Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Питане относно обективи?
Автор: PeterPAN   
Дата:   12-10-06 10:23

Интересувам се каква е разликата между резкостта на обективи които са проектирани да работят само с цифрови камери и такива които стават за работа и с цифрови и филмови тела.

Например ДГ и ДЦ при сигма, Ди и ДИИ при тамрон.

Мойто мнение е че тези които са за цифрови тела трябва да са по резки и с по висока разделителна способност. Чудя се ако взема 200мм за цифрово тяло само дали чрез кроп в Шопа няма да се доближа или надмина резултата примерно на 300мм с комбиниран обектив за цифрово и лентово тяло?

[smilie11] [beer] [smilie11]

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: Vogon   
Дата:   12-10-06 10:29

Ти кажи какво стана с потвърждаването на фокуса при КМ

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: PeterPAN   
Дата:   12-10-06 15:21

За потвърждаването на фокуса не ми остава време да експерементирам, трябва някой да удари едно рамо със имената на сигналите или с малко сервизна информация за обективите. Не можах да намеря скапан или стар обектив на прилична цена с който да се забавлявам(експерементирам)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: ibk   
Дата:   12-10-06 15:48

Разликата не е в резкостта. Разликата м/у тези за филм и дигитални са покритията, които се ползват за самите лещи. Ако обектива си е рязък за филм ще бъде рязък и за лента. Както и обратното.
Макар че, филмов, ползван на дигитално тяло би трябвало да даде по-добри резултати, защото се ползва по-централната му част (заради кропа).


Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: PeterPAN   
Дата:   12-10-06 16:01

Няма логика да е в покритията на лещите, защото, тези които са за цифрови тела правят образ с големината на матрицата

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: бате_влади   
Дата:   12-10-06 16:07

Ами аз доколкото знам, няма някакви особени изисквания за повишена рязкост на цифровите обективи спрямо филмовите. Основната разлика е, както казва ibk, е в това, че последната леща на цифровите обективи има антирефлексно покритие. Сензорът винаги отразява обратно част от светлината, попаднала върху него. И понеже при цифровите обективи тая леща е по-близо до него, има немалка вероятност тя да върне част от тая светлина към сензора и да стане як флеринг. Покритието намалява многократно флеринга.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: ibk   
Дата:   12-10-06 16:08

А това че правят по-малко кръгче - да, именно затова са по-малки и по-леки.



Публикацията е редактирана (12-10-06 16:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: dimi_borgir   
Дата:   12-10-06 16:13

PeterPan, Тамронските Dii и Сигмите DC правят образ с покритие на APS-size-сензор.

Другите (Di, респ. DG) покриват full frame сензор. Разликата от конвенционалните обективи за филм е, че са със специално покритие на задните лещи, за да не рефлектират светлина, която пък бива рефлектирана от покритието на матрицата. Така се избягват тъй наречените ghost flares. Също така, някои (не всички) дигитално oтимирани обективи осигуряват светлинният лъч да пада под определен ъгъл върху матрицата, според особеностите на нейните филтри.

С една дума: адаптирани към новия вид рецептор и особеностите на неговите структура и материал.



Публикацията е редактирана (12-10-06 16:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: dimi_borgir   
Дата:   12-10-06 16:14

Докато напиша, някои ме изпревариха [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: бате_влади   
Дата:   12-10-06 16:15

Една интересна нишка:

http://www.trainorders.com/discussion/read.php?9,1237619

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: бате_влади   
Дата:   12-10-06 16:18

Ти пък ме изпревари с ъгъла на падане на светлината върху сензора :) Цифровите обективи позволяват тоя ъгъл да е по-близък до 90 градуса в периферията на сензора, за да няма винетиране (има оплаквания от винетиране при CANON 5D, който е с full-size сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: dimi_borgir   
Дата:   12-10-06 16:29

Надпреварваме се [smilie3]

Пример за оптимален ъгъл на падане на светлината върху сензора е 4/3-система на Олимпус. Гарантира висока ефициентност на оптическата резолюция. А както знаем, най-малкото което можем да кажем е, че Зуико са си добри обективи, и системата 4/3 оптимизира ефициентността на оптическите им качества.

Доколкото знам, едно от условията за да получиш ъгъл на светлинния лъч от 90° върху матрицата е, диагонала на матрицата да е два пъти по-малък от диаметъра на байонета. (Защо е така вече не знам.) Това обяснява по-малката матрица при Олимпусите.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: бате_влади   
Дата:   12-10-06 16:38

"Доколкото знам, едно от условията за да получиш ъгъл на светлинния лъч от 90° върху матрицата е, диагонала на матрицата да е два пъти по-малък от диаметъра на байонета." - хммм, интересно! Според мен това е чисто геометрично правило, което обаче е валидно само за системата на Оли. За да получиш 90 градуса ъгъл на падане върху сензора при скъсено фокусно разстояние, последната леща просто трябва да се по-голяма физически. Иначе няма как да стане. Ако я направиш малка физически, трябва при същото фокусно разстояние да е по-силна, което пък намалява ъгъла на падане върху матрицата. А големината на послерната леща е ограничена от големината на байонета. Може би оттам идва това правило?

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: dimi_borgir   
Дата:   12-10-06 16:42

Сигурно е нещо подобно. То ТРЯБВА да е нещо подобно, просто не знам защо точно 2 пъти по-голям байонет.

Трябва Бони да каже, или някой друг, който има умения в тая насока.
Аз нито имам Оли, нито уменията.[smilie7]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: PeterPAN   
Дата:   12-10-06 16:47

Мерси за инфото, не го знаех това за последната леща[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: бате_влади   
Дата:   12-10-06 17:18

Това май дава отговорите, които търсим:

http://www.olympus-europa.com/consumer/dslr_7045.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Питане относно обективи?
Автор: Vogon   
Дата:   12-10-06 17:30

PeterPAN

Има надежда за фокуса, пратих ти лично съобщение с линк по въпроса[smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна