Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Кропа при принтене
Автор: darksorrow   
Дата:   11-10-06 23:32

Забелязал съм, че когато дам снимка за отпечатване, винаги ми режат някаква малка част от нея, макар много да мразя да ми пипат по файловете и абсолютно всяка да е преоразмерена идеално, за формата, в който ще се печата.

Предполагам, че това няма как да бъде избегнато и е по вина на лабовете. Въпросът е дали това става само отгоре и отдолу на кадъра или кропва и отстрани? И колко, ако някой знае? 2-3мм? 5?

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: dekov   
Дата:   12-10-06 00:09

След като си забелязал, че ти режат, а не можеш да разбереш колко, значи няма значение.
А това, че някои хора така "композират" снимката, че 2мм.режат най-ВАЖНАТА част от сюжета няма смисъл да коментираме.

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Wildkid   
Дата:   12-10-06 00:13

На мен лично ми казаха, (печатах 20х30), че машините режели по 5мм - "нямало как", та затова ми бяха пуснали снимките с рамки - с полета, а тия без рамки - резнати. По 5 мм отгоре и отдясно бяха поленцата. Файловете бяха оразмерени правилно и ми казаха че това нямало значение - винаги режело по 5мм. И Деков, не е нужно най-важната част от сюжета да е там, за да се навреди на снимката нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: darksorrow   
Дата:   12-10-06 00:26

wildkid ми взе думите от устата [smilie6]

едва ли тия 5мм ще ми режат най-важната част от фотката, проблемът е, че я прекомпозират до степен мен лично да ме дразни (не че страничен човек би забелязал кой знае колко, предполагам). [smilie8] '

благодаря, ще видим как да го гласим, тогава.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Wildkid   
Дата:   12-10-06 12:51

Ми на мен специално ми бяха резнали много гадно една антена, която иначе си влизаше цялата в снимката.......а така е все едно съм я композирал да я резна аз!

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Ivan_A   
Дата:   12-10-06 14:57

Машините, били те и ФОТОмашини са ... машини.
Т.е. правят добре това, което им каже авторът.
При формат на хартията например 5х7 инча /т.е.5:7/ няма начин автоматично снимка от файл с пропорции
2:3/Canon, Nikon.../ или 4:3/Olympus, "сапунерките"/ да не е кропната, ако е на режим FILL IN /т.е. да запълни
площта на хартията/.
При режим FIT IN снимката се "помества" в площта на хартията - в зависимост от пропорцията, ще заеме изцяло
по-дългата или по-късата страна - по незаетата се появява бяла ивица.
За мен решението е ясно - повече предврителна работа - оразмеряване на файловете за конкретен размер.
Например, за FUJI FRONTIERA, снимка 5х7 инча файл от Канон правя 6.7инчах300ppi/пиксела на инч/= 2010 пиксела
по дългата страна - автоматично размерът по късата става около 1340 пиксела по късата-около 4.45 инча.

Така си гарантирам, че в хартия 5х7инча спокойно ще се помести изображение 6.7инча х около 4.45инча - и остава фина
бяла рамка около ЦЯЛОТО изображение. И поръчвам: "no resize, no corrections"- проблеми нямам - никъде не реже.

За всеки размер - отделна математика.
И в PS това лесно се автоматизира.
Ако файловете са кропнати - т.е. с различни пропорции - работа една по една - пълно щастие няма![smilie5] [smilie24]

Горното е опит с машината в студиото, където копирам. Питайте във "вашето" студио - възможно е да имат други изисквания.[smilie24]



Публикацията е редактирана (12-10-06 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: _OmegaTransFer_   
Дата:   12-10-06 15:00

Фит ин и после играе ножицата:)

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: IDA   
Дата:   12-10-06 15:22

Ivan_A,

И половин милиметър бяла рамка да остави отстрани, това е едски грозно.

Няма ли начин, ако хартията е примерно с размер 18х24 см2, да се каже на заявителя точно колко трябва да бъде кропът в пиксели по всяка от страните, за да се отпечата снимката върху тази хартия без рамка и да се отреже не повече от 0,5 мм от изображението по всяка страна? Хиляди пъти съм задавал този въпрос в разни фотопавилиончета и никой досега не ми е дал еднозначен и задоволителен отговор.

Веднъж заявих снимки с размер 10х15 см2 като дадох файловете в пълния им размер, както съм ги свалил от фотоапарата (350Д със съотношение 1,5/1). Специално указах, че не желая рамка. Какво беше учудването ми, когато при получаването на снимките забелязах, че всяка снимка е рязана на ръка с ножица, най-малко по една от страните, а някои бяха рязани по две и три страни. Не може да няма някакво стандартизирано решение на въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Ivan_A   
Дата:   12-10-06 15:38

IDA. за мен не е грозно, защото съм сигурен, че при ФИКСИРАНИ ПРОПОРЦИИ на хартията и ФИКСИРАНИ РАЗЛИЧНИ ПРОПОРЦИИ на файла е невъзможно без бяла ивица - при обработката така оразмерявам, че бялата рамка да ми хареса.[smile]Хартията не мога да променя - нагласям файла.
Това "упражнение" има и положителна страна - както е известно, последното шарпване е за конкретен размер - т.е. файлът трябва да е готов, оразмерен, за да се шарпне за копиране/принтиране.[smilie24]



Публикацията е редактирана (12-10-06 15:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: IDA   
Дата:   12-10-06 15:45

И все пак ти не отговори на въпроса ми - ако клиентът не иска рамка, с ножица ли режем или има някакво стандартизирано решение, при което се указва за всеки размер хартия броят на пикселите, при които се гарантира, че изрязването на кадъра вследствие на някакви неточности при позиционирането на хартията в машината не надхвърля примерно 0.5 мм по линеен размер или някакво друго число, кажи какво.

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Ivan_A   
Дата:   12-10-06 15:54

Не отговорих, защото не зная.
На машината в студиото, където копирам, на режим FIT IN, едната страна никога не е отрязана - тя "изпълва" хартията. По другата страна - бяла ивица и, ако клиентът не иска ивици - ... ножицата ...[smilie5]

Не, не зная това, за което питаш - нека някой собственик/работещ на машина обясни.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: IDA   
Дата:   12-10-06 16:01

Значи излиза, че от ножицата няма спасение. Едно време, като си копирахме снимките в банята в къщи си режехме снимките с едни ножици, които приличаха на гилотина и правеха много чист и идеално прав срез. Сега, по фотопавилионите, като че ли ползват ножички за рязане на нокти. Така надъвкани ти дават снимките, че после те е яд да ги гледаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: huger   
Дата:   12-10-06 16:21

същата тема

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Wildkid   
Дата:   12-10-06 20:00

FIT, ама тогава не е 20х30, а е 19.4х29.4...... и специално питах размера ли е проблем - оня вика "няма значение, винаги реже".....няма да кажа кое е фотото, че не е коректно. Файлът беше подготвен по всичките им изисквания, публикувани официално в интернет! Единия го бяха направили с ФИТ, че имаше рамка, другия (за който ми казаха - тоя е станал ок) беше резнат!

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: daRKsoRRow   
Дата:   12-10-06 22:18

huger, същата тема, в която пак няма отговор [smilie8]

баси, това вярно било сложна работа, аз си мисех, че веднага след тая тема ще се оправя :)

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Mick   
Дата:   12-10-06 22:56

Вижте сега, значи ако се оразмери снимката за принт 10х15/300 дпи предварително, както казва Иван_А (само че без рамка ) нищо няма да се изреже от четирите страни ..
Освен ако не броите някакви си 1-2мм мм(задължителни [smilie7] ) които за всяки един вид машина са различни, заради различните настройки и конструкции на машините...
това е. и за другите формати е същото


П.С. според мен бялата рамка е наистина добро решение... аз на този формат слагам рамка поне 6-7мм от всички страни ..така и да се резне малко то е от рамката и не се забелязва.
а и така, снимката стои по завършена.. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Wildkid   
Дата:   12-10-06 23:14

Да бе Мик, ама какво правим, когато рамката е черна????
И да, при 10х15 не ми изрязват, ама на 20х30 режат! И точно тая, дето беше без рамка, я окепазиха повече!

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Mick   
Дата:   12-10-06 23:22

Кид, сигурно знаеш че A4 - e 297х210mm [smilie3]
има разлика все пак от 200х300 [smilie3] [beer]
от коя страна е резнаха? от дългата сигурно? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Wildkid   
Дата:   12-10-06 23:25

И от двете страни ми я резнаха! И беше оразмерена за 20х30! По спецификации на "фотото"

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Mick   
Дата:   12-10-06 23:32

еми значи на спецификатори си попаднал [smilie5] ...спасение в случая няма...щото фактора 'оператор' не е константа [smile] ..
тва пък да не си познаваш машината (и то основна функция) е...направо [smilie23] смях..? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Wildkid   
Дата:   12-10-06 23:35

Мда, ама както излиза - не е изолиран случай.....човек се чуди сам как да кропи и да я оправи, оразмеряваш, шарпиш-марпиш играеш си и она вика - мда, супер е станало, ама нали знаете, че на 20х30 ВСЯКА машина реже по 5мм.....без значение как е оразмерен!

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Mick   
Дата:   12-10-06 23:45

няма машина (за любителски снимки) която да отреже точно по границата... или остажа рамка...или отрязва мойе да е 1мм но отрязва..
и от негатив да копираш пак е същото ..

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Wildkid   
Дата:   12-10-06 23:47

1 ок, ама 5-6???? Айде нема нужда, на 10х15 що не режат пак по толкова! Абе не че нещо, ма много дразни......

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Mick   
Дата:   12-10-06 23:56

решението е да копираш на едно място само
и да свикнеш колко отрязва машината
пускаш толкова голяма рамка колкото реже..и готово...[beer] може даже да се пусне една с милиметри по края за да се види до каде реже...
(ако има повтаряемост рязането де) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кропа при принтене
Автор: Wildkid   
Дата:   12-10-06 23:57

Да, някаква такава работа ще е.....бе важното е да се фотка, пък после ще се караме с резача [smilie5] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна