Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Архив
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: elana   
Дата:   02-04-05 12:59

Нишките, които се прекъсват и глобализацията

Никога не съм предполагала, че животът може да бъде толкова изобретателен и всеки път да измисля нов начин, по който да ни разочарова! За жалост доста често и аз ставам жертва на неговото въображение, а всеки път, когато се опитам да избегна това въображение, ставам жертва на собствената си глупост – и в двата случая жертвата съм аз! В подобни ситуации откривам колко ненужно е моето жалко съществувание и че бих могла да си спестя тази агония само ако се приобщя към всеобщите закони на природата и успея да се адаптирам към непрекъснато променящите се условия на средата. Дарвин може и да е бил наясно с проявите на естествения подбор, но на мен някак са ми убягнали. И, макар че на всички е известно, че оцелява по-силният, аз изглежда засега съм се примирила с жестоката действителност и предпочитам по-скоро да се самосъжалявам, отколкото да се боря. Прав е бил и онзи, който е казал, че животът е джунгла и трябва да си лъв, за да оцелееш, но и да си винаги лъв си е доста трудно! Знам, че хората са зверове, които се интересуват единствено от себе си; знам също, че Земята ще продължи да се върти и без мен; знам , че хубавите неща, ако ги има, не се случват на мен. Но мисля, че все трябва да има нещо, заради което си струва да се живее. Не може Господ просто така да е пропилял един човешки живот, като го е дал на мен!
И ето продължавам да живея, опитвайки се да открия това, което заслужава такова разхищение на енергия, материя и време. Вглеждайки се в настоящето, откривам, че все по-неясно ми се струва бъдещето, и все по-често се опитвам да избягам в миналото. Може би именно там откривам спасение от всичко, което изпитвам сега. В този огромен, объркан глобален свят няма местенце, където да се почувстваш сигурен и спокоен, спасен.
И всичко това във век на напредък и технологии! Понякога те ми се струват толкова непоносимо тежки и смазващи, че сякаш съм се сляла с човешкия егоизъм и с градската “машина”. Във века на глобализация, всички сме част от машините – работим с машини, общуваме чрез машини, живеем с машини. Тези машини прекъсват невидима нишка у нас – нишка, която ни свързва със самите нас. Може и да звучи тривиално или твърде сантиментално, но ми е нужно да избягам в такива моменти. Бягам например, четейки Йовковите разкази – заживявам в съня, наречен българско село. Това е сън, в който всичко е простичко и ясно – сън, в който човешката мъка и радост са наивни и чисти, реални и неподправени. Не искам да се събуждам от непревзетата красота и покоя, а да вървя по прашния селски път, да усещам мириса на сено, да слушам тишината и единствено да долавям самотния лай на далечно куче. Че къде другаде днес е възможно това, ако не в сънищата! Има ли място, където поне за миг да се откъснеш от трескаво препускащите часове, от пронизващия вой на сирените и рева на автомобилите, от тежащия въздух и още по-тежките проблеми на минаващите покрай теб забързани хора?! И тези нишки със сънищата прекъсва така наречената глобализация или ги руши в стремежа си да създаде нови. Но новите нишки не могат да заменят другите. Спасени от някогашното пагубно влияние на Византия, днес сме изправени пред още по-пагубно и почти неизбежно – това на световната глобализация. Стремейки се към така жадувания “запад”, ние се отдалечаваме от своето. Говорим за глобални мрежи, глобална информация, глобална икономика, но не и за собствена идентичност, за лична удовлетвореност и за малкия, все още неглобализиран човешки свят, в който се прибираме вечер. Нужно ли е около този свят всичко да бъде джунгла, в която не ти си лъвът? Дали и в човешкия свят оцелява най-силното, най-развитито и най-устойчивото? Никой не забелязва нишките, чрез които биват пренебрегнати нашите традиции и обичаи, за да се настанят на тяхно място “лъвските”, по-устойчивите и по-силните. Тази нишка с традициите все по-често се къса. Тази глобализация променя не само икономиката и достъпа до информация, а и нашето мислене. Почитаните в миналото добродетели днес са превърнати в непреодолими недостатъци. Трудолюбието се свързва с глупост и едва ли не вече е унижение, чувствата са слабост, скромността е “задръстеност”, а добротата – сляпа заблуда. Живеем в свят от интриги, пазари, цени, неосъществени намерения и напразни надежди, изпуснати мигове и пропилени възможности. Живеем с време, от което винаги изоставаме, което винаги бърза и което дори не разбираме. Живеем с големи възможности, с усъвършенствана техника и бързи комуникации, а се справяме бавно и общуваме трудно. Мислим егоистично, а живеем “глобално”.
Може би в някой пренебрегнат от цивилизацията и забравен от глобализацията край, далечен и откъснат от сивотата, може и да има едно село с пуст и прашен път като в Йовковите разкази, където се чува далечен лай на куче и се носи мирис на трева…

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: J0R0   
Дата:   02-04-05 13:10

Не си права.
Напрежението в теб и недоволството, което носиш не идват нито от машините, нито от глобализацията, нито от времето в което живеем.
Те са вътре в теб.
И на село да идеш, няма да избягаш от тях.
Йовковото спокойствие няма да дойде само при теб. То е състояние на духа, а не място с географски координати.
Нирвана можеш да постигнеш и пред компютъра.
Буда, божеството, се чувства еднакво добре както в селската пустош, където се чува далечен лай на куче и се носи мирис на трева, така и в най-натоварения интернет форум.
Да се мисли обратното е не само погрешно, но и обидно за Божеството.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: lumix   
Дата:   02-04-05 13:27

...хъм толкова многословни стават жените/и не само те...:-)/ когато някой ги е напуснал или разочаровал. Просто го забрави и давай напред ...абе намери си ново гадже..за което си заслужава ..." такова разхищение на енергия, материя и време".


.......................................
има такива места :
"Може би в някой пренебрегнат от цивилизацията и забравен от глобализацията край, далечен и откъснат от сивотата, може и да има едно село с пуст и прашен път като в Йовковите разкази, където се чува далечен лай на куче и се носи мирис на трева… "
....просто трябва да ги ВИДИШ!


Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: emmmo   
Дата:   02-04-05 13:30

И двамата сте прави! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: emmmo   
Дата:   02-04-05 13:30

Имах предвид elana и J0R0. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: elana   
Дата:   02-04-05 13:37

J0R0,
SoHm - в източната религия е казано точно и ясно: реализирай самия себе си, но това не е толкова лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: mikele   
Дата:   02-04-05 13:42

Елана ти четеш Махабхарата. Рамаяна ?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: Amigo   
Дата:   02-04-05 14:25

Каква е тази меланхолично-философска тема[smilie10] [smile] Всичко е илюзия или сън, както казват в Индия [smilie3] Повечето хора преминават през живота изцяло потопени в своето его и мислите си, и затова не могат да различават фалша от истинското, доброто от злото, съня от действителността.[smile] Най-трудно е да се пребориш с ума и да разбереш както себе си, така и света около теб, и да можеш да живееш в него без да нараняваш другите, без да им налагаш своите виждания и същевременно да не допускаш да те манипулират и злото да взима връх.[smilie3] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: niavaah   
Дата:   02-04-05 14:40

what d' f**** ;]]]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: namaste   
Дата:   02-04-05 15:09

Не може Господ просто така да е пропилял един човешки живот, като го е дал на мен!
Спокойно, Елана! Животът ти е само твой и само ти решаваш какъв точно да бъде! [smile]
Емоциите изморяват, не се отъждествявай с тях- те също са илюзия.
Послушай JORO, намери баланса вътре в себе си, постоянно творейки живота си, какъвто си го представяш в най-съвършения му вид. И той ще бъде такъв, обещавам![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: elana   
Дата:   02-04-05 17:07

Толкова топлота, толкова позитивна енергия и състрадание , невероятни сте

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: Brummaker   
Дата:   02-04-05 17:08

споооко, винаги може да стане по-зле [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: ken   
Дата:   02-04-05 17:42

"Животът не се мери с броя вдишвания, а с моментите, които спират дъха ни!" - Джордж ГАРЛИН

Когато съпругата на Джордж Гарлин починала, Гарлин -известният груб и устат комик от 70-те и 80-те години - написал тази невероятно изразителна статия ? толкова уместна и днес, в епохата след 11 септември.

Парадоксът на нашето време е, че имаме високи сгради, но ниска търпимост, широки магистрали, но тесни възгледи. Харчим повече, но имаме по-малко, купуваме повече, но се радваме на по-малко. Имаме по-големи къщи и по-малки семейства, повече удобства, но по-малко време. Имаме повече образование, но по-малко разум, повече знания, но по-лоша преценка, имаме повече експерти, но и повече проблеми, повече медицина, но по-малко здраве.

Пием твърде много, пушим твърде много, харчим твърде безотговорно, смеем се твърде малко, шофираме твърде бързо, ядосваме се твърде лесно, лягаме си твърде късно, събуждаме се твърде уморени, четем твърде малко, гледаме твърде много телевизия и се молим твърде рядко. Увеличихме притежанията си, но намалихме ценностите си. Говорим твърде много, обичаме твърде рядко и мразим твърде често.

Знаем как да преживяваме, но не знаем как да живеем. Добавихме години към човешкия живот, но не добавихме живот към годините. Отидохме на луната и се върнахме, но ни е трудно да прекосим улицата и да се запознаем с новия съсед. Покорихме космическите ширини, но не и душевните. Правим по-големи неща. но не и по-добри неща.

Пречистихме въздуха, но замърсихме душата. Подчинихме атома, но не и предразсъдъците си. Пишем по-вече, но научаваме по-малко. Планираме по-вече, но постигаме по-малко. Научихме се да бързаме, но не и да чакаме. Правим нови компютри, които складират повече информация и бълват повече копия от когато и да било, но общуваме все по-малко.

