Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 16:08

При едно допитване сред деца защо харесват Пипи, едно момченце написало на листче:

ЗАЩОТО Е НЕПОСЛУШНА!

Ако следваме разсъжденията на Данби обаче би излязло, че моралът в "Пипи Дългото чорапче" е насаждан от... Томи и Аника?
[smilie5]

А какво би казал Данби за "Карлсон, който живее на покрива"? За мъжа в разцвета на силите си?

***

Вероятно повечето от вас знаят, че немският пилот, свалил самолета на Екзюпери, открит неотдавна край Ница, бил негов почитател и дори казал, че ако е знаел, че насреща е Сент-Екз, не би стрелял?

***

При поредния ми неотдавнашен прочит на Принца установих, че едва този път ми допадна, че един мъж може да загуби ума си по една жена, която просто разпръсква аромат в живота му (грубо казано).
[smilie24]

***

Защо никой не казва нищо за "Мечо Пух"?
[smilie11]
Харесвах онази история със спукания балон, който бил не само с любимия цвят, но и с любимия РАЗМЕР! Просто гениално!
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   21-01-09 16:21

А някой спомня ли си - Малкият мъж, малката мис - това ми беше много любима книжка.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   21-01-09 16:25

Навремето със сестра ми се биехме кой първи да докопа Пипи, Карлсон или Емил... Книгите де.. [smilie18]

"Емил от Льонеберя" скоро си я купих и някой ми я сви... [smilie10] [smilie10] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Todd   
Дата:   21-01-09 16:30

Бах ти и чуждопоклонниците ....

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Вий за бай ви Ганя не знайте толкоз....

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   21-01-09 16:33

Тоде, и българските класики сме ги чели, де... Туй "Ян Бибиян", "Патиланско царство", "Тошко Африкански"... Всичките сме ги изръшнали... [smilie18] [smilie18] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 16:37

Ама молявиса Lalinda, не насаждайте думи в устата ми [smilie5]

Пипилота е наистина лесно възприета от малките деца, защото е непокорна. Защото прави пакости. А най-вече за това, че винаги и се разминава. Това е най-съкровенната мечта на всяко дете.
Възрастните обаче откриват други неща в същата приказка (освен това, че им се разминава).

От друга страна, Томи и Аника са също герои, с които едно дете според нагласата си би идентифицирало със себе си. "Аз съм послушна, но имам приятелка, която може да направи наистина всичко, дори да вдигне цял кон на ръце!"

Най-добрите книги са тези в които читателя може да се идентифицира с някой от героите. Том Соер и Хъкълбери Фин? [smilie5]

По същата причина сапунките са толкова популярни. Както и екшън филмите в които се покорява сърцето (напоследък наблягат на тялото) на недостъпна и непокорна хубавица. В които героя спасява света. Или в които злодеят/грешник, всъщност се оказва човек с добро сърце.

Мечо Пух също не съм чел. Симпатични са ми анимационните филмчета с него обаче.

Карлсон съм чел но ми е в мъгла в момента -- ето книга, достойна за пре-прочитане [smile]
Какво за Карлсон? Също философска книга, общо взето.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 17:15

Данби,

Разминава й се просто защото няма родители: майка й е ангел, а баща й - негърски цар, който изобщо не припарва във вила "Вилекула"...

А за едно обикновено дете е трудно, струва ми се, да се идентифицира с героиня без родители... Същата е и съдбата на Том Сойер, да не говорим пък за Хък Фин.

Предполагам, че за сегашните деца е още по-трудно, тъй като са строго охранявани от родителите си, поне до тийнейджърска възраст... Просто и времената са други... Нас поне ни оставяха и сами, а и да си правим каквото си искаме...
[smilie5]

***

Ето нещо от Лундквист, понеже стана дума за него, което също ми е любимо, но не е за деца, а по-скоро за... пейзажистите и любителите на обработки?

КАК ВИЖДА ЕСКИМОСЪТ?

Някой ми казва, че ескимосът не различава цветовете: тъй както мнозина не сънуват цветно, така и той не ги вижда наяве – светът му е издържан в бяло или в междинна сива тоналност:

бял сняг, черни скали, бял лед, черно море, бяло слънце, черно небе и дъга като пояс със седем безцветни ивици, разположени по дължина; снегът край убитите тюлени почернява от мастилена кръв, а черна е и кръвта, рукнала от носа на самия ескимос....

дългата ледена шушулка, която ескимосчето отчупва (за да си играе с нея като с копие или за да я смуче като бонбон), има и бяла, и черна страна, а подир черния каяк във водата остава бяла ивица, подобна на дълго птиче перо;

пламъците на огъня са плетеници от бяло и черно, жените, голи в иглуто, са почти сиви, с тела, набраздени в по-светло, а отвътре са черни, знойно черни като нощ, разхлаждана обаче от бялата светлина на Северното сияние.

Но ако реалността на ескимоса е само чернобяла, сънищата му (както ми казват) са многоцветни и подобни на току-що нарисувани картини:

в тях небето често е кървавочервено, а слънцето – яркожълто (или обратното), морето прилича на зелена морава, зъберите – на прясно заклани меса, облаците напомнят пламнали житни ниви или пък са виолетови като тинести брегове –

такива багри той въобще не е виждал наяве, но такива му ги поднася неговата изгладняла за цветове същност, която хем изразява копнежа му по тях, хем се гаври с него.

Ескимосът се буди уморен и преситен от всички тези цветове, толкова натрапчиви и категорични, че с облекчение отваря очи за своя свят, в който има само бяло и черно.

Замъкът на Въображението и камъните на делника, Артур Лундквист

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 17:21

slivenski,

Четох Емил от Льонеберя някъде между 25-тата и 29-тата си година, даде ми я приятелка, която имаше малко дете в Ленинград.
[smilie24]

Иначе от Ян Бибиян ми ставаше лошо, казах го и снощи на дискусията... И досега не зная защо, но имам само спомени за някакви сини и червени кръгове...

***

Харесвах много и Бирлибан.
Просто прелест. Планините от неизядени кифли, реките от неизпито мляко...
[smilie24]

***

Интересно, че в класацията на 100-те книги имаше и нещо детско от Михаел Енде (може и да греша името), за което не бях чувала нищо... Видях обаче снощи книгата в Хеликон, дали да не я купя и прочета на стари години? Дайте отзиви, умирам от любопитство!

Харесвах и Мигове в кибритена кутийка.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Amigo   
Дата:   21-01-09 17:28

Lalinda написа:

>> Интересно, че в класацията на 100-те книги имаше и нещо детско
> от Михаел Енде (може и да греша името), за което не бях чувала
> нищо... Видях обаче снощи книгата в Хеликон, дали да не я купя
> и прочета на стари години? Дайте отзиви, умирам от любопитство!
>
> Харесвах и Мигове в кибритена кутийка.



"Приказка без край" [smilie24] страхотна книга

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: ejko   
Дата:   21-01-09 17:30

"Приказка без край" е яко. Това беше първият роман, който прочетох. Бях във втори клас и родителите ми много се зарадваха, че съм прочел книга, защото вече ме бяха отписали като читател:)))

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   21-01-09 17:30

ООО :)))))))Приказка без край...ама тя изобщо не ми е детска, даже и в кавички...обожавам я!!!


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 17:32

Пък аз по погрешка прочетох "Червено и Черно"...

Дам, "Ян Бибиян" също е приятно четиво. Но май не от тези, към които те тегли да се върнеш отново.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   21-01-09 18:21

брееей! бях я забравила тая олга кръстева с тия мигове в кибритена кутийка[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: тьма   
Дата:   21-01-09 20:58

Патиланско царство си е шедьовър, а любима ми беше Двойната Лотхен на Ерих Кестнер


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: lakosta   
Дата:   21-01-09 21:02

най много опитомяването[smilie9] грижата за розата и моята планета...и други хора които палят и гасят осветлението [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: cooperworks   
Дата:   21-01-09 21:03

Има някои префърцунени френски неща, които харесвам. "Малкият принц" не е сред тях.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   21-01-09 21:15

тьма, щедьовър е, ма ми се налага да превеждам постоянно[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: lokole   
Дата:   21-01-09 21:23

Михаел Енде [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   21-01-09 21:37

Ерих Кестнер ми беше любим писател, много пъти съм препрочитала : Двойната Лотхен, Летящата класна стая, Антон и Точица.

Заедно с кучето ми, прочетохме 'Карлсон който живее на покрива", след този прочит от страна на моята болонка,книгата беше изядена до кориците,буквално!

Докато се науча да чета, карах майка ми да ми чете "Книга да джунглата", всяка вечер, как не ми омръзваше не знам и до днес си пазя изданието, огромна книга с чудесни илюстрации.

Една от първите книжки които прочетох беше за Пипи, от четене милата книжка чак се разпадна.

Много обичах да чета книга, четях постоянно,всичко което ми попаднеше.
В края на учебната година ни раздаваха едни списъци с книгите,които трябваше да прочетем през лятната ваканция, не знам дали си спомняте.Аз обикновенно още от предното лято ги бях прочела.И до днес обичам да чета книга, но обичам да ги чета от хартия, да ги държа в ръцете си.Не мога да си представя да чета книга от компютъра!



Публикацията е редактирана (21-01-09 21:39)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: NShte   
Дата:   21-01-09 21:51

Най-хубавото, което съм чел от Михаел Енде, е "Момо". "Приказка без край" е по-известна [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Amigo   
Дата:   21-01-09 21:54

А "Момо" излизала ли е на български? [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: NShte   
Дата:   21-01-09 21:54

Да

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   21-01-09 21:55

"Роня, дъщерята на разбойника"[smilie3] на Астрид Линдгрен

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 22:01

Добре, заинтригувахте ме!
Утре и така и така ще ходя да пазарувам книги от книжната борса, ще си купя и "Приказка без край"!

Благодаря ви за отзивите и участието в темата!
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Edit: Написал я през 1979 г., а на български е публикувана през 1990 г.

Ето защо е останала встрани от полезрението ми...

Дори когато я е писал вече съм била твърде голяма за детски книжки - всъщност, по това време май четях "Котешка люлка" и "Закуска за шампиони" на Kurt Vonnegut. Пиша го на латиница, понеже помня какви борби бяха тук преди време как се произнасяло...
[beer]



Публикацията е редактирана (21-01-09 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: seymour_sz   
Дата:   21-01-09 23:48

Лалинда, намери и "Момо" - струва си [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.