Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Коментар от "foto-cult"
Автор: snake79   
Дата:   19-03-05 18:05

В този форум съм вече от почти 1 година.
Кога ще видя и тук такъв коментар под снимка (без значение моя или друга)?
Във фотокулта съм от 2 седмици.

Нарочно не слагам линк към снимката защото веднагя някои като ТРЕСНАТИЯ (я от гръм я от кон), ще се изцепи нещо от типа за рекаламата :-)

vlad *** : 19.03.2005 01:01
Нека да анализираме систематично двете снимки за да постигнем обоснован отговор на въпросите ти.
Първо - защо си направил тези фотографий? - За да покажеш обект с интересни форми и линий. С ярки хубави, топли и хармонични цветове.
Да се пресъздаде атмосфера на ведрост, чистота и духовно спокойствие, благост и уравновесеност на духа(което трябва да излъчва снимка на манастир)

Второ - чрез какви композиционни средства да се постави акцента върху този обект? - Чрез рамкиране със силует на арка и изключване от кадъра на обекти с по-ярки и отвличащи вниманието цветове и форми. Постигнал си го в цветния вариант. Тук има пълно съвпадение на композиционен и цветови център.

Трето - хармоничен ли е кадъра цветово? - Определено - да! Цветовете върху фасадата са ярки и топли и се допълват добре. Зеленото в кадъра е под 1/4 от общата площ. Като резултат, зеленото напълно се неутрализира от топлите червени и розови цветове и стои свежо и красиво, а не наводнява останалата част от кадъра със зеленикъви оттенъци.

Четвърто - какво се получава при Ч/Б вариант? - Обикновенно ч/б се използва когато в кадъра, цвета няма роля в композицията, цветовете са нехармонични и не въздействат естетически в направление на главната идея на снимката(както е в случайте с много и небалансирана цветово зеленина). Когато ярки цветни артефакти отвличат вниманието от главния обект и разбалансирват композицията.
Когато премахването на цвета усилва графичността и формите в кадъра.
В твоята снимка където цветовия акцент съвпада с главния обект и разположението на главните червени цветове всъщност подсилва формите и графичността на този обект - премахването на цвета намалява въздействието му!
Като даказателство ще посоча ефекта на цвета върху фокуса на срадите. Той е слаб. Но във цветния вариант , червения цвят толкова добре подсилва акцента върху тях че слабия фокус не дразни. В ч/б вариант той веднага става очебиен.
Още един интересен момент е че в ч/б вариант се губи ефекта на малката, червена, женска фигурка коята в цветния вариант създава чудесна мащабност на кадъра.

В заключение - цветният вариант постига всички цели на снимката като визия и излъчване.
Ч/б вариант има по- салб ефект визуално и съвсем различно излъчване. Той-пресъздава атмосфера на античност, забрава, замръзналост във времето. Ако това ти е била първоначалната идея - ч/б е подходящиа вариант, но имай в предвид че при него рамката на арката много тежи(не е балансирана от ярките цветове) и трябва да се намали като площ.
Аз предпочитам цветния вариант!

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар от "foto-cult"
Автор: gorbi   
Дата:   19-03-05 18:07

сега се очаква ти да поставиш тук началото на такива коментари с личен пример....... Стискаме палци, желаем успех [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар от
Автор: snake79   
Дата:   19-03-05 18:15

С удоволстви само, че има едно НО.
Аз съм аматьор !!!

И ще бъде все едно да уча Шумахер как да кара кола - малко смешно ще бъде според мен.

Та затова ние незнаещите и неможещите, но с желание да станем знаещи и можещи - се радваме на конструктивните коментари на знаeщите и можещите.



Публикацията е редактирана (19-03-05 18:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар от "foto-cult"
Автор: svetal   
Дата:   19-03-05 20:39

snake79 от три месеца съм тук и за радост тука съм виждал такива коментари които определено са много полезни за аматьори като нас.Браво на тези които съветват и помагат на новобранците место да се подиграват с невежеството им

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар от
Автор: murnau   
Дата:   19-03-05 20:46

snake,
vlad= Doctora tuk
taka che tova, che ti e napravil kritika suvsem ne zavisi ot faktut, che vlad e ot cult-a, ili pone ne do takava stepen, do kakvato ti iskash da pokajesh :)



Публикацията е редактирана (19-03-05 20:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар от "foto-cult"
Автор: pepi   
Дата:   19-03-05 20:47

Mnozhestveno chislo na fotografija,linja,sluchai ne se pishe sas i kratko...

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар от "foto-cult"
Автор: Георги   
Дата:   19-03-05 20:50

murnau [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар от
Автор: snake79   
Дата:   19-03-05 21:26

marnau
Това което е написал доктора не е критика а анализ, има малка разлика.

И това както и други неща ги пиша, как да го кажа - за да се активизират знаещите и можещите.
Защото има едно правило(закон) - конкуренцията прави продукта по-добър.

* продукт - да се разбира в най-широки граници.

Та общо 2 неща:
1. Всеки от нас начинаещите(поне се надявам), ще се радва на конструктивна критика и анализ.А не от типа на: кефи, cool, супер, и от типа на: неструва, ужасно и тн. Без да има обосновка.
Защото всеки се радва на точките, но само анализ като горния ти казава къде грешиш, как да правиш още по-добри снимки и тн.


2.Ако няма конкуренция от типа на photo-cult.com, сайта ще се равива по-бавно и по-малко качествено.Да не повтарям закона от по-горе нали ? [smile]



Публикацията е редактирана (19-03-05 21:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар от "foto-cult"
Автор: samara   
Дата:   19-03-05 21:32

стига сте си създавали комплекси сами, навсякъде в теорията за фотография пише, че приложените и доказали се правила са само препоръчителни за по-лесно възприемане на продукта на творческата дейност,винаги обаче се уточнява ( поне от доказалите се корифеи, а не от разни надуфковци, като тия тук ), че собственото усещане определя доколко и дали изобщо трябва да се съобразяваме с тях....някои дето размахват дипломи да си ги....абе все едно какво ..повечето тук, няма да си вадим хляба с това .....и за щастие де !!![smilie24] [smilie19] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар от "foto-cult"
Автор: murnau   
Дата:   19-03-05 21:38

OK, no :

-vseki moje da ti naprave analiz, kojto nishto ne znachi ili da ti dade suvet, kojto ne struva, a ti si mislish, che e vurha. Tova go kazvam, zashtoto tuk prekaleno se misli, che moje sajtut da bude oburnat na uchilishte. Ne, tova ne moje da stane. Po-skoro moje da zaprilicha na univesitet, kudeto student predstavia rabotite si, uchastva aktivno, a ot vreme na vreme prepodavateliat se namesva, za da izkaje MNENIE, da dade edno ramo.

-ne smiatam, che tezi MNENIA zavisiat ot sajta, no osuznavam, che sredata e vajna.

-za konkurenciata si prav, dobre che ia ima. Dali moje da se govori za ISTINSKA konkurencia, tova e drug vupros.

Отговори на това съобщение
 Re: Коментар от "foto-cult"
Автор: asb1   
Дата:   19-03-05 22:19

Анализ като този, ще ме домързи да изчета целият, а пък не виждам какво има vlad против зеленият цвят, аз си го харесвам успокоява очите :-))

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна