Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: bender_w   
Дата:   10-04-05 15:00

В какъв формат да записвам снимките си след обработка с Photoshop? Според книгата „Цифровите снимки” на Роб Шепърд (National Geographic) „... щом се качи на компютъра, JPEG файлът трябва да се обърне в TIFF или друг формат... Причината е, че всеки път, когато JPEG файлът се отваря и записва, данни се изхвърлят и построяват наново. Така той започва да губи качества.”
Тук обаче възникна въпроса, ами то като моя фотоапарат така или иначе снима само във формат JPEG значи това което се „губи” вече така или иначе се е загубило, така че не би трябвало да има значение формата на запис.
Ще бъда много благодарен, ако някой ми помогне да се оправя в кашата!

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: snake79   
Дата:   10-04-05 15:39

https://photo-forum.net/ebook/page6.htm

Boni евала за книгата.Сега вече е много лесно да обясниш нещо :-)

По горе като щракнеш на линка си пише.

Аз поне правя така:

1. Източвам снимките от фото-апарата.
2.Преглеждам ги
3. Тези които наситина ми харесват: ги отварям в ACDS или Photoshop, и ги конвертирам във TIFF.

* В ACDS става много лесно.



Публикацията е редактирана (10-04-05 15:39)

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: bender_w   
Дата:   10-04-05 17:45

мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: Stanev   
Дата:   10-04-05 17:52

Не е необходимо да пазиш снимките си задължително в TIF, можеш да оставиш кадъра и във формата на фотошоп PSD. Кадри които не си пипал си ги остави така както са си, защото няма как да му подобриш качеството и единственото което ще направиш е да му увеличиш размера.
В никакъв случай не записвай jpg отново в jpg, сам си си отговорил защо. А можеш и да пробваш, отвори един фай и го запиши в jpg без да правиш промени, повтори операцията няколко пъти и сам ще видиш резултата. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: borissov   
Дата:   10-04-05 18:18

Аз си ги държа в PSD, въпреки че заема много място, имам файлове по 200+ МБ, тъй като са с по 5-6 слоя, но поне мога винаги да променя нещо, ако се наложи.
Иначе необработените си ги държа в NEF.

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: jumbo   
Дата:   10-04-05 19:44

аз само в НЕФ по-качествен е от тифа и доста по-малък от него 3 или 5 пъти зависи в какъв тиф го конвертирам а това не е малко

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: siluet   
Дата:   10-04-05 22:41

Добре де неразбрах ако само ги отварям снимките и ги преглеждам без да ги редактирам и записвам, влошава ли им се качеството в .jpg формат?

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: jumbo   
Дата:   10-04-05 22:57

не се влошава
но направиш ли редакция това е= запис и от там.....


ако само гледаш нямаш никакви драми [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: popoff   
Дата:   11-04-05 13:43

... слушаи го тоя чичко от national geografic ... ;)
Aко отвориш .jpeg ( joint photograrhs expert group ) снимка с качество 0.85 ( обратно пропорционално на compress ratio ) и отново я запишеш като .jpeg със същото качество става : 0.85 x 0.85 = 0,7225 [smilie22] ... сам си сметни след няколко записвания в .jpeg какво става .
В .jpeg се записва след като си свършил обработката . Има .jpeg и .jpeg for web - там разликата е в резолюцията - dpi .

PNG ( poetable network graphic ) формата е доста добър за 24 битови снимки ... компресията е НЕдеструктивна както LZW при .tiff ( taget image file format ) ...

[shtrak] айде ...



Публикацията е редактирана (17-03-11 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: bender_w   
Дата:   11-04-05 20:44

Благодаря много за отговорите, сега ми стана всичко ясно!

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: nrk   
Дата:   11-04-05 20:49

А използва ли се вече така наречения jpeg2000???
Този формат ми изскочи най-неочаквано, от статия, в която не предполагах, че ще срещна нещо фотографско...
Чували ли сте нещо за този формат??? Би трябвало да предлага по-добра компресия от jpeg, при много по-малка загуба на качеството...

Отговори на това съобщение
 Re: В какъв формат да записвам снимките си?
Автор: jumbo   
Дата:   11-04-05 20:53

ама няма гаранция че се чете от всички по-стари програми.....

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна