Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Зенит TTL
Автор: truly   
Дата:   09-03-05 12:40

Попадна ми един такъв и реших да опитам да поснимам малко с него, но имам няколко въпроса:
1.В описанието на апарата е посочено, че може да работи в автоматичен режим, който се определя от положението на превключвател на самия обектив. При мен такъв няма. Предполагам това няма значение, вероятно експонометъра ще работи при всички случаи ако има захранване(обектив Хелиос 44М-6).
2. Не очаквам да намеря някъде оригинален захранващ елемент РЦ-53 , но намира ли се някакъв еквивалент (1,25V)?
3. Струпала се малко мърсотийка някъде, защото визьора ми се вижда тъмен и матов (или си е такъв). Почистих огледалото и призмата (или поне си мисля, че съм го направил добре), но подобрение няма. Обектива не е мръсен, но въпреки това почистих и него. Трябва ли да го отварям?

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит TTL
Автор: asahi   
Дата:   09-03-05 14:52

1. Описаният режим засяга диафрагмата (блендата) В автоматичен режим тя се затваря до указаното с ринга (врътката) положение само в момента на снимане.
2. Можеш да сложиш всякаква батерия тип "копче" от 1.5V стига да се събере в дупката. В тази система за измерване разликата в напреженията не оказва влияние на показанията. Ако е по-малка сложи нещо изолационно наоколо да уплътнява.
3. Ако ти е за първи път се обърни за почистване към сервиз. Визьорът не е много светъл - не се изненадвай.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит TTL
Автор: truly   
Дата:   09-03-05 15:31

Благодаря, asahi!

Ей това ми хареса най-много:
> ...диафрагмата (блендата) ...ринга (врътката)

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит TTL
Автор: PolarBear   
Дата:   09-03-05 15:44

Отдавна на съм вземал в ръце Зенит ТТL та не си спомням точно, но визьорът трябва да е по-различен от този на съвременните апарати. Тъй като тогава се фокусираше само ръчно, във визьора има различни оптични приспособления...я просто матово стъкло или матово стъкло в комбинация с микрорастер и/или оптичен клин, понякога част е заета от френелова леща...така че визьорът никога не изглежда бистър...

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит TTL
Автор: asahi   
Дата:   09-03-05 16:18

[smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит TTL
Автор: PolarBear   
Дата:   09-03-05 19:59

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит TTL
Автор: Тони-К   
Дата:   09-03-05 21:05

truli -Зенит-ите се славят с тъмен визьор (около 2-стопа спрямо призмата на Киев-19 например).

Зенит TTL e първият съветски ТТЛ апарат. Нещата, които си констатирал за него, са нормални. Ако апаратът ти е бял/сребрист в горната си част или надписа ТТЛ е на кирилица и е върху призмата, то е от първите от този модел.

При тях визьорът е още по-тъмен от предходните модели Зенит, защото около пентапризмата са вградени кадмиевите елементи на фоторезистора и част от светлината отива за тях (по подобие на ТТЛ-пентапризмата на Pentacon SIX, която също дава тъмен образ, сравнена с обикновената му призма).

Ако апаратът ти е черен (олимпийски модел) и особено ако е произведен след 1983 г., това допълнително потъмняване е отстранено и остава само в нормалната степен, като за Зенит. Не го приемай като голям недостатък - погледни през визьора на един евтин ЕОС или Nikon, там дори са икономисали призмата, а са вкарали огледални стени, образа също тъмнее, сравнен със старите добри призми.

ТТЛ системата, ако работи (защото електрониката е от слабите части на този модел апарати, и често първа сдава), мери добре интегрално, но бавно. Предимство и удачно решение е стрелката (като вид индикация на галванометъра) - при следващи по-съвременни модели ТТЛ-Зенит-и, светодиодите вкарват засветка в кадъра.

Обективът, с които снимаш не му е щатен/стандартен. По-добър е оптически, но е от друг Зенит, доста по-нов модел. Хелиус-44-М6 няма плъзгач/бутон за ръчна бленда!! При Зенит ТТЛ това е важно. За него са разработили спец. модификация на Гелиос-44М, на които има този важен плъзгач за ръчна бленда (режим "M").

Визирането е по матово стъкло (за тъмно или при несветлосилна или телеоптика) или микропризмен разстер в централния кръг - при светла картина.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит TTL
Автор: truly   
Дата:   10-03-05 15:44

Благодаря, Тони-К!
Полезна информация [smilie24]
А апаратът е олимпийския модел, явно все пак визьорът си е сравнително тъмен.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит TTL
Автор: bobbyfuego   
Дата:   10-03-05 18:58

За батерия ползвай:

Kodak KA625
DURACELL PX625A
VARTA V625U

и други подобни с 625 в името
IEC размер LR9

Батерийката е алаклна 1,5V и пасва идеално в Зенита. Кодак можеш да намериш лесно има я във всеки Кодак фото експрес магазин. +/- 2лв.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна