Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Моля за малко информация за дълбочина на рязкост при FZ20-
Автор: Paladin   
Дата:   11-04-05 14:23

Преди 3 дена и аз най-после си купих FZ 20. Естествено още го разучавам, но има нещо, което упорито не мога да постигна. Искам да направя снимка с голяма дълбочина на рязкост, например портрет със силно размазан фон, но нещо не успявам да се справя. Следвам точно указанията от книжката, но винаги ми излиза всичко на фокус (или с много леко размазан фон). Моля да ми дадете малко съвети как да постигна желания ефект. Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за малко информация за дълбочина на рязкост при FZ20-
Автор: pinko   
Дата:   11-04-05 14:26

снимка с голяма дълбочина на рязкост, например портрет със силно размазан фон

Нещо си се пообъркал, това дето го искаш е МАЛКА дълбочина на рязкост, пък и с тоя апарат не може да стане, трябва ти ДСЛР[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за малко информация за дълбочина на рязкост при FZ20-
Автор: volokin   
Дата:   11-04-05 14:30

Става, опъни на теле, максимално и на максимално отворена бленда 2,8.
п.п това което искаш е минимални дълбочина на рязкост, а не максимална [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Нямам претенции, може и да съм объркал...
Автор: Paladin   
Дата:   11-04-05 14:31

Може и да съм объркал термина, но идеята ми е да да правя снимки с размазан фон...в книжката на тоя апарат пише, че може да се постигнат...но наистина не откривам как точно...

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за малко информация за дълбочина на рязкост при FZ20-
Автор: adda   
Дата:   11-04-05 14:32

отблизо и с лееек зуум ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Нямам претенции, може и да съм объркал...
Автор: volokin   
Дата:   11-04-05 14:33

е нали ти казах вече: гледаш да ти е максимално отворена блендата, т.е. 2,8 е в твоя случай и ако може да дръпнеш на телепозиция на обектива примерно поне 100-тина милиметра и ето ти портрет

Отговори на това съобщение
 Благодаря ти Волокин...
Автор: Paladin   
Дата:   11-04-05 14:35

Благодаря ти Волокин...Веднага след работа ще пробвам. Но явно още доста време ще го разучавам тоя апарат, а като си избирах апарат, тоя ми се стори по-прост от другите, особено СЛР апаратите.

Отговори на това съобщение
 Re: Благодаря ти Волокин...
Автор: volokin   
Дата:   11-04-05 14:37

Хубав апарат е, ще останеш доволен!
А колко е прост зависи от теб [smilie3] [smilie3] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за малко информация за дълбочина на рязкост при FZ20-
Автор: siluet   
Дата:   11-04-05 14:37

Снимай портретите при максимално отворена диафранма 2,8 мисля че имаш по цялата дъжина на ватиото и zoom in повече - поне 6х и нагоре, но ще трябва да снимаш от по-голямо растояние обекта си, а също гледай да няма близо зад обекта предмети и трябва да стане, използвай по-високи скорости и оптичния стабилизатор за да получиш рязко изображение на обекта.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за малко информация за дълбочина на рязкост при FZ20-
Автор: gorbi   
Дата:   11-04-05 15:31

мда.... всички по-горе са ти казали как става..... Важното е да си настроиш диафрагмата ръчно на 2,8..... Аз съм си играл с FZ10 но не открих приоритет на блендата...... Ако няма AV mode, ще ти е малко трудно, защото ще се наложи да си настройваш скоростта на затвора ръчно..... Условието за мацан фон обаче си е - малка като число диафрагма и над 50мм приравнено фокусно разстояние..... дай exif-a на портретите, които си направил до сега, за да видим какви са стойностите на скорост и диафрагма.....

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за малко информация за дълбочина на рязкост при FZ20-
Автор: kirilius   
Дата:   11-04-05 15:40

Мда, 2.8 бледна слагаш, мърдаш се малко по-далеч от обекта, zoom-ваш колкото трябва и си готов. Разбира се, фокусът трябва да е върху обекта. Можеш да пробваш и с ръчен фокус.

Ето един пример с FZ20:
https://photo-forum.net/i/80856&USER_ID=908

Ето още един:
https://photo-forum.net/i/70324&USER_ID=908

И още един:
https://photo-forum.net/i/59070&USER_ID=908

И още един:
https://photo-forum.net/i/48656&USER_ID=908

Има и друго. Оптиката на FZ20 си я бива за този клас апарати, но не очаквай най-хипер-супер-мега якото "размазване" на фона.

[smilie24] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Моля за малко информация за дълбочина на рязкост при FZ20-
Автор: i_viper   
Дата:   11-04-05 15:41

Аз снимам с такова фото, перфектно си се получава желания от теб ефект.

До тук са те посъветвали правилно как да стане номера, но са забравили да ти кажат, че от обекта до фона трябва да имаш разстояние ( пробвай да увеличаваш разстоянието от обекта до фона) ако си лепнал обекта до стената няма как да стане номера с размазване на фона.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за малко информация за дълбочина на рязкост при FZ20-
Автор: siluet   
Дата:   11-04-05 20:57

Ааа аз съм му го казал това за фона да е по- далече от обекта! Сега трябва само да щракаш и би трябвало да се получи добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за малко информация за дълбочина на рязкост при FZ20-
Автор: stoevmobile   
Дата:   11-04-05 23:10

С Канонче е цъкнато, S1 IS, ама принципа същият, дето kirilius описва - от малко по-далечко с яко зумване - аз фокусирах с аутофокуса в основата на клечката..... [shtrak] [beer] [shtrak] [beer] [shtrak] [beer]

http://img.photobucket.com/albums/v203/Stoevmobile/pizza-2.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна