Автор: lizaastar
Дата: 14-10-12 20:19
Истинското зрителното поле /angular field of view/ или ъглов обхват указва ширината на полезрението на прибора в ъглови градуси. С други думи това е ширината на тази част от цялата картина, видима с просто око, която се "побира" в окуляра и която разглеждаме под съответното увеличение давано от прибора. Този параметър силно зависи освен от увеличението и от диаметъра на окулярите. Обикновено по-компактните и широкоъгълни модели бинокли са комплектовани с широкоъгълни окуляри, например тип Ерфле, а диаметърът на задната им очна леща е доста голям - около 18 - 20mm. При такива уреди истинското зрително поле може да достига около 8 - 9°.
Някъде можете да срещнете друг начин за определяне на зрителното поле, като метри на 1000 метра /linear field of view at 1000m/ или фута на 1000 фута /един метър= 3фута/, което изразява каква ширина трябва да има една наблюдавана област или обект, намиращ се на 1 километър пред наблюдателя, за да запълва той целия окуляр.
Самите окуляри се характеризират с един параметър, който най-вероятно не е упоменат в паспорта на вашият прибор. Това е собственото зрително поле или собственият ъглов обхват на окулярите, който е от порядъка на няколко десетки градуса. Логично е, че ако един бинокъл увеличава примерно 8 пъти и има истинско зрително поле 8°, поглеждайки през окулярите му вие трябва да виждате картина с ширина 64° (защото 8*8=64). Ширината на светлия кръг, който виждате като погледнете през прибора, изразена в ъглови градуси, представлява собствения обхват на окуляра. Той се определя от конструкцията на самия окуляр и от диаметъра на полевата бленда, намираща се в предният му фокус. В много случай ролята на полева бленда играе някои от вътрешните профили на тубуса на окулярния възел.
Не е задължително да помните този параметър, още повече след като лесно можете да го яметнете, но е добре приборът ви да е с по-голям собствен обхват на окулярите. Например споменатите по-горе Ерфле-окуляри имат собствен обхват около 65°. Това придава по-ефектен панорамен вид на картината - придобива се усещане, като че ли наблюдавате изображение от широк екран, но това създава и някои проблеми! При тези окуляри съществуват оптични изкривявания, които не позволяват изображението да се фокусира едновременно добре по цялото зрително поле. Освен това към краищата на полето се наблюдава известно оцветяване (дисперсиране) на контурите на обектите - проявява се лека хроматична аберация. Но въпреки тези недостатъци, широкоъгълните модели бинокли са за предпочитане.
|
|