Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как се снимат пейзажи?
Автор: bungo   
Дата:   18-03-05 10:30

Въпросът ми е към по-напредналите. Има ли някакви правила, които трябва да се спазват за да стават пийзажните снимки по-добри? Сигурно не е само да насочиш апарата към планина или море и да натиснеш копчето, защото едни и същи места понякога излизат много хубави, а друг път за нищо не стават.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: luboar   
Дата:   18-03-05 10:36

Въпросът е доста сложен, мисля че само доцент Евгени Генов може да Ви отговори правилно


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: 5kan   
Дата:   18-03-05 10:40

ако се справяш с руския - ето нещо по-концентрирано
http://demeter.x1.ru/fotobook/books/aliluev/
http://tio.agava.ru/newsp/2000/34/07.shtml
ама има едно старо правило че броя на хубавите снимки и правопропорционален на броя на изсниманите филми и изминатите километри
на слука !

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: explorer   
Дата:   18-03-05 10:44

Според мен, 40% от хубавата пейзажна снимка я прави добре избраното място, 40% - добре избраният момент. Лятото снимки по обяд не стават - хубаво е да има облаци, освен това да е рано (много рано) сутрин, или привечер, ако и да не е на залез. Останалите 20% са добре подбраната техника - често един пол. филтър прави чудеса, също обектива ти трябва да е добре подбран - достатъчно широкоъгълен например, за да не се получава да отидеш на Рилските езера с апарат последна дума на техниката, но при кадрирането да резнеш езерата щото не се побират в кадъра [shtrak]

Има и други начини разбира се. Като не е станала снимката и ти се види малко постна, да резнеш облаците от друга снимка и да ги монтираш на тазки, на която няма. Така да се каже, с две не-много хубави снимки и малко мазане във фотошопа да направиш една хубава. Както казват руснаците - за да спиш с две красиви жени е достатъчно да намериш две грозни и една бутилка водка.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: 5kan   
Дата:   18-03-05 10:45

http://forum.ru-board.com/topic.cgi?forum=36&topic=0305
тук има и на други езици

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: lebiu   
Дата:   18-03-05 10:46

след като преди време показах първите си опити в пейзажа ми дадоха (като за начало) следния съвет:

1- статив
2- блендата затворена на мах

Останалото се придобива с навъртените километри и опита от количеството заснет материал, както 5кан хубаво го каза горе

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: kirilius   
Дата:   18-03-05 10:46

Има една книжка от поредицата на National Geographic за пейзажните снимки. Там доста сбито и ясно е описано всичко. Има и хубави примери.

Има си много особености как се снимат различните обекти в различни условия. Не може само с 2 думи да се каже.

Търси в google [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: Стефан   
Дата:   18-03-05 10:48

Има си някои правила, голяма част от които ги пише в книгите (Например в тази на National Geographic за пейзажните снимки). Едно от правилата например, е да търсиш водещи линии в пейзажа, някой диагонал който да води погледа в дълбочина. Също така да спазваш определени пропорции не е излишно, виж например инструмента за златното сечение под някоя снимка, тук е само едно сечение показано, има и много други варианти, има плъгини за фотошоп. И още доста правила могат да се изведат, някой да ме допълни ако иска.
Но най-важното условие си е да имаш добри условия за снимане, които условия зависят от това какво искаш да снимаш - в някои случаи ти трябва ясно слънчево време и синьо небе, в други мъглата или виелицата например може да направят уникални кадри. Така че всичко зависи от това да си на правилното място в правилното време, което понякога никак не е лесно.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: 5kan   
Дата:   18-03-05 10:53

тва с блендата на мах си е садо-тъпизъм
всеки обектив най-добре проявявя качествата си някъде около 8-11 бленда
имаше нещо в германските книжки по въпроса

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: 5kan   
Дата:   18-03-05 10:55

ама са прави колегите, че в телеграфен стил не може да се каже дори минимално необходимото

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: Георги   
Дата:   18-03-05 10:56

ето погледни този tutorial :))

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: kirilApostolov   
Дата:   18-03-05 11:05

Статива е задалжителен.
Ако имаш големи котрасти а по често е така
снимай два или повече кадъра с различни експонации за да разработиш небе облаци и сенки и слънце.
После събираш в фотошопа.[smile]
Ето няколко примера.
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=10209
Останалото е ходене, подходящо време и техника. От пътя рядко се срещат пеизажи а пак и те няма да чакат да се наспиш до обяд.[shtrak]



Публикацията е редактирана (18-03-05 11:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: thor   
Дата:   18-03-05 11:06

1. хубав/добър солиден статив - за по голяма стабилност, можеш да закачиш за статива раница пълна с нещо достатъчно тежко - за да бъде по стабилен статива
2. по възможност добър широкоъгълен обектив е и нормален става ,ако няма широкоъгълен ,че и късо или средно теле - според зависи какво снимаш/мда можеш да използуваш разни филтри според зависи ,какъв ефект искаш да получиш ,поляризиращия е почти задължителен най вече при измито небе с блудкави облаци - е ако искаш да изпъкнат облаците де
3. добър фотоапарат - по възможност ,ако може да му се вдига огледалото и ако може да използуваш дистанционно
4. хубави филми ..е най често добрите пейзажи се снимат с диапозитиви ,по възможност с най ниско ISO ,нещо от рода на Velvia 50 - е побързай че май е спрян от производство вече ,но затова пък има Velvia 100
5. затваряш повечко диафрагмата около f8.0 - f11 ще да е достатъчно ,според зависи
6. времето е без значение ,освен ако държиш фотката да е направена при точно определени условия ..иначе за пейзажите няма хубаво или лошо време ..
[smilie6]
е няма да е зле предварително и да погледнеш някоя и друга фотокнижка ,ако имаш време де ..[smilie25]

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: bungo   
Дата:   18-03-05 11:07

Благодаря. Ако може да се обобщи до тук - статив, добро осветление (сутрин, вечер), поляризационен филтър и водещи линии в кадъра...
Нещо друго сещате ли се?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: Avi   
Дата:   18-03-05 11:13

bungo написа:

> Благодаря. Ако може да се обобщи до тук - статив, добро
> осветление (сутрин, вечер), поляризационен филтър и водещи
> линии в кадъра...
> Нещо друго сещате ли се?


ами... обект :))

демек - както казват по книгите - пейзажа да е НА мястото, ама и ЗА мястото :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: explorer   
Дата:   18-03-05 11:16

thor-е, понеже много обичам да се заяждам с тебе [beer]

за 6) хич не си прав. Защо например моите снимки от Каньона или Йосемити не са нищо особено? Ми щото съм отишъл веднъж, и квото било времето - такова. А какви шедьоври съм виждал от същите места, ехеее - ама тия хора са дебнали там с месеци, за облаци, за червени залези, за дъги, за снегове и мъгли... Много е важно времето! Аз като е хубаво и слънчево навън понякога направо яд ме хваща, и в такива дни никога не вземам апарат със себе си, защото знам, че никакви снимки няма да станат. Друго си е да е мрачно и облачно, или всичко да е мокро, след като дъждът е спрял...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: kirilApostolov   
Дата:   18-03-05 11:17

Винаги можеш да събереш от два един.
Например на хубав кадър без облаци да му се сложат. По горе съм ти дал един линк с три пеизажа на един са монтирани облаци и малко хора магат да разберат кой е[smile].
Разбира се това не трябва да влияе на качеството.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: Георги   
Дата:   18-03-05 11:26

кирил аспарухов, владееш :)

фен съм ти

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: thor   
Дата:   18-03-05 11:28

ами ..аз затова и го написах така ..щото знам че ше дадеш някакви пояснения по това което съм написал ,но нали знаеш ,че аз не разбирам от фотография и винаги казвам да не се взимат в предвид мненията ми ,а да се прочетат колкото се може повече различни такива ,на майсторите /от средния форТмат/ естествено [smilie5][smilie5][smilie5] a и това трябва да ти говори нещо и него съм го вмъкнал между другото специално за теб "освен ако държиш фотката да е направена при точно определени условия" ...мдааамм драги ми ex-пооооозъре [smilie5] естествено че всяко време става и за снимки и на пейзажи ,ако снимаме само когато времето е хубаво ..ехееееее колко страхотни фотки ще изтървеме ..ае [beer] [beer] [beer] драги ми ******** и мноо бирички след работа за душа-тъ ..[smilie6]

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: explorer   
Дата:   18-03-05 11:38

thorе, ха-ха, не знам дали разбираш от фотография, ама в профила ти има някои снимки, които страшно ме кефят, ако и да нямат по няколкостотин точки... та си мисля че съветите ти не са излишни [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: kirilApostolov   
Дата:   18-03-05 11:40

Ничии съвети не са излишни. Нали това е смисъла на форума.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: thor   
Дата:   18-03-05 11:41

айде сложи там някоя и друга точка ,дан съм валат [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: nanapak   
Дата:   18-03-05 11:41

Апостолов, първия е с подменено небе и си личи! [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: kirilApostolov   
Дата:   18-03-05 11:48

Под първия кой имаш предвид и по какво го разпозна.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: Георги   
Дата:   18-03-05 11:50

папарак ти не разбираш.

това си е класика, нешънъл дж. стайл :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна