Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: Amigo   
Дата:   09-12-08 12:37

Класическата електрическа крушка е пътник [smilie8]
Еврокомисията обяви решение, според което старите крушки трябва да бъдат заменени с енергоспестяващи
09.12.2008



Класическата електрическа крушка e на път да излезе от употреба, след като се използва вече 130 години.

Европейската комисия обяви в Брюксел решение, според което старите крушки трябва да бъдат заменени с енергоспестяващи.

От септември 2009 г. ще започне постепенно изваждане от употреба на крушката с нагряваща се жичка, а от 2012 г. на пазара ще има само енергоспестяващи крушки.

Според комисията по този начин годишно в ЕС ще бъдат спестявани до 10 млрд. евро от икономии на електричество.

Крушките със сила от 100 вата нагоре ще изчезнат от пазара още през септември 2009 г., а в началото на 2010 г. ще спре производството и продажбата и на всички крушки със сила над 40 вата.

Промишлеността ще трябва да се преустрои за производство на друг вид осветителни тела.

Класическите крушки, изобретени от Томас Едисон са направо хищници по отношение на енергията. За светлина се използват само 5% от тока, останалото отива на вятъра като температура.

В момента над 85% от домакинствата в ЕС използват класически крушки. Една от тях струва около 60 евроцента, докато енергоспестяващата крушка е с цена между 2 и 10 евро.

Но тези по-скъпи крушки използват 65 до 80% по-малко енергия, а трайността им е около шест пъти по-голяма - до шест години.

С новите крушки едно домакинство годишно ще спестява до 50 евро, според пресмятания в Брюксел.

Природозащитници изчисляват, че след премахването на старите крушки изхвърлянето на въглероден двуокис в атмосферата ще намалее с около три млн. тона.

Класически крушки с нажежаема жичка все още се произвеждат в Унгария, Полша и няколко западноевропейски страни. Еврокомисията преценява, че в това производство са ангажирани меду 8 и 50 хил. работници.

Повечето няма да загубят работните си места, ако предприятията навреме бъдат преустроени за направа на енергоспестяващи осветителни тела.

Идеята е ограничението да засегне и крушките със специална употреба - инфрачервена светлина, за хладилници, витрини и сцени.

Ако не бъде блокирано от някоя държава-членка или от Европейския парламент, решението на ЕК ще влезе в сила през пролетта на 2009 г.

В крушката с нажежаема жичка се използва ефектът на нагряване на проводник с високо съпротивление (най-често сплав на волфрама) при протичане през него на електрически ток. За получаване на видимо излъчване на светлина е необходимо температурата да се повиши до хиляди градуси.

Само малка част от излъчваната светлина е във видимия за човешкото око спектър, основен дял се пада на инфрачервените лъчи. Част от енергията се "похабява" в процесите на топлоотдаване и топлопроводимост.

През 1878 г. Едисон започва да използва термина нажежаема жичка за елемента, който се нажежава от протичащия електрически ток и свети. През същата година изобретателят основава компанията "Едисон Електрик Лайт Къмпани".

На 31 декември 1879 г. Едисон прави публична демонстрация на осветление с нажежаема жичка и след месец подава молба за регистрация на патент.

Но през 1883 г. патентната служба на САЩ излиза с решение, че патентът на Едисон се базира върху работата на Уилям Сойер и не е валиден.

[smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: IvcheTo   
Дата:   09-12-08 12:39

дааа намериха си начин да печелят парички

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   09-12-08 12:43

Амиго, ни съ притеснявай саму! До тогава ще шаткаш крушката в УСБ 3 и тя щи свети кат' слънце [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: boni   
Дата:   09-12-08 12:44

Изключително правилно решение. Крушката с нажежаема жичка е супер неефективна. Около 70-80% от енергията и се излъчва в невидимата за човешкото око част от спектъра. Една 100ватова крушка с нажежаема жичка излъчва във видимата област колкото 30 ватова енергоспестяваща лампа. Тя изразходва адски много енергия за тоя дето духа. Чрез спирането и от употреба ще се спестят много пари и енергия.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: Amigo   
Дата:   09-12-08 12:45

Между другото светлината от всички останали осветителни тела е неестествена и гадна за очите [cool] Освен това май малко са прекалили с "дълговечността" на алтернативите [cool]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   09-12-08 12:47

tnt написа:

> Амиго, ни съ притеснявай саму! До тогава ще шаткаш крушката в
> УСБ 3 и тя щи свети кат' слънце [smilie7]



надявам съ да придобия мощно нощно вижане и изобщо да не потреблявам осветителни тела [ezik] [ezik] [ezik] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   09-12-08 12:49

ан'дага! И тогава щи дадат медал най-гулям защитиник на околната среда : Амиголон Безкрушков [ezik] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: Amigo   
Дата:   09-12-08 12:50

[smilie18] [smilie18] [smilie25] [smilie25] почвам тренировките от дувечера ощи [smilie5] [smilie5] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: asahi   
Дата:   09-12-08 12:50

Тъкмо няма да ми се нагряват фасунгите на полилеите.

На доста натоварени места вкъщи съм сложил ЕСЛ. По-рядко се сменят и светят по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: Insight   
Дата:   09-12-08 12:50

Amigo написа:

> Между другото светлината от всички останали осветителни тела е
> неестествена и гадна за очите [cool] Освен това май малко са
> прекалили с "дълговечността" на алтернативите [cool]


... и аз още не съм открил енергоспестяваща крушка, която да ми дава кеф като светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: equinox   
Дата:   09-12-08 12:51

Само да затегнат контрола на качеството на енергоспестяващите. Много горят...


Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: bobihot   
Дата:   09-12-08 12:51

Да, ама топли...
Крайно време е, само дето енерго спестяващите в повечето случай гърмят много?

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: e-mil   
Дата:   09-12-08 12:51

Може и да не са прекалили. Две от лампите ми са с енергоспестяващи - от 4 години насам едната работи всяка вечер по 7-8 часа.
Не мога да се сетя, но мисля че е Филипс и ми струваше около десетина лв.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: Todd   
Дата:   09-12-08 13:02

Язе минавам на инфрачервени......[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]



[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: Amigo   
Дата:   09-12-08 13:06

e-mil написа:

> Може и да не са прекалили. Две от лампите ми са с
> енергоспестяващи - от 4 години насам едната работи всяка
> вечер
по 7-8 часа.
> Не мога да се сетя, но мисля че е Филипс и ми струваше около
> десетина лв.



ама 10 лв. [smilie8] [smilie8] а ако често ги включваш и изключваш? [smilie8] аз за 5 години да съм сменил 2 крушки от 150 в [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: ejko   
Дата:   09-12-08 13:07

значи аз съм си в нормите.
Удърник, а!!!! Петилетката за 2 :)))

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: darksorrow   
Дата:   09-12-08 13:07

мааалиии, отиде ни пилотното [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   09-12-08 13:09

оф и пак тези бомбастични заглавия!
Класическата електрическа крушка е пътник

Направо не знам как ги измислят

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: IvcheTo   
Дата:   09-12-08 13:12

по-добре е от :

Зверско убийство извършено в ЕК.... гръмнаха крушката!!!

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: IvcheTo   
Дата:   09-12-08 13:12

или им гръмна крушката на ЕК[ezik] [ezik] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: tan4o   
Дата:   09-12-08 13:15

Да се надяваме, че до тогава и цената им ще падне, защото не виждам как баба ми ще даде 15лв за една крушка.

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: asahi   
Дата:   09-12-08 13:17

Баба ти внучка няма ли си? А пари за ток как дава?

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: IvcheTo   
Дата:   09-12-08 13:18

да ама не е честно - така не мога да си ги контролирам - сега си ги пускам на 10 / 15 / 30 % и тн..
а с тези не ства номера - гърмят

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: ejko   
Дата:   09-12-08 13:22

ми аз си взимам Филипс който забравих колко вата са, но уж били равни по осветление на тези от 100 Вата за по 7-8 лева. Не е като да са 15. Това което си мисля е че нещо енерго спестяващите не са много подходящи за банята или влажни помежения. теоритично не знам как е, но практически там често се прецакват [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: ЕК прати класическата крушка в историята
Автор: e-mil   
Дата:   09-12-08 13:25

Амиго
10 лв, ама една ЕСЛ 11 вата свети като нормална от 75 вата.
Освен това си представи, че навсякъде се продават само ЕСЛ. Естествено, че няма да са по 10 лв, а по 2-3. Като се вдигне предлагането ще спадне и цената.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.