Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За ползата от широките светли обективи...
Автор: Vatman   
Дата:   23-03-05 10:52

Наскоро се сдобих с един Zeiss Flektogon 20/2.8 MC на резба М42 и веднага го въведох в експлоатация воден от любопитството, познато на всеки маниак при купуването на нова придобивка. Разбира се бях изчел доста мнения из нета преди това и знаех какво да очаквам... При боравенето с него си личи солидната и прецизна изработка, ринга за фокуса се върти мазно и приятно. Рязкостта и цветопредаването са безупречни. Досега не съм виждал толкова реално цветопредаване. Хроматични аберации не се забелязват при 100%. Заради кроп-фактора при 300Д и кривене не се забелязва. Фокуса е от 19 см до безкрайност и работи много точно... ОБАЧЕ...винаги има „обаче”:

ЗА КАКВИ ЦЕЛИ Е ПОДХОДЯЩ ТОЗИ ОБЕКТИВ?

- За пейзажи става, но тогава защо му трябва Ф2.8, кой ще снима пейзаж на тази бленда.

- За макро едва ли

- За интериор става, но пак не му трябва Ф2.8 заради приткия ДОФ

- За снимки за каталог като че ли е подходящ, но колко пъти в живота си един непрофесионалист снима такива неща...
Изобщо какво е предимството на този пред друг с мин Ф5.6 примерно не е ясно ...поне на мен...

Идеята на този пост е да са наясно хората, които смятат да купуват подобен добре да се замислят дали изобщо си струва... Може би е по-удачно да се купуват средни и дълги механични както прави Thor заради приятните бокета и най-вече приятната цена... ама здраве да е ... дори и заради тръпката при боравене с него си заслужава покупката...

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: BuzzFuzz   
Дата:   23-03-05 11:07

Mi ponqkoga kogato nqma6 Stativ ti trqbva po svetloslen obektiv moje da se okaje 4e ne e dostatu4no svetlo!

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Junior   
Дата:   23-03-05 11:14

Брат, аз ще купувам широк, светъл скоро и имам друга гледна точка. (Освен това ти си пропуснал едно възможно приложение - репортаж, което за мен е най-важното)...
Второ на второ - ти си вземи стъклото, па после се чуди как да го ползваш - може никога да не го ползваш на 2,8 ама знаеш, че можеш в краен случай.
Трето на трето, аз съм чел в дебелите книги (и в някои дебели сайтове също), че всеки обектив си има оптимална бленда, която е по-вероярно да бъде някаква средна стойност (за обектив на 2,8 би била от сорта на 5,6 или 8 или11)... Та ако си вземеш 24/5,6 оптималната бленда ще е около 16..
Четвърто на четвърто - по тъмен обектив -> повече трудности при снимането.

ПЕТО И НАЙ-ВАЖНО - по светлите обективи са по-остри.

[beer]
Бира + картовки в Бургас, след Великден

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Brummaker   
Дата:   23-03-05 11:15

5 - точно обратното е [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Junior   
Дата:   23-03-05 11:18

Бруме, точно обратното е ако приемем че се снима ма максимално отворена бленда.... а аз твърдя , че по принцип по-светлите са по-остри като цяло....

(бе ти прочете ли за Бират в другата тема)

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Brummaker   
Дата:   23-03-05 11:19

бе прочетох, а ти ?

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: djidji   
Дата:   23-03-05 11:21

Ватмане, този обектив ми е в списъка с милион и едно желания, както е за повечето кроп фактор маниаци. Бих го взел за пейзажи, та като разработиш пейзажите покажи нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Vatman   
Дата:   23-03-05 11:21

Верно за репортаж може би става... а и за оптималната бленда има резон. За остротата ясно, ма бленда 2.8 кога ще сложиш? Като се видим ако искаш ще ти го дам за за известно време да пробваш дали ти пасва... ма резба 42...ко имаш...преходник за Никона...оптичен елемент..[smilie23]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Vatman   
Дата:   23-03-05 11:26

djidji,
Засега съм го тествал интензивно само... за пейзажи требва свободно време, а засега такова нямам, пък и нека се разлисти малко. Аз не съм много фотограф де, ма съм equipment masturbator [smile] т.е. кефя се повече на железата отколкото на снимането...

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Junior   
Дата:   23-03-05 11:29

OOOOOOOOППС за 5 точка не съм прав (сега четох в буквара)... нея не я бройте за аргумент (няма да я трия за да си остава протокол от дискусията - надявам се, че Гената няма да ми се скара много...)

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Skic   
Дата:   23-03-05 12:14

Vatman, аз имам Flektogon 20mm f4, верно само бленда 4, но съм много доволен! Пущината не криви не само на 300Д (кроп 1.6), но и на филм. Пoлзвам този обектив на Canon EOS 100 и съм снимал от f4 до f22, при всякакви светлинни условия - обективчето е чудесно! Приложения на f2.8 има много, не смея да обяснявам тук, защото ще се окаже, че познанията ми не са обширни... Питай GuruMMX, защо му е 16-35/2.8L и защо си взе Flektogon 35/2.4, и защо се кефи на Flektogon 21/4 (дано не бъркам обектива). Що се отнася до изброените от теб предимства на Flektogon 20/2.8(4) напълно ги потвърждавам. Чувал съм обаче, че на дигитално тяло не е толкова добър, пак за справка ще посоча GuruMMX.

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: neuromancer   
Дата:   23-03-05 12:17

на 20мм DOF-a си е приличен дори и на 2.8, ако не снимаш много отблизо

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: kalinari   
Дата:   23-03-05 12:25

2,8 = по-светъл визьор = по-лесно фокусиране,особено в тъмни помещения.

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: 5kan   
Дата:   23-03-05 12:26

ами когато се е появил този обектив основно са снимали на филми, а по-добро качество - при по-ниска чувствителност
при филми ISO 50 че и 25 диафрагма 2.8 си е полезно нещо, а при тогавашните тъмни визьори на всичко що е на М42 е още едно преимущество

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Skic   
Дата:   23-03-05 12:29

А като каза за макро... ето една фотка с Flektogon 20/4 + 300D и ако не се лъжа с най-тънкия макро пръстен от трите:

http://www.photo-cult.com/showpic.php?aut=Nik&id=24344

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Vatman   
Дата:   23-03-05 12:41

Сигурен съм, че има много приложения на бленда 2.8 и професионалистите ги ползват, а GuruMMX е такъв и сигурно му върши работа... А за репортаж има ограничено приложение, тъй като трябва да си близо до събитието, което не винаги е възможно... На лента не съм го пробвал щото нямам.

Kalinari, с тези обективи по принцип трудно се фокусира, дори и на Ф2.8, по-лесно е със скалата и окомер...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: 5kan   
Дата:   23-03-05 12:42

Test rozdzielczości obiektywu Carl Zeiss Flektogon 20mm/2.8


f/2.8 f/4 f/5.6 f/8 f/11 f/16 f/22

środek
60 70 90 95 100 85 65

rogi
30 40 45 55 75 70 55


Rozdzielczość (w liniach na mm)
надявам се да не ви затрудни полския

почти същата е картинката за по-стария флектогон 20/4

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: gorbi   
Дата:   23-03-05 14:01

В профила ми снимката с облаците е с флектогона , без фотошоп, на затворена бленда.... Сравнено със 20-те мм на китовия .... е няма сравнение...... пък защо му е 2,8.....:) това сериозно ли питаш...[smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Vatman   
Дата:   23-03-05 14:20

Не, бе, gorbi, знам за какво му е Ф2.8. Въпроса беше дали това, че има 2.8 го прави с нещо по-специализиран от по-стария примерно, който има мин. 4. От 0.19 до 4 метра е фокусирането... от там нататък само на безкрайност и всичко ти е на фокус. Какво се снима от 0.19-4 метра? Репортаж? Интериор? Пейзаж? Аз се сещам само за стоки за каталог...[smilie8]... и за маса, парти.

PS: За тази снимка с облаците с какво ти помогна блендата 2.8?

Откакто го имам не ме напуска чувството, че съм си купил супер запазена луксозна кола модел 1952 г. [beer]



Публикацията е редактирана (23-03-05 14:35)

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: volokin   
Дата:   23-03-05 14:46

Ватмане, никъде не е казано че с такъв обектив се снимат само пейзажи! това е просто светлосилен широкоъгълен обектив, който със сигурност ще е по-добър на 2,8 от някой на 4 например. И ако 2,8 при него е компромис, то 4 ще е връх, докато при други 4 ще е компромис.
хубавото на широкоъгълните обективи е в предаването на драматичност на нещата, т.е. ако снимаш нещо от много близък план, то всичко по надалеч, изглежда още по-надалеч и става много малко, ако и имаш възможност да си играеш с доф-а, което този обектив ти позволява, то нещата стават още по-интересни. С други думи имаш повече Свобода, а за Свободата се плаща !![smilie24] [smilie24]
Другите доводи са казани по-горе...

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Junior   
Дата:   23-03-05 15:02

Няоб го е казал всичко в по-горния постинг.
(Тошко, абе аз съм маниак на тема Никкор, та затова мноооого благодаря за предложението, но ще си взема наккор... А Джиджи е наш човек, ако искаш да му го дадеш за проба - това е вече друга бира... (и то верно си е = на бира :):) )

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: thor   
Дата:   23-03-05 15:04

мноо готина тема [smilie24] [smilie6]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: Skic   
Дата:   23-03-05 15:07

volokin, прав си напълно и сега ще метна тук няколко примера, нека не се тълкуват като опит за печелене на точки!

https://photo-forum.net/i/94646&USER_ID=1653
тук бамбука е на 20-25 см от апарата, а дивана е на има няма 1.5 м от бамбука, блендата е ф4

а това:https://photo-forum.net/i/96206&USER_ID=1653
е пак с Флектогона, но тук е на ф8

а това е с друг един Флектогон 35/2.8 с макропръстен и е снимано точно на ф2.8:
https://photo-forum.net/i/94619&USER_ID=1653

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: djidji   
Дата:   23-03-05 16:09

Склонен съм да подкрепя Ватмана, пейзажа с облаците на горби - ми него и със синияКит можеш да го снимаш. Затвори на 8-11 синияКит и глей кво стаа, страашно. Може да е по-качествен Флектогона, ама колко? Хайде, пичове, покажете нещо, което не може стандартния. Аз също имам м42 обективи, и си седят на специалния рафт, този с м42 фотоапаратите :-)

Отговори на това съобщение
 Re: За ползата от широките светли обективи...
Автор: gorbi   
Дата:   23-03-05 16:17

а сега да кажеш какво е "синия Кит"...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна