Автор: Amigo
Дата: 11-10-08 22:46
аспартам = нутрасуит
Изкуствен подсладител, около 200 пъти по-сладък от захарта. Съставен е от фенилаланин, аспергинова киселина и метанол (метилов алкохол). Слага се в много хранителни продукти като подсладител, както и в някои лекарства. Има го в "лайт" безалкохолните напитки, в разтворимите прахчета „Степ”, в различни сладкарски изделия, таблетките „Кенди”, в бозата и т.н.
Много учени смятат аспартама за химична отрова и за най-опасната добавка към храните. Той е отговорен за поне 75% от страничните реакции, предизвиквани от хранителни добавки според Системата за наблюдение на страничните ефекти в САЩ. Има официален регистър на близо 100 симптома, свързани с неговия прием. Някои от болестните прояви са по-леки, а други – по-сериозни: различен тип главоболие, проблеми с паметта, гадене, наддаване на тегло, обриви, депресия (особено у хора с генетичното заболяване фенилкетонурия), безсъние, проблеми със зрението и слуха, сърцебиене, загуба на вкуса, замаяност и виене на свят, болки по ставите и др. Посочените симптоми са толкова често срещани, че някои лекари говорят за „аспартамна болест”. За сравнения от захарина за почти 100 години има само около 10 оплаквания.
Аспартамът нарушава сериозно мозъчната биохимия. Неговите съставки спадат към групата на т. нар. екситоксини – т.е. вещества, които „стимулират” прекалено нервните клетки и водят да унищожаването им, като това е причина за възникването на остри и хронични неврологични прояви. Според лекари и учени от консумацията на храни или медикаменти, съдържащи аспартам могат да се усложнят или да бъдат отключени: епилепсия, мозъчни тумори, синдром на хронична умора, болест на Паркинсон, диабет, болест на Алцхаймер, мултиплена склероза, синдром на дефицит на вниманието, аутизъм. При опитни маймуни аспартамът предизвиква епилептични припадъци. През последните години, особено в САЩ, са се увеличили случаите на Алцхаймер дори сред съвсем млади хора.
Метанолът е много силна отрова, която уврежда зрителния нерв и води до слепота дори и в малки дози. Пределното допустимо количество метанол дневно е под 8 мг, докато един литър безалкохолна напитка, подсладена с нутрасуит, може да съдържа 56 мг метанол и дори повече. Метанолът преминава през плацентата и е силно токсичен за плода в утробата. От разпадането му пък в кръвообращението се получава формалдехид и мравчена киселина, като последната е силно нервнотоксично съединение, алерген, мутаген, тератоген и карциноген. Повишаването на нивото на формалдехида в мозъка и ретината на окото води до трайни и необратими увреди на тези органи. Още през 1987 г. д-р М. Рейфорд, офталмолог и експерт по ефектите на метанола върху окото, свидетелства пред Конгреса на САЩ във връзка с лично диагностицирани от него 65 случая на загуба на зрение поради невъзвратима частична или пълна атрофия на очния нерв в резултат на употреба на храни и напитки, съдържащи нутрасиут.
За един от разпадните продукти на аспартама – дикетопиперазин, със сигурност е установено, че предизвиква мозъчни тумори. Аспартамът стимулира образуването на тумори не само в мозъка, но и в матката, яйчниците, тестисите и хипофизата. Има данни, сочещи, че аспартамът има връзка с рак на гърдата, който е водеща причина за смъртта на же¬ните във възрастта между 35 и 54 г. Според Американското общество по рака от 1982 до 1987 г. случаите на рак на гърдата са се увеличили значително и това съвпада с появата на пазара на храни, съдържащи аспартам и нарастващата им консумация.
Публикацията е редактирана (11-10-08 22:47)
|
|