Това е времето на бързото хранене и лошото храносмилане, големите мъже и дребните души, лесните печалби и трудните връзки. Времето на по-големи семейни доходи и повече разводи, по-красиви къщи и разбити домове. Времето на кратките пътувания, еднократните памперси и еднократния морал, връзките за една нощ и наднорменото тегло и на хапчетата, които правят всичко - възбуждат ни, успокояват ни, убиват ни. Време, в което има много на витрината, но малко в склада. Време, когато технологията позволява това
писмо да стигне до вас, но също ви позволява да го споделите или просто да натиснете "изтриване".

Запомнете, отделете повече време на тези, които обичате, защото те не са с вас завинаги. Запомнете, кажете блага дума на този, който ви гледа отдолу нагоре с възхищение, защото това малко същество скоро ще порасне и няма да е вече до вас. Запомнете и горещо прегърнете човека до себе си, защото това е единственото съкровище, което можете да дадете от сърцето си и не струва нито стотинка.

Запомнете и казвайте "обичам те" на любимите си, но най-вече наистина го мислете. Целувка и прегръдка могат да поправят всяка злина, когато идват от сърцето. Запомнете и се дръжте за ръце, и ценете моментите, когато сте заедно, защото един ден този човек няма да е до вас. Отделете време да се обичате, намерете време да си говорите, и намерете време да споделяте всичко, което имате да си кажете.

Защото животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни.


Отговори на това съобщение
 No Subject
Автор: Божидар   
Дата:   02-04-05 18:10





Публикацията е редактирана (03-04-05 19:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: elana   
Дата:   02-04-05 19:26

Brummaker, зная[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: namaste   
Дата:   02-04-05 19:39

Brum, no ne e zaduljitelno [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: Brummaker   
Дата:   02-04-05 20:17

а след зле-то идва....още по-зле-то [smilie18]

посмейте се тук и ...умната...докато сме здрави - всичко ще е на 6 [smilie24]

http://www.monitor.bg/life/article?sid=&aid=34501&eid=313


Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: Todd   
Дата:   02-04-05 20:19

Сигурно всеки трябва да намери баланса за себе си .Отдавна съм установил че първия проблем на много хора е разбирателството със самия него си .Щото съм дърт :) [smilie25] [smilie25]
" Може би в някой пренебрегнат от цивилизацията и забравен от глобализацията край, далечен и откъснат от сивотата, може и да има едно село с пуст и прашен път като в Йовковите разкази, където се чува далечен лай на куче и се носи мирис на трева…"
- току що се връщам от такова място след 5 часа прекарани там ! Щото съм селянин :)
[smilie19] [smilie19]
И се втурвам в блъсканицата по пътищата ,града
и работното ми място препълнено всякакви нужни и ненужни машинарий и всякакви хай тек простотий .Щото ми е кеф да се занимавам с тях.
[smilie7] [smilie7] [smilie7] И какво от това ? Важното е да да можеш да отговориш на оня тъп въпрос : ТИ КОЙ СИ ??? [smilie5] [smilie5]
И като намериш отговора вече ти е лесно :)[smilie19] [smilie19] [smilie19] [smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: TheMadMan   
Дата:   02-04-05 20:37

елана, избор имаш, от теб зависи ...

когато нещо не ти харесва търсиш начин да го промениш или да смениш средата си ...
света няма как да промениш, но с малкия си пример си струва ...

всеки от нас играе съдбовна рола на тази планета, но го разбира едва след напускането й ...

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: namaste   
Дата:   02-04-05 20:51

elana, разглеждайки снимките в профила ти осъзнах, че горният текст е просто копнеж по Рая! Проблем, който имат всички ангели живеещи сред нас.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: elana   
Дата:   02-04-05 21:07

namaste, та нима всеки от нас не е ангел, но понякога забравил за това, и нима не всеки мечтае за щастие. Но в какво е то? Какво е истината? Както е попитал Пилат, преди "да си измие ръцете пред народа" и да осъди Исус на смърт .
Благодаря, Todd !
Благодаря, TheMadMan !
Вие сте открили може би своя малък Рай. Благословени да сте!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: namaste   
Дата:   02-04-05 21:16

Раят е навсякъде, щом го носиш у себе си.[smile]
Да, ангели сме всички.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: Brummaker   
Дата:   02-04-05 21:18

https://photo-forum.net/joro/emoticons/T1A.gif


амин [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: namaste   
Дата:   02-04-05 21:24

Ето двама от любимите ми ангели!За тях се грижи, и то добре, падре Брум!!![beer]
Всичко това личи от танца на радостта и единението![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема , нефотографска,но свързана с един от Конкурсите.
Автор: Brummaker   
Дата:   02-04-05 21:33

[smilie18] [smilie18] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна