Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Макро?
Автор: proudmerry   
Дата:   28-03-05 17:35

Хиперфокално разстояние на даден обектив - това ли е минималното разстояние, от което нататък може да се снима макро?


Отговори на това съобщение
 Re: Макро?
Автор: fotocolor   
Дата:   28-03-05 17:44

Zavisi ot aparata,obektiva i nqkoi drugi faktori.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро?
Автор: explorer   
Дата:   28-03-05 18:23

Хиперфокалното разстояние при дадена бленда е разстоянието в което ако фокусираш всичко зад него започва да е на фокус. Например, ако на 50мм обектив нагласиш бленда 8, и фокусираш на обект който е на около 10м от тебе, всичко на около 5м пред обекта, и всичко зад обекта ще е на фокус (10м е хиперфокалното разстояние за 50мм обектив на бленда 8).

Това което всъщност те интересува за макро е минималното разстояние на което един обектив може да фокусира - то си е друг параметър, който точно така си се и казва.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро?
Автор: Nikon_F2   
Дата:   28-03-05 18:26

[smilie5] Ц![smilie23]
Хиперфокалното разстояние няма нищо общо с темата "макро".[smilie7]
Това е по темата:
[shtrak] "Всичко на фокус"[smilie18] и
[shtrak] "Мързи ме да снимам"[smilie18]

[shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро?
Автор: proudmerry   
Дата:   28-03-05 19:04

explorer
Благодаря. Продължаваме да се учим. Не бива мацето да ми се смее.


Отговори на това съобщение
 Re: Макро?
Автор: Avon   
Дата:   28-03-05 19:59

Hiperfokalnoto razstoianie niama nishto osbshto s makroto.

Vchera si vodih toia razgovor kakvo tochno e makro. Jena mi se udivliavashe che Coolpix 950 fokusira do ot bezkrainost do 2cm ot obekta, a niama obektiv za SLR, koito da moje sashtoto.

Makro e (maximalnoto) saotnoshenie m/u lineinia razmer na obraza (v/u filma/senzora) i lineinia razmer na obekta, koeto daden obektiv moje da ti dade. To e harakteristika SAMO na obektiva. T.e. - ako snimash 10cm moliv postaven na nai-blizo do obektiva taka che da e na fokus, i toi izleze 1cm v/u filma - makroto ti e 1/10. Pri vsiako po-dalechno razstoianie moliva pak shte e na fokus, no tova saotnoshenie shte e po-malko ot 1/10

"Makroto" obache niama obshto s min. razstoianie do obekta, na koeto edin aparat moje da fokusira. Edin Coolpix 950 moje da fokusira na 2cm ot obekta, no makroto mu e 1:2.8, dokato standarten makro-obektiv vdiga do 1:1, no fokusira ot 10 pati po-daleche. Parvoprichinata digitalkite da imat strahotno makro e malkia senzor. Senzora na Coolpix 950 e kam 5 pati po-malak ot Laika format. Taka che t'va im e ot Boga dadeno[smilie5]

Dano e iasno.


Отговори на това съобщение
 Re: Макро?
Автор: proudmerry   
Дата:   28-03-05 20:28

Даа, лошо, не става наготово! В "ЧаВо по обективите"(някой беше пуснал линка наскоро) просто си пише сичко! Изложих се много!


Отговори на това съобщение
 Re: Макро?
Автор: Stoevmobile   
Дата:   28-03-05 21:58

Та за макро викаш, как се снимало [smilie5]
Глей са, туй фотощрака мисли вместо теб - тураш врътката (от снимката по-долУ) на цветенце и после само шидьоври излизат. [smilie5]
Виж, ако ще снимаш мъжки портрет, не мога да те посъветвам - има само режим "Госпожица с шапка", ама по руските сайтове вече може и да има ъпдейти за без шапка и за мъже също[smilie5]
[beer] [beer] [beer] [beer]

https://photo-forum.net/static/forum/2008-07/btqc3664.JPG
http://www.dpreview.com/reviews/nikond70/Images/topleftcontrols.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Макро?
Автор: proudmerry   
Дата:   28-03-05 22:53

Stoevmobile

Избрал си много добър модел за илюстрацията. Най добрия![smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна