Автор: mladenov
Дата: 09-10-08 21:30
Нетът е продукт на Студената война, а глобалната мрежа www - на ЦЕРН
Интернетът ни отесня
IP адресите се изчерпват, до две години оставаме на сухо
Ако допреди 10 години интернет все още беше нещо недостъпно за всички, днес мнозина не могат да си представят живота без него. И ако допреди 10 години глобалната мрежа е събирала 18 000 сайта, то сега те надхвърлят 100 милиона. Лесно достъпният интернет оплете световните мрежи, свързващи милиони потребители от цял свят. Но напоследък даде повод за притеснение сред компютърните специалисти, които обявиха, че броят на IP адресите ще се изчерпи до 2 години.
Сър Тим Джон Бърнардс, основателят на WWW
Няма определен човек, институция или правителствена организация, която да се нарече собственик на глобалната мрежа. Никой не я притежава изцяло. Интернет е компания, управлявана от милиони потребители по целия свят.
Дори основателите на интернет са няколко. Сър Тим Джон Бърнардс Лий, Винт Сърф и Боб Кан си оспорват титлата "бащата на интернет". Съществува международната неправителствена организация ICANN, създадена през 1998 г. в щата Калифорния, която отговаря за поддържането на системата от интернет домейни от първо ниво (com;org), за регистрациите на интернет адреси и освен това регулира всички други аспекти от функционирането и управлението на глобалната мрежа. Организацията търпи голям натиск от правителствата, които искат контрола над глобалната мрежа.
Всъщност идеята за интернет възниква по време на Студената война като военен проект, предвиждащ компютърна връзка между Изтока и Запада, устойчива дори на ядрен удар. Съвременният вариант представлява компютърна мрежа, свързваща няколко мрежи.
Английският физик сър Лий е основоположник на световната мрежа - World Wide Web (WWW). Той е настоящ директор на консорциума W3C (World Wide Web Consortium), който създава различни стандарти за WWW. Англичанинът е част от екипа на ЦЕРН и женевският въздух благоприятства за създаването на програмата Enquire, която представлява справочник или хипертекстова база от данни. Именно в нея той въплъщава идеята за днешната технология WWW.
Интернет нямаше да е това, което е днес, без IP адресите (Internet Protocol addresses). Интернет протоколът печата "визитните картички" на компютрите
включени в мрежа. Именно той е разработен от д-р Винт Сърф и д-р Робърт Кан като част от проект на американското министерство на отбраната. IP адресите са съставени от 4 разделени с точки сегменти, всеки от по една, две или три цифри от 0 до 255, например 193.68.0.25 и т. н.
Когато през 1977 г. Сърф и Кан разработват протокола за комуникация версия 4 - internet protocol version four (IPv4), те осигуряват 4,2 милиарда адреси. Двамата правят интернет революция и скоро мрежата се разраства до огромни размери. Дотолкова, че днес дните на IP адресите са преброени. За да се заобиколи този проблем, интернет доставчиците ограничават броя на статичните или постоянни адреси и ги заменят с временни.
Нарастващият брой на машините с достъп до интернет, особено мобилните телефони, намалява броя на свободните адреси.
Още в периода на интернет бума в началото на 90-те години големи компании като HP, Apple, Ford, General Electric предвидливо закупуват по 16 милиона IP адреси и сега разполагат с тях. Едва ли са си представяли близкото бъдеще в образа на интернет цунами, което залива повече от 10 000 нови потребители на ден.
Съществува обаче възможност за разрешаване на проблема с IP адресите. И тя е новата система, наречена IPv6, която е готова, за да се активира от повече от едно десетилетие. Благодарение на нея броят на IP адресите ще се увеличи на 340 трилиона трилиона трилиона, или 340 282 366 920 938 463 463 374 607 431 768 211 456. "Това е много голямо число. И всяка песъчинка на планетата може да има около милион адреси и пак ще остане достатъчно буферно пространство обяснява един от служителите в американската компания за регистрации на интернет номера ARIN. Техническата част от Ipv6 е готова. Проблемът е в реализацията и производството. Хубаво е потребителите да си закупуват техника, включваща възможност за ползването на Ipv6. Повечето софтуерни компании като "Майкрософт" и много други хардуерни компании имат готови продукти от новата система.
Глобалната мрежа се превръща в антидемократична сила поради систематичната манипулация на информацията, убеден е сър Тим Бърнардс Лий. Англичанинът има намерение да създаде абсолютно нова наука - наука по изучаване на интернет. Лий е категоричен, че "ако не разберем ясно всички процеси, случващи се в мрежата, което вече е факт, всичко ще свърши много лошо". В момента само 20% от населението на света имат достъп до Мрежата.
Интернет е създаден за всички, а не за "определени хора от Запада, нито пък само за бизнесмените и тийнейджърите от модерните градове, които носят последен модел телефони в джобовете си". С тези думи Лий призова към сериозно преразглеждане на понятието интернет.
vladimir666
Така по-добре ли е?
|
|