Автор: Amigo
Дата: 03-02-09 00:55
В САЩ кръщават улици и училища на Обама
Това е съвсем необичайно, обикновено такива неща се случват, след като президентът се е оттеглил от поста си или е починал, казват специалисти
02.02.2009
Барак Обама едва е влязъл в Белия дом като 44-ия президент на САЩ, но вече е патрон на няколко улици и едно училище в Америка.
Общественото училище "Лъдлъм" в град Хемпстед, щата Ню Йорк, дори не го дочака да поеме функциите си, за да стане първото училище в страната, носеща неговото име и вече посреща учениците си с надпис: "Начално училище Барак Обама, добър ден!".
"Самите децата го пожелаха. Приемайки името на президента, ние искаме да съхраним тази голяма надежда, която той породи - да можеш да промениш своята общност, страната си, да направиш света по-добър", въодушевено разказва директорката на училището Джийн Блайджън.
Всичко започнало от едно упражнение, по време на което учениците водили дебат, подобно на кандидат-президентите.
Не само училища, но и улици в Съединените щати вече са преименувани на "Барак Обама" - уникален феномен за действащ президент, породен от вълната на оптимизъм и големи очаквания.
На 16 февруари 2009 г. в Опа-Лока, квартал в Маями, щата Флорида, тържествено ще бъде открит булевард "Уважаемия Барак Обама".
Дороти Джонсън, общинска съветничка, заявява по повод на приетото решение: "Горди сме с това, което направи 44-ият президент и бихме желали да оставим следа за следващото поколение. Ние сме първият град в страната, който посвещава някакво място на нашия президент", уверява тя и допъла, че Опа-Лока, в който 70% от жителите са чернокожи, е бил и първият град, който е отбелязал ден в памет на Мартин Лутър Кинг.
Същото се случи и в Сейнт-Луис, щата Мисури, а в Холивуд във Флорида, Томас и Тереза Смит организираха акция за кръщаване на един от главните пътища в града "Булевард Барак Обама".
"Искаме да покажем на нашите деца (...), че който се учи, той ще сполучи", заяви 55-годишният Томас, бивш лейтенант от ВВС, който със съпругата си обикаля из Холувуд, за да съберат 10 хил. подписа за смяна на името.
"Това е съвсем необичайно", отбелязва Робърт Томпсън, който преподава обществена култура в университета Сиракуза, в щата Ню Йорк. "Обикновено такива неща се случват, след като президентът се е оттеглил от поста си или е починал", допълва той. Според него това движение е "изключително политически акт, отразяващ победата на първия чернокож президент".
По-голямата част от общините имат правила, според които трябва да се избягва кръщаването на паметник или улица на жив човек, за да се избегнат конфликти, обяснява Стюарт Мак от образователния център по общинско управление "Център за правителствени служби" от университета Рътгърс в щата Ню Джърси.
Редки са случаите, когато на действащи личности се пада тази привилегия.
Едно летище в Хюстън, Тексас носи името на "Джордж Буш-баща". Но само поетът Карл Сандбърг и чернокожата поетеса Гуендолин Брукс са получили правото на тяхно име да бъдат кръстени училища още приживе.
Най-разпространените имена на американските булеварди са "Кенеди", "Рузвелт", "Вашингтон" и "Мартин Лутър Кинг".
От момента, в който стана ясно, че Обама има шансове за президентския пост в САЩ, името му стана изключително популярно.
То се радва на завиден интерес от страна на китайците, които дори направиха телефон с името му. На гърба на апарата е изписано името на Обама заедно с неговия девиз: "Yes, we can" (Да, можем). Устройството ще се продава в Кения, родината на бащата на президента, на цена 30 долара.
Новината за избирането на Обама зарадва толкова много властите в африканската държава, че те незабавно обявиха 6 ноември за почивен ден във връзка с "историческото събитие".
В столицата на Молдова Кишинев пък вече се продават матрьошки с лика на американския президент.
Във Франция нарекоха площад на негово име. Малката държава в Карибско море Антигуа и Барбуда смята да преименува най-високата точка на острова от връх Боги на връх Обама.
Японско рибарско градче също се прочу покрай 44-ия президент на САЩ, защото се оказа, че носи същото име.
В ирландското селце Мънигол, за което се твърди, че е родно място на далечен прадядо на Обама местна рокгрупа създаде песента "Никой не е по-ирландец от Барак Обама".
Цели 8000 бедуини в Северен Израел пък твърдят, че са роднини на президента на САЩ.
Той е на път да стане и рекордьор по брой вируси, носещи името му. Обикновено се започва с линк в електронната поща с потресаващо заглавие на новина от рода на: "Обама се отказва от президентския пост". Линкът отвежда към добре измайсторено копие на уеб-страницата на президента, което заразява компютъра с вирус.
|
|