Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 NAS - Network-attached storage
Автор: asahi   
Дата:   02-02-09 18:24

Замислям си да си сложя едно NAS -че.

Функциите, които ме интересуват, са:
- мрежов HDD (файлов сървър);
- достъп през Интернет (FTP);
- шерване на файлове в Интернет;
- гледане на филми и слушане на музика;
- хостване на сайтче;
- вграден торент-клиент.

Предлагат се готови решения, например Synology
Предлагат се и софтуерни решения, които се качват на някое вехто PC - например FreeNAS

Имате ли опит с някое от гореописаните или подобни устройства?


Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: Marillion   
Дата:   02-02-09 18:33

стара щайга РУЛЗ - на такова работим и сме доволни.

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: exile   
Дата:   02-02-09 18:33

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=48&i=1078924&t=1070392&phorum_uriauth=#reply_1078924

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: truly   
Дата:   02-02-09 18:36

Това ще свърши работа. Хвалят ми го.


Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: asahi   
Дата:   02-02-09 18:49

Разгледах старата тема. Там акцентът беше върху функцията "мрежово бекъп устройство", а аз целя и уеб-функционалност.
За съжаление не разбирам от Линукс и това малко ме възпира сам да си блъскам блъските. Не че пречи да опитам с ФрииНАС.

Та някой да си отглежда подобно "животинче" вкъщи и да сподели кое, как и дали го прави?

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: exile   
Дата:   02-02-09 18:52

ако исках уеб функционалност изобщо нямаше да пускам онази тема, ми направо щяхме да пристъпим към правенето на сървър от някво пц [smile]

без да съм кой знае какъв компетент, от това, което понаучих покрай тоя сървър и което видях като цени и безпроблемна работа - едно пц върши перфектна работа. тея готови решения всички са уеко нещо... деазнам.
още повече, че като купуваш готово решение е трудно да му осигуриш нормална поддръжка в БГ - гаранции, сервиз - къде?
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: asahi   
Дата:   02-02-09 18:55

Те не се чупят на практика. Най-много някой диск да фръкне, ама това се случва във всяко семейство. Софтварето се ъпдейтва през мрежата безплатно.

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: mravunko   
Дата:   02-02-09 19:01

за какъв обем става дума?

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: Marillion   
Дата:   02-02-09 19:02

asahi - ако имаш пари за готово решение само избери кое... и взимай.

Съмнявам се някой от съфорумците да може да ти даде изчерпателна информация. Осен някой, ако не работи по сърварите в министерствата, щото там ползват само такива скъпарски работи.

Иначе едно ПЦ с линукс си върши работата и е онлайн денонощно. Спира се само за профилактика веднъж седмично - чистене на вентилатори и обиране на прах. Само 1 захранване ми е издумквало до сега.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   02-02-09 19:05

dnes ne sym na ti s kirilicata :(

reshenieto na WD ne predlaga osobena rezerviranost na dannite (samo raid-1), nito modifikacia na nalichnia kapacitet (s rezervirane). Reshenieto na Synology e podobno -- makar che po-golemite modeli mai stavat (ama, kolko $$$?)

Naj-dobre e ZFS baziran NAS, reshenieto na Nexentia, no e mnogo $$$. Drug variant e OpenSolaris bazirana mashinka (naj-sigurna poddryzhka na ZFS) ili FreeBSD (syshto ima ZFS realizacia vyv versia 7).

ZFS e failova sistema, koiato niama fiksiran 'razmer' i mozhe da se systoi ot mnozhestvo naj-razlichni fizicheski nositeli. Mozhe da se razshiriava v realno vreme, dori dokato si raboti.

Ako si napravish eksport s CIFS, shte vizhdash failovata sistema kato mrezhovo ustroistvo, ili s iSCSI - kato vynshen SCSI disk (zakachen prez LAN interfejsa ti).

Windows 2000/XP i t.n. imat iSCSI draiver - bezplatno se tegli ot saita na Microsoft.

FreeNAS obeshtavat integracia na ZFS v skoroshna versia (kato migrirat na FreeBSD 7).

Nai-veche zavisi kolko ti se zanimava.

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: asahi   
Дата:   02-02-09 19:37

Колко ми се занимава? Ми доколкото ми стигат познанията или възможността да ги наваксвам.
Предпочитам нещо почти готово, юзер-френдли.

Сега дръпнах FreeNAS-овете и довечера (то май стана довечера?) ще поекспериментирам.
После ще помисля и за конкретната хардуерна реализация.

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: asahi   
Дата:   02-02-09 19:44

Гледам в Лиана разни сървъри - дали някой от тях няма да се окаже удобна хардуерна платформа за NAS?


Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: Grandpa   
Дата:   02-02-09 20:30

asahi написа:

>
> - достъп през Интернет (FTP);

Само да не е класически FTP, че си изгорял за норматив...

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: vuzhy   
Дата:   02-02-09 21:22

Моя опит показва следното: евтините кутии за дискове не стриймват достатъчно добре филми и музика. Бавни мрежови интерфейси - въпреки гигабитвата мрежарка. Скъпите кутии са толкова скъпи, че е по-добре да се вземе комп - разбира се идва момента с по-високото ниво на шума и повечето възможности за повреда.
Всичко това важи не за класически NAS (в смисъла му на външен дисков масив, който компа да разпознава като свой, съответно да има висока скорост на четене писан и търсене по него) а за външно HDD с LAN интерфейс и малко софтуер (torrent, FTP, и т.н.)
Моя съвет в крайна сметка е да погледнеш Home Server на HP. МС Хоум Сървъра е евтин, а машинките на НР са доста тихи и приятни на външен вид. Има и много допълнителна полезна функционалност. Имам такова инсталирано за тестове, много ми хареса!
По-късно ще има и линкче.

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: portradamus   
Дата:   02-02-09 22:10

Аз си сглобих едно такова файлово сървърче. РЕЙД карта за 8 диска и кутия дето събира 13 диска. Сега джъркам 6 дискчета по 1ТБ в РЕИД 6 и чакам да паднат цените че да си купя още дискчета. През две седмици пускам "Consistency check" че ако има грешчици да ги хванем преди да се скапе целия низ. То не че с РЕИД 6 има голяма опастност, ама не ми се губят 4 ТБ снимчици.

Сега съм го свързал в локална мрежа с другите кутии ама не смея да го сложа в Интернета щото не съм голям разбирач и докато се усетя ще ми го поунат и някой руски хакер ще си хостне неговите неща на моя хардуер.

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: zizero   
Дата:   02-02-09 22:20

NAS

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: asahi   
Дата:   02-02-09 22:23

zizero, некви се карат[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: asahi   
Дата:   02-02-09 22:30

vuzhy, като гледам HP EX485 MediaSmart Home Server все повече се навивам на секънд хенд марково компютърче с някакъв удобен софтуер.



Публикацията е редактирана (02-02-09 22:31)

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: danbi   
Дата:   02-02-09 22:39

Значи, ако не ти се занимава особено, готовото решение разбира се. Може да е малко по-скъпо, но поне няма кой знае какво да конфигурираш/инсталираш. Ако не прави нещо което ти трябва винаги може да приложиш принципа "туй не съм го правил аз, толкоз може". Разбира се, най-лошо е като решиш да се разделиш с него, защото е просто безполезна (уникална) купчина желязо.

Ако ползваш някой компютър за целта, може да направиш точно каквото ти трябва, но наистина ще трябва да се научиш какви са нужните компоненти. Хардуера е лесен. По-скоро трябва да се научиш как да инсталираш/конфигурираш софтуера за различните услуги. Огромното предимство е, че може да направи практически всичко, което ти хрумне... с цената на учене [smilie5]

За хардуера: може да избереш от 'минимална' до 'максимална' система. Минималната е някакво PC, в кутия с нужния брой места за дискове (добре е да има място за вентилатор който да ги духа!!). Добре е да избереш дъно с повече интерфейси за дискове -- 6-8 SATA порта вече са масови. Не е нужно дъното да има 'RAID' -- това е доста елементарен хардуер и най-вече служи за проверка/иницииране на масива. Всичко останало се прави така или иначе софтуерно от операционната ти система.
Максималната предполага 'истински' RAID контролер, както и чекмеджета за сменяне на дисковете докато нещото ти работи. RAID контролера принципно се грижи 'сам' за репликацията/проверката на дисковете ти като процесора на компютъра ти не се занимава изобщо с тези неща. Нито софтуера на операционната система. Виждаш 'масива' като един или повече дискове и това е (без значение от колко физически диска се състои).

Според мен, за персонално ползване 'максималния' вариант е прекалено много. Защото ако трябва да смениш диск, примерно не е проблем да го изключиш и разглобиш: ти и без това в същото време не можеш да го ползваш.. щото ръцете ти ще са заети.

Както вече коментирах, много удачен избор е базирането на NAS-а на ZFS. Което ще рече OpenSolaris или FreeBSD (не знам дали има стабилна версия на Linux). Тази файлова система е мислена за такива приложения и с нея нещата стават много лесно в дългосрочен план.

Дотук нещата са както в предишната тема: имаш резервирано дисково място за архивиране и достъп до файловете. Както коментирах и преди, с iSCSI можеш да виждаш масива или част от него като SCSI диск от персоналния си компютър. Доста интересна функционалност -- но може и да не ти е нужна.

С приложенията, като web сървер и т.н. процедираш по стандартния UNIX начин: инсталираш си съответните пакети (каквото искаш да има), конфигурираш ги според нуждите си и ги настройваш да се пускат като рестартираш машината. Но тази част изисква известно учене (не е кой знае какво). От друга страна, ако си купиш кутийка с подобна функционалност, пак ще трябва да се учиш. При това на нещо уникално и в дългосрочен план - безполезно (защото следващия производител ще е пил други халюциногени).

Остава най-сериозния момент с 'компютъра' -- това че бръмчи. Във всички случаи за да можеш да разчиташ на подобна система трябва да охлаждаш дисковете --- ако не, във всеки вариант ще се скапват доста бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: vinse   
Дата:   02-02-09 22:40

Направи си сам NAS [smile]
Единия начин е да намериш някой стар компот примерно на 1000Мхз, с 512 рам и да му забиеш един SATA 2 контролер за да нямаш проблеми с новите хардове. После ти остава само да закачиш хардовете в един райд масив. За подоба нашина 400 вата захранване трябва да ти стигне

Другия вариант е малко по-скъп и малко по... как да кажа - съвременен.
Взимаш си едно ново дъно mATX, има варианти с вграден процесор и видео карта за по 140 лева, закачаш му 1ГБ рам, купуваш му 400 вата захранване, SATA 2 контролер не ти е нужен понеже тия дъна най-често имат по 4 сата входа. После забиваш 4х1 терабайт харда на Уестър Диджитал от зелената серия в РАИД масив и си свиркаш :)
Софтуера за упралвение на сториджа е или FreeNAS или Уиндоус сървър 2008

Тия варианти са най-добри, просто ти излизат по-евтино отколкото някой купешки вариант и в същото време си го правиш както на теб ти е удобно


Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: asahi   
Дата:   02-02-09 23:12

Дискусията взе да става по-сериозна [smilie24]

Май ще си правя сам НАСчето.
Откъм ОС кое какви предимства има - FreeNAS и Уиндоус сървър 2008? Уиндоуса ми е по-познат, но откъм производителност кой как е?

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: danbi   
Дата:   02-02-09 23:17

Абе гледам Майкрософт са ми пратили някакво демо на 'home server' ама.. така и не съм го разпакетирвал (туй е само софтуер).

Ако ще е само файлов сървър, и с Windows ще се справиш (ама губиш функционалността на ZFS). Производителността едва ли ще е по-зле -- просто гледай да не инсталираш нищо излишно на windows-а.

Обаче за web сървър и подобни не знам, дали ще ти хареса. Аз лично изпитвам антипатия към такива решения и не мога да съм ти от полза.

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: asahi   
Дата:   02-02-09 23:22

Ще взема да им свирна и на мен да го пратят.
Какви са system requirements?

Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: Vinsent   
Дата:   02-02-09 23:24

Нас не ни мешай в тая ралта! [smilie8] [smilie6] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: NAS - Network-attached storage
Автор: asahi   
Дата:   02-02-09 23:28

Ти пък точно след макс. 3 месеца ще цъфнеш със същия проблем. Стискай ми палци, че после ще преписваш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.