Автор: Amigo
Дата: 09-12-08 12:37
Класическата електрическа крушка е пътник
Еврокомисията обяви решение, според което старите крушки трябва да бъдат заменени с енергоспестяващи
09.12.2008
Класическата електрическа крушка e на път да излезе от употреба, след като се използва вече 130 години.
Европейската комисия обяви в Брюксел решение, според което старите крушки трябва да бъдат заменени с енергоспестяващи.
От септември 2009 г. ще започне постепенно изваждане от употреба на крушката с нагряваща се жичка, а от 2012 г. на пазара ще има само енергоспестяващи крушки.
Според комисията по този начин годишно в ЕС ще бъдат спестявани до 10 млрд. евро от икономии на електричество.
Крушките със сила от 100 вата нагоре ще изчезнат от пазара още през септември 2009 г., а в началото на 2010 г. ще спре производството и продажбата и на всички крушки със сила над 40 вата.
Промишлеността ще трябва да се преустрои за производство на друг вид осветителни тела.
Класическите крушки, изобретени от Томас Едисон са направо хищници по отношение на енергията. За светлина се използват само 5% от тока, останалото отива на вятъра като температура.
В момента над 85% от домакинствата в ЕС използват класически крушки. Една от тях струва около 60 евроцента, докато енергоспестяващата крушка е с цена между 2 и 10 евро.
Но тези по-скъпи крушки използват 65 до 80% по-малко енергия, а трайността им е около шест пъти по-голяма - до шест години.
С новите крушки едно домакинство годишно ще спестява до 50 евро, според пресмятания в Брюксел.
Природозащитници изчисляват, че след премахването на старите крушки изхвърлянето на въглероден двуокис в атмосферата ще намалее с около три млн. тона.
Класически крушки с нажежаема жичка все още се произвеждат в Унгария, Полша и няколко западноевропейски страни. Еврокомисията преценява, че в това производство са ангажирани меду 8 и 50 хил. работници.
Повечето няма да загубят работните си места, ако предприятията навреме бъдат преустроени за направа на енергоспестяващи осветителни тела.
Идеята е ограничението да засегне и крушките със специална употреба - инфрачервена светлина, за хладилници, витрини и сцени.
Ако не бъде блокирано от някоя държава-членка или от Европейския парламент, решението на ЕК ще влезе в сила през пролетта на 2009 г.
В крушката с нажежаема жичка се използва ефектът на нагряване на проводник с високо съпротивление (най-често сплав на волфрама) при протичане през него на електрически ток. За получаване на видимо излъчване на светлина е необходимо температурата да се повиши до хиляди градуси.
Само малка част от излъчваната светлина е във видимия за човешкото око спектър, основен дял се пада на инфрачервените лъчи. Част от енергията се "похабява" в процесите на топлоотдаване и топлопроводимост.
През 1878 г. Едисон започва да използва термина нажежаема жичка за елемента, който се нажежава от протичащия електрически ток и свети. През същата година изобретателят основава компанията "Едисон Електрик Лайт Къмпани".
На 31 декември 1879 г. Едисон прави публична демонстрация на осветление с нажежаема жичка и след месец подава молба за регистрация на патент.
Но през 1883 г. патентната служба на САЩ излиза с решение, че патентът на Едисон се базира върху работата на Уилям Сойер и не е валиден.
|
|