Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Пак за гласуването (с минус)
Автор: rorus   
Дата:   17-03-05 23:10

Имаше тия дни една роза с капки, дето направи голяма тема – защо е събрала толкова много точки, като не е добра като фотография. Та там се повдигна този въпрос за отрицателно гласуване. Аз смятам, че това е една добра идея. Представете си ако в живота имаше само положителни числа и само действието събиране – не е невъзможно, но степента на свобода е по-малка. Ако има отрицателни стойности се сещам за следните предимства:
1) “Слабите” снимки няма да трупат много точки, ако “разбирачите” гласуват.
2) Ще можеш да изразяваш “материализирано” критично мнение – това ще стимулира и учи хората на по-добро снимане, защото човек се учи от критиката по-добре отколкото от похвалите (особено от +++ и !!!). Тук обаче си задавам въпроса искат ли тези които знаят и могат да помагат на другите дето не са от тях? Аз не знам. Но бързо ще се разбере.
3) Ще имаме и класация за най-лоша фотография. Еее, някои снимачи ще станат доста известни но това е рискът на всяко публикуване.

Да обявим и конкурс за отрицателните степени, например:
тенеке, боза, голяма боза – това за по-емоционалните:

Аз бих предложил точки:
+3 +2 +1 0 –1 –2- 3

Вие сте сега...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: nsirakov   
Дата:   17-03-05 23:11

и ще настане една баталия....

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: kirilius   
Дата:   17-03-05 23:16

rorus, потърси в старите теми за отрицателния вот. Там има много доводи за и против.
Имаше едно време такова нещо. Махна се, защото имаше много по-голяма вреда от него, отколкото полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: djidji   
Дата:   17-03-05 23:18

едно време, когато и двамата сте били кибер-бебета и сте ходили прави под кибер-масите, в този форум имаше отрицателен вот.
:-D
Премахването му е едно от най-разумните неща, което екипа на форума сътвори, личното ми мнение. Защото тези войни, които се водят като дискусия много лесно минават в наказателен вот, и иначе сполучливи снимки се оказват с рейтинг -100.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: rorus   
Дата:   17-03-05 23:18

А по въпроса за това с по-голяма тежест да са по точкуваните фотографи - сложно - точно тук ще настане баталията. При гласуването на избори (политически) всички са с един глас – и настоящия президент, и Стоичков и бат Гого от Долно Нанагорнище, и декана на Филосовски факултет ...
Много пъти простите правила са най-работещи – един човек един глас – особено за големи общности...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: avela   
Дата:   17-03-05 23:19

aaa, това е добра идея.
особенно ако ще може и да се теглят обратно точки от гласуване с + на пияна глава или ако някой ме е разочаровал със следващите си работи или обидил с поведението си...
абе идеално е, от където и да го погледнеш.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: mikele   
Дата:   17-03-05 23:19

е и това е предлагано и то не е дин път, пък и примери е давано с други сайтове, ама нейесе все тая , та не се косете пийте по една стидена бира, аконяма таква по една студена вода и снимайте .[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: Георги   
Дата:   17-03-05 23:21

[smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: rorus   
Дата:   17-03-05 23:24

Сори, но не съм хванал този период. Последно мнение и админите могат да закрият темата:

Да се обвърже гласуването с ник-а – и това да е достъпно. Тогава е ясно, кои какво мисли и носи отговорност за действията си.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: 100yan   
Дата:   17-03-05 23:24

rorus,
разбирам те, но това с пасуването не е ли почти същото. Освен това:
1)Не знам доколко имам право да отменя правото на някой друг да хареса определана работа чрез моя отрицателен вот;
2)мисля, че много хора ще гласуват отрицетелно АНОНИМНО, което в крайна сметка няма да покаже становището на "разбирачите" и доколко критиката е обективна (на същия принцип не одобрявам и сегашното, гласуване когато то е анонимно - за мен поне е важно кой е харесал една фотография)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: БАЛЕВСКИ   
Дата:   17-03-05 23:54

Нека вметна едно шантаво предложение и аз: да се направи така, че да не се гласува, ако не се пише мнение (и то не по-кратко от, например ... - двуцифрено число - символи). Нещо повече: както под снимката има колонки с пореден номер и мнения, нека има още една колонка (както тази с пореден номер вляво), например тази да е вдясно, в която има 7 кръгчета - за +3 +3 +1 0 -1 -2 -3 (както е при анкетите в нета, като цяло). По този начин който иска да гласува да има право и да се изкаже. който се изказва, да потвърждава думите си със съответната оценка. Това нещо ще накара някои хора да спрат да пишат +++ и !!!, а и ще рефлектира, вероятно, върху следното: или ще намалеят хората, които оценяват (респективно, ще има по-малко коментари) или ще може да се очакват по-смислени реплики. Забелязах последните два дни (откак започна дискусията за прословутата роза), че оценките и коментарите към новопубликуваните снимки рязко спадна (е, това може да се дължи и на затоплянето на времето ;-) но едва ли).
Това мое предложение може да бъде оплюто веднага, по-късно или изобщо да не бъде коментирано; може да бъде и разширено с други предложения... например срещу всяка снимка да има не едно гласуване от +3 до -3 а няколко (2, 3 или 4): за композиция, за идея, за постигнат резултат, за .... какво ли още не - правилата във фотографията са много, малко са им "фенове" тук, като чета понякога коментарите на някои участници.
Ок, това е, засега.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: Георги   
Дата:   18-03-05 00:00

ако ще трябва задължително да пиша коментар под снимка, която гласувам, просто няма да гласувам :)

или ще бъде още доста по-рядко от сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: 100yan   
Дата:   18-03-05 00:06

Балевски, за първото 100% съм за!
За плюсовете и удивителните - верно не става ясно точно какво се харесва във фотографията и принципно предложението ти е градивно, но нужно ли е наистина под всяка фотография да четем есета? Ми то половината време ще отива за четене, а не за гледане на фотографията. Ако се въведе оценяване на различните аспекти на фотографиите (което също напълно подкрепям), то коментарите губят смисъл, освен да видиш кой аджеба те е оценил.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: БАЛЕВСКИ   
Дата:   18-03-05 00:07

Е, Георги, това беше моята шантава идея. Но, всеки има право на мнение, както и всеки има право да гласува (и/или пише коментар) или не. Във Фото-култ, пък, се вижда колко души са ти разгледали снимката... това също ли е излишно тук? Там има доста смислени коментари, от които научавам неща и които ми липсват тук. Ето това бих желал да има и поради тази причина предлагам всичко описано по-горе.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: БАЛЕВСКИ   
Дата:   18-03-05 00:12

100yan
най-малко автора ще може да се коригира или насърчи. Начинаещите и прохождащите ще научаваме неща, а професионалистите (които са се начели и знаят всичко) така или иначе не гласуват (камо ли да пишат). Ползата ще е по-голяма. Тогава!? Който иска - чете коментари, който не - просто ги пропуска и решава дали да гласува и пише или не.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: 5kan   
Дата:   18-03-05 09:32

[smilie23] категорично против
"...За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата..."
Константин Иречек, 13.12.1881

отрицателната оценка е намеса в чуждото мнение

вижте как го правят хората
http://www.photography-unlimited.jp/?lg=e

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: 5kan   
Дата:   18-03-05 09:43

http://www.photo.net/gallery/photocritique/filter
и тук е прилично

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: cic   
Дата:   18-03-05 09:44

БАЛЕВСКИ, тва за дългия коментар беше предлагано и както nsirakov каза ще има сума ти коментари от сорта ...:):):):)++++++++--------!!!!!!!!!!
за да се запълнят символите. А тва за отрицателния вот ще превърне вотинг системата в начин за отмъщение. Който ти е антипатичен яко надолу [smilie8]. Ако толкова искат да се ценят само "гениите професионалисти" да дигнат границите на 400 и 200 и да може да се гласува само за снимките в избрано. Така ще се гласува само за най-добрите снимки и самите те значително ще намалеят. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: fogas   
Дата:   18-03-05 09:48

Тъй като сега са само 3 оценките и почти винаги се гласува със "Злато", няма ли да бъде по-различно ако има 10-бална точкова система. Може би така ще почнем да гласуваме с 5 или 6, а не с 4 /понеже 2 и 1 ни се струва безмислено/

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: Стефан   
Дата:   18-03-05 10:34

И аз не смятам, че връщането на отрицателния вот е добра идея, защото знам какво беше, но само да вметна, че отрицателен вот при сегашната с-ма на оценяване ще бъде значително по-безопасен и по-малко значим от този който беше при предишната 6-бална с-ма. Тогава си спомняте, че особено при малък брой гласували една зложелателна 2-ка беше достатъчна да срине рейтинга на снимката и дори при повече гласували 2-ките оказваха много повече влияние от 6-ците.
Това просто като констатация, че и в това отношение сегашната с-ма е по-балансирана.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: CEPCEM   
Дата:   18-03-05 11:04

да попитам - възможно ли е да се промени точковата система по следният принцип:
премахват се 1,2,3,4 точки и се слага бутон - "оценявам"

всеки, който натисне бутона, дава точки равни на сбора на точките на собствените си снимки разделен на 10, примерно, като минимума е 1 точка

така хората с висок рейтинг ще дават много повече точки, от тези с нисък или тези/като мен/, които нямат качени снимки в профила си

един вид саморегулация

така и хората, които си гласуват сами точки с фалшиви никове, няма да могат да да трупат

предполагам, че това вече е минало тук като идея, но на мен лично ми допада и не виждам много минуси...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: geezer   
Дата:   18-03-05 11:12

пак да си кажа - колкото повече се говори за точки,,толкова повече се развихря една излишна истерия,,а с тия минуси просто не е истина,,кат не те кефи игнор и толкова [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: explorer   
Дата:   18-03-05 11:35

Може ли и аз така, скромно да се изкажа по въпроса със системите. Сегашната система не е лоша, идеята за паралелен рейтинг също е интересна (даже мен ако питате, не 200, ами 15-20 човека жури някакво да има).

Какъв обаче е недостатъка на тази система? Ами това, че се случва някои снимки да получат "астрономически" рейтинг от по няколкостотин точки. Ако се оценяваше с оценки - примерно от 1 до 5, и се вземаше средно аритметичния резултат, такива астрономически снимки нямаше да има. И какво ако една роза с капчици получи 5.85, а ч/б снимка на изморения хлебар получи 5.75 примерно - мисля че недоволните нямаше да са толкова много. Такава система би имала едно огромно предимство - активност! Сега много хора не гласуват, защото като видят някоя снимка, ако тя не им хареса те просто я подминават. Или може и да им харесва, но не чак толкова, и те да си кажат - абе тая снимка и без това толкова много рейтинг има, какво да добавям и аз. Недостатъците обаче при такова оценяване също не са за пренебрегване. Неминуемо ще има хора, които ще праскат единици и двойки от чиста злоба и завист, и такива, които ще слагат шестички на приятелчетата от кръговете. Абе както и да се направи, все ще има недоволни, това е. Какво J0R0 веднъж каза, не може да се угоди на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за гласуването (с минус)
Автор: cic   
Дата:   18-03-05 14:14

Абе да земат да се раздадат по 100 точки на секи и да си ги ползва цяла година. Като свърши да си купува по 50 стотинки точката. Така всеки ще се замисля кога да гласува, а и системните администратори ше имат дребни за ъпдейт на сайта [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна