Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: Нереален   
Дата:   04-02-09 08:02

Всеки народ има своите пословици, поговорки и други поучителни народни мъдрости. Кой друг освен нашия е измислил нещо подобно на безмозъчното: "Учи мама, да не работиш"? За какво ви говори тази "народна мъдрост"? Що за примитивна родовообщинна психология е това...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: Amigo   
Дата:   04-02-09 08:05

аз за пръв път я чувам [smilie11] [smilie8] и откак се помня все уча и все работя [smilie18] [smilie18] [smilie8] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: marchello   
Дата:   04-02-09 08:05

аз не работя нито един ден, защото обичам работата си [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: мара   
Дата:   04-02-09 08:11

ми в народните улотворения-и в 12-те тома, такава няма. нова ще да е. ма има други: "преклонена главичка, сабя не я сече" например...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска
Автор: slivenski   
Дата:   04-02-09 08:12

Елементарно е...

Когато тази пословица е възникнала, най-вероятно през време на турското робство, нашият народ наистина се е намирал в едни тежки икономически, социални и политически условия.

"Работата" се е изразявала наистина в тежък физически труд, в повечето случаи.

Образованието е било това, което е можело да осигури на човек малко по-висок статус и по-спокоен живот.

Тази пословица носи в себе си един... възрожденски ентусиазъм... [smilie18] [smilie18]

Иначе, всеки работи... И всеки се учи през целия си живот... Няма смисъл да се търси под вола теле отново.



Публикацията е редактирана (04-02-09 08:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: Amigo   
Дата:   04-02-09 08:22

струва ми се, че за времето на "прехода" в БГ най-подходяша ще е нещо като: "Не си давай зор да учиш, мама, че после мерцедес да караш!" [smilie19] [smilie19] [smilie19] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: terminator   
Дата:   04-02-09 08:59

Тази "народна" мъдрост май излезе на мода през годините на социализма и за съжаление все още важи с пълна сила [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: lipostok   
Дата:   04-02-09 09:09

Не че се преработвам, но ми се налага да работя, явно не съм доучил.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: Нереален   
Дата:   04-02-09 09:23

Пускаш го в Гугъл и ще видиш, колко пъти ще излезе. Те така се предават народните мъдрости "от уста на уста". И все пак не забравяй, че нито ти, нито аз, нито повечето хора тук можем да сме представителна извадка за българското население.

Amigo написа:

> аз за пръв път я чувам [smilie11] [smilie8] и откак се помня
> все уча и все работя [smilie18] [smilie18] [smilie8] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: Нереален   
Дата:   04-02-09 09:24

Тази също е много показателна за нашата народопсихология. Да не забравяме, как Левски е преминал половин България с нищожна охрана и никой не се е намерил да го освободи.

мара написа:

> ми в народните улотворения-и в 12-те тома, такава няма. нова ще
> да е. ма има други: "преклонена главичка, сабя не я сече"
> например...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска
Автор: Нереален   
Дата:   04-02-09 09:34

Аз мисля, че е пословицата се заражда и започва да се развива по-бързо или по-бавно в годините след Освобождението на България, когато сапочват да се изграждат българските институции и административните длъжности да се заемат от българи. Припомни си пиесата "Службогонци" на И.Вазов. Репликата там беше нещо в смисъл: "Аз работа не ща, ти служба ми дай!". Това в голяма степен отразява според мен примитивното отношение на населението към умствения труд въобще. А и не мисля, че хората са много израснали за последните 100 години.


slivenski написа:

> Елементарно е...
>
> Когато тази пословица е възникнала, най-вероятно през време на
> турското робство, нашият народ наистина се е намирал в едни
> тежки икономически, социални и политически условия.
>
> "Работата" се е изразявала наистина в тежък физически труд, в
> повечето случаи.
>
> Образованието е било това, което е можело да осигури на човек
> малко по-висок статус и по-спокоен живот.
>
> Тази пословица носи в себе си един... възрожденски
> ентусиазъм... [smilie18] [smilie18]
>
> Иначе, всеки работи... И всеки се учи през целия си живот...
> Няма смисъл да се търси под вола теле отново.
>

>
> Публикацията е редактирана (04-02-09 08:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: lipostok   
Дата:   04-02-09 09:38

Явно в поговорката се има предвид, че ако си учил каквото трябва, няма да работиш, а ще крадеш. И колкото по-високопоставен, толкова по-голям крадец!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: Нереален   
Дата:   04-02-09 09:40

Не мисля, че е това. Според мен, народонаселението не може да си представи, че може да съществува работа при която да не се кОпа..

lipostok написа:

> Явно в поговорката се има предвид, че ако си учил каквото
> трябва, няма да работиш, а ще крадеш. И колкото
> по-високопоставен, толкова по-голям крадец!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: ejko   
Дата:   04-02-09 09:41

"Аз работа не ща, ти служба ми дай!"- майка му това и до днес вАжи...:)))

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска
Автор: Нереален   
Дата:   04-02-09 09:44

А най-абсурдното е, че и в частни фирми можеш да срещнеш подобно явление. Някой опъва, като магаре и на главата му седят тъста и шуранайката на шефа, които също му се водят някакви синекурни началници и го командват, независимо от това, колко са некомпетентни.

ejko написа:

> "Аз работа не ща, ти служба ми дай!"- майка му това и до днес
> вАжи...:)))



Публикацията е редактирана (04-02-09 10:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: ejko   
Дата:   04-02-09 09:55

Нереален абсолютно е така. А представяш ли си на държавна работа за какво става въпрос. Аз дори се притеснявам да си помисля...:)))

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: Нереален   
Дата:   04-02-09 10:00

В държавната работа няма как да мине вече този номер - роднини нямат право да работят на едно място. По-страшното е друго - виж фонд "Републиканска пътна мрежа". Шефа на фонда имаше наглостта да заяви, че не знаел, че фирмата, спечелила конкурсите за 100 млн. евро била на брат му....а що конкурси спечели мъжа на Долорес Арсенова, докато тази простачка беше министърка. Много по-добре и евтино за държавата щеше, ако й беше просто подчинен.


ejko написа:

> Нереален абсолютно е така. А представяш ли си на държавна
> работа за какво става въпрос. Аз дори се притеснявам да си
> помисля...:)))

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: J0R0   
Дата:   04-02-09 10:08

Аз пък не мога да си обясня Вържи попа, че да е мирно селото.
Може ли Black_swans да ми я разтълкува.
Благодаря.
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: Todd   
Дата:   04-02-09 10:09

А Бай Ганьо беше казал - дай ми Солунската митница .Не ща да ставам депутатин !!!


Та нещата не са от днес и не са от комунистите ....генно нещо ще да е !!!

Или от киселото млако ....беш ли маа му !!

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: ejko   
Дата:   04-02-09 10:19

А сега сериозно по темата- за мен тази поговорка някак си ми е много лесно да я възприема. В годините, когато Османската империя под натиска на Франция, започва да проявява безуспешни опити да се рформира и да запази икономическите и политическите си позиции в бързоразвиващия се свят, и това се усеща и от вилаети и от хората жиеещи в тях. Постепенно и българите започват да могат да заемат държавни, местни и дори ниски управленски позиции. Започва по активно да се развива банковото дело, търговията и т.н.
В тези условия заеманата длъжност банкер (за която има образователен ценз) се е различава значително от представата за работа, която са имали обикновените хора.
Работата е била пряко свързана с това какво създават ръцете ти и абстракцията на банковото дело или на другите навлизащи икономически професии (счетоводител и т.н.) е била доста в разрез със средната представа за "работа".
Истината е че хората не са били много далеч от истината. ПОне според мен.
В днешно време може би над 60% от материалните блага в световен мащаб се държат от хора, който по никакъв начин н участват в производството им. Заплатите + наемите + транспорта + всички възможни такси, данъци и допълнитени разходи за производствота и пласираето на една стока са в пъти по големи от приходите и.
Всичко това, според мен, идва от това състояне на работа, в което всички се занимават с "интелектуален" или са в сферата на услугите и т.н. и това е проблем не само в БГ, но и на цялото "западно общество".
И в крайна сметка кой плаща за благата, които притежават хората, щом самите те реално не ги изработват?
И така.... "учи, мама, да не работиш" може би е лесно обяснимо как е възникнало като сентенция, но за мен е по интересно, наистина ли не е вярно?
Наистина ли нашият труд, прекаран пред компютъра или пред документите е съизмерим с труда прекаран в това да направиш нещо с ръцете си, да отгледаш нещо, да създадеш?
За мен лично- НЕ. И ако тази логика Ви изглежда по някакъв начин социалистическа или да не кажа комунистическа, то за мен определено не е- напротив, точно обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: slivenski   
Дата:   04-02-09 10:24

Завели един неук човечец на симфоничен концерт. Той слушал, гледал, па посочил към диригента и отсякъл: "На мен те такава работа ми дай! Маам си с една пръчица два часа и готово..." [smilie18] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: Todd   
Дата:   04-02-09 10:27

Абе несъизмерим е труда пред компютъра с този на нивата но в края на краищата си жив благодарение на нещата създадени от ръце а не от компютър !!!

Защото ако изчезнат нещата създавани от ръце компютрите ще изчезнат скоропостижно.....

Просто във времето някой нарочно разменя приоритетите .......щото има кой да го трае.

Цъкащия по тамагочито или пулещият се в телефона по цял ден чиновник е станал по важен от човека дето днес е направил 500 хляба ...

Но нещата ще се наместят ... се полека .


[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: ejko   
Дата:   04-02-09 10:28

Todd [smilie24]
абсолютно.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой друг народ има тази житейска "мъдрост"?
Автор: slivenski   
Дата:   04-02-09 10:30

Имаме един майстор във фирмата... Преди няколко дни се мъчеше с едно желязо... Та леко му подхвърлих какво да направи, за да стане работата, а той после ме изгледа с почит и рече: "Абе, ти не си бил чак толкова залюхан, бе, брато! Аз те гледам тука на компютърчето чаткаш по цял ден нещо, ама става човек от тебе..." [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   04-02-09 10:31

Мога да лепя плочки [smilie5] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.