаво
> виждане по темата за Престъпление и Наказание [smilie10]
> [smilie11]

Разбира се, че затвора е узаконена форма на принуда. Както и плащането на данъци, впрочем. И т.н.

Доста елементарно и криво тълкуваш написаното от мен (а то нарочно беше само едно изречение, където изобщо не се говори за престъпници... за да не изпадаш в подобни полемики). Не съм привърженик на анархизма. Просто смятам, че ще живеем по-добре ако хората около нас са по-отговорни за действията си.

А ти пропагандираш тотален контрол/тормоз от страна на държавата. В това ли вярваш?

Даваш ли си сметка, че наличието на държава, която се грижи за всичко лишава гражданите от възможност да се осъзнаят като такива и да бъдат отговорни? Възпрепятства каквато и да е инициатива.

Допускам просто, че не си живял по времето на социализма... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: georgi.kalichin   
Дата:   23-02-09 21:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   23-02-09 21:44

danbi, каза пълна глупост, нарече черното бяло, но да го отдадем на недомислие - нали правото на ГРАЖДАНИТЕ да притежават оръжие е ТОЧНО ОБРАТНОТО на пълен контрол от страна на държавата бре! [smilie10]

И то, както казах, е свързано не само с личната отговорност на индивидите, а и с ТЯХНОТО ПРАВО ДА НЕ ДОПУСКАТ ДЪРЖАВАТА ДА ИМА ПЪЛЕН КОНТРОЛ (Втората поправка на Конституцията на САЩ) - замисли се, наистина проповядвам точно обратното.

Всъщност май като се замислиш - ВСИЧКИ права, които защитавам, са точно в посока на това личностите, индивидите, гражданите да си решават дали искат да умрат, дали да правят аборт, да имат право сами да се защитат когато държавата не може да го направи... и т.н.

Та има ОГРООООМНА връзка с това, че съм поживял не малко по времето на соца - знам, че изключително младея (най-често ми дават почти 10 годинки по-малко [smilie8] ), ама съм роден '74-та и съм закърмен с антикомунизъм [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: rumiana   
Дата:   23-02-09 23:29

christal: Познавам поне три каки с минимум по десет аборта. Това са 30 парчета. Как ти звучи като цифра? Да ти обяснявам ли мотивите? Не им се бършат сополи и не им се слуша рев. Оправданието е "не сме готови за дете".

christal, а ако абортите бяха забранени и тия каки бяха принудени да родят въпросните 10 деца, при положение, че "не им се бършат сополи и не им се слуша рев", представяш ли си какво гледане и какво възпитание щяха да им дадат? Тия работи зорлем не стават, или поне не бива. Отглеждането на деца е огромна отговорност и ако човек не е готов да я поеме - според мен е по-добре да няма деца. ...И без туй сме много на клона [smile]



Публикацията е редактирана (24-02-09 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: danbi   
Дата:   23-02-09 23:35

Смяташ ли, че хората в България имат култура за боравене с оръжие?

Смяташ ли, че правосъдната система в България може да бъде обективна и не осъжда невинни за платят сметката на виновни?

Предлагаш, гражданите да се въоръжат, за да не допускат държавата да упражни пълен контрол? [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Как точно предлагаш да стане това? Като видят полицаи/войници, да ги застрелват на място, за всеки слуай ли?

Или ако гражданина с оръжие извърши престъпление и държавата му потърси отговорност, той с оръжие в ръка да се защитава (потенциално изтребвайки някакви си други граждани, дето му се пречкат).

Та.. би ли бил по-конкретен. И ако може без лозунги.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   23-02-09 23:46

danbi, не смятам, че хората в България имат култура не само за боравене с оръжие, а и с доста много неща, особено пък тези, свързани с развитието на гражданското общество, в което точно гражданинът носи и много повече отговорност.

Като цяло самото поставяне на казусите е в тяхната принципност.

За съжаление светът е пълен с недорасли общества, където индивидът все още е прекалено подвластен на държавата и се отказва от собствените си И ПРАВА, И ОТГОВОРНОСТИ.
Което не значи, че не би трябвало да се стреми към подобрение и в крайна сметка това се случва в адски много посоки.

А не знам за какви лозунги ми говориш, но пак вкарваш някакви шантави твърдения, а пък пропусна да си признаеш, че изявлението ти за моето насочване към тотален контрол на държавата, беше някаква абсолютна недомислица... или пък показващо, че съвсем не схващаш за какво става въпрос и кое какво значи. Особено пък в случая с контрола на държавата предполагам, че никой друг не го е "разбрал" така [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   23-02-09 23:52

Може би другите просто не им се спори с теб.

Все пак, ако задаваш въпросите си "принципно" би трябвало да го уточниш, защото повечето хора тук живеят в България и всякакви подобни теми пречупват през местните условия.

Както и да е, ти събирасх статистика, пък аз вече ти отговорих [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   23-02-09 23:57

Абе не е да не им се спори, поне някои спорят, но конкретно за контрола на държавата си се издъни адски - просто няма как да се разбере по твоя начин.

Всъщност никъде не съм казал, че става въпрос конкретно и само за България, напротив - то и моментът с това, че става въпрос за МОРАЛНИ казуси, показва принципността на нещата.

[smilie8] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   24-02-09 02:41

Тамън сега видях по CNN нещо, за което споменах в самото начало - да, такива неща СЕ случват (не задължително по толкова "атрактивен" начин), при това в пъти по-често, отколкото се изпълняват смъртни присъди!

И да питам тези, които отхвърлят смъртното наказание - гот ли ще ви стане когато видите следващите кадри - как примерно тези, които са изнасилили и убили дъщеря ви, се измъкват ЗА ВТОРИ ПЪТ! от затвора с "МАКСИМАЛНА СТЕПЕН НА СИГУРНОСТ" под одобрителните възгласи на другите убавци - вече бившите им съкилийници [smilie11]




Ето ви и ВИДЕО!




http://www.cnn.com/2009/WORLD/europe/02/22/greece.prison.break/index.html

Да, може и да ги хванат и дано, обаче МОЖЕ И ДА НЕ ГИ ХВАНАТ!
А може и да ги срещнете на улицата... и, разбира се, те вероятно ще са въоръжени, но вие - не!

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/zmsz0160.JPG
http://blog.cleveland.com/world_impact/2009/02/large_Athens-copter-escape-Feb22-09.jpg



Публикацията е редактирана (24-02-09 02:43)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nice   
Дата:   24-02-09 03:42

1. Смъртно наказание [smilie24] -някой престъпления са толкова отвратителни,че извтршителите им не заслужават да живеят.
2. Носене на оръжие [smilie23] -вероятноста за инциденти е огромна,не мога да поставя животът си в ръцете на някой на който му е докривяло,сигорноста е работа на държавата.
3. Аборти [smilie23] -както и да го погледна това си е убийство,Всеки има право на живот. Родителят няма право над живота на детето си.
4. Евтаназия [smilie24] -понякога житотът може да е много болезнен.Смърта е решение
5. Стволови клетки [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   24-02-09 04:49

Друго нещо си е човек да види как изглеждат нещата в проценти... ама айде, засега ще пропусна да правя чартове [smilie5]


https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/umem9957.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: holden   
Дата:   24-02-09 05:06

И мен ме брой към тези дето си промениха мнението.

Носенето на оръжие: [smilie24]
Щото с едно фенерче със 6 Д-батерии Maglite съвсем успешно мога да убия човек, но не го правя, а често ходя запасан с такова фенерче. Пък сакатлъците при боравене с личното оръжие на тати могат да се избегнат с подходящ сейф или заключващ механизъм за спусъка.


Ефтаназията: [smilie23]
Главно заради възможността за злоупотреба.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   24-02-09 06:44

holden, добре, ще впиша промените [smilie24]

Макар че специално за евтаназията май самият аз не успях да разгранича нещата.
Терминът визира принципното слагане на край на живота по безболезнен начин и всъщност наистина включва и тези случаи, за които някои изразиха опасения.

Да, явно не го обявих достатъчно ясно и продължих за себе си да имам предвид асистираното самоубийство по собствена воля, а не толкова случаите, в които нещастният човечец е в кома примерно и роднините му решават.

Това, което аз защитавам, е правото на човек да реши да си сложи край на живота, но когато поради някакви причини (като парализа, но и други) не може сам "да си дръпне шалтера", да поиска помощ от друг и този друг да не бъде преследван от закона като убиец.

Също и по подобие на декларирането на съгласие за даряване на органи, би могло човек да декларира и дали желае или не желае при определени обстоятелства да му бъде поддържан живота или не.

Тези нещица имах предвид, ама на - случва се и аз да не се изказвам достатъчно ясно [smilie8]

Но все пак вече дискусията си се води и принципно, така че е късно да се променя - казал съм изобщо евтаназия и ще трябва да си остане така.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   24-02-09 06:48

19:29
20:28
33:12
35:8
38:3


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: batemmm   
Дата:   24-02-09 09:12

Смъртно наказание - [smilie24]
Носене на оръжие - [smilie23]
Аборти - [smilie24]
Евтаназия - [smilie24]
Стволови клетки - [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: jekopj   
Дата:   24-02-09 09:14

От както започна тази дискусия се улавям,че често мисля по това кой как е отговорил на въпросите.Въпреки,че съм дал вече моите отговори,ще се опитам да бъда още по-изчерпателен и се надявам да не ви отегча...

По т.1)Гласувал съм ЗА,като визирам лицата извършили предумишлено убийство.Мъча се да си спомня за поне един случай в който осъден "До живот" да се самоубие от мъка за това,че щял да "гние" в затвора,не се сещам за такъв случай.Явно колкото и да е зле в затвора,все пак е по-добре,отколкото да е мъртъв.Има някаква хипотетична надежда,че един ден пак може да е на свобода.Самоче за близките на убития от него,няма тази надежда...

По т.2)И тук съм ЗА,като имам предвид кал.6/35 и 7,62/3мм,т.нар."Граждански калибър" в някой бели държави.Престъпникът никога няма да използва законно притежаван от него пистолет,а е унизително за един мъж,макар и веднъж в живота си да срещне лошите и да е с голи ръце.Тук се бием в гърдите,че сме втори по ум в света,а в същото време припяваме,че не сме дорасли да се оправяме сами,пак чакаме полицията да ни опази от бандюгите.То до всяка врата да има полицай хубаво,ама няма...

По т.3)Пак ЗА,като право на избор,защото като гледам как едни по-мургави от нас съграждани ги карат на конвеир,си мисля,че по-добре 1-2 деца,но изучени,от колкото 5-6 полу-изучени.

По т.4)Тук винаги се сещам за сцени от войните,където ранените молят най-добрите си приятели да им прекратят мъките.В днешно време сцената обикновено е болничната стая,но проблемът е същия.Кое е за предпочитане и по-човешко и дали не е криворазбрана тази обич,да виждаш мъките на твой близък и да знаеш,че няма надежда,и въпреки молбите му да не направиш нищо за да го избавиш от тези мъки.Много тежък избор наистина и всеки го решава за себе си,няма място за поучаване кое е по-доброто в случая...

По т.5)Претеглям колко добро и колко зло е донесла медицината до сега.Сещам се само за ползата от нея.Това,че някой нейни постижения могат да се използват и за зло, не ме кара да не и вярвам,че то и атомната енергия може да се използва и в двата случая,но всеки /мисля/ би гласувал да я има,ако го попитат...


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: zozbo   
Дата:   24-02-09 11:43

christal написа:

> Защо противниците на абортите винаги споменават само аборт
> при безпроблемна, но просто непланирана бременност?

>
> Защото другото е изключение, а това е общия случай. Познавам
> поне три каки с минимум по десет аборта. Това са 30 парчета.
> Как ти звучи като цифра? Да ти обяснявам ли мотивите? Не им се
> бършат сополи и не им се слуша рев. Оправданието е "не сме
> готови за дете". При установяване на бременност какъв е първия
> въпрос на гинеколога, сещаш ли се? Да, такава е практиката."

ЕХ,КРИСТАЛ!МЕНТОРЕ!ДУХОВНИИ БУДИЛНИКО!ПРЕЦИЗЕН СЛАДКОДУМНИКО!
ТОВА НЕ СА ТЕМИТЕ, В КОИТО ИСКАМ ДА СРЕЩАМ "НИК-НЕЙМ-А" ТИ !
И АКО ПРЯБВА ДА СЪМ ИСКРЕННА ТОВА НЕ Е И ФОРУМА,КЪДЕТО БИ ТРЯБВАЛО ДА УЧАСТВАШ!МОЛЯ ЗА ИЗВИНЕНИЕ ПРЕДВАРИТЕЛНО,СЪФОРУМЦИТЕ!/

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   24-02-09 12:00

Кристал: а защо мислиш, че ти или който и да е може да определи дали определено дете трябва да бъде родено? Ти, лично, можеш ли да поемеш отговорност за всички деца, които ще се родят по задължение - или дори за едно такова? И кой ще определя за кои случаи може да се приложи "изключението"?

Прави ми впечатление, че повечето тук си говорят малко наполовина. "Аз съм ЗА, ама не във всички случаи" или "Аз съм ПРОТИВ, ама в някои случаи може" Добре, че тези решения не зависят от такива общи приказки.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Todd   
Дата:   24-02-09 12:11

Ха ха ,

що повечето жени са ЗА абортите бре ????

Амчи те нали за това служат ???? Инче щехме да сме безполови .....каквито са последните тенденции!!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   24-02-09 12:13

Тод - ми айде вие мъжете като сте толкова ПРОТИВ - раждайте вие!
аз нямам против - забременявайте и раждайте по принуда - кой ви спира?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   24-02-09 12:17

Опитите в Турция продължават [smilie18] [smilie18]

От тая тема направо забременях... [smilie8] [smilie7] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   24-02-09 12:18

И вместо да казваме римуув римуув (remove remove = мани мани) ще казваме abort abort = аборт аборт [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   24-02-09 12:25

Кристал: а защо мислиш, че ти или който и да е може да определи дали определено дете трябва да бъде родено?

Вместо да се пишат подобни куриози със зловещо съдържание, по-добре отговори на един съвсем прост въпрос - онова, което е в утробата, съвкупност от някакви клетки ли е или живо човешко същество?
А и доколкото знам децата са за да се раждат, а не да бъдат изстъргвани и разчленявани.

Това с принудата е също изключителен шедьовър. По статистика миналата година са направени около 110 000 легални аборта. Да разбирам, че е имало заченати 110 000 деца чрез изнасилване ли? Ще ме прощават драгите форумци, но на раменета на хората все пак е дадено да стоят глави, а не гъзове, та като се ебат да мислят малко преди това.
Колкото до раждането и великата несправедливост, според теб, то да се върши от женските човеци - ми обжалвай. Можеш да заведеш дело в Страсбург за нарушаване на човешките ти права.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: ZOZBO   
Дата:   24-02-09 12:28

1. Смъртното наказание-НЕ[smilie23]
2. Правото за носене на оръжие-ДА[smilie24]
3. Абортите-НЕ [smilie23]
4. Евтаназията-НЕ[smilie23]
5. Използването на стволови клетки в медицината- ДА [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: ZOZBO   
Дата:   24-02-09 12:30


> black_swans [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   24-02-09 12:34

Колкото и да чета тук не мога да си променя мнението за момента, което 100% съвпада със общата статистика:

1. Смъртното наказание е прекалено бързо и леко за доказани изроди. Особено това с инжекциите - боц и зспива. Ми то аз заспивам пред ТВ-то, а след като си заспал така или иначе нищо не усещаш. Може да се използват и по-прагматично - тестване на ваксини и лекарства, работа в уранови мини и подобно. Така ще си изплатят поне част от вината, която са натрупали пред обществото.

2. Относно притежанието на оръжие -като знам един път как се бяхме заиграли с един газов пистолет, който беше на един от бащите от компанията още настръхвам. В крайна сметка пистолета гръмна, но за щастие се разминахме само с обгазяването в мазето на блока. По-добре по-малко от тея играчки в ръцете на хората. На нас коли ни дай и ще се изтрепем, а какво остава за оръжие.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   24-02-09 12:35

Обсъждахме го с мама у нас и тя каза, че мисли, че сега абортите са много по-малко от едно време. МИсли си го, защото знае, че има много повече средства за предпазване от нежелана бременност, а хората били ги ползвали. Обясних и, че не е много наясно. То има какви ли не неща, ама като няма кой да ги ползва... Шибана работа...

Аз ест. извадих цифри, за да и докажа, че не е права, но се съмнявам пък някога (преди 1989 г.) да е имало официални данни за абортите, за да можем да сравним. Тогава предполагам повечето аборти са били на черно...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   24-02-09 12:57

black swans: никога не съм твърдяла че забременяването и раждането от жените е велика несправедливост. Но не можеш да отречеш че има мъже, които при новината за бременност вдигат рамене, вдигат си чукалата и им виждаш гърба. В тези случаи всички последствия от въпросното забременяване (за което са нужни двама) са за сметка на жената - респективно, тя би трябвало да има повече тежест при взимане на решение за по-нататъшни действия. Ако се забранят абортите няма да се увеличат децата - или поне няма да се увеличат децата, родени в задоволителни социални и емоционални условия. Това, че според някои хора абортът е един вид контрацепция е въпрос на ниска култура, а не въпрос на закон.
Ако имаш право на избор: проблемна бременност с висок риск за живота и по-нататъшна репродукция на майката или безпроблемна терминация на бременноста без риск от по-нататъшни репродуктивни способности - какво ще избереш?

И не ми пробутвайте пак абортите от разни девойки, които не знаят кое къде им е и какво си причиняват с постинорите и операциите... И преди сто години пак са правили аборти макар че е било забранено, и след сто пак ще правят - като им е толкова акъла. На този акъл със закон не можеш да повлияеш!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: _alice_   
Дата:   24-02-09 13:00





Публикацията е редактирана (24-02-09 13:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Gruyu   
Дата:   24-02-09 13:04

Интересно е съчетанието на отговорите - против смъртното наказание и за носенето на оръжие, не мога да си го обясня?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   24-02-09 13:05

Но не можеш да отречеш че има мъже, които при новината за бременност вдигат рамене, вдигат си чукалата и им виждаш гърба.

Разбира се, че няма да отрека. Нещо повече, ако зависеше от мен, отговорността и санкциите за подобни пичове, щеше да е такава, че в бъдеще импулса задвижващ мозъка, да е изпревараващ имуплса задвижващ междукрачието.
И не ти пробутвам "абортите от разни девойки", а ти цитирам резултатите от статистиката, ккто и личните ми, преки и непосредсвени наблюдения.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   24-02-09 13:08

но не отговаряш на въпроса, който съм поставила....
/както и други по-нагоре в темата/

а за да отговоря на твоя въпрос - ембрионът е част от тялото на майката (съвкупност от клетки до определен момент, ако щеш) и за това мисля, че по-голяма тежест при взимането на решения относно бременността би трябвало има мнението на потенциалните майки.



Публикацията е редактирана (24-02-09 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   24-02-09 13:19

Сигурно защото съм мъж, не разбирам защо момите толкова скочиха за тия аборти... [smilie8]

Ами, като не ви се ражда, не раждайте, бе! Никой не ви кара насила. Има контрацептиви. Има клиники за аборти. Тундра большая...[smilie18] [smilie18] [smilie19]

Тука говорим по принцип дали сме за или против определени неща. Но всеки от нас решава сам за себе си какво да прави със собствения си живот.

Дори и да забранят абортите, аборти ще има. Имало е, има и ще има... Дори ще е още по-кофти, защото ще се правят нелегално и при лоши условия.

Аз може и да съм против абортите, поради някакви по-скоро морални съображения, но не бих ги забранил, ако зависеше от мен. Всеки човек си има глава на раменете и може да прецени...

[smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   24-02-09 13:21

slivenski [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: elrisha   
Дата:   24-02-09 13:31

Доста хора са против абортите,защото видите ли,било намеса в Божието дело[smilie11]
И в същото време вдигат пръстче в подкрепа на използването на стволови клетки[smilie8]

малко лицемерно ми се види на мен..[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   24-02-09 14:03

Ако се плъзнем по тази сектантска плоскост, ще стигнем и до там, че медицината също е намеса в Божиите дела…

Дайте вместо да ги лекуваме, да оставим хората да си умират от болести, защото това е естествено.

Сам Бог и лекувал болни хора.

От тази гледна точка, стволовите клетки са богоугодно нещо, според мен, стига да не се извличат от телата на умъртвени заради това бебета.

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: elrisha   
Дата:   24-02-09 14:06

тоа па![smilie5]
двоен стандарт му се вика на това или "как да прецакаме жената и да спасим собствения гъз"[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: zozbo   
Дата:   24-02-09 14:07





Публикацията е редактирана (24-02-09 14:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   24-02-09 14:08

При риск за живота на майката не виждам кой здраво мислещ човек ще допусне смъртта както на жената, така и на детето, което очевидно няма как да живее след като майката не е жива. Отговорът на въпроса е повече от ясен.

Твоят отговор обаче не ми е ясен. Апендиксът също е част от тялото на човека.

Сливенски, да, така е - имало, има и ще има. Дай поради тази причина да ги приемем за една досадна подробност от ежедневието ни. Убийства (на родени), изнасилвания и кражби също е имало, има и ще има. Ми дай тогава щом ги има да не тормозим завалиите, които ги вършат, а да им дадем цивилизованата възможност да го вършат не скрито-покрито, а като бели и еманципирани човеци, на светло и чисто.



Публикацията е редактирана (24-02-09 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   24-02-09 14:10

Ел, май не си наясно със смисъла и съдържанието на понятието "двоен стандарт", или просто ти е заядливо? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: elrisha   
Дата:   24-02-09 14:12

пак да кажа..явно за мъжете семето е важно,но само за тях..
По-добре аборт,отколкото захвърлено,тормозено,нежелано дете!
Да не говориме и колко изнасилвачи си пръскат ценното семе..кво,трябва жертвата да го дари с дете изрода ли,що ли?!?!

Бе я си глейте работата![smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   24-02-09 14:21

black_swans - коя част от отговора ми не ти е ясна? И в апендикса има живи клетки, но той не се развива в тази степен, в която се развива зародиша - т.е. от апендикса не се получава човек, но това не означава че в някакъв етап от развитието си двете не са на сходно ниво. Има случаи, в които един зародиш може да причини много по-сериозни и неблагоприятни последствия от един апендикс.

И как така ще е много ясно, че ще се прави аборт в този случай, щом искате да бъдат забранени? Как така изведнъж ще ги разрешим за този точно конкретен случай? Кой ще оторизира терминирането на бременността и колко време ще мине докато се чака одобрение?

Или "да ги забраним, ама само на половина"?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   24-02-09 14:24

Феминизмът е огледалният образ на мачизма - една дрисня са [smile] Ерго, вкарването на тези проблеми в тази дрисня, може единствено да доведе до втасване на дриснята. И нищо повече.
Логиката - мое е и живота му ми принадлежи, е уродлива и престъпна. Това е и логиката на всички тирани - мое е гасударството и живота на поданиците ми принадлежи.
Memento mori.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Todd   
Дата:   24-02-09 14:27

Автор: Alucinado
Дата: 24-02-09 12:13

Тод - ми айде вие мъжете като сте толкова ПРОТИВ - раждайте вие!
аз нямам против - забременявайте и раждайте по принуда - кой ви спира?


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Ами за кво служите тогава ??????? Че нещо се не сещам ?????

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   24-02-09 14:29

black_swans - ако това си видял в думите ми, и ако мислиш че това е мнение на голяма част от жените - мога само да съжалявам.... [smilie23]

Тод, аз съм равноправен гражданин като теб и останалите хора в този форум - работя, плащам си данъците, издържам си семейството и имам същото право на избор относно съществото си, каквото и ти... Имам право да реша кога и с кого да се "размножавам". Това вашето вече ми прилича на чиста проба заяждане и блъскане в стената... аз се оттеглям от дискусията [smilie23]



Публикацията е редактирана (24-02-09 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   24-02-09 14:30

То и това ще стане близките десетина години сигурно - мъжете ще могат да раждат.[smilie7]

Тогава феминизмът сигурно ще затръби, че исконните женски права и функции се отнемат от мръсните, безотговорни изнасилвачи... [smilie18] [smilie18]

[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: elrisha   
Дата:   24-02-09 14:32

къде забъркахте и феминизма сега?!?!
да ви имам логиката![smilie5]

Тод, да ти приличам на свиня-майка?
Я по-лекинко,ако обичаш да не те пратя за кастрация бързо-бързо[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   24-02-09 14:34

[smilie5] [smilie24]
Кастрация, кастрация!!! [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Todd   
Дата:   24-02-09 14:40

Автор: Alucinado
Дата: 24-02-09 14:29

black_swans - ако това си видял в думите ми, и ако мислиш че това е мнение на голяма част от жените - мога само да съжалявам.... [smilie23]

Тод, аз съм равноправен гражданин като теб и останалите хора в този форум - работя, плащам си данъците, издържам си семейството и имам същото право на избор относно съществото си, каквото и ти... Имам право да реша кога и с кого да се "размножавам". Това вашето вече ми прилича на чиста проба заяждане и блъскане в стената... аз се оттеглям от дискусията [smilie23]



[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Равноправен гражданин !!!! Браус - скиваш ли до де ни доведе еманципацията ????

Жените станаха граждани ... а войник оди ли ???
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Можеш ли да колиш прасе ??? А основен ренонт на Москвича ??? 5000 лева заплата вземаш ли гражданино ????

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

офф........Мъжествени жени и женствени мъже до там ще я докарат .Нема начин .[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: P_H_V   
Дата:   25-02-09 02:19

Елриша, плодът не е семе или яйцеклетка, а е живо човешко същество.

Разбира се, когато мислиш за това като за семе, е много по-лесно да го "изхвърлиш". Самозаблудата обаче не променя нищо. Детето не е част само от тялото на майката, иначе жените щяха да раждат от само себе си.

Ако една жена не иска мъжете да вдигат рамене, когато забременее, има лесен начин да стане това - може да се омъжи, преди да зачене. Като допуска мъжете да бъдат безотговорни към нея, много е вероятно самата тя да търси безотговорни връзки.
Детеубийството обаче не е "право" и "личен въпрос".

Даже за захвърлените дечица има често хора, които желаят да ги осиновят. Учудвам се, как хората са жалостиви към животинчетата, предполагам, че всеки от нас, ако види гнездо с яйца, паднало на пътя, сигурно ще го премести да не бъде смачкано, а към неродените дечица се отнасят ... не като към създания, а все едно са злокачествени тумори, които да бъдат изрязани.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Lalinda   
Дата:   01-03-09 23:22

Доста дълга тема, която не ми допада още от самото начало...
[smilie23]

Съвсем неотдавна бях на една лекция в СУ за творчеството на Достоевски и влиянието му върху съвременността, та и там се разискваха някои от поставените тук въпроси (лекторът бе от института за вяра и наука в Марбург, Германия)...

Сетих се и за една по-стара лекция, от края на миналия век, за клонирането, там пък лекторът бе, познахте, англичанин, не помня името му, но учен, и си го каза човекът: Актът на сътворението трябва да бъде благословен от Бог...

Това разсмива някои... учени.

И нещо друго: Палачът не отнема живот, а дарява смърт (по М. Цветаева). Това ли искахте?
[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Arutha   
Дата:   01-03-09 23:33

Без да казвам нещо, което навярно вече е изречено:
1. против
2. против - за защита на личното жилище може би
3. против
4. против - трудно решение
5. за

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   01-03-09 23:45

Lalinda, та какво за Достоевски [smilie5] [smilie5] А ква ти е поантата, бтв [smilie5] [smilie5] Или и ти пишеш критични рецензии по литература [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Matheya   
Дата:   02-03-09 00:39

1. Смъртното наказание- ПРОТИВ
2. Правото за носене на оръжие- ПРОТИВ
3. Абортите- ЗА .... Тук не мога да не отбележа плоските и грозни изказвания за бебета и е***е и кой какво си чесал ([smilie11] )на някои Автори, които са ПРОТИВ аборта. Жените-убийци не са единствените , които участват в направата на бебе, нито единствените, които се радват на секса, НАЛИ ? [smilie11] Искат се двама и отговорността на мьжа изобщо не е малка! ( Alucinado [smilie24] )

4. Евтаназията- ПРОТИВ
5. Използването на стволови клетки в медицината- Рано е да се каже , ПАС
[smile]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.