Автор: StoyanBozhkov
Дата: 05-05-06 16:05
Преди известно време sounder беше дал връзка за теглене на Фотошоп плъга Depth of Field Generator Pro. Понеже аз имам сапунерка и не мога с нея да правя такива доф-ефекти, каквито правят СЛР-ите, се заитересувах от този плъг и го изтеглих. Заредих го, регистрирах го и (според мен) той работи в моя Фотошоп Елементс 2.0.
От сайта на производителя дръпнах и ръководство за употреба, което е направено в HTML-формат с включени картинки. Примерът там е със снимка на фигури по шахматна дъска като тази тук:
https://photo-forum.net/static/forum/2006-05/ovxd2395.JPG
http://img227.imageshack.us/img227/5246/chessrgb3vx.jpg
Тази снимка е във формат бмп. Освен нея, за целите на ръководството е дадена и една особена разновидност на тази снимка, която представлява т.нар. Depth Map - върху нея точките, които са отдалечени на еднакво разстояние от обектива са в еднакъв цвят между бяло и черно. На снимката по-горе тази карта изглежда така, като също е във формат бмп:
https://photo-forum.net/static/forum/2006-05/vuxn9940.JPG
http://img45.imageshack.us/img45/4936/chessdm3ww.jpg
Тя е много необходима за това плъгът да работи. Проблемът е в това, че аз не можах да разбера как се прави подобна "карта". Не ми стана ясно този плъг може ли да направи такава карта, тя по друг начин ли се прави или нещо друго.
Моля, тези, които знаят нещо по този въпрос, да бъдат така добри и учтиви да го споделят с мен. Мисля, че много участници тук ще се радват да научат за тази "карта на дълбочина" и чрез използване на този плъг да постигнат ефекти, които иначе само качествените обективи могат да правят. Само да допълня, че този плъг има такива възможности, чрез които да се постигне боке ефект и т.н. Предварително благодаря на отзовалите се, надявам се да няма много спам в темата, най-много 2-3 красиви патки.
|
|