Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 По повод на платените "on-line" курсове
Автор: chukov   
Дата:   16-03-05 11:37

Искам да изкажа едно малко по-различно мнение за смисъла от такива курсове.

Аз, като българин, винаги съм се радвал на тоя чист и непринуден начин, по който хората си помагаме безкористно, еднакво затънали в немотия и невъзможност да си плащаме за всичко. Нещо нетипично за хората от развитите страни, където всяко късче информация се заплаща.

В конкретния случай, благодарение на подобно поведение от страна на сайтове за фотография и техника (най вече руски - руснаците са пословични в безкористното предоставяне на изчерпателна и ценна информация за всичко) аз успях както и много от вас да се уграмотя достатъчно.

Някои от вас пишат, че вече е дошло времето да се плаща за труда на другите (някой трудолюбив българин събрал и синтезирал информация за фотографията и иска 90 лева за да ви я предложи, като ви издава велико майсторско свидетелство на PDF, което предполагам е валидно за цялата вселена).

Нима тези хора забравиха времената, в които имаха възможност точно благодарение на безплатната информация, събирана от труда на много хора, да се ограмотят и да понаучат нещо?

Казвам това, защото точно това е оправданието за 90 поискани лева - великият труд по събиране и синтезиране на информацията, която ще се излага на курса.

Отново руснаците ни бият по показатела колегиалност и безкористност.
На сайта photo.ru са вървяли и вървят безплатни такива курсове. Хората знаят как да си помагат и затова ще излязат по-напред от нас.

АПЕЛ към модераторите на форума.

Отрязвайте всички, които чрез този безплатен сайт рекламират и предлагат платените си идеи.
Не е честно да използват аудиторията, която сте събрали благодарение И на това, че сайтът е безплатен, за да рекламират идеите си за бизнес и да набират клиенти за това.

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: Stoevmobile   
Дата:   16-03-05 11:51

Понеже е точно сайт за любители, рекламирането на курсове е нормално.
Нормално е и курсовете да се заплащат. Все пак не се провеждат от любители.
Идеята за онлайн курса - без да претендирам да е моя, поисках при поредна обява за присъствен курс.
Радвам се, че се намери някой да я осъществи.
А за рекламирането и тук, у ФФ, какво лошо има?


Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: chukov   
Дата:   16-03-05 11:57

ОК
това е твоето мнение.

И Фотошопа е не е правен от любители ама не си го купуваш лицензен.

Мисълта ми е по глобална.
Без да звучи като хвалба към форума, ама и той е правен от професионалисти, и те плащат за безумния трафик, който правим ние за да гледаме снимки и идеи, за да обменяме информация и научаваме по нещо, ама досега не съм чул да искат пари за това.

Разликата е в това, че ние българите много бързо се меркантилизираме. Не сме готови да помагаме безкористно и да даваме безплатна помощ на нуждаещите се.

Сигурно един ден, когато дъщеря ми порасне няма да има безплатни фотофоруми, защото всичко ценно в нас ще се е претопило в жаждата за пари.

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: 5kan   
Дата:   16-03-05 11:58

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: asahi   
Дата:   16-03-05 12:03

Чуков, безплатно е само сиренцето в капана на мишката.

Съществува определена група хора, които са достигнали до идеята, че е най-добре да платят и да получат знанието. Да го получат в занимателен, подреден, подбран за техните възможности начин. Да имат до себе си водач, съветник, доверен човек. Да могат да питат много, да са сигурни, че ще получат добронамерен отговор. Да общуват с човек, на който имат доверие.
Е, има хора, които могат да го дадат. Могат да застанат пред свободния пазар, да предложат своята платена услуга, да я защитят и да я реализират. Дали ще е виртуално или присъствено е въпрос на търсене, подход и възможности.

Лично аз не съм против безплатните съвети. Давал съм, и на мен са ми давали. Обаче съм далеч от идеята, че без мотивация в двете страни на учебния процес може да се прехвърлят качествено знания и умения. Имам представа от дълбочината на познанията, които са необходими за безпроблемно практикуване на фотографията. Повярвай ми, за 3 месеца с безплатни съвети никой няма да се научи. Ако ще и да носи на Хелмут Нютон куфарите.

Колкото до 90-те лева - те се избиват с една малка поръчка. 280 се избиват с малко по-голяма. Знанието е инвестиция, а не пожарогасител, който се вади в краен случай.


Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: chukov   
Дата:   16-03-05 12:07

ASASHI
това, което казваш по принцип е така.
Но ще спомена отново.

Хората от photo.ru го правят безплатно. И там информацията е синтезирана, и там изпращаш материали и получаваш оценка.

Разликата е в МИСЛЕНЕТО и манталитета на руснаците и българите.

Руснаците са сплотени от немотията. При тях е пълно с безплатна и полезна информация за всичко. Ъпгрейта на софтуера за 300D всички си го свалиха и инсталирахаи го приеха като дар от бога - пак руснаците го пуснаха. Ако беше в БГ щеше да се продава.

Нас българите нищо не ни сплотява. Всеки бърза да спечели от останалите.

Бадева споменаваме и честваме Васил Левски като нищо общо нямаме с неговата безкористност и няма и да имаме.

РАЗЛИКА В МИСЛЕНЕТО - това е.

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: behemoth   
Дата:   16-03-05 12:23

чуков,
в случая с курсовете плащаш не толкова за самата информация защото тя не е секретна и е достъпна на всеки, а за услугата - начина по който ти я поднасят.

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: Avi   
Дата:   16-03-05 12:26

chukov написа:

> ASASHI
> това, което казваш по принцип е така.
> Но ще спомена отново.
>
> Хората от photo.ru го правят безплатно. И там информацията е
> синтезирана, и там изпращаш материали и получаваш оценка.
>
> Разликата е в МИСЛЕНЕТО и манталитета на руснаците и българите.
>
> Руснаците са сплотени от немотията. При тях е пълно с безплатна
> и полезна информация за всичко. Ъпгрейта на софтуера за 300D
> всички си го свалиха и инсталирахаи го приеха като дар от бога
> - пак руснаците го пуснаха. Ако беше в БГ щеше да се продава.
>
> Нас българите нищо не ни сплотява. Всеки бърза да спечели от
> останалите.
>
> Бадева споменаваме и честваме Васил Левски като нищо общо
> нямаме с неговата безкористност и няма и да имаме.
>
> РАЗЛИКА В МИСЛЕНЕТО - това е.

ти к'во работиш, чуков? ако дода при тебе и те помоля да ми подариш т'ва, което по принцип продаваш, ще се навиеш ли? или понеже сме "в интернет" нещата са различни? крайно време е да престанем да мислим, че интернет е "некво място, някъде там - отвъд телефонната розетка на стената" - тва си е реално място с реални хора. тук важат същите социални и икономически принципи, както навсякъде другаде...

та ... ти може да мислиш, че сме "окаяни от немотията и трябва да се сплотяваме" - ама аз пък мисля, че не съм никак окаян, нямам намерение да се сравнявам с руснаците, които освен да пият водка и да хващат спин (е и да си споделят по нета безплатно) не правят друго, ми мисля да се равнявам малко в по-западна посока - точно там дет за всяко нещо си плащаш - ама и на тебе за всяко нещо ти плащат...

инак - тука нека си помагаме... ребята, давайте жить дружно... леле използвах ер-малкия баси :))

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: Avi   
Дата:   16-03-05 12:31

забраих да кажа нещо [smilie8]

що аджеба някой кат напраи нещо веднага скачаме срещу му? напраил човека курс - ние скачаме - да ни го дава платено...

чуков - казваш, че си се образовал последните няколко месеца само от нета и руските курсове, дет са безплатни... ми айде, направи един сайт - пращай ПДФ-и, пръсни благотворното си семе сред народа на фотофорум - е така - безплатно и безкористно..?


ся, че некои профита тука са праат на ощипани госпоици и нещат да са издума и дума някой друг да снима комерсиално.. тва отделен въпрос, ама айде да не скачаме на си4ко?

предлага се курс, има хора които искат да го ползват - отиват и плащат, останалите би тряяло да си траят - или не?

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: asahi   
Дата:   16-03-05 12:36

Чуков,
Споделям безплатно с теб няколко и-нет базирани знания. Греби с пълни шепи и нека Канон, Никон и другите (да не ги изреждам поименно), силата, знанието, вдъхновението и светлината да са с теб:

http://www.normankoren.com/sitemap.html
http://www.outbackphoto.com/handbook/DigitalOutbackPhotography.html
http://www.nikon.co.jp/main/eng/photo_world/kumon_dsc/index.htm

Като ги опраскаш се обади за още. Разбира се всичко ще е безплатно.

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените
Автор: pinko   
Дата:   16-03-05 12:36

в случая с курсовете плащаш не толкова за самата информация защото тя не е секретна и е достъпна на всеки, а за услугата - начина по който ти я поднасят.

behemoth, много си прав, именно това е важното, има едно нещо, което всички пропускат май, и то се нарича МЕТОДИКА.

Също така учебни планове и т.н. и т.н., преподаването не е толкова проста работа, колкото може би изглежда на пръв поглед.

Който се е занимавал с преподаване, това (трябва да) му е ясно[smilie7]



Публикацията е редактирана (16-03-05 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: explorer   
Дата:   16-03-05 12:39

нямам намерение да се сравнявам с руснаците, които освен да пият водка и да хващат спин (е и да си споделят по нета безплатно) не правят друго

Пич, това беше много грозно. Не съм кой знае какъв русофил - живял съм 6 години в Германия и близо 8 в Щатите, но от такива изказвания лъха ограниченост и посредственост. Иначе аз лично пиша софтуер за пари, но чат-пат помагам и в open source проекти, защото смятам, че каузата го заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: Avi   
Дата:   16-03-05 12:59

explorer написа:

> нямам намерение да се сравнявам с руснаците, които освен да
> пият водка и да хващат спин (е и да си споделят по нета
> безплатно) не правят друго

>
> Пич, това беше много грозно. Не съм кой знае какъв русофил -
> живял съм 6 години в Германия и близо 8 в Щатите, но от такива
> изказвания лъха ограниченост и посредственост. Иначе аз лично
> пиша софтуер за пари, но чат-пат помагам и в open source
> проекти, защото смятам, че каузата го заслужава.


:)) смятах, че фразата на котарака Леополд накрая ще попречи на повратното разбиране на точно тва изречение, ама явно не било така :))

нищо против руснаците, използвах хипербола за да ... уф - има ли смисъл да се обяснявам?[smilie24]

в крайна сметка братушките са пичове, само въпроса е що се сравняваме с някой - с руснаци, американци, араби - ние сме тва което сме и нищо немое се напраи по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: asahi   
Дата:   16-03-05 13:00

Между другото реших да погледна photo.ru, обаче не знам поради что се отвори друга страница. На нея открих интересни съвети/уроци за уеб-дизайнери, че и за обикновени такива.


Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: 5kan   
Дата:   16-03-05 13:02

foto.ru

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: asahi   
Дата:   16-03-05 13:04

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените
Автор: Canon   
Дата:   16-03-05 13:18

chukov
радвам се че повдигаш темата по този начин
Значи нещата са прости

Аз ти предлагам някакъв синтез на информацията на базата на моя опит.
Колко струва той?
Ми много е проста сметката
Пример с конкретен случай по прясна тема:
Как се снимат лампи ?
Идеята, която предлагам може да спести на хората необходимостта от добро студийно осветление ($2-3000) срещу един-два човекодни работа.
И това ако не е стойностно и безкористно, здраве му кажи?


Тези безплатни руски сайтове се издържат от добре платена реклама (но режат българите на поразия, имам личен опит, и бони също...).
Ако ти си "безкористен и искаш да даваш безплатна помощ на нуждаещите се от форума" ще ти пусна добре платен банер във курсовете, а за курсистите ще е безплатно.
Защото безплатен обяд няма. Или управителя или готвача или сервитьора или клиента го плаща.

Та няма да споря с теб.
Но аз си преценявам кое да е безплатно и кое не.
Това не е твоя работа - да се разполагаш с моето време, моя труд и опит.
Направи си безплатни курсове, каквито си искаш - това си е твой проблем.



Публикацията е редактирана (16-03-05 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: GORBI   
Дата:   16-03-05 13:29

.....ами аз като половин руснак да си кажа, че се записвам на курса......[smile]
Иначе всичко което казваш е вярно, съгласем съм с теб.......
Но важното..... - нямам врреме да се ровичкам из нет-а за информация, защото работата ми ме притиска...... 25 лева месечно е смешна сума за да се занимаваш с всичко това с което са се захванали тия пичове...... Значи, възприемам го като един вид безплатна помощ това......[smile]
Надявам се да ми е от полза и ако се науча на нещо, да мога давам безплатни съвети на който ми поиска, стига да мога......[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: Canon   
Дата:   16-03-05 13:41

GORBI
Ти първи се регистрира в тази част за курса (демек съвсем малко след админа)
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: chel   
Дата:   16-03-05 13:43

Абсолютно подкрепям идеята за организирането и рекламирането на курсове, били те онлайн или присъствени. Знам колко много информация се предлага безплатно в нета. Но след като chukov повдигна темата, съм все по-склонна да се навия на курсовете.
Изобилието от информация изисква много време, за да отсееш кое ти е нужно точно на теб точно на етапа, на който си. А ако имаш преподавател, той преценява кое и как да ти поднесе като нов материал. И ето: време = пари.
А оценяването на снимките ти? Какво по-добро от това да си платиш, за да ти каже някой къде грешиш! Най-яркият аргумент в подкрепа на това е този сайт – публикуваш каквото ти падне, оценява те разнородна тълпа както й падне (пълна случайност е колко и кои хора ще ти видят снимките), без почти никой да отдели време да пише критики в истинския смисъл. Напливът е такъв, че не може да разчиташ на внимание лично към теб. Организирай безплатен курс и гледай сеир – пак всеки ще участва, а никой няма да дава компетентни мнения. Все едно да искаш Canon да ни дава препоръки поименно в този сайт – публикувам снимка и чакам той да ми каже слабостите и за какво да чета! При условие, че съм само 1 човек от общо кой знае колко хиляди...
Извинявам се за многословието :)
Canon, [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: chukov   
Дата:   16-03-05 14:09

ОК

прави сте, че всеки решава дали да плаща или не и каква информация да получава.

Canon
Не ти се меся нито на времето нито на труда.
Твоят курс, който си организирал ми даде повод да кажа какво смятам аз и го казвам не защото си Ти организаторът и не защото в общи линии винаги се заяждаме двамата по темите от форума, а по принцип.

Asashi
благодаря за линковете, ползвам ги и аз и съм ги изчел вече. Хвала на хора като НорманКорен

Аvi
>та ... ти може да мислиш, че сме "окаяни от >немотията и трябва да се сплотяваме" - ама >аз пък мисля, че не съм никак окаян..

Заради такива хора, които не виждат по-далеч от носа си и които се интересуват само от собствения си хал сме на това дередже в България. Така сме и като отидем в чужбина - гледаме много много с българи да си нямаме работа. Аз като съм добре - на другите майната му. Както и да е. Можеш - плащаш. Другите като не могат да плащат да се спасяват както могат.


Голяма част от хората, които са в този форум нямат възможност да изкарват пари от фотография, така че доводите, изложени по-горе, че 90 лева се избиват с една поръчка са верни но важат за много малко хора.

Но в едно сте прави.
Всеки решава дали да си похарчи парите или не. Жалкото е, че ставаме все по-малко хора и повече животни в тоя свят-джунгла, в който живеем.

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: n1x0n   
Дата:   16-03-05 14:23

Чуков, ти изобщо работиш ли нещо или мама и тате те хранят? Защото аз не виждам как работещ човек ще изговори толкова много глупости по този въпрос. Всеки има право да изкарва пари по начин по който намери за добре, да рекламира услугите си по начин който намери за разумен и да се разпорежда с времето си по своему.
Можеш да си благодарен на хората предлагащи безплатни неща, но нямаш никакво право да критикуваш онези, които искат пари за труда си!

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: Avi   
Дата:   16-03-05 14:24

chukov написа:

> Аvi
> >та ... ти може да мислиш, че сме "окаяни от >немотията и
> трябва да се сплотяваме" - ама >аз пък мисля, че не съм никак
> окаян..
>
> Заради такива хора, които не виждат по-далеч от носа си и които
> се интересуват само от собствения си хал сме на това дередже в
> България. Така сме и като отидем в чужбина - гледаме много
> много с българи да си нямаме работа. Аз като съм добре - на
> другите майната му. Както и да е. Можеш - плащаш. Другите като
> не могат да плащат да се спасяват както могат.


чакай, чакай, чуков!
недей дава определения за мен, без да ме познаваш - дали съм отворил на бленда 1,2 и квот е след носа ми е на дефокус. аз квот' мога да помагам го правя, стига да ми е в компетенцията. а за останалата част на писанието ти ... нека помислим малко трезво. аз кво съм? човек - българин. ти кво си? човек - българин. Генчо къв е? човек - българин. ние всички сме едно и също. ако Генчо изкарва много пари и плаща много данъци, ако аз изкарвам много пари и плащам много данъци, ако ВСИЧКИ изкарваме много пари и плащаме много данъци - нещата ще се оправят малко по малко. що тогаз да не направим така, че да изкарваме много пари? що аз мога а някой друг не може? равен шанс има за всеки! и когато точно почнем да мислим за тва как АЗ да съм добре а не ВУТЕ да е зле - тогаа нещата ще си дойдат на мястото...

по-горе реагирах остро и иронично на примера с руснаците, на което експлорър с право ме порица. руснаците не са с нищо по-лоши от нас, ама защо тях даваш за пример, че били сплотени и си помагали? не е ли подобре да дадем за пример американците или канадците, които са добре - ама пак си помагат безплатно по фото-форумите? що малко не си обърнем мисленето - така, че да има място за всеки под слънцето? айде кажи ми сиа?

пък и аз те попитах по-горе - ако дода при тебе и поискам да ми подариш тва което продаваш - ще го напраиш ли? и с кво фотографията е по-различна от всяка друга стока? що едно време са се плащали луди пари децата да ходат да стават чираци на известните грънчари, резбари, художници.. изобщо занаятчнии...?

тай че - който иска сам да троши глава в стените - като тебе - прави го. който желае - плаща си... не виждам що тряя да се връщаме назад с псевдо-социалистически лозунги за "сплотяване на масите" - хем бяхме свидетели как и тогава имаше "по-сплотени" от нас...

Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: VacMac   
Дата:   16-03-05 14:37

"който се учи,той ще сполучи..."
"ако майстор се ставаше с гледане,кучето щеше да е най-добрия касапин..." и т.н.
Въпрос на гледна точка и желание за реализация във всяка конкретна област.Така, че, chukov-ВСЕКИ ИМА ПРАВО НА ИЗБОР!!!Нищо не става насила![smile]


Отговори на това съобщение
 Re: По повод на платените "on-line" курсове
Автор: chukov   
Дата:   16-03-05 14:39

Ако дойдеш при мен и искаш да те науча на това, което правя ще го направя.

Вероятно на много хора това звучи глупаво, но аз съм такъв. После ти пак няма да можеш да правиш това, което мога аз, защото всеки има индивидуалност в стила си на работа.

Но ще спечеля един предполагам добър приятел, което не е малко.

Не си прав, че американци и канадци са сплотени. Напротив - много разединени са.
А за руснаците давам пример, защото няма ама повтарям Н Я М А по-голямо количество безплатна и полезна информация, от тази, която предлагат руснаците - разкодирания, кракове, схеми, литература, каквото и да било дурго.

Я се огледай на запад кое не е платено.
Е има и такива примери, но са нищожно малко.

И мисли по-нашироко. Като говоря за хората говоря за болшинството от хората в България и тяхното мислене.

Ние сме много странни. Като казвам, че не си помагаме и всеки си мисли "Абе аз помагам, как дане помагам. Не е вярно, че българина е такъв."
Не съди по себе си за останалите.

Всеки бърза в постинга си да изтъкне, че лично той е помагал с каквото може. Важно е положението като цяло, а не конкретния случай.

И точно примера, който си дал за едновремешното даване на пари е мног точен. Болшинството от нас (аз съм на 32 години) имаха възможността да се изучат БЕЗПЛАТНО, която възможност за жалост много малко хора оценяват. Щото ако беше в Щатите и родителите ти нямаха възможност да платят прескъпото ти образование, а ти после с години да събираш пари за да може децата ти да не останат неизучени, тогава друго яче щеше да мислиш.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна