Автор: LTG
Дата: 03-02-09 12:50
Пускам тази тема за да споделя някои полезни неща от бранша в който работя с цел, на който му предстои покупка на такава техника да ги има предвид.
Ще се радвам, ако и други споделят такива по-неизвестни неща за обикновения купувач, за да може да си харчим парите за неща, които си заслужават.
От около година се занимавам с продажба на принтери, копирна техника и консумативи за тях. Понеже ежедневно се сблъсквам с хора, които са направили не най-добрата покупка ще опиша тук какво трябва да се знае при избора.
Както се знае основните 2 вида принтери за офис работа са лазерните и мастиленоструйните.
Въпреки, че вторите са за използване повече за дома или за офис, в който се печатат няколко листа на ден, тъй като стойността на вложеното мастило в отпечатване на 1 страница е доста над тази при лазерния печат. Оправдано е използването при печатането на фото изображения или малко копия.
За по-големи обеми печат е за предпочитане да се работи с лазерен принтер. Но и при тях има доста уловки при избора.
Производителите най-общо произвеждат 2 основни линии принтери за масовия потребител:
- Най-нисък клас – цена на принтера 100-150-200 лв., но цената на консуматива е почти колкото на принтера. НР се изхитриха и пуснаха модели Р1005/Р1006 със стартова касета за 700 копия, която не може да бъде презаредена за повече копия, защото обемът на бункера за тонер е с намален обем, което означава, че клиентът е принуден да купи нова тонер касета за 1500 копия, която е 80% от стойността на принтера и евентуално нея да презареди, ако иска да спести от консумативи. Така след 2 касети той достига цената на машина другия клас.
- Среден клас – машините са на цени от около 350.00 лв. и нагоре. Консумативите вече са за 5000-10000 копия и средната цена на копие е наполовина по-ниска от тази при ниския клас и след няколко касети започва да се реализира икономия.
На пазара освен оригиналните касети има и два вида съвместими тонер касети, с които може да се гони икономия от консумативи.
Едните са чисто нови касети, произведени от конкуренти на заводите за консумативи производителя на печатарката. Качеството е съпоставимо с това на оригиналните касети, а цената е с до 60% по-ниска.
Другите са стари касети, които са изкупени, понякога са само презаредени с тонер, понякога са сменени и фото чувствителния барабан и почистващия нож, но все пак са останали стари детайли, които вече имат намален живот. Качеството е съмнително, но и цената е до 70% по-ниска от това на оригиналната касета.
Повечето касети могат да се презаредят с тонер 1-2-3 пъти, но броя презареждания зависи както от капацитета на касетата, така и нейното състояние.
Ще се съгласите, че за фактура, която се отпечатва, осчетоводява и потъва в архива на фирмата не е оправдано да се плаща по 5-6, а понякога и повече стотинки.
Съвместимите касети са точно за такива случаи. С използването на 5-8 касети се избива цената на принтера и от там нататък всяка следваща касета е икономия.
Производителите на печатаща техника бяха задължени да не отказват гаранционен ремонт ако е използван съвместим консуматив, и това може да се прочете на официалните им сайтове, но в БГ все още сервизите им се правят на интересни и се заяждат. Изходът е като изгори лазер, например – повреда, която няма нищо общо с вида на използвания тонер, като се носи принтера на ремонт да се сложи стара оригинална касета. Никой не може да различи остатъците тонер дали са от оригинална касета или от съвместима. Аналогията при автомобилите е все едно производителя на дадена марка коли да задължи клиентите си да купуват бензин само от една верига бензиностанции. В същото време всички производители се бият в гърдите колко са им „екосъобразни” касетите и колко са изкупили за рециклиране. Някой да е видял на касета с логото на производители на принтера да пише, че е рециклирана?
Ето защо е важно, когато се купува принтер или копир да се провери възможността за използване на по-евтини консумативи, особено ако не е важно стоковата разписка или фактурата да е отпечатана с най-черното черно.
Не случайно направих по-горе аналогията с автомобила – трябва да се мисли за разходите в бъдеще, а не само за цената на устройството. Не трябва да се подхожда като при покупката на телевизор например – там няма никакви разходи след закупуването.
Другото, което трябва да се провери е натоварването на машината, за което е направена. Обикновено търговците обясняват на клиента, че например машината е за 10000 копия на месец. В случая това е максималното пиково натоварване на машината. Нормалното е 1500-2000 копия. То не е и логично да е повече, при положение, че касетата е за 2000 копия, но това тактично се премълчава при омагьосването и омайването на клиента.
Още нещо, което да добавя: Важно е да се изстиска от продавача инфо за другите консумативи освен тонера - техния живот и цени. Става дума за барабани ако са отделно от тонер касетите, фюзерни тефлонови платна, ако се използват в изпичащата секция, т.нар. колани, при някои цветни принтери, девелопер при големите копирни машини. И не на последно място гаранцията: Въпреки, че по закона за потребителите гаранцията трябва да е 2 години, почти всички масови марки печатащи устройства се продават с едногодишна гаранция, а за нейното удължаване трябва да се доплаща.
Късмет на всички, които ще купуват и да четат в нета инфото, преди да се юрнат към магазините.
Публикацията е редактирана (03-02-09 13:09)
|
|